Nálož pro Kolocovou: 3 šampionáty, 13 závodů a 11 tisíc kilometrů

Mistrovství světa v dálkových rallye, blízkovýchodní pohár FIA v cross-country bajách i okruhové 24H Series. Aliyyah Kolocová bude v letošním roce bojovat o úspěch hned na třech frontách. Závodnice stáje Buggyra tak absolvuje nejenom 13 podniků, ale také 11 tisíc ostrých kilometrů.

„Střídat terén a okruhy není snadné, ale už to beru jako samozřejmost. Myslím, že jsem se naučila rychle si zvykat na auto, ve kterém budu právě závodit. Daří se mi nepřenášet zlozvyky z terénu na okruhy a naopak,“ říká devatenáctiletá závodnice ke svým letošním plánům.

V seriálu 24H Series usedne Aliyyah stejně jako loni do Mercedesu-AMG GT4. V něm se bude stejně jako loni střídat s Adamem Lackem a Davidem Vršeckým. Loňské působení v šampionátu skončilo pro trojici úspěchem. V konečném pořadí třídy GT4 obsadila druhé místo a Kolocová se navíc umístila jako nejlepší žena v seriálu.

Na scéně dálkových rallye usedne seychelská závodnice do speciálu Red-Lined Revo T1+. S ním závodila již loni a v lednu do něj navíc usedla při Rallye Dakar. Zatímco celkově skončila mezi automobily na 47. pozici, v kategorii Ultimate byla klasifikována na 25. místě. A jelikož ne každý z účastníků Dakaru boduje do MS, patří Kolocové v průběžném pořadí 12. příčka.

„Čím více ostrých kilometrů najede, tím lépe se s autem sžije, což by mělo zlepšit její výsledky. Starty v šampionátu Středního východu jsou důležitou přípravou na příští Dakar, protože právě v takovém terénu se tato soutěž jezdí. A pak jsou tu ještě okruhy, kde se Aliyyah stačila už také etablovat jako velmi dobrá závodnice. Čeká ji extrémně nabitá sezona, ale jen účasti v závodech přinášejí další kariérní růst,“ vysvětluje otec závodnice a současně šéf Buggyry Martin Koloc.

Nový nebude pro Kolocovou ani jeden ze šampionátů. Mistrovství světa v dálkových rallye si vyzkoušela již loni, kdy ještě závodila s lehkým prototypem a kromě Dakaru nastoupila také při Abú Zabí Desert Challenge. V blízkovýchodním poháru zazářila především v roce 2022. Tehdy se stala šampionkou nejenom v hodnocení lehkých prototypů, ale také celkově.

Návrat do Saúdské Arábie

První ze 13 zmíněných podniků čeká Kolocovou už během nadcházejícího víkendu. Soutěží v saúdskoarabském Hailu totiž začíná sezona blízkovýchodního poháru FIA v cross-country bajách.

Oproti lednové Rallye Dakar nepůjde pro závodnici Buggyry o příliš velkou změnu. Podnik sice bude o poznání kratší, neboť se skládá pouze z prologu a dvou etap o celkové délce 488 kilometrů, pojede se však v podobném terénu. Ostatně i samotný Hail je součástí trasy Rallye Dakar.

Startovní listinu soutěže, která se koná od 8. do 10. února, utvoří 42 aut, 25 motorek a 6 čtyřkolek. Podnik je součástí i světového poháru FIA. Mezi účastníky najdeme mimo jiné i Jazída al-Rajhího. Saúdskoarabský závodník loni vybojoval v mistrovství světa stříbro mezi automobily. V roce 2022 dosáhl i na třetí místo při Rallye Dakar.

Kromě Hailu se letošní blízkovýchodní pohár pojede také v Kataru (1.-2. listopadu), Dubaji (15.-17. listopadu) a Jordánsku (28.-30. listopadu). Mistrovství světa dálkových rallye tvoří kromě Dakaru také Abú Zabí Desert Challenge (25. února – 2. března), portugalský BP Ultimate Rally-Raid (2.-7. dubna), argentinské Desafío Ruta 40 (2.-8. června) a Marocká rallye (5.-11. října). Evropská série 24H Series zavítá do Mugella (22.-24. března), Spa-Francorchamps (19.-21. dubna), Portimaa (10.-12. května), Misana (5.-6. července) a Barcelony (13.-15. září).

Foto: Buggyra Racing

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.