Buggyra v Le Mans: Calvet je novým francouzským šampionem, Lacko v posledním závodě bronzový

Stáj Buggyra účinkovala během posledního zářijového víkendu v Le Mans. Zatímco v rámci podniku ME tahačů zde hájil její barvy Adam Lacko, v rámci francouzského šampionátu startovali Téo Calvet s Aliyyah Kolocovou. Účinkování týmu jsme pro vás průběžně sledovali.

Centrem pozornosti fanoušků závodů tahačů bude během tohoto víkendu francouzské Le Mans. Zde se totiž představí jak evropský šampionát, tak i ten francouzský. V obou sériích účinkuje i tým Buggyra s trojicí Adam Lacko, Téo Calvet a Aliyyah Kolocová. Zatímco Lacko hájí barvy stáje pouze v mistrovství Evropy, Calvet a Kolocová kombinují oba šampionáty. Vzhledem k termínové kolizi obou seriálů však v Le Mans nastoupí v rámci ME pouze Lacko. Calvet s Kolocovou se budou soustředit na francouzský šampionát.

"Bylo to docela jednoduché. Oba (Téo Calvet i Aliyyah Kolocová - pozn. red.) jsou jezdci Buggyra Academy. Téo vede, Aliyyah je ve hře o třetí místo a celkem bojujeme o tři trofeje," říká šéf stáje Martin Koloc. "V případě Aliyyah a hlavně Téa je vítězství ve Francii mnohem důležitější, než dejme tomu šesté místo v Evropě," dodává.

Ve francouzském šampionátu vede Calvet s celkovým počtem 187 bodů. Před druhým Anthonym Janiecem vede o 43 bodů. Aliyyah Kolocové patří čtvrté místo. Na třetího Thomase Robineaua ztrácí 10 bodů a před pátým Yorickem Montagnem má náskok bodu a půl.

Adam Lacko zahajuje víkend v Le Mans jako druhý muž průběžného pořadí ME. Na stříbrnou příčku se posunul před dvěma týdny v Zolderu, kde si připsal mimo jiné i první letošní vítězství. Zatímco na lídra šampionátu Norberta Kisse ztrácí 14 bodů, na třetího Saschu Lenze má k dobru čtyři body. Druhá je i Buggyra mezi týmy, kde má na kontě 186 bodů.

Adam Lacko zahajuje víkend jakožto druhý muž průběžného pořadí ME. Foto: Buggyra Racing

Pátek

Francouzský šampionát tahačů - první soukromý test

V pátek měl francouzský šampionát na programu dvojici soukromých testů. V tom prvním byl Calvet s časem 2:08,292 nejrychlejší. Kolocová zajela čas v hodnotě 2:11,643 a celkově skončila třetí. Jak v hodnocení mladých nadějí, tak v hodnocení žen zvítězila.

Francouzský šampionát tahačů - druhý soukromý test

Ve druhém testu skončila Aliyyah Kolocová pátá (2:11,023). Mezi ženami a mladými nadějemi opět vyhrála. Vítěz prvního testu Téo Calvet zajel jedenáctý čas. Jeho nejlepší kolo mělo hodnotu 2:14,281.

Sobota

Evropský šampionát - První volný trénink

První volný trénink skončil pro Adama Lacka čtvrtou příčkou. Tu obsadil s časem 2:08,125.

Francouzský šampionát - První volný trénink

První volný trénink francouzského šampionátu vyšel nejlépe Téu Calvetovi, který vyhrál s časem 2:08,998. Aliyyah Kolocová obsadila s časem 2:13,435 čtvrtou příčku. Současně obsadila první místo jak v hodnocení žen, tak v klasifikaci mladých nadějí.

Francouzský šampionát - Druhý volný trénink

Ve druhém volném tréninku nestačil Téo Calvet pouze na Anthonyho Janieca a se ztrátou 498 tisícin sekundy obsadil druhou příčku. Aliyyah Kolocová opět ovládla hodnocení žen a mladých nadějí. Celkově skončila pátá.

Evropský šampionát – Druhý volný trénink

Ve druhém volném tréninku evropského šampionátu obsadil Adam Lacko páté místo. Mistr Evropy z roku 2017 zajel čas 2:07,442.

Evropský šampionát – První kvalifikace

Po páté příčce ve druhém tréninku si Adam Lacko vyjel pátou pozici také pro start úvodního závodu víkendu.

Francouzský šampionát – První kvalifikace

Téo Calvet nestačil v první kvalifikaci francouzského seriálu pouze na Anthonyho Janieca a obsadil druhou příčku. Aliyyah Kolocová zajela celkově šestý čas. V hodnocení žen a mladých nadějí opět skončila první.

Evropský šampionát – První závod

I v úvodním závodě víkendu pokračoval Adam Lacko ve sběru pátých míst. Před jezdcem Buggyry dojeli vítězný Jochen Hahn, druhý Antonio Albacete, třetí Norbert Kiss a čtvrtý Sascha Lenz.

Francouzský šampionát – První závod

Boj o vítězství se v prvním víkendovém závodě francouzského šampionátu odehrával mezi Téem Calvetem, Anthonym Janiecem, Thomasem Robineauem a Yorickem Montagnem. Jako první sice projel cílem Calvet, po závodě ale dostal třicetisekundovou penalizaci, neboť dvakrát získal pozici výjezdem mimo trať. Po potrestání se propadl na šestou příčku. Z vítězství se nakonec radoval Janiec před druhým Robineauem a třetím Montagnem.

Aliyyah Kolocová byla klasifikována na celkovém čtvrtém místě. Kromě toho opět vyhrála hodnocení žen a klasifikaci mladých nadějí.

Evropský šampionát – Druhý závod

Druhý závod evropského šampionátu se uskutečnil na mokru a první dvě kola byla odjeta za plné žluté fáze. Adam Lacko do závodu startoval jako čtvrtý. Později se probojoval do vedení. Nakonec ho ale předjel Norbert Kiss a obsadil druhou příčku.

Francouzský šampionát – Druhý závod

Také druhý víkendový závod francouzského šampionátu se konal na mokré dráze a startovalo se za Pace Truckem. Téo Calvet skončil po startu ze třetí příčky na druhé pozici za vítězem Anthonym Janiecem. Aliyyah Kolocová startovala z páté pozice a dojela čtvrtá. V hodnocení žen i v klasifikaci mladých nadějí opět zvítězila.

Neděle

Evropský šampionát - Warm-up

V ranním warm-upu obsadil Adam Lacko s časem 2:19,013 sedmé místo.

Francouzský šampionát - Warm-up

Pro Téa Calveta skončil warm-up třetím časem. Aliyyah Kolocová obsadila čtvrté místo. Mezi ženami a mladými nadějemi byla opět nejlepší.

Evropský šampionát - Druhá kvalifikace

Adam Lacko zopakoval ve druhé kvalifikaci sedmé místo z warm-upu a do třetího závodu víkendu tak vyrazí ze čtvrté řady.

Francouzský šampionát - Druhá kvalifikace

Téo Calvet mohl mít po nedělní kvalifikaci více důvodů k radosti než Adam Lacko. Byl totiž nejrychlejší ze všech a získal tak pole position pro třetí závod. Aliyyah Kolocová obsadila pátou příčku a znovu byla nejlepší mezi ženami a mladými nadějemi.

Evropský šampionát - Třetí závod

Úvodní nedělní závod skončil pro Adama Lacka pátou příčkou. Osmé vítězství v sezoně vybojoval Norbert Kiss před druhým Saschou Lenzem a třetím Jochenem Hahnem. Lacka porazil i čtvrtý Antonio Albacete.

Francouzský šampionát - Třetí závod

Téu Calvetovi se ve třetím víkendovém závodě francouzského šampionátu nepodařilo proměnit pole position ve vítězství. Závodníka stáje Buggyra porazil Anthony Janiec a musel se tak spokojit se druhou příčkou. Aliyyah Kolocová dojela na pátém místě a připsala si další vítězství v hodnocení mladých nadějí a žen.

Calvet sice ani ve třetím závodě víkendu nestačil na Janieca, i přesto ale mohl mít v cíli důvod k radosti. Zajistil si totiž titul šampiona. Slavit mohla i Aliyyah Kolocová. Ta si totiž zajistila titul jak v klasifikaci žen, tak v hodnocení mladých nadějí.

Evropský šampionát - Čtvrtý závod

S víkendem v Le Mans se Adam Lacko rozloučil bronzem. Závěrečná jízda pro něj totiž skončila po startu ze čtvrté příčky, která mu připadla po otočení nejlepší osmičky z první jízdy, třetím místem. Před Lackem dojeli do cíle vítězný André Kursim a druhý Shane Brereton.

Lackovi se podařilo porazit všechny své největší soupeře z hlediska průběžného pořadí šampionátu. Sascha Lenz skončil čtvrtý, vedoucí muž šampionátu Norbert Kiss pátý, Jochen Hahn šestý a Antonio Albacete osmý.

Lacko se po podniku v Le Mans propadl zpět na třetí příčku průběžného pořadí. Na kontě má 146 bodů. Za druhým Saschou Lenzem zaostává o tři body. Na lídra Norberta Kisse ztrácí český závodník 29 bodů. Mezi týmy zůstává Buggyra druhá s 220 body.

Francouzský šampionát - Čtvrtý závod

V posledním závodě francouzského šampionátu se již jistému šampionovi Téu Calvetovi konečně podařilo porazit Anthonyho Janieca a zvítězil. Aliyyah Kolocová sice projela cílem na celkové šesté příčce, po závodě ale dostala penalizaci třiceti sekund za zavinění kolize a propadla se na 12. příčku. Mezi mladými nadějemi skončila čtvrtá a v hodnocení žen vyhrála.

Calvet se stal šampionem s celkovým ziskem 234 bodů. Kolocová obsadila v celkovém pořadí páté místo.

 

Kompletní výsledky francouzského šampionátu
Kompletní výsledky evropského šampionátu
Průběžné pořadí evropského šampionátu
Konečné pořadí francouzského šampionátu

Úvodní foto: Buggyra Racing

 

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.