Komplikace pro Königa. Při tréninku si zlomil klíční kost, v Británii a Mostě ale chce jet

Oliver König se zranil. Letošní účastník MS superbiků boural před týdnem při testování a pád odnesl zlomeninou klíční kosti. Nyní už je ale po operaci a chce stihnout červencové podniky, které budou hostit britský Donington Park a Autodrom Most.

Testování Olivera Königa na litrovém motocyklu v Mostě skončilo minulý týden nešťastně. Jezdec stáje Orelac v MS superbiků totiž dostal highsider ve druhé zatáčce a skončil na zemi. Při incidentu na něj dokonce spadl jeho stroj. Výsledkem byla zlomená klíční kost. Nyní už má ale za sebou operaci, při které mu bylo rameno zpevněno šesti titanovými šrouby. O možnosti, že by chyběl při červencových podnicích na britském okruhu Donington Park a na Autodromu Most nechce ani slyšet.

"Nedokážu si představit, že bych tam chyběl. Tyto okruhy mám rád nejvíce a chci tam ukázat své další zlepšení. A věřím, že když to zvládnu, obrovsky moc mě to psychicky posílí," říká.

Již brzy by měl pražský rodák začít s rehabilitací: "V týdnu už jsem byl na kontrole a byl jsem překvapený, jak zlomenina a sešití vypadá. V pátek mi vyndají stehy a měl bych začít s rehabilitací. Ta bude probíhat s mým fyzioterapeutem Karlem Holánem. Bude potřeba rameno rozhýbat a nutně ho posilnit. Moc mě to mrzí, protože mě čekali tři dny testů v Mostě a měl jsem další plány," dodává.

Že se po zlomenině klíční kosti dá do akce vrátit velmi rychle, ukázal v roce 2013 Jorge Lorenzo. Španěl tehdy upadl na mokré dráze při druhém volném tréninku na Velkou cenu Nizozemska v Assenu. Hned poté ale odletěl do Barcelony, kde podstoupil operaci a další den (v Assenu se až do roku 2015 závodilo v sobotu) byl schopen závodit. Po startu z 12. pozice, ze které mohl startovat díky nejrychlejšímu času v prvním volném tréninku, nakonec dojel do cíle jako pátý.

O dva týdny později se mu ale brzký návrat přeci jen vymstil. Havaroval při tréninku na VC Německa, poškodil si titanovou destičku v rameni a závod na Sachsenringu musel vynechat. I přes tyto patálie, které ho během sezony potkaly, skončil Lorenzo na celkovém druhém místě a za šampionem Marcem Márquezem zaostal pouze o čtyři body.

V Donington Parku a v Mostě se König bude opět pokoušet o zisk svých prvních bodů. Na ty v prvních čtyřech podnicích nedosáhl. Nejlépe skončil sedmnáctý při superpole závodě v Estorilu.

Jak na Most, tak na Donington Park má König příjemné vzpomínky. Před domácími fanoušky loni vystoupal na stupně vítězů. Úvodní závod třídy Supersport 300 pro něj totiž skončil třetím místem. V Donington Parku sice startoval pouze v roce 2019 ještě jako jezdec stáje Jakuba Smrže, bodoval zde sedmým místem. Šlo o jeho první bodovaný výsledek v "třístovkách."

Při podniku v Mostě by navíc letos König nemusel nastoupit jako jediný Čech. Autoklub České republiky totiž může pro závod udělit až dvě divoké karty. Promotér šampionátu Dorna Sports pak může umožnit start i dalším jezdcům. Zájem o start na divokou kartu již vyjádřili Karel Pešek nebo Michal Prášek. Tuto možnost nezavrhl ani Michal Filla. Naopak je jasné, že loňský účastník podniku Karel Hanika bude tentokrát chybět. Chce se totiž věnovat přípravě na osmihodinový závod v japonské Suzuce, který se jede týden po mosteckém podniku.

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.