Konopka míří popáté do Le Mans. Cílem je bezproblémový závod

Slovenský závodník Miro Konopka a jeho stáj ARC Bratislava se tento týden po dvou letech opět představí v závodě 24 hodin Le Mans. Konopkovým cílem bude při jeho pátém vystoupení ve francouzském podniku dojet bez problémů do cíle.

Na okruhu La Sarthe se o víkendu uskuteční 89. ročník podniku 24 hodin Le Mans. V něm bude mít letos zastoupení mimo jiné i Slovensko, a to zásluhou týmu ARC Bratislava. Jeho posádku utvoří sám majitel týmu Miro Konopka, dále jeho syn Maťo Konopka a britský jezdec Oliver Webb. Pro tým půjde o třetí účast v tomto podniku. Ve startovní listině se objevil již v letech 2017 a 2019. Miro Konopka se ovšem závodu zúčastní popáté. Kromě zmíněných dvou startů zde nastoupil i v letech 2006 (T2M Motorsport) a 2010 (Team Felbermayr-Proton).

Hlavním cílem pro letošní ročník je dojet bez potíží do cíle: „Výsledek je to poslední, o čem právě přemýšlím. Udělá mi radost, když dojedeme bez problémů. To se nám s prototypem ještě nepodařilo. Při prvním startu jsme měli spoustu technických potíží, v roce 2019 zase bourali mí parťáci. Mým hlavním cílem je dokončit závod bez problémů. Buďme realisté. Toto je mistrovství světa. Jsou tu ti nejlepší jezdci a týmy z nejlepších,“ uvedl Konopka.

V Le Mans se bude muset ARC Bratislava vypořádat s jednou podstatnou změnou. Zatímco v prvních třech závodních víkendech letošní sezony FIA WEC nastoupila s Ligierem JS P217, od Le Mans nasadí tak jako většina startovního pole třídy LMP2 prototyp Oreca 07 a dojede s ním i celou sezonu. S novým autem se posádka projela v Le Mans poprvé v neděli během testovacího dne.

„To auto nikdy nejelo ani jeden závod, takže jsme vychytávali spoustu technických problémů a much. Jede se s tím o trochu jinak než s Ligierem. Cílem je dát vše rychle dohromady, aby auto vydrželo. Je ale parádní,“ okomentoval Konopka nedělní jízdy.

Jedním z parťáků Mira Konopky bude letos v Le Mans i jeho syn Maťo. Foto: ARC Bratislava

Pro posádku Miro Konopka – Oliver Webb – Maťo Konopka půjde o druhý letošní společný start ve FIA WEC. V této sestavě nastoupili již při červencovém šestihodinovém závodě v Monze. Webb má v Le Mans na kontě ještě o tři starty více než Miro Konopka a letos se závodu zúčastní poosmé. Maťo Konopka zde pojede vůbec poprvé.

Harmonogram letošního ročníku závodu 24 hodin Le Mans

Středa 18. srpna

14:00     první volný trénink
19:00     kvalifikace
22:00     druhý volný trénink

Čtvrtek 19. srpna

14:00     třetí volný trénink
21:30     čtvrtý volný trénink
22:00     pátý volný trénink

Sobota 21. srpna

11:30     šestý volný trénink
16:00     závod

 

Úvodní foto: ARC Bratislava

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.