Konopka zažil své nejlepší Le Mans. Radost mu udělal i syn

Letošní ročník závodu 24 hodin Le Mans skončil pro posádku stáje ARC Bratislava ve složení Miro Konopka, Oliver Webb a Maťo Konopka celkovým 24. místem. Ve třídě LMP2 obsadila 15. příčku a v hodnocení LMP2 Pro/Am šestou pozici. Majitel týmu Miro Konopka označil letošní vystoupení za své nejlepší v Le Mans.

O víkendu 21.-22. se uskutečnil 89. ročník závodu 24 hodin Le Mans. Na start nejslavnějšího vytrvalostního klání světa se letos po dvou letech opět postavila i slovenská stáj ARC Bratislava. Ta se letos účastní kompletní sezony FIA WEC a pro francouzský podnik vsadila na stejnou jezdeckou sestavu jako v červenci při šestihodinovce v Monze. Majitele stáje Mira Konopku znovu doplnili britský jezdec Oliver Webb a také jeho syn Maťo Konopka. Stáj ale poprvé nastoupila s vozem Oreca 07. Na ten se rozhodla přejít z Ligieru JS P217, se kterým odjela první tři letošní podniky WEC.

Během letošních 24 hodin Le Mans se posádce se startovním číslem 44 nevyhnuly potíže. Její vystoupení zkomplikovaly například technické problémy nebo kolize s jiným vozem, po které došlo k poškození zadní části vozu. Do cíle ale nakonec otec a syn Konopkovi spolu s Oliverem Webbem dojet zvládli. Zatímco celkově obsadili 24. místo, v LMP2 brali 15. příčku a v hodnocení LMP2 Pro/Am skončili šestí.

U Mira Konopky panovala po skončení závodu radost: „Jsem maximálně spokojen. V našich podmínkách jsme dosáhli maxima. Toto pro mě rozhodně bylo nejlepší Le Mans. Tato země nemá ve světě motorsportu tradici a v podstatě v něm nic neznamená. A my se dostali se slovenským týmem na 24. místo. Bylo to dobré,“ uvedl pro server České okruhy.

Celková 24. příčka znamená pro Konopku vyrovnání jeho nejlepšího celkového výsledku v Le Mans z roku 2010. Tehdy nastoupil ve voze Porsche 997 GT3-RSR týmu Felbermayr Proton a za jeho volantem se střídal s Horstem Felbermayrem a Horstem Felbermayrem mladším. Trojice tehdy kromě celkové 24. příčky dosáhla i na osmou pozici ve třídě LMGT2.

Pro tým ARC Bratislava se jedná o vylepšení maxima z roku 2017, kdy Miro Konopka společně s Konstantīnsem Calkem a Rikem Breukersem skončili jako 45. celkově a jako 19. v LMP2. V roce 2019 posádka ve složení Miro Konopka, Konstantin Těreščenko a Henning Enqvist do cíle nedojela.

Syn potěšil

Miro Konopka rovněž pochválil svého syna Maťa, který do závodu 24 hodin Le Mans letos nastoupil vůbec poprvé: „Šlo mu to velice dobře. Na této úrovni to byl jeho teprve druhý vytrvalostní závod. Zajížděl ale velmi slušné časy. Sice poškodil zadní část vozu, ale to podle mě nebyla jeho chyba, protože do něj ťuklo Ferrari. Počasí bylo hodně proměnlivé. Půlka trati byla suchá a na druhé půlce pršelo. Ferrari nedobrzdilo a trefilo ho. Jinak ale neměl žádný problém. Na začátku jsme měli smůlu s palivem a ztratili jsme pět nebo šest kol. Všechno ostatní už pak ale bylo víceméně v pořádku.“

Miro Konopka letos v Le Mans nastoupil poprvé se svým synem Maťem. Foto: ARC Bratislava

Letošní sezona vytrvalostního mistrovství světa vyvrcholí na přelomu října a listopadu v Bahrajnu. Zatímco 30. října se na tamním okruhu pojede šestihodinový závod, sezonu završí 6. listopadu osmihodinové klání tamtéž.

Úvodní foto: ARC Bratislava

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.