Návrat na stupně vítězů v Super Trofeo. Formánek s Baszem dojeli na Nürburgringu třetí

Mise splněna – tým Mičánek Motorsport powered by Buggyra veze z Nürburgringu třetí místo v seriálu Lamborghini Super Trofeo Europe.

Spokojenost týmu je přesto jen poloviční. V sobotním závodu totiž Formánek přišel o druhé místo i celkové pódium po sporné penalizaci.

„Na jednu stranu máme radost, že jsme splnili cíl – být na stupních vítězů. Na druhou stranu nás mrzí, že v sobotu jsme přišli o stejný výsledek ne na trati, ale na race direction,“ hodnotí závodní víkend, který se jel ve velmi těžkých proměnlivých podmínkách, manažer týmu Jiří Mičánek jr.

Na třetí místo tým dosáhl v nedělním závodu, který začal na osychajícím asfaltu. Formánek, který strávil za volantem týmového Huracánu první polovinu závodu, tak absolvoval jen několik ostrých kol, zbytek strávil za safety carem. Karol Basz pak ve druhé polovině předvedl stíhací jízdu, kterou zakončil třetím místem ve třídě PRO-AM.

„Karol skvěle zabojoval a jsme rádi, že to takhle dopadlo, ale musím říct, že konkurence je letos opravdu extrémní. Tento víkend jsme byli určitě nejrychlejší ze všech letošních závodů, přesto je z toho „jen“ třetí místo. Je vidět, že kategorie PRO a PRO-AM se hodně promíchávají, takže je normální, že dojedeme uprostřed pole profesionálních jezdců,“ hodnotí Formánek.

Právě „provoz“ profesionálních posádek pak podle Karola Basze stojí za tím, že tým nemohl umístění ještě vylepšit. „Znamenalo by to jít do souboje s polem profesionálů a je potřeba myslet na to, že kromě výsledku je také naším cílem dovézt auto do cíle v celku,“ říká. Připomíná mimo jiné i incident z posledního závodu ve Spa, kdy Broněk Formánek přišel o stupně vítězů právě kvůli nezaviněné kolizi s jezdcem ze třídy PRO. A podobný indicent tým Mičánek Motorsport powered by Buggyra vyřadil i loni na podzim z druhého závodu světového finále v Portimao.

Sobotní závěr závodu, který dojížděl Broněk Formánek, byl naopak ve znamení přímého souboje se soupeři ze třídy Pro-AM. V něm Formánek v posledním kole zaútočil v zatáčce na brzdách na dva soupeře po vnitřní straně. Zatímco Nigela Schoonderwoerda překonal, stopu mu z vnějšku zavřel Slovák Martin Ryba a obě auta se dostala do kolize. „Přišli jsme tím v podstatě o druhé místo, bohužel jsme ale dostali penalizaci. Z mého pohledu hodně přísnou,“ uvedl Formánek.

Podobně incident hodnotí i manažer týmu Jiří Mičánek. „Z mého pohledu to takto hodnocené být nemělo. Snažili jsme se ještě rozhodnutí napadnout, ale bohužel neúspěšně,“ říká Mičánek. Formánek tak projel cílem na třetím místě za Schoonderwoerdem, který se po kolizi soupeřů dostal před ně. Po penalizaci se propadl na páté místo. „Mrzí nás to, ale v kontextu celého víkendu se musíme dívat na to, že jsme dosáhli cíle, který jsme měli vytyčený, a nebýt této okolnosti, jsme blízko vítězství,“ uzavírá Jiří Mičánek.

Druhá posádka Libor Dvořáček – Kurt Wagner se musela v prvním závodě, který rozjížděl Dvořáček, také vypořádat s nešťastnou kolizí, která týmový Lamborghini Huracán ST EVO2 těsně přes střídáním poslala do hodin. Nakonec dosáhla na sedmé místo stejně jako ve druhém závodě, který poznamenaly smíšené podmínky.

 „Pro mě to tento víkend byla skvělá zábava. První závod mě trochu mrzí, tam jsme mohli bojovat o stupně vítězů v naší třídě – jezdil jsem na pátém místě a měl šanci jít ještě dopředu. Ve druhém závodě pak bylo cílem hlavně v pořádku dojet. Kurt v první půli jezdil hodně opatrně, takže sedmé místo beru jako dobrý výsledek,“ popsal Dvořáček.

Tým nyní míří zpět do Česka, už za čtyři dny jej čekají tréninky na čtvrtý podnik zónového mistrovství střední Evropy, se kterým se vrátí na start juniorský tým Mičánek Motorsport powered by Buggyra ve složení Jáchym Galáš a Matěj Pavlíček. Ti jsou průběžně první, resp. druhý v průběžném hodnocení šampionátu.

Fotogalerie

Autor

Redakce

Externí materiály upravené redakcí MotorMixu.