Fillův zlatý finiš. Český jezdec kraloval i poslednímu závodu Alpe Adrie

Skvělý start, další dominantní výkon a šesté vítězství v sezoně. Michal Filla při závěrečném závodě letošního ročníku seriálu Alpe Adria potvrdil, že se šampionem kategorie Superbike stal zaslouženě. Nyní už jeho pozornost směřuje k roku 2024.

„Jsem samozřejmě spokojen. Všechno nám to krásně vyšlo. I počasí bylo hezké. Pokud jde o výsledky, nemohli jsme chtít více. Tým byl skvělý a motorka perfektní,“ radoval se v cíli jezdec stáje Barni Spark Ducati.

Do nedělního programu mohl Filla vstupovat s klidem. Letošní titul si totiž zajistil již při sobotním superbikovém závodě. Do něj sice startoval ve své třídě až jako třetí, hned v úvodu se však dostal do čela a poté již dominoval. Podle výsledků kvalifikace se jezdci seřadili i na roštu nedělní jízdy. To znamenalo, že českému jezdci znovu připadlo třetí místo. Ani tentokrát na něm ale nezůstal dlouho.

„Opět se mi podařilo skvěle odstartovat. Už do první zatáčky jsem najížděl v čele a začal jsem si budovat náskok, který byl nakonec docela velký. Jelo se mi výborně,“ popisuje svou cestu za triumfem Filla, který druhému Jiřímu Brožovi nadělil 24,349 sekundy.

Při závodě si 42letý jezdec připsal mimo jiné i nejrychlejší kolo. To mělo hodnotu 1:27,316. Věří však, že to šlo i lépe.

„Nefungovala mi časomíra a tím pádem jsem nevěděl, jaké časy zajíždím. Myslel jsem si, že jedu trochu rychleji. Mým cílem bylo jezdit 1:26, což mi těsně nepodařilo. To byla trochu škoda,“ vysvětluje.

Šest vítězství znamená, že Filla letos dokázal v superbicích vyhrát hned polovinu závodů Alpe Adrie. Na stupních vítězů navíc stál hned desetkrát z dvanácti případů. Mimo nejlepší trojici se umístil pouze při srpnových závodech v Grobniku, kde bral čtvrté a páté místo.

Ačkoli ročník 2023 právě skončil, nemá Filla v úmyslu zahálet: „Poslední závod sezony znamená, že od zítřka začíná sezona nová. Musíme tedy vše začít chystat na rok 2024,“ říká.

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.