Nový Leon už dorazil. Čížek chystá přezbrojení

Stejný, ale přesto jiný. Petr Čížek sice bude i v letošní sezoně TCR Eastern Europe pokračovat s modelem Cupra Leon Competición, svůj dosavadní vůz ovšem vymění za nový.

„Jde více méně o totožné auto. Rozdíl je pouze v tom, že prošlo faceliftem. Ten ale není na první pohled příliš znát,“ představuje jezdec stáje EXPRES AUTO své nové náčiní.

Změnu techniky umožnila mimo jiné i skutečnost, že se k týmu přidali po premiérové sezoně další partneři: „Podařilo se nám získat nového sponzora. Kromě toho doufáme, že se po prodeji starého vozu vrátí do pokladny významný obnos,“ dodává Čížek, který spolu s Vítem Smejkalem stáj řídí.

Do Cupry Leon Competición, se kterou se nyní loučí, usedal Čížek od roku 2020. Za jejím volantem zažil nejlepší období své kariéry. V TCR Eastern Europe si s ní dojel pro pět ze svých celkových osmi umístění na stupních vítězů včetně třech druhých míst. V roce 2022 dokonce obsadil v šampionátu konečnou třetí pozici. Díky výsledkům, kterých s tímto autem dosáhl v uplynulých dvou letech, se také kvalifikoval do světového finále TCR, ačkoli možnosti zúčastnit se tohoto podniku nakonec nevyužil.

Loni již ale bylo znát opotřebení vozu. Nejvíce se projevilo při červnovém podniku na Slovakia Ringu. Tam Čížka v kvalifikaci zastavily technické problémy, kvůli kterým musel do prvního závodu vyrazit z poslední 18. pozice.

„Právě tam jsme se definitivně rozhodli, že další sezonu už pojedeme s novým vozem. Staré auto už zkrátka mělo něco odjeto a tím pádem samozřejmě dostalo i pár větších nebo menších ran,“ říká.

Náležitá příprava

Do prvního závodního víkendu, který přivítá na konci dubna maďarský Balaton Park, rozhodně Čížek nepůjde naslepo. Ve zbytku zimní pauzy totiž plánuje nové auto prověřit.

„Zkušební svezení, při kterém zkontrolujeme, jestli je po zimě vše v pořádku, absolvujeme u nás v Mostě. Chtěli bychom ale testovat také na Slovakia Ringu nebo v Brně,“ prozrazuje.

Pro bývalého úspěšného hokejbalového reprezentanta půjde už o pátý vůz specifikace TCR, se kterým si zazávodí. Když pomineme model Leon Competición z období 2020-2023, nastupoval i se dvěma staršími Cuprami Leon (2017 v ETCC, 2019 v TCR Eastern Europe). Na seznamu aut, s nimiž si zazávodil, najdeme i Audi RS3 LMS. Do něj usedl v roce 2021 při podniku TCR Europe v italské Monze.

Kromě Čížka bude i letos hájit barvy stáje EXPRES AUTO Vít Smejkal. Tím ale výčet jezdců možná ještě nekončí. Ve hře totiž pořád zůstává varianta, že by tým mohl nasadit více než dva vozy. Možností je kromě TCR Eastern Europe i účast v další sérii.

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.