Nejlepší výsledek navzdory špatnému startu. Polák se při posledním podniku Alpe Adrie posunul na sedmé místo

Špatné starty i prokluzující spojka. S tím vším se musel Stanislav Polák během posledního podniku letošní sezony seriálu Alpe Adria na Automotodromu Brno vypořádat. I přesto se ale mohl radovat z nejlepšího výsledku v sezoně a posunu na sedmé místo v šampionátu.

Nejlepší výsledek sezony přinesl Polákovi úvodní závod víkendu. Ten dokončil v rámci klasifikace Alpe Adria na šesté pozici a vylepšil tak své dosavadní maximum, kterým byly osmé příčky z dubnového podniku v Brně a červencového klání v chorvatském Grobniku. I přesto ale u Poláka velká spokojenost nepanovala.

"Nepovedl se mi start a minimálně čtyři jezdci mě předjeli. Některé jsem sice předjel zpátky, ale když se pořadí ustálilo, tak už jsem nebyl schopen zabojovat o další pozice. Kvalifikace se mi přitom povedla, čas 2:07 jsem tu nezajel pět let. Od pátku jsem se na motorce cítil dobře, zlepšoval jsem se," mrzelo jezdce stáje GT2 Motorsport.

Mezi všemi superbiky skončil Polák devátý. Celkově z toho bylo 14. místo. Třída Superbike totiž sdílela o víkendu trať s kategorií Superstock 1000. A něco takového se Polákovi zrovna dvakrát nezamlouvalo.

"Když mezi vámi jede například někdo ze superstocků, zavírá vám to a vy pak nemůžete bojovat se svým skutečným soupeřem, tak je to špatně. Měli byste závodit se svými skutečnými soupeři, ne s někým, kdo vlastně ani váš soupeř není. V závodě bych byl schopen jezdit podobné časy jako v kvalifikaci, ale právě jsem se zasekl za pomalejšími jezdci a nechtěl jsem riskovat. Možná bych se dostal o jedno nebo dvě místa dopředu, ale v superbicích bych na tom byl vlastně pořád stejně. Zbytečně bych tak riskoval. Harmonogram to ale zkrátka jinak neumožňoval a bylo to pro všechny stejné," dodává Polák.

Spojka zkomplikovala neděli

Do cíle nedělního závodu přijel Polák jako devátý v rámci Alpe Adrie, na jedenáctém mezi všemi superbikery a jako sedmnáctý ze všech jezdců na trati. Tentokrát mu závod ztížily potíže se spojkou.

"Ani tentokrát nebyl můj start nic moc, ale nebylo to tak špatné jako v sobotu. Byl bych daleko rychlejší, ale už v pátek mi začala klouzat spojka a v neděli jsme s tím bojovali znovu. Pořád jsem si říkal, že až se to ohřeje, tak to bude lepší, ale klouzalo to v každé zatáčce. Dokázal jsem jezdit konzistentní časy, jel jsem ve třech nebo čtyřech desetinách, ale zkrátka nešlo jet rychleji, motorka více nejela," zhodnotil Polák druhý závod.

Těšti však Poláka v neděli mohl pohled na konečné pořadí Alpe Adrie v kategorii Superbike. Z desáté pozice, která mu patřila před víkendem, se totiž posunul na sedmou. Celkem během sezony posbíral 75,5 bodu.

Do Alpe Adrie se chce Polák vrátit i za rok: "Určitě bych chtěl pokračovat. Všichni by ale uvítali, kdyby se objevil nějaký nový organizátor. Alpe Adria totiž měla organizátora naposledy v roce 2019 a od doby, co přišel koronavirus, organizuje vždy jednotlivé závody okruh, na kterém se zrovna jede. A to se po organizační stránce samozřejmě projevuje."

Foto: Automotodrom Brno/Lukáš Ston

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.