Rakouská radost GT2 Motorsportu. Waszek vyhrál dvakrát GTC, Milota třikrát na pódiu GT3

Stáj GT2 Motorsport mohla na Red Bull Ringu slavit po každém z víkendových závodů vozů GT. Zatímco Dennis Waszek ovládl v obou sprintech hodnocení třídy GTC, Libor Milota stanul třikrát na stupních vítězů třídy GT3. Zatímco ze sprintů si odnesl druhé a třetí místo, ve vytrvalosti zaznamenal další bronz.

Také ze druhého podniku letošního ročníku ESET Cupu na Red Bull Ringu si stáj GT2 Motorsport odnesla trofeje. Zatímco Dennis Waszek vybojoval ve sprintech dvě vítězství v rámci třídy GTC, Libor Milota dosáhl na tři pódiová umístění v GT3. Zatímco v sobotním sprintu skončil druhý a ve vytrvalosti třetí, v nedělním sprintovém závodě si připsal další třetí místo.

Třetí příčka z toho pro Milotu byla původně i v sobotním sprintu. Po skončení závodu ale obdržel původně druhý Gregor Zsigo penalizaci třiceti sekund za to, že se právě před Milotův Mercedes dostal v době, kdy byla vyhlášena fáze zpomalovacího vozu. Po tomto trestu se v cíli propadl na čtvrtou příčku. V neděli pak třetí místo v GT3 znamenalo rovněž bronzovou pozici v absolutním pořadí.

Milota byl spokojen s tím, jak se mu dařilo během víkendu snižovat ztrátu na Ernsta Kirchmayera s Gregorem Zsigem ve výkonnějších vozech. Zatímco Kirchmayer s Ferrari vyhrál v GT3 všechny víkendové závody (ve vytrvalosti ho doplnil Philipp Baron), Zsigo s BMW skončil s výjimkou sobotního sprintu pokaždé druhý (ve vytrvalosti jel spolu s Dennisem Waszkem).

"Snažili jsme se auto nastavit tak, abychom neměli tak velký aerodynamický odpor a zároveň dosahovali vyšší maximální rychlosti. Řekl bych, že se nám to dařilo. Díky povedenému nastavení a práci, kterou celý tým odvedl, jsme neustále zrychlovali. Krásně to bylo vidět v nedělním sprintu. Tam jsem po většinu závodu na Gregora tlačil. Sice se mi ho nepodařilo předjet, čím více se ale blížil konec závodu, tím větší převahu jsme měli. Na konci nás navíc zastavil zpomalovací vůz kvůli nehodě jiného vozu, což nám ublížilo. Bylo ale nesmírně pozitviní, že jsme drželi s těmito vozy tempo, ani Kirchmayer s Ferrari nám vyloženě neujel," těšilo ho.

Zároveň pochválil celý tým: "Dosažené časy v závodě a nejrychlejší sektory byly dobrým vysvědčením pro nás všechny. Umím být smutný ze druhého i třetího místa, ale umím to unést, když vím, že jsme jako tým plnohodnotně fungovali. Erik Janiš, Mirage Motorsport, GT2 Motorsport i celý tým mechaniků odvedli kus práce a na výsledcích to bylo vidět," uvedl.

Waszkova dominance v GTC pokračuje

Dennis Waszek pokračoval i na Red Bull Ringu v tažení, které zahájil již v dubnu při úvodním podniku na maďarském Hungaroringu. Opět totiž vyhrál v hodnocení třídy GTC oba sprinty a zatím tak v letošním ročníku ESET Cupu nenašel v této klasifikaci přemožitele.

"Pohárová Porsche byla také rychlá, ale naše Lambo zkrátka díky svému výkonu dominovalo. Bylo to tak, jak jsem očekával," neskrýval svou spokojenost.

V celkovém pořadí z toho bylo čtvrté, respektive páté místo. Za svými zády Waszek nechal mimo jiné i některé vozy GT3. Na to, že by auta této třídy mohl díky vysokému výkonu svého Huracánu potrápit, si věřil už před víkendem. Přiznává však, že očekával ještě lepší celková umístění.

"Čekal jsem, že to bude i lepší. Jeli jsme ale na nových pneumatikách Michelin a vzhledem k tomu jsme to zvládli dobře. Vůbec jsme netestovali a ani jsme neměli žádné speciální nastavení pro nové pneumatiky. Použili jsme nastavení na pneumatiky Pirelli. Řekl bych, že to dopadlo vše dobře, ale mohlo to skončit i lépe, kdybychom byli lépe připraveni," vysvětluje.

Právě sžít se s novými pneumatikami Michelin bude nyní pro Waszka představovat hlavní výzvu: "Největším problémem bylo, že zejména ve druhé polovině závodu odcházely pneumatiky o hodně rychleji než Pirelli. U Pirelli klesá přilnavost pomalu, u Michelinu už jsem ale musel na konci s autem hodně bojovat. Když nastavíme auto pořádně, tak si myslím, že s rychlostí jako takovou problém nebude, spíše s přehříváním a rychlostí na konci závodu. Budeme muset udělat nějaký test a poptat se ostatních týmů, jaké mají zkušenosti," přibližuje své nynější plány.

Za tři týdny do Poznaně

Třetí podnik letošní sezony ESET Cupu se uskuteční za tři týdny v polské Poznani. Libor Milota věří, že tento okruh by mohl jeho Mercedesu svědčit. Bude se ale muset poprat s nulovými zkušenostmi na této dráze.

"Nikdy jsem na této trati nezávodil, ale mám pocit, že by Mercedesu mohla svědčit. Doufám, že se tam bude líbit i mně. Bude to nová výzva. Moc se tam těším a udělám všechno pro to, abychom uspěli."

Dennis Waszek už sice v Poznani závodil, nemyslí si však, že by na ní měl podobně jako na Red Bull Ringu šanci vyzvat vozy GT3: "Poznaň už je techničtější trať, ale mám ji rád. Mně tedy svědčí. Jestli sedne i Lambu, to uvidíme. Tentokrát ale podle mě budou mít GT3 trochu výhodu," uvědomuje si.

Jak Milota, tak Waszek budou mít v Polsku co obhajovat. Milota totiž stále zůstává lídrem sprintového hodnocení třídy GT3, kde má k dobru sedm bodů před Gregorem Zsigem. Waszkův náskok v GTC před druhým Petrem Breckou už činí slušných 26 bodů, což je více než jedno vítězství. Ve vytrvalosti GT3 je zatím Milota kvůli nedokončenému závodu na Hungaroringu čtvrtý.

Foto: Petr Frýba

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.