Víkendový motorsport: Poslední britský závod F2 vyhrál Žou, druhou Grand Prix v Praze ovládl Laguta

Třetí červencový víkend připravil pro milovníky závodů v jedné i dvou stopách mnoho zajímavého. Sledujte výsledky v našem přehledu.

Páteční výsledky ZDE

Sobotní výsledky ZDE

Nedělní výsledky ZDE

Pátek 16. července

Plochá dráha (Praha)

Grand Prix České republiky I

Po dvou loňských triumfech Bartosze Zmarzlika opět na Markétě triumfoval Polák. Finálovou jízdu ovládl Maciej Janowski, který vyhrál před Emilem Sajfutdinovem z Ruska, třetí skončil trojnásobný mistr světa Brit Tai Woffinden. Obhájce titulu Zmazlik vypadl už v semifinále. Český jezdec Jan Kvěch startující na divokou kartu sknčil se čtyřmi body třináctý.,

Výsledky ZDE

Sobota

MS ve vytrvalostních závodech motocyklů (Estoril)

12h Estoril

Pro vítězství si dojela posádka stáje F.C.C TSR Honda France ve složení Josh Hook, Juki Takahaši a Mike di Meglio. Druzí dojeli Jérémy Guarnoni, Erwan Nigon a David Checa ze stáje Webike SRC Kawasaki France Trickstar. Ti přišli v závěru o vítězství poté, co jim došlo palivo. Trojice týmu BMW Motorrad World Endurance Javier Forés, Markus Reiterberger a Kenny Foray brala i přes pád z úvodu třetí místo. O vystoupení českých jezdců Karla Haniky a Michala Filly si můžete přečíst více zde.

Kompletní výsledky závodu
Průběžné pořadí šampionátu

Formule 2 (Silverstone)

První závod

Úvodní závod víkendu formule 2 ovládl Robert Švarcman před druhým Jürim Vipsem a třetím Christianem Lundgaardem. Guanju Žou po hodinách v úvodu do cíle nedojel a přišel o vedení v šampionátu. Novým lídrem průběžného pořadí se stal Oscar Piastri, který skončil šestý. Z jezdců české stáje Charouz Racing System dopadl lépe David Beckmann, který skončil třináctý. Guilherme Samaia šachovnicovou vlajku nespatřil, když skončil mimo trať a postaral se o jeden z trojice výjezdů zpomalovacího vozu.

Kompletní výsledky závodu
Průběžné pořadí šampionátu

Druhý závod

Druhý sprint přinesl premiérový triumf v šampionátu Richardu Verschoorovi. Na stupně vítězů ho doprovodili druhý Marcus Armstrong se třetím Danem Ticktumem. Oscar Piastri si upevnil čtvrtým místem celkové vedení. Vítěz prvního sprintu Robert Švarcman skončil po hodinách v závěru až patnáctý. David Beckmann vybojoval díky osmé pozici jeden bod pro Charouz Racing System. Jeho týmový kolega Guilherme Samaia dojel sedmnáctý.

Kompletní výsledky závodu
Průběžné pořadí šampionátu

 

W Series (Silverstone)

Závod

Domácí Alice Powellová si dojela pro druhý letošní triumf a zároveň pro druhé domácí vítězství v této sérii. To první získala předloni v Brands Hatch. Britka sice startoval z pole position, ale o prvenství musela do posledních metrů bojovat s Fabienne Wohlwendovoiu z Lichtenštejnska.

Šampionát Španělska silničních motocyklů (Barcelona)

První závod superbike

Sobotní závod patřil Jordimu Torresovi. Španěla v cíli následoval jeho týmový kolega ze stáje Honda Laglisse Eric Granado, který bral druhou příčku. Třetí skončil Roman Ramos. Jezdec českého týmu New2 Project Bálint Kovács obsadil celkovou 11. příčku. V hodnocení kategorie Open 1000 bral Maďar třetí příčku.

Kompletní výsledky

První závod supersport

V závodě třídy Supersport vyhrál Unai Orradre, který rovněž ovládl hodnocení Open 600. Druhý skončil vítěz kategorie Supersport Daniel Valle a třetí Pedro N. Romero. Z českých jezdců byl lepší Ondřej Vostatek, který skončil na celkovém 13. místě a na 9. příčce v rámci hodnocení Supersport. Druhý český jezdec Filip Řeháček ani slovenský závodník Michal Búlik ze stáje New2 Project do cíle nedojeli.

Kompletní výsledky

Formule 1 (Silverstone)

Kvalifikační závod

První kvalifikační sprint v historii F1 vyhrál Max Verstappen. Lídr seriálu byl po startu rychlejší než obhájce titulu Lewis Hamilton na pole position a mladý Nizozemec si vedení udržel až do cíle.

Výsledky ZDE

Plochá dráha (Praha)

19:00 Grand Prix České republiky II

Kvůli dešti byl závod přeložen na neděli. I když se konalo už 11 jízd,  pojede se znovu od první rozjížďky.

IMSA (Lime Rock)

Závod

Na okruhu Lime Rock v Connecticutu se utkaly jen vozy obou gétéčkových tříd. Absolutními vítězi se stali Tommy Milner a Nick Tandy s Corvettou kategorie GTLM. Ve třídě GTD vyhráli Ross Gunn a Roman De Angelis s Astonem Martin GT3. Původní délka dvě hodiny a 40 minut byla 70 minut před koncem zkrácena kvůli bleskům v okolí tratí.

Výsledky ZDE

ČMPR – Rallye Moravský Kras

Druhý podnik letošního ročníku Českomoravského poháru rallye, kterým byl premiérový ročník soutěže Rallye Moravský Kras, ovládl Lubomír Světinský. Na celkové stupně vítězů vystoupili také druhý Vít Ouzký a třetí David Komárek. Jezdce stáje GT2 Motorsport sužovaly technické problémy. Do cíle z nich dojel pouze Tomáš Havlík, který obsadil 17. příčku.

Kompletní výsledky

Neděle

Super GT (Motegi)

Závod

Naoki Jamamoto a Tadasuke Makino si v Motegi dojeli pro své první vítězství v závodě populární série Super GT. Vzhledem k přísným protikoronavirovým opatřením závodí v Japonsku jen málo Evropanů. V neděli z nich byl nejlepší Ital Ronnie Quintarelli, který byl spolu s domácím Cugiem Macudou v Nissanu devátý.

Výsledky ZDE

Formule 2 (Silverstone)

Třetí závod

Nedělní klání v Silverstone patřilo Guanju Žouovi, který si tak spravil chuť po předchozích dvou víkendových jízdách, v nichž nebodoval. Druhý dojel Oscar Piastri, který se udržel v čele průběžného pořadí šampionátu. Jezdci stáje Charouz Racing System David Beckmann a Guilherme Samaia obsadili patnácté, respektive dvacáté místo.

Výsledky závodu
Průběžné pořadí šampionátu

MS ve vytrvalostních závodech FIA WEC (Monza)

Závod

Na kralování Toyoty nezměnila nic ani premiéra FIA WEC v Monze. Pro vítězství si dojelo trio Mike Conway, Kamui Kobajaši a Jose Maria Lopez. Přesto měl japonský tým tentokrát namále, prootže veoducí vůz hodinu před koncem potkaly technické problémy. Nakonec ale auto s číslem 7 vidělo šachovnicový prapor jako první.

Více o závodu čtěte ZDE

MS v motokrosu (Oss)

MXGP

V elitní kategorii se týden před závodem v Lokti nad Ohří nejvíce dařilo obhájci titulu. Tim Gajser sice ani jednu jízdu nevyhrál, ale získal celkem 42 bodů. Tím si Slovinec upevnil vedení v seriálu.

MX2

V Ossu startoval z českých zástupců pouze Petr Polák, který si v druhé jízdě vyjel šest bodů za 15. místo. Celkově přijde do Česka jako lídr Maxime Renaux z Francie, byť Grand Prix Nizozemska ovládl Belgičan Jago Geerts.

Výsledky ZDE

Plochá dráha (Praha)

Opakovaná Grand Prix České republiky II

Také v neděli byl Maciej Janowski blízko triumfu. Ale ve finále přece jen Polák našel přemožitele, Arťoma Lagutu z Ruska. Přesto si 29letý Janowski udržel vedení v průběžném pořadí MS. Český jezdec Jan Kvěch si na divou kartu opět vyjel tři body, což mu tentokrát stačilo na 14. pozici.

Výsledky ZDE

Průběžné pořadí ZDE

Šampionát Španělska silničních motocyklů (Barcelona)

Druhý závod supersport

V nedělním závodě navázal na sobotní triumf Unai Orradre, který kromě celkového vítězství získal i prvenství v hodnocení třídy Open 600. Druhý dojel Aleix Viu, který vyhrál klasifikaci Supersport, a třetí skončil Daniel Valle. Ondřej Vostatek skončil dvanáctý celkově a jako desátý v supersportech. Slovenský jezdec Michal Búlik z týmu New2 Project dojel celkově dvacátý. Mezi supersporty byl čtrnáctý. Filip Řeháček si v sobotním závodě poranil malíček pravé ruky a v neděli nenastoupil.

Kompletní výsledky závodu

Druhý závod superbike

První trojice nedělního závodu měla stejnou podobu jako v sobotním klání. Vyhrál Jordi Torres před druhým Ericem Granadem a třetím Romanem Ramosem. Jezdec stáje New2 Project Bálint Kovács skončil celkově desátý. V hodnocení Open 1000 získal maďarský jezdec stejně jako v sobotu třetí příčku.

Kompletní výsledky závodu

Formule 1 (Silverstone)

Závod

Závod v Silverstonu začal velkou kontroverzí. Lewis Hamilton poslal v boji o vedení lídra seriálu Maxe Verstappena mimo trať. Nizozemec svůj Red Bull rozbil o bariéru z pneumatik a závod pro něj skončil. Brit za to, že kolizi zavinil, dostal trest deset vteřin navíc, který si odsloužil v boxech při výměně gum. Pak ale začala spanilá jízda obhájce titulu, která vyvrcholila tím, že Hamilton se tři kola před koncem dostal do čela před Charlese Leclerca ve Ferrari. Díky tomu snížil náskok Verstappena na pouhých osm bodů.

Výsledky ZDE

Průběžné pořadí ZDE

Foto:  Prema Racing, IMSA, New2 Project, HRC

Autoři

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.

Radek Vičík

Sportovní redaktor online deníku Aktuálně.cz a externí spolupracovník redakcí motormix.cz a ceskeokruhy.cz je jedním z nejlepších českých motoristických novinářů. Motorsportu propadl už v dětství a věnuje se mu velkou část své novinářské kariéry.