Víkendový přehled: Novou éru MS v rallyekrosu otevřel vítězně Kristoffersson, Gajser se stal popáté mistrem světa v motokrosu

Sledovali jsme pro vás výsledky motoristických podniků konaných během druhého srpnového víkendu.

Sobotní výsledky ZDE

Nedělní výsledky ZDE

Sobota 13. srpna

Formule E (Soul)

První závod

Korunovace nového šampiona formule E se uskuteční až v závěrečném závodě sezony. Sobotní klání v Soulu totiž ovládl pilot Jaguaru Mitch Evans před Oliverem Rowlandem a Lucasem di Grassim. Lídr šampionátu Stoffel Vandoorne dojel až pátý a jeho náskok před Evansem se ztenčil na 21 bodů. Jelikož ale v neděli bude ve hře 29 bodů, stále to s jeho vyhlídkami vypadá dobře.

Závod byl v úvodu na půl hodiny přerušen červenou vlajkou. Mohla za to hromadná havárie, ve které byli zapleteni Norman Nato, Sébastien Buemi, Dan Ticktum, Oliver Askew, Nick Cassidy, Andé Lotterer a Oiver Turvey. V závěru se po nehodě Alexandera Simse dojíždělo za zpomalovacím vozem.

Před nedělním závodem už jsou ve hře o titul pouze Vandoorne a Evans. Všichni ostatní už ztratili i matematickou šanci.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Rallyesprint Fulnek - Odry

Čtvrtý podnik letošního ročníku Rallyesprint série přinesl vítězství Adamu Březíkovi před Vojtěchem Štajfem a Erikem Caisem. Posledního jmenovaného mohla mrzet třicetisekundová penalizace za to, že trefil retardér na druhé rychlostní zkoušce. Bez ní by skončil na druhé pozici.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

IDM (Assen)

První závod Supersport 300

V prvním závodě víkendu se z vítězství radoval Dirk Geiger, který ovšem jako hostující jezdec nebodoval do šampionátu. Dvacet pět bodů si tak připsal druhý Scott Deroue. Třetí skončil Lennox Lehmann.

Vedoucí muž šampionátu Leo Rammerstorfer obsadil devátou příčku. Jeho náskok v průběžném pořadí se tak ztenčil na tři body. Jeho nejbližší pronásledovatel Marvin Siebdrath totiž dojel šestý.

Český závodník Filip Feigl během závodu jednou upadl. Do cíle ale dojel. Obsadil 22. pozici.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

British Superbike Championship (Thruxton)

První závod

Jason O´Halloran upevnil dalším vítězstvím své celkové vedení. Boj o druhé místo probíhal mezi Bradleym Rayem a Tarranem Mackenziem. Konečný rozdíl mezi nimi nakonec činil tři tisíciny, o které Mackenzie Raye porazil.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Northern Talent Cup (Assen)

První závod

První jízda víkendu patřila Kevinu Farkasovi. Na stupně vítězů se podívali také Jurrien van Crugten a Valentino Herrlich. Vedoucí muz šampionátu Rossi Moor skončil na čtvrté pozici.

Jezdci juniorského týmu Automotodromu Brno nebodovali. Michal Prokeš dojel na sedmnácté příčce a Filip Novotný po pádu nedokončil.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Speedway Grand Prix (Cardiff)

GP Velké Británie

Britští fanoušci byli svědky vítězství domácího závodníka. Triumfoval Dan Bewley. Za ním dojeli polští jezdci Bartosz Zmarzlik a Patryk Dudek. Zmarzlik zůstává lídrem šampionátu.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Neděle 14. srpna

Česká Tourist Trophy (Hořice)

IRRC SSP

Marek Červený jakožto největší česká naděje letošního podniku IRRC v Hořicích splnil očekávání. Z podniku si totiž odveze minimálně jedno vítězství, neboť dokázal triumfovat při úvodním závodě třídy Supersport. Tím si upevnil své vedení v průběžném pořadí. Z hlediska boje o titul mu přišlo vhod i odstoupení jeho nejbližšího pronásledovatele v průběžném pořadí Jorna Hamberga.

Za Červeným dojel jako druhý Thomas Walther. Na stupně vítězů se podíval ale také jiný domácí závodník - Kamil Holán.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Klasik 175 + 250 ccm

Zatímco pro celkové vítězství i pro triumf ve třídě Klasik 250 si dojel Moritz Nestler junior, hodnocení Klasik 175 patřilo Jiřímu Obtulowiczovi.

Výsledky ZDE

IRRC SBK

První superbikový závod opanovala nejlepší trojice letošního ročníku. Triumfoval David Datzer před Vincentem Lonboisem a Lukasem Maurerem. Datzer díky tomuto vítězství vystřídal Lonboise v čele šampionátu. Rovněž se mu podařilo překonat dosavadní hořický rekord Didiera Gramse. Datzer totiž zajel čas v hodnotě 2:13,141.

Českým fanouškům ovšem závod mnoho radosti nepřinesl. Už v úvodu skončil po pádu závod pro Kamila Holána. Po jeho pádu a havárii Erna Kostama byl závod dokonce dočasně přerušen červenou vlajkou. Nedojeli ani Karel Pešek s Lukášem Petrlou. Klasifikováni tak z našich byli pouze dvacátý druhý Jiří Petrla s dvacátým třetím Janem Myslivečkem.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Klasik 350ccm

Třídu Klasik 350 vyhrál Vítězslav Hatan.

Výsledky ZDE
 

IRRC SSP

Marek Červený dotáhl ve druhém závodě svůj domácí víkend k dokonalosti. Zpočátku vedl Jorn Hamberg, poté ho ale Červený předjel a ovládl tak i druhou jízdu. Hambergovi musela stačit druhá příčka. Třetí dojel Thomas Walther.

Z Čechů se vešli do nejlepší desítky i čtvrtý Karel Brandtner. Dvanáctý skončil Matěj Vít, dvacátý František Loučka, dvacátý čtvrtý Jan Nehasil a dvacátý šestý Martin Sedlák. Michal Dokoupil nedojel. Kamil Holán, který skončil v prvním závodě třetí, do druhé jízdy nenastoupil. Krátce předtím upadl v superbikovém závodě.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Závody tříd Klasik 500, Klasik 750, IRRC Superbike a sajdkár se neuskutečnily kvůli špatnému počasí.

Formule E (Soul)

Druhý závod

Závěrečný závod sezony formule E ovládl Edoardo Mortara. Nejšťastnější ale v cíli byl Stoffel Vandoorne. Ten si totiž druhým místem definitivně zajistil titul šampiona. Třetí pozici obsadil Jake Dennis. Brit původně projel cílem jako druhý, byl ale penalizován pěti sekundami za kolizi s Antóniem Félixem da Costou. Portugalec kvůli ní vycestoval z trati a ze druhé pozice a propadl do hloubi pole. Nakonec skončil až desátý.

Mitch Evans, který jako jediný mohl Vandoorna v boji o titul ohrozit, nezažil ani zdaleka tak vydařený den jako v sobotu, kdy zvítězil. Tentokrát dojel pilot Jaguaru pouze na sedmé pozici.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

MS v motokrosu (Hyvinkää)

První závod MX2

V první jízdě zvítězil Jago Geerts před Tomem Viallem a Kayem de Wolffem. Jakub Terešák získal pět bodů za 16. místo.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený MXGP (@mxgp)

Výsledky ZDE

 

První závod MXGP

První jízda patřila Brianu Bogersovi před Glennem Coldenhoffem a Maximem Renauxem. Lídr šampionátu Tim Gajser dojel až šestý.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený MXGP (@mxgp)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený MXGP (@mxgp)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený MXGP (@mxgp)

Výsledky ZDE

 

Druhý závod MX2

Druhé klání patřilo Tomu Viallemu. Na druhém místě dojel Kay de Wolff a na třetím Roan Van de Moosdijk.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený MXGP (@mxgp)

Vítěz prvního závodu a lídr šampionátu Jago Geerts během druhé jízdy dvakrát upadl. Nakonec obsadil až sedmou příčku. Jakub Terešák zopakoval 16. místo z prvního závodu.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Druhý závod MXGP

Ve druhé jízdě byl nejlepší Glenn Coldenhoff. Druhý dojel Jeremy Seewer a třetí Maxime Renaux.

Vítěz závodu Brian Bogers skončil po pádu až šestý. Hned za ním skončil na sedmé příčce Tim Gajser. Slovinec ovšem mohl být velice spokojen. Zajistil si totiž titul šampiona. Jedná o jeho pátý primát. Zatímco čtyřikrát se stal mistrem světa v MXGP, jednou v MX2.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

IDM (Assen)

První závod Superbike


Markus Reitberberger získal v devátém závodě sezony už své osmé vítězství. Jako druhý dojel do cíle účastník MS superbiků Loris Baz, který tento víkend v Assenu startuje jako hostující jezdec bez nároku na body. Velkou stíhací jízdu předvedl Florian Alt, který se z 19. místa propracoval až na třetí příčku.

Výsledky ZDE

 

První závod Supersport

V prvním závodě supersportů kompletně zabrali pódium domácí jezdci. Vyhrál Glenn van Straalen před Melvinem van der Voortem a Sanderem Kroezem. Vedoucí muž šampionátu Max Enderlein tentokrát obsadil až sedmou pozici.

Z českých závodníků dopadl lépe Marek Pejchl, který skončil dvacátý devátý. Peter Feigl byl klasifikován na třicáté příčce.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Druhý závod Supersport 300

Druhý víkendový závod třístovek měl stejné stupně vítězů jako první. Vyhrál Dirk Geiger před Scottem Derouem a Lennoxem Lehmannem.

Vedoucí muž šampionátu Leo Rammerstorfer skončil šestý. Jeho nejbližší pronásledovatel v průběžném pořadí Marvin Siebdrath obsadil sedmou příčku. Český jezdec Filip Feigl ani tentokrát nebodoval, dojel dvacátý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Druhý závod Superbike

I ve druhém závodě víkendu vyhrál Markus Reiterberger. Tentokrát ale neslavil pouze vítězství, ale i titul. Ten si zajistil poté, co jeho nejbližší soupeř v průběžném pořadí Florian Alt nedojel do cíle kvůli technické závadě. Spolu s Reiterbergerem vystoupali na stupně vítězů druhý Loris Baz se třetím Leandrem Mercadem.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Druhý závod Supersport

Glenn van Straalen nenašel přemožitele ani ve druhém víkendovém závodě supersportů. Druhý skončil Melvin van der Voort a třetí Luca de Vleeschauwer.

Vedoucí muž šampionátu Max Enderlein tentokrát dojel osmý. Marek Pejchl obsadil 28. příčku a Peter Feigl nedokončil.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

British Touring Car Championship (Snetterton)

První závod

První závod víkendu vyhrál Colin Turkington. Druhý dojel Jake Hill a třetí Tom Ingram.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Druhý závod

Ve druhém závodě dal sice Colinu Turkingtonovi zabrat Jake Hill, ani to mu ale nezabránilo v tom, aby si připsal druhé vítězství víkendu. Hill dorazil do cíle jako druhý. Třetí skončil Tom Chilton.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Třetí závod

Víkend zakončil na nejvyšším stupni Ashley Sutton. Druhý dojel Jason Plato a třetí Tom Ingram. Vítěz předchozích dvou závodů Colin Turkington tentokrát obsadil šesté místo, i tak ale Snetterton opouští jako lídr průběžného pořadí.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

MČR v autokrosu (Poříčí nad Sázavou)

Semifinále a finále

V Poříčí nad Sázavou vyhráli Marcel Dlesk (TouringAutocross+D5), Martin Vaculík (Buggy1600+D8), Petr Nikodém (SuperBuggy+D7), Filip Duřt (JuniorBuggy+D9), Jakub Jánoš (TouringAutocross1600+D8), Tomáš Hašler (D2), Vít Kostroun (RB160), Ladislav Hanák junior (RB125), Petr Bílek (RB250), Omar Modolo (Crosscar) a Ondřej Hartych (KartCross).

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

British Superbike Championship (Thruxton)

Druhý závod

Druhý závod víkendu přichystal divákům krásnou bitvu o vítězství až do samotného závěru mezi Jasonem O´Halloranem, Tarranem Mackenziem a Bradleym Rayem. Nakonec zvítězil O´Halloran o 79 tisícin před Mackenziem a o 165 tisícin před Rayem.

Výsledky ZDE

 

Třetí závod

I v závěrečném závodě víkendu se o vítězství bojovalo až do posledních metrů mezi Tarranem Mackenziem, Bradleym Rayem a Jasonem O´Halloranem. Tentokrát ale slavil Mackenzie. Zatímco Ray skončil druhý, O´Halloran obsadil třetí pozici.

O´Halloran i přes porážku od Bradleyho Raye zůstává v čele průběžného pořadí. Tito dva jezdci si navíc po tomto víkendu zajistili postup do konečného showdownu, ve kterém se nejlepší osmička popere během posledních tří podniků o titul.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

ME v rallyekrosu (Hell)

Finále

V nejvyšší třídě RX1 vyhrál Andreas Bakkerud před Sondrem Evjenem a Jänisem Baumanisem. V čele průběžného pořadí se ovšem udržel Anton Marklund. Ten sice v Norsku obsadil čtvrté místo, předchozí dva podniky ale vyhrál.

V RX3 byl nejlepší lídr šampionátu Kobe Pauwels. Janu Černému se Škodou Citigo uniklo druhé letošní pódium jen zhruba o čtyři desetiny a obsadil čtvrté místo. Účinkování Jiřího Šusty skončilo v semifinále. V absolutní klasifikaci se umístil jako osmý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Northern Talent Cup (Assen)

Druhý závod

Kevin Farkas zopakoval triumf ze soboty. Lídr šampionátu Rossi Moor skončil hned za ním na druhé příčce. Třetí dojel Loris Veneman.

Jeden bod tentokrát získali i v juniorském týmu Automotodromu Brno. Filip Novotný dojel na patnáctém místě. Michal Prokeš byl dvacátý první.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

MS v rallyekrosu (Hell)

Novou elektrickou éru mistrovství světa v rallyekrosu otevřel vítězně čtyřnásobný mistr světa Johan Kristoffersson. Šved dorazil ve finále do cíle před svým úhlavním rivalem z předchozích sezon Timmym Hasenem a týmovým kolegou Olem Christianem Veibym.

První pravidelná ženská účastnice MS rallyekrosu Klara Anderssonová při své premiéře zapůsobila. Ve finále dojela do cíle jako čtvrtá se ztrátou jedné sekundy na Veibyho. Porazila i týmového kolegu Niclase Grönholma, který skončil pátý. Složitý začátek sezony zažil druhý z bratrů Hansenových Kevin. Ten si v semifinále poškodil zavěšení po kontaktu s Anderssonovou a do finále tak nepostoupil.

V nižší třídě RX2e zvítězil Victor Vranckx.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

NASCAR Cup Series (Richmond)

65th Annual Federated Auto Parts 400

Odříkaného chleba největší krajíc. Poté, co se Kevin Harvick dočkal minulý týden prvního vítězství po dvou letech, dosáhl v Richmondu na další triumf.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Foto: World Rallycross Championship

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.