Víkendový přehled: Palou je poprvé šampionem IndyCar, Češi obsadili v Motokrosu národů 17. místo

Také poslední zářijový víkend byl nabitý motoristickými událostmi. Jejich výsledky jsme pro vás sledovali v našem přehledu.

Páteční výsledky ZDE

Sobotní výsledky ZDE

Nedělní výsledky ZDE

Pátek

Formule 3 (Soči)

První závod

Úvodní víkendový závod posledního letošního podniku FIA F3 v ruském Soči, který byl kvůli obavám z deště přesunut ze sobotního rána již na páteční podvečer, přinesl premiérové vítězství v šampionátu české stáji Charouz Racing System. Postaral se o něj Logan Sargeant. Těsně za ním dojel do cíle Dennis Hauger, který si zajistil titul šampiona. Třetí skončil Victor Martins. Až patnáctý dojel Jack Doohan, který jako jediný mohl před začátkem víkendu ohrozit v boji o titul Haugera.


Roman Staněk obsadil třináctou příčku. Zbylí dva jezdci Charouz Racing Systemu, kterými jsou v Soči nováček Ayrton Simmons a Zdeněk Chovanec, skončili na 24., respektive 26. místě.

Výsledky závodu ZDE

Průběžné pořadí ZDE

Druhý plánovaný sobotní závod byl kvůli dešti zrušen.

Sobota

Maxx Formula (Monza)

Průběžné pořadí ZDE

MS superbiků (Jerez)

První závod WorldSSP300

Všeo o tragickém závodě, při nemž se zabil mladý Španěl Dean Berta Viňales, čtěte ZDE

První závod WorldSBK a první závod WorldSSP byly po tragédii v podniku WorldSSP300 zrušeny.

Nürburgring Langstrecken Serie

53. ADAC Barbarossapreis

Na legendární Nordschleife tentokrát vládl Aston Martin. V něm vládla zkušená dvojice Maxime Martin a Nicki Thiim. Český pilot Milan Kodídek, který jel v Porsche stáje RPM Racing do cíle nedojel.

Výsledky závodu ZDE

TCR Europe (Monza)

První závod

Argentinec Franco Girolami v Hondě si vítězstvím stále uchoval teoretickou naději na titul. Za zády dokázal udržet dotírajícího suverénního lídra Mikela Azconu za volantem Cupry. Španěl má ovšem i tak náskok 26 bodů. Slovenský pilot Maťo Homola dojel v Hyundai stáje Janík Motorsport šestý, jeho týmový kolega Jáchym Galáš do cíle bohužel nedojel. Petr Čížek s Audi v barvách Horňak-Aditis Racing Teamu obsadil 19. pozici.

Výsledky závodu ZDE

Průběžné pořadí ZDE

ME tahačů na okruzích (Le Mans)

Vše o závodech čtěte ZDE

Formule 2 (Soči)

První sprint

První sprint F2 byl kvůli silnému dešti přeložen z rána na odpoledne. Jelo se na osychající tratí. Na vítězství dosáhl Dan Ticktum. Brita doprovodili na stupně vítězů druhý Jüri Vips a třetí Robert Švarcman. První dva muži průběžného pořadí neměli svůj den. Lídr Oscar Piastri skončil na prvním nebodovaném devátém místě a celkově druhý Guanju Žou odstoupil již před závodem, když se roztočil cestou na startovní rošt a už se nerozjel. Rozdíl mezi nimi tak zůstává 19 bodů. Druhý sobotní sprint byl po úpravě harmonogramu zrušen.

Výsledky závodu ZDE

Průběžné pořadí ZDE

Euroformula Open (Monza)

První závod

Na rychlém italském okruhu v sobotu vládl Cameron Das. Američan o půl vteřiny pokořil Brita Christiana Mansella. Z hlediska boje o titul si Das výrazně pomohl, prootže jeho rival Louis Foster vůbec nebodoval.

Výsledky závodu ZDE

Průběžné pořadí ZDE

Belcar - 24 hodin Zolderu

V letošním ročníku závodu 24 hodin Zolderu si dojela pro vítězství posádka stáje Russell Racing by PK Carsport ve složení Frank Thiers, Hans Thiers, Jeffrey Van Hooydonk, Gilles Magnus a Alon Day. Na druhém místě skončila posádka Koen de Wit - Ugo de Wilde - Adam Eteki - Francois Bouillon - Karlo van Dosselaer. Třetí dojeli Bert Longin, Stienes Longin, Christoff Corten a Giorgio Maggi.

Své zastoupení měla v závodě i Česká republika. V jednom z vozů Praga RX1 stáje Xwift Racing Events nastoupili mimo jiné i Aleš Jirásek a Václav Bumbálek. Posádku potkaly trable hned v úvodní fázi závodu. Vše začalo již v prvním kole, kdy další z členů posádky Ben Collins kolidoval se soupeřem. Jako následek tohoto kontaktu se po 28 kolech na voze rozbil náboj levého předního kola. Kvůli opravám posádka ztratila 11 kol. Nakonec obsadila celkové 23. místo a devátou příčku ve třídě GTA.

Výsledky závodu ZDE

 

Francouzský pohár v závodech tahačů (Le Mans)

Vše o závodě čtěte ZDE

International GT Open (Monza)

 

První závod

 

Ital doma nebyl prorokem. Lídři seriálu, domácí Michele Beretta společně s Dánem Frederikem Schandorffem, skončili v Královském parku v Monze druzí. Pro vítězství si dojeli Martin Kodrić a Ethan Simioni v Mercedesu. Pro posádku Lmborghini týmu Vincenzo Sospiri Racing ovšem i druhé místo znamenalo posílení průběžného vedení.

Výsledky závodu ZDE

Průběžné pořadí ZDE

IDM (Hockenheimring)

Supersport 600 - První závod

Výsledky závodu ZDE

Sajdkáry - První závod

Výsledky závodu ZDE

IMSA WeatherTech SportsCar Championship (Long Beach)

Závod

Ulice Long Beach se staly kořistí vozů Cadillac. jejichž piloti ovládli kompletní stupně vítězů. Z triumfu se radovali Felipe Nasr a Pipo Derani z týmu Chipa Ganassiho. Celkově si ale dál drží vedení Ricky Taylor a Filipe Albuquerque s Acurou od Konica Minolta Racing. V kategorii GTLM vyhráli Nick Tandy a Tommy Milner v barvách Corvette Racing a třídu GTD ovládlo due Bryan Sellers, Madison Snow s Lamborghini.

Výsledky závodu a průběžné pořadí ZDE

Neděle

Formule 3 (Soči)

Druhý závod

Poslední závod letošní sezony FIA F3 ovládl Jack Doohan. Syn legendy závodů silničních motocyklů Micka Doohana na cestě za triumfem mimo jiné neuposlechl týmový příkaz pustit před sebe svého týmového kolegu u Tridentu Clémenta Novalaka. Ten nakonec dojel až třetí poté, co se před něj dostal Frederik Vesti. I přesto se ale Trident mohl radovat ze zisku titulu mezi týmy, když přeskočil Premu.

Z české stáje Charouz Racing System dopadl nejlépe Logan Sargeant. Vítěz pátečního sprintu se propracoval z 11. místa na startu na čtvrtou příčku. Zdeněk Chovanec obsadil 20. pozici a Ayrton Simmons dojel po startu z boxů, odkud musel vyrážet kvůli technickým problémům před startem, jako dvacátý první. Pilot Hitechu Roman Staněk měl rovněž potíže a během závodu jsme ho jednou viděli i v boxech. Nakonec skončil dvacátý šestý se ztrátou dvou kol.

Vystoupení již jistého šampiona Dennise Haugera zkomplikovala kolize s Oliverem Rasmussenem a nakonec skončil až dvacátý čtvrtý. V závěru Nor přezul na čerstvé pneumatiky a zajel nejrychlejší kolo závodu. Jelikož ale neskončil v první desítce, neměl na dva bonusové body nárok.

Výsledky závodu ZDE

Konečné pořadí ZDE

Euroformula Open (Monza)

Američan Cameron Das si vítězstvím v druhém závodě a pátým v tom třetím pojistil průběžnou první pozici. Výrazně mu pomohl  špatný víkend Brita Louise Fostera, který v Monze nezískal ani bod.

Výsledky druhého závodu ZDE

Výsledky třetího závodu ZDE

Průběžné pořadí ZDE

Czech Kart Open (Cheb)

Výsledky ZDE

 

GT World Challenge Europe Sprint Cup (Valencie)

Španělský víkend patřil týmu Mercedes-AMG Team Toksport WRT, oba závody vyhrálo duo Maro Engel a Luca Stolz. Titul šampionů sprintu vybojovali jejich týmový kolegové Dries Vanthoor a Charles Weerts.

Výsledky prvního závodu ZDE

Výsledky druhého závodu ZDE

Průběžné sprintu pořadí ZDE

Průběžné pořadí ZDE

Formule 2 (Soči)

Druhý závod

Hlavní závod F2 ovládl Oscar Piastri a upevnil si tak své vedení v šampionátu. Na druhém místě skončil Théo Pourchaire. Francouz se sice po zastávkách v boxech na okamžik dostal před Piastriho, neudržel se ale před ním dlouho. Na stupně vítězů vystoupil i třetí Jehan Daruvala. Piastriho nejbližší pronásledovatel v šampionátu Guanju Žou skončil šestý a jeho ztráta na Australana narostla již na 36 bodů.

Pro český tým Charouz Racing System skončil i druhý závod víkendu bez bodů. Zatímco Enzo Fittipaldi dojel dvanáctý, Guilherme Samaia obsadil třináctou příčku.

Výsledky závodu ZDE

Průběžné pořadí ZDE

IDM (Hockenheimring)

Superbike 1000 - První závod

Výsledky závodu ZDE

Supersport 300 - První závod

Výsledky závodu ZDE

Sajdkáry - Druhý závod

Výsledky závodu ZDE

Průběžné pořadí ZDE

Supersport 600 - Druhý závod

Výsledky závodu ZDE

Konečné pořadí Supersport 600 ZDE

Konečné pořadí Superstock 600 ZDE

Supersport 300 - Druhý závod

Výsledky závodu ZDE

Konečné pořadí ZDE

Superbike 1000 - Druhý závod

Výsledky závodu ZDE

Konečné pořadí ZDE

MS superbiků (Jerez)

Vše o nedělním dění v Jerezu čtěte ZDE

Maxx Formula (Monza)

Průběžné pořadí ZDE

Motokros národů (Mantova)

České trio Petr Polák, Dušan Drdaj a Jan Wagenknech si první úspěch připsalo už v sobotu, když se kvalifikovalo do velkého finále. V něm reprezentační výběr obsadil konečné 17. místo. Pro titul si dojeli domácí Italové, kteří o jediný bod zdolali Nizozemce. Třetí skončil výběr Velké Británie.

Výsledky závodů ZDE

TCR Europe (Monza)

Jáchym Galáš sice ani v neděli nedosáhl na "velké" body, ale v hodnocení nováčku patřila jezdci stáje Janík Motorsport v Hyundai třetí pozice. V této kategorii je průběžně šestý. Mnohem lépe se vedlo jeho týmovému kolegovi Maťo Homolovi, jenž celý závod vyhrál. Slovákovi pomohlo, že Franco Girolami předjel lídra seriálu Mikela Azconu pod žlutými vlajkami, za což dostal 30sekundový trest. Petr Čížek v Audi v barvách Horňak-Aditis Racing Teamu dojel na 24. pozici.

Výsledky druhého závodu ZDE

Průběžné pořadí ZDE

Formule 1 (Soči)

Velká cena Ruska

Velké drama v Soči rozhodly poslední okruhy, kdy se nad tratí spustil liják. Do té doby vedoucí Lando Norris v McLarenu vsadil na jízdu na slickách, zatímco jeho pronásledovatel Lewis Hamilton si dojel pro intermediate. Obhájce titulu brzy Norrise zase dohnal a pak i předjel. Mladý Brit se na trati začal klouzat a nakonec musel k mechanikům i on. To vše hrálo do karet Maxi Verstappenovi, jenž po startu z posledního místa nakonec poskočil až na druhou pozici. Třetí byl klasifikován Carlos Sainz ve Ferrari. Hamilton si triumfem v Soči připsal sté vítězství v kariéře pilota F1 a zároveň se vrátil do čela MS o dva body před Verstappena.

Výsledky závodu ZDE

Průběžné pořadí ZDE

ME tahačů na okruzích (Le Mans)

Vše o závodě čtěte ZDE

International GT Open (Monza)

Druhý závod

Výsledky závodu ZDE

Průběžné pořadí ZDE

Francouzský pohár v závodech tahačů (Le Mans)

Vše o závodě čtěte ZDE

IndyCar Series (Long Beach)

Závod

I když Long Beach pařilo 21letému Američanu Coltonu Hertovi, hrdinou dne byl o tři roky starší Španěl Alex Palou. Tomu totiž čtvrté místo v městském závodě s poklidem stačilo na zisk premiérového titulu šampiona seriálu IndyCar. Před druhým Josefem Newgardenem z USA měl v konečném pořadí náskok 38 bodů. Oválovým mistrem se letos stal Pato O'Ward z Mexika, nejlepším nováčkem Novozélanďan Scott McLaughlin.

Výsledky zváodu a konečné pořadí ZDE

Foto: IndyCar Media, Pirelli Motorsport a GTSports

Autoři

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.

Radek Vičík

Sportovní redaktor online deníku Aktuálně.cz a externí spolupracovník redakcí motormix.cz a ceskeokruhy.cz je jedním z nejlepších českých motoristických novinářů. Motorsportu propadl už v dětství a věnuje se mu velkou část své novinářské kariéry.