Víkendový přehled: Hamlin vyfoukl v NASCAR Truexovi první výhru, Rovanperä dominoval při Safari rallye

Formule E v Tokiu, legendární Safari rallye v Keni i další dějství NASCAR. Velikonoční víkend sice přinesl menší počet závodů, přesto ale nebyla nouze o kvalitní motorsport. Vše důležité jste mohli sledovat v našem víkendovém přehledu.

Sobota 30. března

Formule (Tokio)

Závod

I v pátém závodě sezony se zrodil pátý různý vítěz. Premiéra v Tokiu skončila triumfem pro pilota Maserati Maximiliana Günthera. Němec se musel až do samotného závěru bránit před dotírajícím Oliverem Rowlandem, který se ale nakonec musel spokojit se druhým místem. Třetí skončil úřadující šampion Jake Dennis.

Nick Cassidy musel po startu z 19. pozice minimalizovat škody. Pilot Jaguaru se sice na body dostal a obsadil osmé místo, celkové vedení ovšem ztratil. Přeskočil ho pátý Pascal Wehrlein. Pilot Porsche má momentálně dvoubodový náskok.

Do boje o stupně vítězů byl dlouho zapojen také pilot Mahindry Edoardo Mortara. Švýcar nakonec projel cílem jako šestý, později byl ale diskvalifikován za to, že využil příliš mnoho energie. To Mahindru připravilo o první letošní body. Jejímu zákaznickému týmu ABT Cupra se skórovat podařilo. Nico Müller totiž obsadil sedmou příčku.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Neděle 31. března

WRC (Safari rallye Keňa)

První dvě letošní soutěže sice ovládl Hyundai, na Safari rallye v Keni ale pokračovala ve své vítězné šňůře Toyota. Nejnáročnější podnik v kalendáři ovládl Kalle Rovnaperä. Dvojnásobný mistr světa se na rozdíl od většiny svých konkurentů vyhnul potížím a v cíli se mohl radovat s náskokem půl druhé minuty.

Spokojen mohl být v cíli i Rovanperüv parťák Takamoto Kacuta. Japonského jezdce sice potrápily defekty, i tak ale dorazil do cíle jako druhý. Mohl tak zavzpomínat na své tři roky staré vystoupení v této soutěži. V roce 2021 zde totiž díky druhé pozici dosáhl na své premiérové stupně vítězů. Duo Toyoty doplnil na stupních vítězů Adrien Fourmaux. Jezdec M-Sportu navázal na bronz ze Švédska.

Vítěz Rallye Monte Carlo a současně lídr šampionátu Thierry Neuville se musel spokojit s pátou příčkou. Belgičana potrápily kromě prasklých pneumatik také rozbité zavěšení nebo potíže s palivovým systémem. Jezdec Hyundai byl poražen mimo jiné i Elfynem Evansem, který obsadil čtvrtou příčku. Jelikož ale Neuville vyhrál závěrečnou powerstage a zároveň skončil druhý v nedělní klasifikaci, odvezl si z Keni více bodů a navýšil své průběžné vedení před Britem ze tří bodů na šest.

Potíže trápily i další jezdce Hyundai. Ott Tänak sice vyhrál nedělní program, kvůli páteční havárii a následným technickým problémům se ale musel spokojit s osmou pozicí. Ještě hůře dopadl Esapekka Lappi. Vítězovi ze Švédska dvakrát selhala převodovka a byl klasifikován až jako dvanáctý.

Další hořkou rallye zažil Grégoire Munster. Lucemburčan trefil v pátek kámen, poškodil si levé zadní zavěšení a mimo jiné i kvůli tomu obsadil až 15. pozici. Lépe dopadl i řecký soukromník Jourdan Serderidis, který si s Fordem Puma dojel pro devátou příčku.

Ve WRC 2 kralovaly vozy Škoda Fabia. Navzodry žaludečním problémům vyhrál Gus Greensmith před Oliverem Solbergem a Kajetanem Kajetanowiczem. Ve WRC 3 triumfoval jakožto jediný účastník domácí Hamza Anwar.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Pondělí 1. dubna

NASCAR Cup Series (Richmond)

Závod

Richmond přinesl druhou letošní výhru Dennyho Hamlina. Jezdec stáje Joe Gibbs Racing projel cílem před druhým Joeym Loganem a třetím Kylem Larsonem.

K vítězství ovšem dlouho směřoval jiný jezdec - Martin Truex Jr. Lídr šampionátu strávil v čele 228 kol z celkových 407. Jeho sen o první výhře v sezoně se ale začal bortit kolo před koncem, kdy Bubba Wallace poslal do hodin Kyla Larsona. Tím došlo k neutralizaci a prodloužení závodu. Jezdci ze špičky stavěli, aby obuli nové pneumatiky a právě během zastávek Truex ztratil vedení. Cílem nakonec projel jako čtvrtý, v čele průběžného pořadí ovšem zůstává.

Šlo o vůbec první závod v historii na oválu, při kterém se závodilo na mokrých pneumatikách. Toto obutí jezdci nasadili v úvodu, kdy padal lehký déšť.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Foto: Joe Gibbs Racing

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.