Tahače v Zolderu: Na "bedně" skončili v neděli Lacko i Calvet

Trojici stáje Buggyra ve složení Adam Lacko, Téo Calvet a Aliyyah Kolocová se o víkendu představila v belgickém Zolderu. Zde byl na programu třetí podnik letošního ročníku mistrovství Evropy v závodech tahačů.

Po červnovém úvodním podniku na Hungaroringu a závodech v Mostě, které se uskutečnily před dvěma týdny, je během druhého zářijového víkendu na programu třetí letošní podnik mistrovství Evropy v závodech tahačů. Jeho dějištěm bude belgický Zolder. Na tuto trať se šampionát vrací po dvou letech. Loni totiž bylo možné kvůli koronavirové pandemii absolvovat jen dva závodní víkendy na Hungaroringu a v Mostě.

Lacko na třetí příčce

Součástí startovního pole bude pochopitelně i v Belgii stáj Buggyra Racing se svými třemi jezdci Adamem Lackem, Téem Calvetem a Aliyyah Kolocovou. Po úvodních dvou podnicích je na tom nejlépe z těchto závodníků Lacko. Rodák z Čeladné získal v předchozích závodech pět pódií. V Maďarsku vybojoval tři třetí místa a před dvěma týdny v Mostě zaznamenal jeden bronz a jeden stříbrný výsledek. V šampionátu se momentálně nachází se 69 body na třetí příčce. Zatímco na lídra Norberta Kisse ztrácí 15 bodů, za druhým Saschou Lenzem zaostává o 12.

„Samozřejmě, že bych raději vedl s velkým náskokem, ale o tom je závodění. Všichni se nacházíme ve velmi neobvyklé situaci. Po Zolderu se má ještě závodit v Le Mans, Jaramě a Misanu, takže času je relativně dost, ale žijeme v době, kdy nevíme, co bude za deset hodin. Závodím dost dlouho na to, abych věděl, že nemá cenu rvát věci silou. Zolder je rychlý, technický, nebezpečný, proto mám okruh rád. Bude to hodně o brzdách a akceleraci, v obou případech se jedná o moje oblíbené disciplíny,“ uvedl Lacko před začátkem belgického závodního víkendu.

Calvet zabojuje o další vítězství v Goodyear Cupu, Kolocová o první body

Adam Lacko není jediným jezdcem, který v letošním ročníku mistrovství Evropy vybojoval pro Buggyru stupně vítězů. Před dvěma týdny v Mostě totiž vystoupil na pódium i Téo Calvet. Francouz skončil na stříbrné příčce ve druhém závodě víkendu. Jednalo se o jeho druhé pódiové umístění v šampionátu. Mezi nejlepšími třemi dojel již při loňském druhém závodě na Hungaroringu, kde skončil třetí.

V letošním průběžném pořadí se Calvet po prvních dvou podnicích nachází na sedmé příčce se ziskem 35 bodů. V hodnocení Goodyear Cupu je na tom ale ještě lépe. Zde už totiž třikrát zvítězil a vede s 95 body. Jeho náskok před druhým Shanem Breretonem činí šest bodů.

Aliyyah Kolocová letos zatím na své první body do celkového pořadí čeká. V šampionátu jí patří po dvou podnicích 15. místo. V Goodyear Cupu je se 47 body pátá.

V rámci týmového hodnocení, do kterého sbírají body Adam Lacko a Téo Calvet, se Buggyra před podnikem v Zolderu nachází na druhé příčce. Na kontě má 112 bodů.

Pátek

První volný trénink

Závodní víkend odstartoval již v pátek dvojicí volných tréninků. V prvním se Adam Lacko umístil na sedmé příčce. Téo Calvet zajel devátý čas a Aliyyah Kolocová obsadila 15. pozici.

 

Druhý volný trénink

Ve druhém tréninku si Lacko polepšil na pátou pozici. Calvet skončil opět devátý a Kolocová obsadila 14. příčku.

Sobota

Warm-up

V sobotním warm-upu zajel Adam Lacko pátý čas. Téo Calvet skončil devátý a Aliyyah Kolocová dvanáctá.

Kvalifikace

Páté místo si Adam Lacko vyjel také pro start úvodního závodu víkendu. Své výsledky z warm-upu zopakovali i Téo Calvet s Aliyyah Kolocovou. Francouz obsadil devátou pozici a Kolocová zajela dvanáctý čas.

První závod

Také do cíle prvního víkendového závodu dojel Adam Lacko původně na páté příčce a Téo Calvet na deváté. Aliyyah Kolocová skončila třináctá. Po závodě ovšem padaly penalizace. Celkem čtyřiceti sekundami byl potrestán původně druhý Jochen Hahn, který dvakrát překročil rychlost. Po tomto trestu se Němec propadl až na 12. místo. Trest stihl i Shanea Breretona za nepovolené získání výhody. Brit tak putoval z osmé příčky na jedenáctou. V konečných výsledcích závodu tak nakonec Lacko skončil čtvrtý, Calvet sedmý a Kolocová zůstala na 13. příčce.

V hodnocení Goodyear Cupu se mohl Calvet radovat již ze čtvrtého letošního triumfu. Původně toto hodnocení sice vyhrál Shane Brereton, po zmíněné penalizaci ale spadl za Calveta a o prvenství přišel. Kolocová skončila v Goodyear Cupu pátá.

Kompletní výsledky z podniku naleznete zde.

Druhý závod

Druhý víkendový závod se uskutečnil za deštivého počasí. Kvůli těmto podmínkám byl jeho start odložen a první dvě kola se konala pod žlutými vlajkami. Adamu Lackovi však toto počasí sedlo. Po startu z pátého místa se totiž brzy propracoval až do čela a dojel si pro první letošní vítězství.

Mistr Evropy z roku 2017 navíc nebyl jediným jezdcem Buggyry, který po závodě vystoupil na celkové stupně vítězů. Téo Calvet sice startoval do závodu po otočení nejlepší osmičky z první jízdy jako druhý, později se ovšem propadl na pátou příčku. V závěrečné fázi závodu ale René Reinert s Antoniem Albacetem vycestovali při souboji o třetí příčku mimo trať a díky tomu se Francouz posunul na třetí pozici. Jednalo se o jeho třetí pódiové umístění v ME tahačů a již o druhou „bednu“ v letošním roce. Při druhém závodě v Mostě obsadil stříbrnou příčku.

Kromě celkové třetí pozice si Calvet připsal také další vítězství v hodnocení Goodyear Cupu. V této klasifikaci se jednalo o jeho druhý triumf víkendu a o páté vítězství v sezoně. Do Goodyear Cupu boduje také Aliyyah Kolocová. Dcera šéfa stáje Buggyra Martina Koloce obsadila při druhém závodě v tomto hodnocení paté místo. Celkově skončila třináctá.

 

 

Neděle

Warm-up

V nedělním warm-upu se z jezdců Buggyry umístil nejvýše Téo Calvet. Francouz skončil osmý. Adam Lacko zajel devátý čas a Aliyyah Kolocová obsadila šestnáctou příčku.

Kvalifikace

Třetí závod víkendu začne pro Adama Lacka ze druhé řady startovního roštu. Mistr Evropy z roku 2017 obsadil v kvalifikaci bronzovou příčku. Před ním skončili pouze vítězný Norbert Kiss a druhý Jochen Hahn. Téo Calvet zajel osmý čas a Aliyyah Kolocová skončila patnáctá.

Třetí závod

Třetí závod víkendu přinesl stáji Buggyra další pódiové umístění. Adam Lacko nakonec startoval do závodu jako druhý, neboť původní vítěz kvalifikace Norbert Kiss přišel kvůli porušení pravidel parc fermé o všechny časy a musel tak začínat z chvostu. Stříbrnou pozici udržel Lacko i v závodě a cílem projel jako druhý za vítězem Jochenem Hahnem.

Téo Calvet dokončil závod na sedmé příčce. Jelikož se ale pro start posledního závodu bude nejlepší osmička otáčet, bude Francouz startovat ze druhého místa a dostane tak další šanci na pódiové umístění. Kromě celkového sedmého místa si Calvet dojel také pro další triumf v hodnocení Grammer Cupu. Aliyyah Kolocová skončila třináctá celkově a pátá v Grammer Cupu.

Čtvrtý závod

V závěrečné víkendové jízdě se mohli u Buggyry radovat hned ze dvou umístění na celkových stupních vítězů. Adam Lacko se po startu ze sedmé příčky probojoval až na druhou a zopakoval tak výsledek ze třetího závodu. Porazil ho pouze vítěz Norbert Kiss. Již třetí letošní umístění na stupních vítězů vybojoval ale také Téo Calvet. Francouz dokončil závod na třetí příčce. Současně si připsal další výhru v klasifikaci Goodyear Cupu. V rámci tohoto hodnocení vyhrál v Zolderu všechny čtyři závody. Aliyyah Kolocová skončila třináctá celkově a šestá v Goodyear Cupu.

Lacko se po skončení víkendu posunul v průběžném pořadí šampionátu na druhou pozici. Na kontě má 113 bodů, což je o čtrnáct méně než první Norbert Kiss a o čtyři více než třetí Sascha Lenz. Téo Calvet je s 59 body šestý. Aliyyah Kolocová na své první body stále čeká. V hodnocení Goodyear Cupu je Calvet se 155 body první a Kolocová se 75 body pátá. Mezi týmy patří Buggyře druhé místo se ztrátou třiceti bodů na vedoucí Titan.

Další podnik letošního ročníku ME v závodech tahačů se koná o víkendu 25.-26. září v Le Mans.

Kompletní výsledky z podniku najdete zde, průběžná pořadí šampionátu tady.

Úvodní foto: Buggyra Racing

 

 

 

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.