Nejrychlejší lázně světa byly svědkem premiér, bouraček i posledního závodu populárního Brita

Šestihodinovkou ve Spa-Francorchamps odstartovala nová sezona FIA WEC. Svět vytrvalostních závodů znovu potvrdil, že je to krásná show plná překvapení.

Šestihodinovkou Ardenách v sobotu odstartovala nová sezona FIA WEC. Svět vytrvalostních závodů znovu potvrdil, že je to krásná show plná překvapení. Povídejme se, co vše podnik 6h Spa-Francorchamps přinesl.

Velkou fotogalerii a výsledky závodu najdete ZDE

Divočina už od kvalifikace

Krátká kvalifikace na jedno či dvě rychlá kola doplněná o studený asfalt nadělala paseku už v pátek. Dokonale synchronizovaně bourala ve výjezdu z pasáže Eau Rouge  - Raidillon hned dvě Porsche. Zatímco parta od Proton Competion nastoupila do závodu, pro tým Project 1 to byla konečná. Rána v rychlosti před 200 km/h způsobila na autě takové škody, že je do druhého dne nebylo možné opravit.

I LMP2 může vést závod

S novými hyperauty si hned po startu závodu zahrál na honěnou Phil Hanson z týmu United Autosport. Aspoň na pár stovek metr dostal Orecu kategorie LMP2 do čela. Pak se už na pozici lídra střídaly jen obě Toyoty a vůz Alpine, tedy zástupci třídy Hypercar.

Hyperauta v plenkách

Kategorie hyperaut má být vlajkovou lodí seriálu. Hotové vozy zatím představila jen Toyota a Alpine. Sportovní divize Renaultu navíc nevsadila na hybridní pohon. Ale i tak se díky regulím dokázal Alpine A480 držet s japonskými vozy krok. Několikrát vedl a jako jediný byl v cíli ve stejném kole s vítězem.

Spokojená Toyota, ale…

Jediný hybrid byl logickým kandidátem na vítězství, pro které si také trio Sébastien Buemi, Kazuki Nakajima a Brendon Hartley dojelo. Ale druhý speciál už tak úspěšný nebyl. Kamui Kobajaši nejdřív nabral jedno Porsche, za což byl penalizován. Pak japonský vítěz kvalifikace vyjel z trati a na chvíli se zahrabal v kačírku. Toyota přiznala, že za jeho neplánovaným výletem byly problémy s brzdami.

Loučení legendy

Oliver Gavin se rozloučil po dvaceti sezonách s Corvettou a závoděním vůbec. 48letý „Kapitán“ dokázal v Le Mans pětkrát triumfovat ve své kategorii (2002, 2004, 2005, 2006 a 2015), před pěti lety byl i králem kategorie ve WeatherTech SportsCar Championship. Britský jezdec se střídal s Antoniem Garciou a loučil se čtvrtým místem v GTE Pro. To vše při evropské premiéře nové Corvetty C8.R

Holky patří za volant

Po Ardenách se v sobotu proháněly hned dvě kompletně dámské posádky. „Železné dámy“ Rahel Freyová, Katherine Leggeová a Manuela Gostnerová ve Ferrari byly v GTE Am osmé, LMP2 Richard Mille Racing Teamu s obsazením Tatiana Calderonová, Sophia Flörschová a Beitske Visserová skončilo „mezi svými“ na stejné pozici. Jako začátek Evropského měsíce různorodosti to nebylo špatné, že?

Slovenská smůla

Slovenský tým ARC Bratislava při svém debutu v MS (nepočítaje starty v Le Mans) neodjel ani jedno závodní kolo. Cestou na startovní rošt zjistil majitel stáje Miroslav Konôpka, že mu v kabině něco zapáchá a raději zajel do boxů. Tam mechanici objevili únik paliva do kokpitu, takže bylo po závodění a Britové Tom Jackson a Darren Burke se ani nemuseli oblíkat do overalů.

Prvé preteky sezóny FIA WEC sa pre nás skončili skôr, ako sa začali. Cestou na štartový rošt zaznamenal Miro Konôpka...

Zveřejnil(a) ARC Bratislava dne Sobota 1. května 2021

Foto: FIA WEC

Autor

Radek Vičík

Sportovní redaktor online deníku Aktuálně.cz a externí spolupracovník redakcí motormix.cz a ceskeokruhy.cz je jedním z nejlepších českých motoristických novinářů. Motorsportu propadl už v dětství a věnuje se mu velkou část své novinářské kariéry.