Mazepin a spol. jdou za titulem, český Bretton těsně pod pódiem. Asian Le Mans Series pokračovala v Dubaji

Nikita Mazepin, Louis Delétraz a Ahmad Al-Harthy dosáhli na druhý triumf v sezoně a před závěrečným podnikem sezony sahají po titulu. Česká stáj Bretton Racing byla opět zapojena do boje o stupně vítězů ve třídě LMP3, tentokrát se ale musela spokojit se čtvrtým místem. Takový byl třetí podnik letošního ročníku Asian Le Mans Series v Dubaji.

„Nebylo to lehké. Některé vozy byly rychlejší než my. Zvládli jsme ale dobře hospodařit s pneumatikami a každý odvedl fantastickou práci, Niki i Ahmad,“ radoval se v cíli Louis Delétraz, který vítězný prototyp Oreca 07 do cíle čtyřhodinového klání dovezl.

Pro trojici stáje 99 Racing šlo o druhé vítězství v tomto ročníku. Poprvé posádka slavila hned při prosincovém úvodním závodě na malajsijském okruhu Sepang. Ve druhé jízdě víkendu se musela spokojit se druhým místem, když nestačila na Colina Brauna, Maltheho Jakobsena a George Kurtze. Dubajské prvenství dostává tým před posledním závodním víkendem do velmi silné pozice. V čele průběžného pořadí se nachází s náskokem 20 bodů.

Mazepin, Delétraz a Al-Harthy měli závod pod kontrolou téměř celou dobu. Složitá byla pro posádku, která startovala jako druhá, pouze úvodní hodina. Al-Harthyho totiž poslal do hodin Giorgio Roda a ománský jezdec se tak propadl ze druhé pozice na pátou. Ještě před skončením první hodiny se ale vrátil do čela a Nikita Mazepin s Louisem Delétrazem již poté dotáhli snažení stáje do vítězného konce.

Zejména Delétraz se ale pořádně zapotil. Švýcar totiž v závěru přišel o svůj náskok kvůli výjezdu zpomalovacího vozu a po posledních zastávkách na něj vyvíjel tlak Julien Andlauer. Francouz hájící barvy stáje Proton Competition se v jednu chvíli dotáhl dokonce na jednu sekundu. Delétraz ale později zrychlil a cílem projel s náskokem 3,499 sekundy. Andlauer, Giorgio Roda a René Binder se museli spokojit s druhou příčkou.

I přes prohraný boj o vítězství byl Andlauer spokojen: „Dosáhli jsme na druhé pódium v řadě. Během poslední hodiny jsme sváděli skvělé souboje a nakonec dojeli na druhém místě. Jdeme krok za krokem a dostáváme se do toho,“ napsal na sociálních sítích.

Colin Braun, Malthe Jakobsen a George Kurtz uzavřeli stupně vítězů. Až na páté pozici nakonec skončili Salih Yoluc, Michael Dinan a Charlie Eastwood ze stáje TF Sport, kteří v úvodu vedli. Později ale dostal Yoluc penalizaci průjezdu boxy za překračování traťových limitů a Dinan se ocitl v hodinách. Ani Paul-Loup Chatin, P.J. Hyett a Harry Tincknell nevyužili slibnou výchozí pozici. Po startu z pole position skončili sedmí.

Slovenská stáj ARC Bratislava uzavřela nejlepší desítku. Miro Konopka, Mathias Beche a Jonas Ried se umístili právě na 10. pozici.

Bramborová medaile pro české barvy

Česká stáj Bretton Racing, která v prosinci zahájila v Malajsii sezonu třetí a druhou pozicí ve třídě LMP3, přijela do Dubaje s obměněným složením posádky. Julien Gerbi z Alžírska a rumunský jezdec Mihnea Stefan sice zůstali, Daniela Skočdopoleho ovšem nahradil Australan John Corbett. Tentokrát si ale tým musel na pódiové umístění nechat zajít chuť – obsadil čtvrté místo.

Další stupně vítězů ale nebyly zas tak moc daleko. Gerbi totiž vybojoval v kvalifikaci druhou pozici a po posledních zastávkách v boxech se česká stáj ocitla na čele. Mihnea Stefan ale zápasil s chybějící přilnavostí a to mělo za následek jeho propad na čtvrtou příčku.

Vítězi třídy LMP3 se stali Alex Bukancov a James Winslov, díky čemuž se vrátili do čela průběžného pořadí. To samé platilo o Klausi Bachlerovi, Alexi Malychinovi a Joelu Sturmovi, kteří kralovali gétéčkům. Trojice jen těsně udolala Al Faisala Al Zubaira, Fabiana Schillera a Anthonyho Liua, kteří ztratili jenom 775 tisícin sekundy.

Závěrečný podnik sezony se koná již příští víkend. Během něj se uskuteční dva čtyřhodinové závody v Abú Zabí.

Foto: Asian Le Mans Series

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.