Víkendový přehled: Martína posunulo vítězství do čela MotoGP, Razgatlioglu a BMW zářili při superbicích

I čtvrtý březnový víkend s sebou přinesl pořádnou porci kvalitního závodění. Všechny významné podniky jste mohli sledovat v našem víkendovém přehledu.

Sobota 23. března

FIA F3 (Melbourne)

Sprint

Australský sprint přinesl první triumf ve FIA F3 Martiniusi Stenshornemu. Norský jezdec do závodu vyrážel jako druhý a v úvodu kroužil po dráze za Laurensem van Hoepenem, v první zatáčce pátého kola se ale ujal vedení a o něj již poté nepřišel. Pilot Hitechu později zvládl jak výjezd zpomalovacího vozu kvůli incidentu mezi Tommym Smithem a Tasanapolem Inthraphuvasakem, tak nápor ze strany Arvida Lindblada.

Lindblad se nakonec musel spokojit se druhý místem v cíli. Z pole position startující Laurens van Hoepen obsadil třetí příčku.

Vítěz kvalifikace Leonardo Fornaroli posbíral dva body za deváté místo. Itala potkal během závodu výjezd mimo trať, kvůli kterému se propadl do druhé desítky. Smůlu měl vítěz hlavního závodu z Bahrajnu Luke Browning. Britský pilot musel do boxů kvůli technickým problémům a byl klasifikován až jako dvacátý osmý se ztrátou jednoho kola. I přesto zůstává lídrem průběžného pořadí. Před druhým Lindbladem má k dobru dva body.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

F2 (Melbourne)

Sprint

Sprint F2 přinesl velkou radost českým fanouškům. Pro vítězství si sice původně dojel stylem start-cíl Isack Hadjar, Francouz však na startu zavinil incident, po kterém odstoupili jeho týmový kolega Pepe Martí s Gabrielem Bortoletem. Za to obdržel desetisekundový trest, který ho srazil až na šestou příčku a vítězství přihrál do rukou Romanu Staňkovi. Pro jezdce Tridentu jde o vůbec první výhru v šampionátu.

V nejlepší trojici doplnili Staňka druhý Dennis Hauger se třetím Kushem Mainim. Nor si stříbrný výsledek zajistil až v předposledním kole, kdy Mainiho předjel.

Zane Maloney projel cílem až jako desátý, což mu nepřineslo žádné body. Barbadosan ale přesto zůstává lídrem průběžného pořadí. Druhý Dennis Hauger za ním zaostává o osm bodů.

Oliver Bearman nezažil vydařený návrat do kokpitu F2. Pilot Premy sice projel cílem jako osmý, později se ale propadl na 15. příčku. Mohl za to desetisekundový trest za vytlačení Joshuy Dürksena z trati.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

24H Series (Mugello)

První část závodu

Výsledky ZDE

MS superbiků (Barcelona)

První závod Supersport 300


Jeffrey Buis hned v prvním závodě sezony ukázal, že má v úmyslu letos získat už svůj třetí titul. Nizozemec sice původně projel cílem jako druhý, Inigo Iglesias byl ale posléze penalizován třemi vteřinami za zavinění incidentu s Galangem Hendrou Pratamou a Matteem Vannuccim. To pro Španěla znamenalo propad na 13. příčku a pro Buise výhru hned při premiérovém startu na motocyklu značky KTM.

Na stupně vítězů se dostali také druhý Aldi Satja Mahendra se třetím Samuelem di Sorou. Jen těsně uniklo pódium Petru Svobodovi. Český závodník obsadil čtvrté místo, přičemž za Di Sorou zaostal o pouhých 71 tisícin sekundy.

Premiéra Filipa Novotného skončila 23. příčkou. Jezdec stáje Jakuba Smrže porazil svého týmového kolegu Chrise Clarka. Američan byl klasifikován na 24. pozici.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

První závod Superbike

Toprak Razgatlioglu čekal na svůj první triumf v barvách BMW pouze do druhého závodního víkendu. Při úvodní jízdě v Barceloně rozhodl mistr světa z roku 2021 o svém vítězství až v posledním kole, když předjel Nicola Bulegu.

Razgatlioglu se svým sobotním počinem zapsal mezi jezdce, kteří dokázali závod superbikového MS vyhrát v barvách třech různých značek. Navázal na své úspěchy za řídítky Kawasaki a Yamahy.

Nicolo Bulega se sice musel spokojit se druhým místem, i tak ale mohl být spokojen. Italský nováček se totiž vrátil do čela šampionátu. O jeden bod přeskočil Alexe Lowese, který tentokrát dojel až šestý.

Velkolepou stíhací jízdu předvedl Álvaro Bautista. Šampion z posledních dvou sezon sice musel startovat až jako čtrnáctý, za což mohla mimo jiné i penalizace tří míst za příliš pomalou jízdu v superpole, zvládl se však prodrat až k bronzovému výsledku.

Bývalý jezdec MotoGP Andrea Iannone byl opět vidět. Ital obsadil čtvrtou pozici. Naopak pokračovalo trápení Jonathana Rey. Šestinásobný šampion zajel již po prvním kole do boxů kvůli technickým problémům a ze závodu odstoupil. Stále tak čeká na své první body v barvách Yamahy.

Blýsknul se také Sam Lowes. Jezdec stáje Marc VDS se v úvodu dostal do vedení a několik kol strávil na první příčce. Poté ale jeho účinkování skončilo pádem.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

První závod Supersport


Také třetí letošní závod MS supersportů skončil triumfem značky Ducati. Tentokrát vystoupal na nejvyšší stupeň Adrian Huertas. Španělský závodník vybojoval před domácími fanoušky svou první výhru v šampionátu. Druhý skončil Stefano Manzi a třetí Marcel Schrötter.

Vítěz úvodních dvou závodů na Phillip Islandu Yari Montella se tentokrát musel spokojit se čtvrtou příčkou. I přesto ale Ital zůstává lídrem šampionátu. Před druhým Schrötterem vede o 11 bodů. Třetí Huertas je pozadu o 22 bodů.

Během závodu byl vidět i Can Öncü. Turek se v úvodních kolech přetahoval o vedení s Huertasem. Později ale ztratil dech a nakonec byl klasifikován až jako osmý.

Český jezdec Ondřej Vostatek bohužel vyšel naprázdno. Do cíle dojel jako dvacátý druhý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

První závod Yamaha R3 bLU cRU World Cup

Úvodní závod sezony se odehrával v režii Gonzala Sáncheze. Španěl projel cílem s náskokem 11 sekund. Za ním už probíhaly dramatičtější souboje. Zatímco druhý nakonec skončil Eduardo Burr, na třetí pozici se umístil Marc Vich.

Body si z úvodního klání odnesl také český závodník Nicolas Zanin. Jezdec stáje Dafit Motoracing obsadil 11. pozici.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

MS silničních motocyklů (Algarve)

První závod MotoE

Nová sezona MotoE začala triumfem Nicholase Spinelliho. Ital bojoval o svůj triumf do posledních metrů s Hectorem Garzem a Mattiou Casadeiem. Zatímco Garzo nakonec projel cílem jako druhý, úřadující šampion Casadei se musel spokojit se třetí pozicí.

Závod se nepovedl řadě favoritů. Po pádu skončilo vystoupení pro vítěze kvalifikace Erica Granada. Nedojel ani Jordi Torres, kterého sestřelil Alessandro Zaccone. Ani šampionovi z roku 2019 Matteovi Ferrarimu se nehoda nevyhnula, nakonec však posbíral alespoň čtyři body za 12. pozici.

Trojnásobný vicemistr světa superbiků Chaz Davies obsadil při své premiéře 9. místo.

Výsledky ZDE

Sprint MotoGP

Maverick Viňales se po třech letech opět dočkal vítězství, byť jen ve sprintu. Závodník Aprilie dorazil v sobotním portugalském klání do cíle jako první před dvěma svými krajany. Zatímco druhou pozici obsadil Marc Márquez, třetí příčku zaznamenal Jorge Martín. Šestinásobný mistr světa se před závodníka Pramacu dostal až v posledním kole.

Ačkoli se z vítězství radoval Viňales, dlouho za triumfem směřoval úřadující šampion Francesco Bagnaia. Jezdec továrního týmu Duati ale ve 12. kole nedobrzdil do první zatáčky, vycestoval z dráhy a nakonec se propadl až na čtvrtou příčku.

Během závodu se na chvíli ukázal v čele také Jack Miller, který se ujal vedení krátce po startu. Nakonec jezdec KTM obsadil pátou příčku. Hned za ním dojel na šesté pozici vítěz kvalifikace Enea Bastianini. Opět se podařilo bodovat i nováčkovi Pedru Acostovi, který byl klasifikován jako sedmý.

Druhý nejlepší jezdec Velké ceny Kataru Brad Binder byl jedním ze závodníků, kteří skončili ve sprintu na zemi a odstoupili. Totéž potkalo Johanna Zarca, Fabia di Giannantonia a Álexe Rinse.

Celkové vedení zůstalo v rukou Bagnaiy. Ital vede o dva body před Martínem a o osm bodů před Binderem.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE
 

Druhý závod MotoE

Druhý závod skončil vítězně pro úřadujícího šampiona Mattiu Casadeie. Ital porazil o pouhých 66 tisícin sekundy Hectora Garza. Na stupně vítězů se vešel rovněž Oscar Gutiérrez, který zaostal za vítězem o 198 tisícin sekundy.

Pro Chaze Daviese skončilo druhé vystoupení v MotoE bodem za 15. pozici. Vítěz úvodního závodu Nicholas Spinelli zažil protrápený závod. Zpočátku sice Ital bojoval opět na špici, pak ale dostal dvojitou penalizaci dlouhého kola za to, že nestál na roštu správným způsobem. Ještě předtím, než si ji odpykal, ovšem havaroval.

Casadei opouští Portimao jako lídr průběžného pořadí. Vede však pouze o jediný bod před Garzem. Spinelli ztrácí ze třetí pozice 16 bodů.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

MXGP (intu Xanadú)

Kvalifikační závod MX2


Kay de Wolf navázal na svůj vítězný začátek sezony i v kvalifikačním závodě. Nizozemec porazil o tři sekundy Simona Laengenfeldera a navýšil své vedení v čele průběžného pořadí na sedm bodů. Jako třetí projel cílem Liam Everts.

Úřadující šampion Andrea Adamo zahájil španělský víkend šestým místem.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE
 

Kvalifikační závod MXGP

Úřadující šampion Jorge Prado začal na domácí půdě vítězně. Závodník stáje Gas Gas ovládl kvalifikační závod po dominantním výkonu. Druhému Timu Gajserovi nadělil 13 vteřin. Na třetí pozici dorazil do cíle Maxime Renaux.

V průběžném pořadí šampionátu navýšil Prado své vedení před Gajserem na čtyři body. Ztráta třetího Romaina Febvreho, který byl klasifikován až jako osmý, se prohloubila na 10 bodů.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

FIA F3 (Melbourne)

Hlavní závod

I při hlavním australském závodě pokračoval trend různých vítězů. Tentokrát si pro triumf dojel Dino Beganovic. Za Švédem dorazil do cíle na druhém místě vítěz kvalifikace Leonardo Fornaroli a třetí skončil Gabriele Mini.

Beganovic do závodu startoval jako třetí a na této příčce se držel i po celou první polovinu. Zatímco ve 12. kole si ale poradil s Minim, o dvě kola později se stal jeho další kořistí Fornaroli. Od té doby už pilota Premy na cestě za vítězstvím nikdo nezastavil.

Gabriele Mini se sice během závodu propadl ze třetí pozice na čtvrtou za Luka Browninga, nakonec ale Britovi předjetí vrátil. Browning se tak musel spokojit se čtvrtým místem a rovněž skousnout skutečnost, že už není jediným pilotem, kterému patří celkové vedení. Stejně bodů jako on má totiž momentálně na kontě také Leonardo Fornaroli.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Neděle 24. března

F2 (Melbourne)

Hlavní závod

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

F1 (Melbourne)

Závod

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

24H Series (Mugello)

Druhá část závodu

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

MS superbiků (Barcelona)

Superpole závod Superbike

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE
 

Druhý závod Supersport 300

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE


Druhý závod Superbike

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE


Druhý závod Supersport

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Druhý závod Yamaha R3 bLU cRU World Cup

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

MS silničních motocyklů (Algarve)

Závod Moto3

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE
 

Závod Moto2

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE
 

Závod MotoGP

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

MXGP (intu Xanadú)

První závod MX2

Výsledky ZDE


První závod MXGP

Výsledky ZDE


Druhý závod MX2

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE


Druhý závod MXGP

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

IndyCar (Thermal)

Závod

Výsledky ZDE

NASCAR Cup Series (Austin)

Závod

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Foto: MotoGP

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.