Víkendový přehled: Veterán Dixon se opět zapsal mezi vítěze IndyCar, Stříteský poprvé v elitní desítce ERC

DTM zavítalo na legendární okruh Norisring, elita NASCAR si to rozdala v ulicích Chicaga a český vrchařský šampionát zahájil slovenskou část. To vše nabídl ve světě motorsportu první červencový víkend. Vše důležité jste mohli sledovat v našem víkendovém přehledu.

Sobota 5. července

24H Series (Le Castellet)

Závod

Okruh Paula Ricarda ovládlo Porsche. Ve dvanáctihodinovém závodě si dojeli pro vítězství Klaus Bachler, Jörg Dreislow, Manuel Lauck a Mark Wallenwein ze stáje Proton Huber Competition. Wallenwein v závěru ustál nátlak ze strany Kobeho de Breuckera, který startoval s Mercedesem stáje RedAnt Racing. V cíli mu nakonec chybělo méně než 3,5 sekundy.

Kobe de Breucker zaznamenal druhou pozici společně s Kennethem Hayerem, Ayrtonem Redantem a Yannickem Redantem. I na třetí pozici dojel do cíle Mercedes, v tomto případě posádka stáje TFT Racing ve složení Nico Bastian, Jordan Boisson, Patrick Charlaix a Benjamin Paque.

Ferrari české stáje Scuderia Praha patřilo po celých dvanáct hodin k nejrychlejším vozům na dráze. Už ve druhé hodině se dostal Josef Král do čela, první místo poté drželi i Dennis Waszek a Miroslav Výboh. V závěrečných minutách ale česko-slovenské sestavě uškodily dvě fáze Code 60, které je odsunuly na pátou pozici celkově. V hodnocení GT3 Pro-Am z toho bylo třetí místo.

Kategorii 992 ovládli Martin Rump, Valters Zviedris a Julian Hanses s Porsche 992 GT3 Cup. Sébastien Page, Luis Sanjuan a Eric Trouillet s prototypem Nova NP02 stáje Graff Racing byli nejlepší ve třídě GTX, v rámci GT4 putovalo vítězství k Mattu Georgovi, Christopheru Jonesovi a Nevillu Jonesovi s Mercedesem stáje Venture Engineering.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

F3 (Silverstone)

Sprint

Ve F3 poprvé zvítězil thajský závodník. Britský sprint ovládl Tasanapol Inthraphuvasak. Na stupně vítězů doprovodili pilota Camposu Martinius Stenshorne a Mari Boya.

Inthraphuvasak sice vedl většinu závodu, v šestém kole ho ale o vedení připravil Théophile Naël. Francouz si ale ve čtvrté zatáčce pomohl výjezdem mimo trať a o tři kola později raději vrátil vedoucí pozici zpět do rukou svého soupeře. V závěru se navíc začal trápit. Cílem sice projel jako čtvrtý, po souboji s Laurensem van Hoepenem, kterého vytlačil mimo trať, ale dostal desetisekundový trest. To znamenalo pád až na 12. příčku.

Lídr šampionátu Rafael Camara dojel do cíle jako osmý. Jeho hlavní pronásledovatelé v průběžném pořadí nebodovali. Tim Tramnitz skončil až jedenáctý, Nikola Tsolov měl v prvním kole kolizi s Brandem Badoerem a nakonec byl klasifikován až jako dvacátý devátý. Ital po tomto incidentu skončil ve štěrku a odstoupil.

V průběžném pořadí šampionátu vede Camara s náskokem 27 bodů před Tramnitzem. Nikola Tsolov ztrácí ze třetí pozice 31 bodů.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Porsche Sprint Challenge Central Europe (Poznaň)

První závod

V prvním sprintu si dojel pro vítězství domácí Fabian Dybionka. Na druhé pozici se umístil Tobias Poschik a na třetí Tomasz Magdziarz.

Český jezdec Petr Brecka ze stáje GT Sports Technology dojel do cíle jako devátý. V klasifikaci AM obsadil druhé místo.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE


Druhý závod

Fabian Dybionka zvítězil i ve druhém sprintu, tentokrát s kompletním domácím pódiem. Druhý skončil Tomasz Magdziarz, třetí Jan Antoszewski.

Petr Brecka tentokrát do cíle nedojel. Klasifikován byl s pěti koly ztráty jako šestnáctý celkově a pátý v AM.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE


Vytrvalost

Ve vytrvalosti zakončili domácí víkend vítězně Tomasz Lach a David Dziwok. Druzí skončili Eduardas a Henrikas Klepikasové, třetí místo obsadili Marius Bartkus a Mantas Janavicius.

Petr Brecka a stáj GT Sports Technology se mohli radovat z vítězství ve třídě AM. Celkově dojeli na páté pozici.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Nürburgring Langstrecken Serie (Nürburgring)

Závod

Čtyřhodinovku ovládli Nico Otto a Timo Hochwind s vozem Volkswagen Golf GTI Clubsport 24H  stáje Max Kruse Racing. Na druhém místě dojeli Richard a Philipp Gresekovi s vozem BMW M4 GT4, bronz si odvezli Kazuto Kotaka a Miki Kojama s Toyota Supra GT4.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

NXT Gen Cup (Norisring)

První závod

V prvním závodě víkendu si dojel pro vítězství Lukas Stiefelhagen. Na druhé pozici skončil Maxim Dacher a na třetí Patricija Stalidzaneová.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE


Druhý závod

Lukas Stiefelhagen triumfoval i ve druhém závodě. Na druhém místě skončil Julian Würtele a na třetím Benjamin Mazatis.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

MČR v závodech do vrchu (Čierny Balog)

První závod

Sobota patřila na Čiernem Balogu Petru Vítkovi. Jezdec startující s prototypem Osella PA-30 byl nejrychlejší v obou závodních jízdách a o sekundu a půl porazil druhého Václava Janíka. Třetí skončil David Komárek.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

DTM (Norisring)

První závod

Jordan Pepper prožívá skvělé období. Méně než týden po triumfu při 24 hodinách Spa-Francorchamps dosáhl Jihoafričan i na své první vítězství v DTM. Se svým Lamborghini Huracán kraloval na Norisringu stylem start-cíl.

Na druhém místě dojel do cíle Thomas Preining (Porsche) a na třetím Maro Engel (Mercedes). V úvodu tlačil na Peppera především Thierry Vermeulen. Nizozemec se ale při svém výjezdovém kole propadl na čtvrtou pozici poté, co soupeři využili jeho studených pneumatik. Na tomto místě zůstal až do cíle.

Vedoucí jezdec průběžného pořadí Lucas Auer tentokrát dojel do cíle jako šestý. V čele šampionátu sice Rakušan zůstává, Jordan Pepper se ale dotáhl na rozdíl šesti bodů.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Alpe Adria (Brno)

První závod BMW M Cup

BMW M Cup ovládl Krzysztof Szypula. Na druhém místě skončil Maciej Ukleja a na třetím Sobieslaw Markowski.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE
 

První závod Cup 600

Závod Cup 600 patřil Jindřichu Škopkovi. Druhý dojel Akos Kaloczi a třetí Miha Slatinsek. Jako sedmá dojela do cíle Anna Malinová.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE


První závod Sportbike

Ve Sportbike triumfoval Igor Teske před Konstantinosem Mavropoulosem a Juliusem Lateinem. Lukáš Záleský dojel pátý, Adéla Ouředníčková skončila šestá.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE


První závod Superstock 1000 + Superbike

V superbicích porazil domácí rychlíky Patrick Hobelsberger. Za německým jezdcem dojeli do cíle letošní vítěz závodu 24 hodin Le Mans Karel Hanika a Michal Filla.

V kategorii Superstock 1000 dosáhl na výhru Mate Szamado, který obsadil celkovou šestou příčku. Z Čechů se vešli do nejlepší desítky také osmý Michal Prášek s devátým Jiřím Brožem.

Patrik Sedlák dojel třináctý celkově a třetí ve třídě Superstock 1000. Miloš Čihák obsadil 16. místo a Martin Vašulín dvacáté sedmé. Richard Balcar a Karel Pešek nedojeli do cíle.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE
 

První závod Supersport 600 NG + Superstock 600

V šestistovkách zvítězil Alexander Kastenhuber, Rakušan zdolal rozdílem pouhých 58 tisícin Mitju Borgelta z Německa. Třetí skončil Karlo Gršič.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE
 

První závod Cup 1000

V Cup 1000 rozhodlo o výhře 348 tisícin sekundy. Na prvním místě projel cílem Vukašin Bajič, druhý skončil Leon Jurčák. Srbsko-chorvatskou dvojici doplnil na stupních vítězů domácí jezdec Jaromír Popek.

Martin Polák obsadil 19. místo.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE
 

První závod Supersport 300

V třístovkách jsme byli svědky dvojitého českého vítězství. Na triumf dosáhl Daniel Tureček, jako druhý dojel do cíle Václav Bittman. České závodníky doplnila na stupních vítězů Patrycja Sowová z Polska.

Do nejlepší desítky se vešli ještě tři další Češi. Čtvrtý skončil Radek Lamich, devátý Aleš Malina a desátý David Hencl. Na 13. místě skončil Matouš Kárný. Vojtěch Kárný byl klasifikován jako šestnáctý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

F2 (Silverstone)

Sprint

Leonardo Fornaroli se po čtyřech letech konečně dočkal vyhraného závodu. Loňský šampion F3 kraloval britskému sprintu F2. V úvodním kole se před něj sice dostal Kush Maini, Ind se ale vpředu udržel jen několik zatáček. Pak už Fornaroli převzal nad závodem kontrolu.

Maini nejenže nebyl schopen Itala znovu atakovat, ale také začal zápasit s opotřebením pneumatik. Druhé místo mu díky tomu sebral Sebastian Montoya a třetí k radosti českých fanoušků Roman Staněk. Pilot stáje Invicta tak vybojoval druhé letošní pódium. Maini se musel spokojit se čtvrtým místem.

Lídr šampionátu Richard Verschoor dojel do cíle jako osmý a udržel celkové vedení. V šampionátu má devatenáctibodový náskok. Odteď je jeho nejbližším pronásledovatelem Leonardo Fornaroli. Na třetí místo se posunul Jak Crawford.

Až čtvrtý je nyní celkově Alex Dunne. Irův sprint zkazila kolize s Gabrielem Minim, při které ho postihl defekt pneumatiky. Mini později dostal za incident desetisekundový trest a obsadil 14. místo. Dunne nakonec odstoupil.

LAP 8/21

CONTACT BETWEEN DUNNE AND MINI ????

Damage for both cars!#F2 #BritishGP pic.twitter.com/lmvHRoO94V

— Formula 2 (@Formula2) July 5, 2025

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

International GT Open (Hungaroring)

První závod

Sobotnímu závodu dominovali Tom Lebbon a Tom Emson za volantem Ferrari 296 GT3 stáje Elite Motorsport with Entire Racing Engineering. Britská dvojice přijela do cíle s náskokem téměř třiceti sekund.

Na stupních vítězů nevlála jiná než britská vlajka. Zbylé pódiové pozice totiž obsadily vozy McLaren 720S GT3 Evo. Druhé místo si připsala posádka Michael Porter – Zac Meakin, třetí příčku obsadili Dean Macdonald a James Kell.

Vedoucí muž šampionátu Levente Révész a jeho parťák Philip Ellis obsadili šestou pozici. Simon Reicher a Christopher Haase byli klasifikováni jako pátí, což jim umožnilo stáhnout Révészův náskok na jediný bod.

Filip Salaquarda a Libor Milota získali další body v rámci PRO-AM, kde obsadili šesté místo. V celkovém pořadí skončili šestnáctí.

Stáj ISR tento víkend nasazuje výjimečně druhý vůz Audi, za jehož volantem se střídá slovenská rodinná dvojice Jirko Malchárek a Christian Malchárek. Ti dojeli absolutně na 27. pozici. Ve třídě PRO-AM skončili třináctí.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

IDM (Oschersleben)

První závod Sportbike

Oliver Svendsen potvrdil roli favorita. Dánský závodník zaznamenal další letošní vítězství, přestože během závodu dostal dvojitou penalizaci dlouhého kola za ulitý start. Petr Svoboda dojel do cíle jako druhý, Rick Kooistra z Nizozemska skončil třetí.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE


První závod Supersport

Dirk Geiger předvedl při prvním závodě na Oscherslebenu skutečně působivý výkon. Kvůli nasazení nadlimitního kusu motoru sice musel startovat jako poslední, během devíti kol se ale propracoval do vedení. Poté sice musel Němec odrážet útoky Andrease Koflera, Rakušan ale nakonec musel skousnout porážku o 162 tisícin. Na třetím místě dojel Daniel Blin.

Sobotní vítězství vrátilo Geigera zpět do čela šampionátu. Před Andreasem Koflerem nyní vede o dva body.

Štěpán Zuda dojel do cíle jako šestý. Filip Feigl skončil osmý. Peter Feigl byl klasifikován na nebodovaném 19. místě.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE


Euroformule Open (Hungaroring)

První závod

Tymek Kucharczyk si po dominantním tažení dojel pro třetí letošní vítězství v sezoně. Poláka doprovodili na stupně vítězů druhý José Garfias se třetím Everettem Stackem.

Vedoucí jezdec šampionátu Yevan David obsadil osmé místo poté, co se potýkal s nedostatkem výkonu svého motoru. Jeho hlavní pronásledovatel Michael Šin skončil čtvrtý, což znamená, že se v šampionátu přiblížil na rozdíl 10 bodů. Třetí Tymek Kucharczyk ztrácí 11 bodů.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

IRRC (Imatra)

První závod Supersport

První závod třídy Supersport ovládl Richard Cooper po bitvě s Adamem McLelanem. McLelan se ovšem místo druhé pozice umístil až jako pátý. Dostal totiž dvacetisekundovou penalizaci za ulitý start.

Na stupně vítězů se tak dostali dva Češi. Jako druhý byl klasifikován Petr Najman, který se současně stal nejlépe umístěným jezdcem bodujícím do průběžného pořadí IRRC. Třetí místo připadlo Markovi Červenému.

Matěj Vít dojel do cíle jako sedmý. Karel Brandtner obsadil 17. pozici.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE


První závod Superbike

V Imatře dál vládne superbikům Erno Kostamo. Domácí jezdec ovládl na této trati superbikový závod IRRC už pojedenácté v řadě za sebou. Druhému Kennymu Koskinenovi nadělil téměř 20 sekund. Jako třetí přijel do cíle Ville Valtonen.

Jakub Šprojcar obsadil 19. místo.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Clio Cup Series (Imola)

První závod

Prvnímu závodu v Imole kraloval Gabriele Torelli. Na druhém místě dojel Alex Lancelotti a na třetím Nicolas Milan.

Český jezdec Jaroslav Honzík zažil povedený závod. Jezdec stáje GM Sport se dostal až na celkovou devátou pozici. To znamenalo třetí pozici v klasifikaci Challengers.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Britský superbikový šampionát (Knockhill)

První závod

Bradley Ray pokračuje na vítězné vlně. Při první jízdě v Knockhillu udolal po velké bitvě Kyla Ryda a Roryho Skinnera. V šampionátu navýšil své vedení na 32 bodů před Rydem.

Ostře sledovaný byl také jednorázový návrat šampiona z roku 2019 Scotta Reddinga, který u stáje Hager PBM Ducati zaskakuje za zraněného Glenna Irwina. Do cíle dojel jako čtvrtý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

ADAC GT4 Germany (Norisring)

První závod

Enrico Förderer a Jay Mo Härtling drží i po třetím letošním závodě neporazitelnost. Posádka stáje SR Motorsport by Schnitzelalm kralovala v sobotu stylem start-cíl. Po startu z pole position vykročil za vítězstvím Förderer, Härtling ho poté za volantem vystřídal a výsledkem byl triumf s náskokem téměř 16 sekund.

O druhé místo si to během závodu rozdávali posádky Berkay Besler – Gabriele Piana a Denny Berndt – Max Rosam. Besler se během úvodního úseku dokázal propracovat z pátého místa až na druhé. Po zastávkách sice Pianu přeskočil Max Rosam, Ital se ale dokázal vrátit před něj. Berndt a Rosam se tak museli spokojit se třetím místem.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Světový pohár FIA v bajách (Baja Itálie)

Soutěž Baja Itálie ovládly vozy Toyota Hilux, které obsadily první čtyři pozice. Vítězem se stal Juan Cruz Yacopini. Druhý skončil Martin Kaczmarski, třetí Benediktas Vanagas.

Miroslav Zapletal s vozem Ford F150 Evo obsadil 14. příčku.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Speedway GP (Malilla)

Brady Kurtz vyhrává už druhý podnik v řadě za sebou. Pětinásobný šampion Bartosz Zmarzlik obsadil druhé místo. Poslední pódiovou pozici zaznamenal Dan Bewley.

Český jezdec Jan Kvěch zažil vydařené vystoupení. Jeho cesta skončila až v semifinále a v konečné klasifikaci podniku se umístil jako šestý.

Bartosz Zmarzlik sice i nadále vede šampionát, Brady Kurtz se ale k němu přiblížil na rozdíl devíti bodů. Do konce sezony nyní zbývají tři podniky.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

AMA Motocross (Red Bud)

První závod

První jízda přinesla další dominantní vítězství Jetta Lawrence. Na druhém místě dojel do cíle jeho bratr Hunter. Třetí skončil R.J. Hampshire.

Pomyslný souboj mistrů světa vyhrál Jorge Prado. Španěl byl klasifikován jako sedmý. Devátou pozici obsadil legendární Tony Cairoli, který se tento víkend stará o debut Ducati v americkém šampionátu.

Největším smolařem závodu se stal Eli Tomac. Jezdec Yamahy musel odstoupit ze třetího místa kvůli technickým problémům.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE


Druhý závod

Jett Lawrence potvrdil svou dominanci. Jezdec Hondy sice v prvním kole upadl a propadl se až na 18. příčku, pak ale nasadil k velké stíhací jízdě. Pět minut před cílem se dostal do čela a pak si dojel pro další vítězství.

Jetta s Hunterem tentokrát rozdělil Justin Cooper, který si připsal druhé místo. Hunter Lawrence dojel do cíle jako třetí.

Jorge Prado se během závodu ukázal ve vedení, nakonec projel cílem jako pátý. Antonio Cairoli tentokrát odstoupil už po sedmi minutách kvůli technickým problémům.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Neděle 6. července

Alpe Adria (Brno)

První závod Klass GP

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE


Sprintový závod Supersport 600 NG + Superstock 600

Sprint šestistovek patřil Mitjovi Borgeltovi. Na druhém místě dojel do cíle Alexander Kastenhuber a na třetím Karlo Gršič.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE


Sprintový závod Superstock 1000 + Superbike

Ve sprintu uspěl nejvíce Karel Hanika, který porazil o 115 tisícin Patricka Hobelsbergera. Na třetí pozici dorazil do cíle Michal Filla.

Michal Prášek skončil šestý. Jiří Brož obsadil 11. příčku, Miloš Čihák třináctou, Patrik Sedlák sedmnáctou a Martin Vašulín dvacátou šestou. Karel Pešek a Richard Balcar do cíle nedojeli.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE


Sprintový závod Supersport 300

I ve sprintu kraloval třístovkám Daniel Tureček před Václavem Bittmanem. Třetí místo z prvního závodu zopakovala Patrycja Sowová.

Radek Lamich dojel do cíle na pátém místě. David Hencl skončil devátý, Aleš Malina jedenáctý a Matouš Kárný čtrnáctý a Vojtěch Kárný šestnáctý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE


Druhý závod Supersport 600 NG + Superstock 600

Poslední závod šestistovek ovládl Enej Logar. Na druhém místě skončil Mitja Borgelt a na třetím Alexandros Papageorgiou.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE


Druhý závod BMW M Cup

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE


Druhý závod Klass GP

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE


Druhý závod Cup 600

V Cup 600 zvítězil Francesco Villani. Na druhém místě skončil Akos Kaloczi a na třetím Filip Kukič.

Na pátém místě dorazila do cíle Anna Malinová. Jindřich Škopek závod nedokončil.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE


Druhý závod Superstock 1000 + Superbike

Patrick Hobelsberger oplatil na závěr víkendu Karlu Hanikovi porážku ze sprintu a dojel si pro výhru. Hanika se musel spokojit se druhou pozicí, třetí skončil Michal Filla.

Do nejlepší desítky se vešli z Čechů také osmý Michal Prášek a desátý Karel Pešek. Jiří Brož skončil třináctý a Martin Vašulín dvacátý pátý. Miloš Čihák do cíle nedojel. Patrik Sedlák a Richard Balcar vůbec neodstartovali.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE


Druhý závod Supersport 300

Třístovky měly na závěr víkendu tradiční složení stupňů vítězů. Vyhrál Daniel Tureček, druhý skončil Václav Bittman a jako třetí dojela do cíle Patrycja Sowová.

Radek Lamich skončil na páté pozici. Aleš Malina byl klasifikován jako devátý. David Hencl skončil jedenáctý a Matouš Kárný čtrnáctý. Vojtěch Kárný nedojel do cíle.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE


Druhý závod Sportbike

Sportbike patřil v neděli Igoru Teskemu. S polským jezdcem se na stupně vítězů podívali druhý Konstantinos Mavropoulos a třetí Julius Latein.

Lukáš Záleský dojel na pátém místě. Adéla Ouředníčková skončila šestá.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Clio Cup Series (Imola)

Druhý závod

Závod poznamenaný třemi výjezdy zpomalovacího vozu vyhrál Anthony Jurado. Na druhé pozici skončil Nikola Tosić a na třetí Gabriele Torelli. Český jezdec Jaroslav Honzík opět obsadil devátou příčku.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Euroformule Open (Hungaroring)

Druhý závod

Michael Šin se ujímá celkového vedení v Euroformuli Open. Jihoafričan si při druhém závodě s otočeným roštem dojel po startu ze třetího místa pro vítězství. O triumfu rozhodl ve čtvrtém kole, kdy zdolal Edwarda Pearsona.

Pearson se musel spokojit se druhým místem. Yevan David byl klasifikován jako třetí a nyní zaostává za Šinem o jediný bod. Manko třetího Tymka Kucharczyka, který tentokrát obsadil čtvrté místo, činí 15 bodů.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE


Třetí závod

José Garfias si připsal druhé letošní vítězství. Mexičan udělal klíčový krok už na startu, kdy se ze čtvrté pozice dostal do vedení, které už poté nepustil. Benjamin Berta skončil druhý a na třetí pozici přijel do cíle Michael Šin.

Jihokorejský závodník zůstává i po Maďarsku lídrem průběžného pořadí. Před Yevanem Davidem, který dojel v posledním závodě čtvrtý, má náskok čtyřech bodů. Třetí Tymek Kucharczyk zaostává už o 30 bodů.

Kucharczyk původně bojoval o třetí místo s Michaelem Šinem. Souboj ale skončil kolizí, po které si polský závodník poškodil vůz a navíc dostal pětisekundovou penalizaci. Výsledkem pro něj bylo poslední 11. místo.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

F3 (Silverstone)

Hlavní závod

Hlavní závod F3 předčasně ukončil silný déšť. Ještě předtím ale pořádně zamíchal kartami. Pro svou první výhru v šampionátu si dojel Mari Boya. Junior Aston Martinu vystřelil hned po startu ze čtvrtého místa do vedení a poté závod i v těžkých podmínkách mistrně kontroloval. Na druhém místě skončil Théophile Naël a na třetím Noel Léon.

Favorité doplatili na špatnou volbu pneumatik. Přestože se v zaváděcím kole hustě rozpršelo, zůstávali někteří přední protagonisté včetně vítěze kvalifikace Nikoly Tsolova a lídra šampionátu Rafaeleho Camary na suchých gumách. Brzy ale všichni tito odvážlivci pochopili, že se rozhodli špatně a postupně zajížděli přezouvat.

Nikola Tsolov skončil dvacátý. Rafael Camara obsadil 22. místo. Brazilce to ale vůbec nemuselo mrzet. Ani jeho hlavní pronásledovatel v čele průběžného pořadí Tim Tramnitz totiž nebodoval. Němec byl klasifikován až jako osmnáctý. To znamená, že rozestup mezi dvojicí nadále činí 27 bodů. Třetí Nikola Tsolov zaostává o 29 bodů. Mariho Boyu posunulo nedělní vítězství už na čtvrtou příčku. Nyní je o 35 bodů za Camarou.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

NXT Gen Cup (Norisring)

Třetí závod

Lukas Stiefelhagen nebyl poražen ani ve třetí jízdě. Tam rozhodl o své výhře v pátém kole, kdy zdolal Philippa Dietricha. Druhý dojel Maxim Dacher a třetí skončila Patricija Stalidzaneová.

Stiefelhagen vede v průběžném pořadí už o 61 bodů. Jeho nejbližšími pronásledovateli jsou Philipp Dietrich a Maxim Dacher, kteří se dělí o druhé místo. Dietrich dojel v neděli jako šestý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadi ZDE

IDM (Oschersleben)

První závod Superbike

Lukas Tulović kraloval stylem start-cíl. Druhý Florian Alt dorazil do cíle se ztrátou téměř čtyřech sekund. Bronzovou pozici uhájil Leandro Mercado před Lorenzem Zanettim.

Hannes Soomer do cíle nedojel. Estonec chyboval při souboji o druhé místo s Florianem Altem a havaroval. Alt se díky tomu posunul do čela průběžného pořadí, kde vede s náskokem dvou bodů před Tulovičem. Hannes Soomer se propadl na třetí pozici a nyní zaostává za prvním místem o 11 bodů.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE


Druhý závod Sportbike

Další dominantní vítězství Olivera Svendsena. Dánský jezdec se propracoval ze šestého místa na první už během úvodního okruhu a cílem projel s náskokem více než 7,5 sekundy. Druhý dojel Inigo Iglesias, třetí Justin Hänse.

Petr Svoboda tentokrát projel cílem jako čtvrtý. Na Hänseho mu chybělo jenom 89 tisícin.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE


Druhý závod Supersport

Dirk Geiger znovu exceloval po startu z poslední pozice, tentokrát to ale na vítězství nestačilo. Němec se skutečně dostal pět kol před cílem na první místo, když využil chyby příliš širokého Andrease Koflera, Rakušan se ale vzchopil a v předposledním kole vyrval Geigerovi výhru z rukou.

Druhé místo znamenalo pro Geigera i ztrátu celkového vedení. Přeskočil ho Kofler, který má nyní o tři body více. Jako třetí dojel do cíle Luca de Vleeschauwer.

Štěpán Zuda obsadil páté místo. Filip Feigl dojel do cíle jako osmý a Petr Feigl odstoupil.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE


Druhý závod Superbike

Lukas Tulović dominoval i při druhém závodě víkendu. Leandro Mercado udolal Floriana Alta a projel cílem jako druhý. Alt se sice musel spokojit se třetím místem, lídrem šampionátu ale zůstává. Tulović za ním v tuto chvíli zaostává o tři body.

Ztráta Hannese Soomera v tuto chvíli narostla na 27 bodů. Estonec totiž do druhého závodu vůbec nenastoupil. Při pádu v první jízdě si zlomil dva prsty na pravé ruce.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

TCR World Tour (Vila Real)

První závod

Prvnímu závodu ve Vila Realu vládl Yann Ehrlacher. Na druhém místě projel cílem jeho týmový kolega z Lynk & Co Santiago Urrutia. Třetí Esteban Guerrieri dostal na stupně vítězů Hondu.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE


Druhý závod

Další výhra pro Lynk & Co. Tentokrát o ní rozhodla týmová režie. Po startu se sice ujal vedení Ma Qing Hua, v osmém kole ale Číňan přenechal pozici Thedu Björkovi. Švéd byl zvýhodněn, protože je v šampionátu výše postavený.

Ignaciu Montenegrovi se start z pole position nepodařil. Přesto dojel Argentinec do cíle jako třetí.

Vedoucí muž průběžného pořadí Yann Ehrlacher obsadil osmou pozici. V šampionátu ale nadále vede. Jeho náskok před Estebanem Guerrierim činí 27 bodů. Jezdec Hondy dokončil druhý závod jako šestý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

ME Moto2 (Magny-Cours)

První závod

Prvnímu závodu kraloval v Magny-Cours Alberto Fernández. Na druhém místě dojel do cíle Milan Pawelec a třetí skončil Xabi Zurutuza. Vedoucí muž šampionátu Unai Orradre obsadil čtvrtou pozici.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE
 

Druhý závod

Na mokru vládl Alberto Surra. Ital nadělil druhému Facundu Llambiasovi téměř 10,5 sekundy. Na stupně vítězů se dostal opět také Xabi Zurutuza, který zopakoval třetí příčku z úvodní jízdy.

Alberto Fernández tentokrát skončil čtvrtý. Vedoucí muž šampionátu Unai Orradre během závodu havaroval, do cíle však dojel alespoň na 11. pozici.

Orradre průběžně stále vede. Fernández ztrácí 14 bodů, Surra sedmnáct.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

European Le Mans Series (Imola)

Závod

I třetí letošní závod vyhrála třetí různá posádka. V Imole vystoupali na nejvyšší stupeň Oliver Gray, Charles Milesi a Esteban Masson ze stáje VDS Panis Racing.

Stupně vítězů doplnily prototypy LMP2 stájí Inter Europol Competition a Algarve Pro Racing. Stříbro si odnesli Tom Dillmann, Jakub Smiechowski a Nick Yelloly. Bronzový výsledek putoval k Lorenzu Fluxovi, Matthiasi Kaiserovi a Théu Pourchairemu.

V LMP2 Pro-Am slavili vítězství Dane Cameron, Louis Delétraz a P.J. Hyett. V LMP3 byli nejlepší Adrien Closmenil, Theodor Jensen a Paul Lanchere. V LMGT3 vládla Corvette, za jejímž volantem se střídali Rui Andrade, Charlie Eastwood a Hiroši Kojzumi.

Závod byl během první hodiny přerušen červenou vlajkou. Mohla za to kolize čtyř vozů v zatáčce Tamburello.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

F2 (Silverstone)

Hlavní závod

V deštivém závodě F2 si dojel pro vítězství Jak Crawford. S pilotem stáje DAMS vystoupali na stupně vítězů Alex Dunne a Luke Browning.

Richard Verschoor sice obsadil sedmou pozici, v čele šampionátu ale zůstává. Před Crawfordem vede o šest bodů. Třetí Alex Dunne zaostává o bodů 14.

Roman Staněk zažil hořkou neděli. Po startu se sice český jezdec posunul na chvíli na třetí pozici, brzy se ale propadl zpět na čtvrtou příčku a během závodu klesl dokonce na místo sedmé. Jeho vystoupení nakonec skončilo odstoupením po jezdecké chybě.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

MČR v závodech do vrchu (Čierny Balog)

Druhý závod

Václav Janík oplatil sobotní porážku Petru Vítkovi a v neděli triumfoval. Vítek skončil druhý se ztrátou dvou sekund. Na celkové stupně vítězů se vešel i Milan Langer.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

DTM (Norisring)

Druhý závod

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

MS v rallyekrosu (Höljesbanen)

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

ME v rallyekrosu (Höljesbanen)

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

International GT Open (Hungaroring)

Druhý závod

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

ME v autokrosu (Nová Paka)

Domácím vypálil rybník Francouz. V Nové Pace kraloval evropské autokrosové elitě Robert Theuil. Na stupních vítězů mu dělali společnost Zdeněk Antony a Petr Nikodém.

V průběžném pořadí šampionátu zůstává první Antony. Petr Nikodém ztrácí ze druhého místa 17 bodů, Robert Theuil zaostává o 19 bodů.

V Buggy1600 udělal českým fanouškům radost vítězstvím Filip Hartman. V JuniorBuggy triumfovala Eliška Plná a v Cross Car byl nejlepší Yoann Gillouin z Francie.

V Buggy1600 se dostal na stupně vítězů i Jakub Novotný, který skončil druhý. V JuniorBuggy byly stupně vítězů kompletně české. Na druhém místě skončil Ladislav Hanák a na třetím Ondřej Pospíšil.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Britský superbikový šampionát (Knockhill)

Druhý závod

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE


Třetí závod

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

IRRC (Imatra)

Druhý závod Supersport

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE


Druhý závod Superbike

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

ADAC GT4 Germany (Norisring)

Druhý závod

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

F1 (Silverstone)

Závod

Deštěm poznamenaná podívaná přinesla dost možná nejnapínavější závod v sezoně. Na jejím konci se mohli domácí fanoušci radovat. Svůj první triumf před britským publikem totiž vybojoval Lando Norris. Brit předvedl bezchybný výkon. Rozhodující moment přišel devět kol před koncem, kdy trať oschla natolik, že se mohlo přezouvat na suché gumy. Během zastávek se Norris posunul před svého týmového kolegu Piastriho a tím rozhodl o vítězství.

Piastri se musel při poslední zastávce zdržet v boxech o něco déle. Australan totiž dostal desetisekundovou penalizaci za to, že při jednom z restartů závodu prudce zpomalil a přinutil Maxe Verstappena, aby se narychlo vyhýbal. V cíli nakonec obsadil druhou pozici. To znamená, že se jeho náskok před Norrisem ztenčuje na 8 bodů.

Dost možná ještě větším hrdinou závodu než Norris se stal Nico Hülkenberg. Pilotovi Sauberu se vyplatilo, že přezul na novou sadu přechodných gum mezi prvními. Když později zdolal i Lance Strolla, posunul se na třetí pozici a tu už ze svého držení nepustil. Sedmatřicetiletý Němec se tak dostal na stupně vítězů ve svém 239. závodě ve F1, čímž jednoznačně stanovil nový rekord v délce čekání.

Max Verstappen sice několik kol vedl, zápasil však se svým monopostem nastaveným na nižší přítlak. V době, kdy se nacházel na třetí pozici, se dokonce roztočil na výjezdu z 15. zatáčky. Do cíle nakonec dojel jako pátý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

ME v rallye (Římská rallye)

Římská rallye patřila domácím. Svůj třetí triumf v tomto podniku si připsal Giandomenico Basso se Škodou Fabia RS Rally2. Ital navázal na svá prvenství z let 2019 a 2021.

O své vítězství svedl Basso souboj především s Andreou Crugnolou ve voze Citroën C3 Rally2. Italská dvojice se přetahovala celou sobotu a ještě v neděli tři ezety před koncem byl lídrem podniku Crugnola. Pak ale dostal penalizaci 20 sekund za pozdní příjezd na přeskupení a ta ho odsunula až na pátou příčku.

Vozy Škoda Fabia RS Rally2 tak obsadily kompletní stupně vítězů. Na druhém místě skončil Andrea Mabellini, třetí pozici si připsal Mikolaj Marczyk. Polák podlehl Mabellinimu až na předposlední „erzetě“. Dvojici v cíli dělilo 3,7 sekundy. Stejný rozestup platil v cíli také mezi Bassem a Mabellinim.

Loňský mistr ČR Dominik Stříteský letos poprvé dokončil evropskou soutěž a hned se dostal do nejlepší desítky – obsadil 10. příčku. David Tomek skončil čtyřicátý pátý, Martin Vlček obsadil 68. příčku.

Lídrem šampionátu zůstává i nadále Mikolaj Marczyk. Před Andreou Mabellinim má k dobru 22 bodů. Manko třetího Madse Ostberga činí 31 bodů. Nor skončil v Římě až osmý poté, co v neděli bojoval s vyvážením svého Citroënu.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

IndyCar (Ohio)

Závod

Veterán Scott Dixon se i letos zapíše mezi vítěze. Brzy již 45letý Novozélanďan využil v Ohiu pět kol před koncem chyby svého kolegy Álexe Paloua v deváté zatáčce a ujal se vedení. Tento moment mu zajistil už 59. triumf v kariéře.

Álex Palou nakonec projel cílem jako druhý a na své sedmé vítězství si musí počkat. Přesto může být Španěl spokojen. Svůj celkový náskok totiž navýšil na 113 bodů před Kylem Kirkwoodem. Pilot stáje Andretti obsadil osmé místo.

Kromě stáje Chipa Ganassiho měl na stupních vítězů zastoupení také McLaren. Na třetím místě dojel do cíle Christian Lundgaard.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

NASCAR Cup Series (Chicago)

Závod

Shane van Gisbergen dobyl už podruhé ulice Chicaga. Novozélanďan navázal na svůj triumf z roku 2023. O jeho druhé vítězství nešlo jenom v Chicagu, ale také v letošní sezoně. V červnu triumfoval i v Mexico City.

Na druhém místě dojel do cíle Ty Gibbs. Třetí skončil Tyler Reddick.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Foto: Chip Ganassi Racing

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.