Pravděpodobný návrat mezinárodních sajdkár i samostatná Alpe Adria. Masarykův okruh představil nový kalendář

International Sidecar Trophy se nejspíše vrátí, Alpe Adria dostane samostatný červencový termín a mnoho dalšího. Automotodrom Brno odhalil, jaké závody se na něm během sezony 2023 uskuteční.

Pro International Sidecar Trophy by mělo jít o návrat do Brna po čtyřech letech. Naposledy byl Masarykův okruh součástí kalendáře této série v roce 2019. Poté se z něj ovšem vytratil a čeští příznivci mohli tyto závody vidět pouze v Mostě.

„Osobně mám velkou radost, že se šampionát podařilo do kalendáře znovu zařadit. Sajdkáry jsou velmi atraktivní disciplínou, která je navíc s Masarykovým okruhem historicky velmi silně spjata. Proto věřím, že tato zpráva potěší i všechny fanoušky,“ má radost předsedkyně představenstva Automotodromu Brno Ivana Ulmanová.

K návratu International Sidecar Trophy na Masarykův okruh by mělo dojít o víkendu 21.-23. dubna. Podnik by se měl jet po boku tradiční Jarní ceny Brna. Šampionát by ale možná mohl během příštího roku zavítat do Brna vícekrát. Tisková zpráva okruhu totiž naznačuje, že by se mohl představit i v rámci programu Velké ceny Bohumila Staši. Ta se pojede od 29. září do 1. října.

Představitelé Automotodromu Brno už sice počítají s návratem International Sidecar Trophy na okruh jako s hotovou věcí, podle prohlášení organizátorů šampionátu ještě ale zcela hotovo není: "Stále čekáme na nějaké informace od brněnského okruhu. Ještě potřebujeme nějaké věci prodiskutovat," uvedli pořadatelé International Sidecar Trophy pro náš server.

Alpe Adria tentokrát sama

Součástí doprovodného programu Jarní ceny Brna a Velké ceny Bohumila Staši byl loni mezinárodní motocyklový šampionát Alpe Adria. I ten letos budou moci fanoušci v Brně vidět. Tentokrát se zde ale pojede jenom jednou. Série dostala samostatný termín. Je jím víkend 14.-16. července.

„Na rozdíl od letošní sezony, kdy byla Alpe Adria součástí Jarní ceny Brna a Velké ceny Bohumila Staši, dostává šampionát vlastní červencový termín. Promotér o něj projevil velký zájem a my jsme mu rádi vyšli vstříc. Pro fanoušky to znamená další víkend kvalitních motocyklových závodů s mezinárodní účastí,“ dodává Ulmanová.

V Alpe Adrii budou moci fanoušci držet palce i řadě českých jezdců, kteří patří v tomto šampionátu ke špičce. Loni zde slavili titul hned tři čeští závodníci. Zatímco třídu Superstock 600 ovládl Vojtěch Schwarz, v Superstock 1000 byl nejlepší Karel Pešek a superbiky ovládl Michal Filla. Za zmínku stojí také třetí místo Ladislava Chmelíka v Superstock 1000 a druhá pozice Michala Práška v superbicích.

Závody na Masarykově okruhu budou třetím podnikem příští sezony Alpe Adrie. Ještě před Brnem zavítá šampionát na Slovakiaring (26.-28. května) a Pannoniaring (16.-18, června). Po Brně se pojede v Grobniku (4.-6. srpna). V termínu 8.-10. září se šampionát vrátí na Slovakiaring a finále sezony se uskuteční opět v Grobniku. Na programu bude 20.-22. října.

Vrchaři i drifteři

Program Automotodromu Brno se ale nebude skládat pouze z výše zmíněných závodů. O víkendu 1.-2. dubna zahájí sezonu na této trati podnik mistrovství republiky závodů do vrchu. To sem zavítá i 14. října. Dvakrát se pojede také vytrvalostní závod Le Brno (16. dubna a 15. října). Součástí kalendáře budou tradičně i Histo Cup (12.-14. května), Masaryk Racing Days (8.-10. září) i Czech Drift Series (21.-22. října).

Na Masarykově okruhu se ale uskuteční také nemotoristické akce. Trať bude znovu hostit běžecký závod Masaryk Run. Jeho termín ještě bude upřesněn. Chystá se i Tuning Show, jejíž datum také ještě není známý.

Kalendář na další sezonu byl představen jen krátce poté, co se objevily spekulace o změně majitele trati. Podle zjištění našeho serveru momentálně dochází k převodu pozemků v areálu okruhu na olomouckou společnost SHAKAI.

Foto: Automotodrom Brno

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.