Z pouště rovnou na okruh. Buggyra zahájí v Abú Zabí letošní program v 24H Series

Letošní působení Buggyry v seriálu 24H Series o víkendu začíná. Do šestihodinového závodu na okruhu Yas Marina v Abú Zabí nasadí stáj Mercedes-AMG GT4 a trojici Adam Lacko, David Vršecký, Aliyyah Kolocová. Osmnáctiletá závodnice si zazávodí pouhých šest dní po konci jejího premiérového vystoupení na Rallye Dakar.

"Dakar jsem si moc užila, byl to jedinečný zážitek. Ale nebylo moc času o něm přemýšlet, protože přede mnou je nyní další výzva," přiznává Aliyyah.

První dakarské vystoupení skončilo pro Kolocovou celkovou 33. příčkou mezi lehkými prototypy. Závodnice Buggyry se blýskla dvěma etapovými umístěními mezi nejlepšími deseti. Současně ji ale sužovaly technické problémy, které se přihlásily o slovo zejména v závěru. Poslední etapu totiž kvůli nim nemohla absolvovat.

Šestihodinovka v Abú Zabí se sice uskuteční už v sobotu, tedy pouhých šest dní po skončení Dakaru, dcera Martina Koloce z toho ovšem těžkou hlavu nemá. Na něco takového už je totiž zvyklá z loňska, kdy kromě okruhů působila i v blízkovýchodním poháru FIA v cross-country bajách. Zde se jí podařilo získat titul jak celkově, tak v hodnocení lehkých prototypů.

"Nedělá mi to žádné problémy. Stači mi odjet v autě několik kol a jsem zase ve svém živlu. Na závod v Abú Zabí se moc těším," dodává.

Po svém boku bude mít Aliyyah hned dva evropské šampiony v závodech tahačů. V posádce ji totiž doplní šampion z roku 2017 Adam Lacko a také mistr z let 2008 a 2009 David Vršecký. I on teprve tento týden přiletěl domů z Rallye Dakar, kam odcestoval jako šéfkonstruktér Buggyry a také jako mentor Aliyyah Kolocové. Té bude radit i během nadcházejícího víkendu.

"Jsem zvyklý závodit i radit Aliyyah, nebude to poprvé, co se ocitnu v této dvojroli. Je to velmi šikovná a učenlivá pilotka. Pro vytrvalostní závody je důležité,  že umí jezdit konstantně rychlé časy," chválí svou parťačku.

Kompletní program šestihodinovky v Abú Zabí bude odjet v sobotu. Zatímco volný trénink se uskuteční v 6:00 našeho času, kvalifikace bude následovat v 10:00 hodin. Závod odstartuje ve 13:00.

Příprava na Le Mans

Pro Buggyru bude letos účinkování v seriálu 24H Series hlavním okruhovým programem. Stáj se loni rozhodla po třiceti sezonách opustit ME tahačů a nyní budou jejími hlavními prioritami dálkové rallye včetně Rallye Dakar a právě vytrvalostní závody. Na druhé zmíněné scéně je výhledovým cílem týmu účast v závodě 24 hodin Le Mans. Původním plánem byla premiéra v roce 2024 s vozem Mercedes-AMG GT3. Právě od tohoto roku bude jak ve vytrvalostním MS, tak v Le Mans umožněno startovat vozům třídy GT3.

Kromě šestihodinovky v Abú Zabí by letos měla Buggyra ve 24H Series odjet ještě dalších pět podniků. Jsou jimi 12 hodin Mugello, 12 hodin Spa-Francorchamps, 12 hodin Monza, 12 hodin Estoril a 24 hodin Barcelona.

Dvanáctihodinovku na okruhu Spa-Francorchamps absolvoval tým už loni. Posádku stáje tehdy tvořili Adam Lacko, Aliyyah Kolocová a Yasmeen Kolocová. Do cíle ale trojice nedojela poté, co Yasmeen havarovala. Od té doby jsme ji za volantem závodního vozu neviděli. Musela dokonce oželet premiéru na Rallye Dakar, neboť stále zápasila se zápěstím, které si při incidentu poranila. Nahradit ji musel Josef Macháček.

Chybělo málo a Buggyra už loni startovala i na šestihodinovce v Abú Zabí. Ta se i tehdy konala jen týden po Dakaru. Jelikož se ale v technickém týmu stáje vyskytl koronavirus, nebylo možné start zrealizovat.

Foto: Buggyra Racing

 

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.