Osmnáct hodin závodění. Buggyře půjde při portugalské vytrvalostní výzvě o hodně

Kvalifikační šestihodinovka v pátek, dvanáctihodinová bitva v sobotu a větší porce bodů ve hře. Takový bude předposlední letošní víkend stáje Buggyra ZM Racing v evropském seriálu 24H Series, který bude hostit portugalský Estoril. David Vršecký, Adam Lacko a Aliyyah Kolocová budou hájit jak vedení v absolutním pořadí vozů GT, tak v klasifikaci třídy GT4.

„Určitě tam bude horko. Organizátoři z Creventicu nám to pěkně dávkují. Po šestihodinovce přišly dvě po sobě jdoucí ve dvou dnech a teď máme šestihodinovou kvalifikaci a pak hned dvanáctihodinový závod. Bude to dobrá příprava na čtyřiadvacetihodinovku v Barceloně,“ uvědomuje si Lacko, že portugalský víkend bude náročný.

David Vršecký se svým parťákem souhlasí. Rovněž počítá s tím, že půjde o úplně jiný závod než před měsícem v Monze.

„Oproti Monze to bude masakr. Závodit tady bude pěkná dřina. Bude složitější se pohybovat v provozu na trati. Jakékoli předjetí vás zbrzdí a roste i riziko kontaktu. Na této trati se dá hodně získat, ale také hodně ztratit,“ upozorňuje dvojnásobný mistr Evropy v závodech tahačů.

Zatímco Aliyyah Kolocová si o víkendu zazávodí v Estorilu vůbec poprvé, Adam Lacko s Davidem Vršeckým tuto trať znají už z dřívějška. A oba na ni mají zajímavé vzpomínky.

„Před dvaceti lety jsem tu jel vůbec první závod v tahači, bylo to tehdy s Tatrou,“ vzpomíná Lacko. Jeho letošní vystoupení bude ale přece jen trochu odlišné. „Tehdy jsme jeli jinou variantu. Podle toho, co jsem teď viděl během jízdy na trenažéru, nás čeká pár zatáček navíc. Trať je pěkná, těším se tam,“ dodává.

Vzpomínky Davida Vršeckého jsou o něco méně pozitivní než u Adama Lacka: „Tenkrát měla Buggyra tři auta. Já byl v tom třetím a hned v první zatáčce jsem tam trefil obě naše zbývající auta. Naštěstí to byl jen drobný kontakt a jeli jsme dál,“ říká.

Ve třídě GT4 skončily pro Buggyru všechny dosavadní letošní závody pódiovým výsledkem. Při dvanáctihodinovce v Mugellu skončila druhá navzdory skutečnosti, že kvůli technickým problémům nedojela do cíle. Dvanáctihodinový závod ve Spa-Francorchamps jí přinesl prvenství a v Monze z toho bylo třetí místo. V průběžném pořadí této třídy se tým nachází na prvním místě se čtyřbodovým náskokem před jihokorejským Atlasem BX Motorsports. V absolutním pořadí GT, do kterého se získávají body za umístění ve třídě, se Buggyra dělí o vedení se stájí Red Ant Racing.

Portugalský podnik nebude pro Buggyru výjimečný jen kvůli skutečnosti, že absolvuje dva závody za víkend. Sobotní dvanáctihodinovka se totiž tentokrát odjede v kuse. Obvykle jsou přitom závody tohoto šampionátu rozděleny do dvou částí. Na řadě okruhů totiž není možné absolvovat závod najednou kvůli pravidlům, která se týkají hluku.

Kvalifikační závod navíc nebude pouze bojem o startovní pozice pro ten hlavní. Bude v něm totiž možné získat body, a to v poloviční výši ve srovnání s hlavním závodem.

Víkendový program odstartuje už ve středu tréninkovými jízdami. Těm bude vyhrazen i čtvrtek. V pátek se pojede nejprve tradiční kvalifikace od 10:00, která rozhodne o pořadí na startu kvalifikačního závodu. Ten odstartuje ve 14:30. Hlavní závod začne v sobotu v 10:00.

Foto: Buggyra ZM Racing

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.