Doufal jsem, že bude Prost pokračovat i v roce 2002, vzpomíná Enge na F1

Ve středu 16. září 2021 uplynulo přesně dvacet let ode dne, kdy Tomáš Enge nastoupil v barvách stáje Prost do Velké ceny Itálie F1 v Monze a stal se tak prvním a dosud jediným Čechem v královně motorsportu. Poté se liberecký rodák objevil ještě také ve velkých cenách USA a Japonska. O svém účinkování ve F1 a nejen o něm nyní pohovořil v exkluzivním rozhovoru pro náš server.

Dnes je to dvacet let od vašeho prvního startu ve F1. Jak na účinkování v královně motorsportu vzpomínáte?

Vzpomíná se mi na to krásně. S odstupem let si uvědomuji, že nebylo jednoduché se tam dostat. Od té doby žádný jiný Čech ve formuli 1 nezávodil a nikdo nezískal tolik úspěchů jako já, a to nejenom ve F1. Bylo to hezké. Sice krátké, ale výživné.

Vaše premiéra ve F1 se odehrála narychlo. Tehdejší pilot stáje Prost Luciano Burti se zranil při nehodě ve Velké ceně Belgie. Velká cena Itálie, kde jste si připsal svůj první start, se konala již o čtrnáct dní později. Jak se tehdy váš start zrodil a jak probíhala vaše adaptace, na kterou jste neměl moc času?

Samozřejmě to bylo velice rychlé, to rozhodnutí padlo ze dne na den. Došlo k tomu ale až po testování v Magny-Cours, kde jsem testoval den a půl. Vyzkoušel jsem si tam vůz, tým si vyzkoušel mě, vyzkoušeli jsme si zastávky v boxech a tak dále. Neudělal jsem žádnou chybu. Jezdil jsem konstantně, zlepšoval jsem se a učil jsem se vše o autě, například nastavení nebo i celý volant. Na něm toho bylo strašně moc. To jsem do té doby v žádném závodním autě nezažil.

Nebylo to jednoduché, bylo to narychlo, ani na přípravu nezbývalo moc času. Myslím si, že vzhledem k tomu, jak málo jsem se mohl připravit, tak jsem vytěžil maximum, odvedla se dobrá práce a povedl se dobrý výsledek.

Do cíle Velké ceny Itálie 2001 dorazil Tomáš Enge na 12. místě. Porazil tehdy mimo jiné i pozdějšího dvojnásobného mistra světa Fernanda Alonsa. Foto: Tomáš Enge/Facebook

Vaším šéfem u týmu Prost byl, jak už napovídá název stáje, čtyřnásobný mistr světa F1 Alain Prost. Jaký to byl šéf?

Alain byl přítomen pouze na prvním závodě. V Indianapolisu a Suzuce už nebyl. Sháněl tehdy hlavního investora. Po zákazu tabákové reklamy přišel tým o hlavního sponzora a hledal tak nového, aby mohl pokračovat i v roce 2002 a dále. To se ale bohužel nepodařilo a stáj šla do likvidace.

Alaina jsem tedy potkal pouze na prvním závodě, kde pro mě bylo všechno nové a bylo pro mě důležitější poznávat všechny věci nebo být u týmu a u vozu. Měl jsem také mediální povinnosti jako rozhovory. Byla tam celá má rodina a spousta lidí z Česka. Takže jsem ani neměl možnost ho pořádně poznat. Doufal jsem, že budu mít možnost na dalších závodech, on tam ale bohužel nebyl a potom už jsem s ním do kontaktu moc nepřišel.

Vaším týmovým kolegou byl při vašich třech závodech Heinz-Harald Frentzen. Ten se v roce 1997 stal v barvách Williamsu vicemistrem světa a připsal si na konto i tři vyhrané závody. Jak se vám spolupracovalo s ním? Pomáhal vám například i nějakým způsobem?

O nějakých věcech jsem se s ním radil. Spíše si ale řešil svoje věci. Potkal jsem se s ním už v roce 1999 u Jordanu, kde jsem byl testovacím jezdcem. Byl to tichý kluk, který už měl něco za sebou. Vyhrál pár velkých cen, objevil se ve špičkovém týmu a tehdy závodil za Prost.

Snažil se z toho auta vytlačit maximum, v kvalifikaci (v Monze – pozn. red.) byl o jednu až dvě vteřiny rychlejší než já. V závodě se poté pohyboval kolem dvanáctého místa, kdežto já kolem dvacátého. Zatímco já jsem se postupně dostal až na dvanáctou pozici, on odstoupil pro technickou závadu. I v dalších závodech jezdil na hraně první desítky. Byl velice rychlý, ale spolupráce s ním byla velice krátká.

Přišla po třech startech za Prost později nějaká další možnost vrátit se do F1?

Doufali jsme, že bude Prost pokračovat i v roce 2002 a my budeme za něj jezdit. Už ale nepřišla příležitost. Tým na konci sezony 2001 z F1 odešel a já vytušil, že to byla poslední šance, jak tam zůstat dále.

S týmem Prost chtěl Tomáš Enge pokračovat i v roce 2002. Francouzská stáj ale zkrachovala. Foto: Tomáš Enge/Facebook

Jak se vám líbí letošní sezona F1?

Náramně. O titul bojují dva jezdci ze dvou týmů, což je důležité. Jeden je sedminásobný šampion, který chce získat osmý titul (Lewis Hamilton – pozn. red.), druhý zase bojuje o svůj první titul (Max Verstappen – pozn. red.). Na trati si nedarují ani metr a ani v zákulisí si nedají prostor. Oba týmy a jezdci po sobě neskutečně jdou. To je to, co dělá formuli 1 napínavou a já bych si přál, aby se o titulu rozhodovalo až v posledním kole posledního závodu.

Kdybyste si měl tipnout šampiona, byl by to Hamilton nebo Verstappen?    

Před sezonou jsem tipoval Hamiltona. V průběhu sezony to ale začalo vypadat, že Verstappen bude mít určitou výhodu, ať už jezdeckou či technickou. Nakonec to ale vypadá tak, že budou rozhodovat chyby, ať už jezdců nebo týmů. Momentálně tip nemám, protože je to velice vyrovnané.

Nejblíže z českých závodníků je k formuli 1 momentálně Roman Staněk. Ten se letos soustředí zejména na FIA F3, kde závodí druhou sezonou. Na konto už si letos připsal dvě pódiová umístění. Co říkáte na jeho letošní výkony a na vývoj jeho kariéry?

Roman je velice rychlý jezdec. Myslím si, že dokáže být rychlý na suchu i na mokru, a to na jakékoli trati. Zkušenosti, které sbírá, mu dodávají větší sílu a větší šanci uspět. Jestli se ale dostane do F1, to je otázka budoucnosti, dalšího roku až dvou. Uvidíme, jak se bude jeho kariéra vyvíjet a jak bude zvládat tlak, kterému čelí a který bude ve F1 pochopitelně obrovský. V nižších kategoriích, kde závodí, je ale také velký tlak. Jezdců, kteří se chtějí dostat do F1 a kteří na to mají, je strašně moc, každý rok jsou ale volné pouze jedna až dvě sedačky.

S Romanem jste letos spolupracoval jako kouč a byl jste s ním přítomen i na některých závodech. Probíhá mezi vámi stále nějaká spolupráce?

Momentálně není nic dalšího v plánu. Roman si jede závody sám za sebe. Chvíli jsem mu pomáhal, věřím, že mu to pomohlo a jsem rád, že získal dvě pódiová umístění. Doufám, že v dalších letech nebo ještě letos jich získá více.

Využíváte při jezdeckém koučinku například i nějaké poznatky, které jste získal právě při působení ve F1?

Z F1 jako takové moc ne. Spíše využívám globálně své letité zkušenosti v motorsportu. Člověk si musí projít dobrými i špatnými momenty, aby dokázal správně poradit, pochopit jezdce a pomoci mu k dalšímu vývoji a k dalším úspěchům.

Úvodní foto: Tomáš Enge/Facebook

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.