Ve věku 71 let zemřel v neděli legendární československý motokrosař Jaroslav Falta.
25. srpna 1974 byla ve švýcarském Wohlenu poklidná neděle. Rozjímaní horalů ale rušily hřmící motory dvěstěpadesátek. Tamní trať totiž hostila poslední podnik světového šampionátu této kubatury. O titul si to měli rozdat československý závodník Jaroslav Falta na stroji značky ČZ a tovární jezdec KTM Genadij Mojsejev ze Sovětského svazu.
Rus dělal pro titul všechno, co šlo. Faltu během závodu surově blokoval, div Čechoslováka neposlal k zemi. Faltovi přitom vzhledem k pravidlu o započítávaných jízdách stačilo ten den vyhrát jeden ze dvou vypsaných závodů.
V první jízdě, i "zásluhou" blokování Mojsejeva a dalších členů sborné, obsadil třetí místo. Sověti si během přestávky vyslechli spoustu kritiky od soupeřů, kteří kvůli jejich nevybíravému chování začali nepokrytě fandit Faltovi.
Na startu druhé rozjížďky se velká skupina jezdců včetně Falty dotkla o zlomek sekundy dřív startovacího zařízení. To se tehdy otvíralo ve směru jízdy, takže závodníky při ulitém startu nezablokovalo. Start se měl podle regulí opakovat. Jenže švýcarský ředitel závodu, který byl shodou okolností i regionálním dealerem značky KTM, prosadil za předčasný start trest v podobě 60 sekund ke konečnému času.
Jaroslav Falta davant de Thorleif Hansen. British GP 250cc. Portsmouth 02-06-1974. Ladies_mile_chalton. pic.twitter.com/nDDApCbT4I
— Antonio Cobo (@AntonioCobodel4) February 4, 2022
Chvíli po startu došlo k hromadnému pádu, ale ani ten nepřiměl vedení závodu k restartu. Sověti o trestu pro Faltu asi nevěděli, proto ho i ve druhé jízdě pronásledovali jako dravé šelmy. Viktor Popenko se mu dokonce projel po zádech.
Ani to československého hrdinu nezastavilo a po závodě slavil titul mistra světa. Šampaňskému mu však brzy zhořklo v ústech. Po třiceti minutách přišla zpráva o sovětském protestu. Ten skutečně znamenal udělení 60sekundové penalizace. Tím pádem se československý závodník propadl na osmé místo. Titul se vrátil do Mojsejevových rukou.
Podraz na Faltu neudělala jen výprava SSSR. Devótní českolsovenští činovnicí stáhli protest proti výroku jury, na jednání FIM v San Marinu se vůbec neprojednával. Mistrem světa byl definitivně Sovět, Falta obsadil druhou pozici. Ale pro zbytek světa zůstává dodnes šampionem československý rodák.
To, že je elitním motokrosařem, Falta dokázal téhož roku v USA. Senzačně ovládl senzačně i hvězdami nabitý závod Super Bowl, který se jel v Los Angeles před 65 tisíci diváků.
Jaroslav Falta with CZ 250. SuperBowl of Motocross L.A. Coliseum, California USA 1974 pic.twitter.com/3WNLDqLHN6
— Antonio Cobo Del Olmo (@AntonioCoboDel1) January 16, 2021
Ve Faltově sbírce byla řada velkých úspěchů. Během svého desetiletého působení v mistrovství světa skončil osmkrát mezi desítkou nejlepších. V roce 1971 si dojel pro celkově devátou příčku, v roce 1972 si umístění zopakoval, v roce 1973 skončil šestý, v roce 1974 druhý, v letech 1977 a 1978 devátý, v roce 1979 desátý a v roce 1980 sedmý.
Ve sbírce medailí z mistrovství světa družstev, tehdejší Trofeje národů třídy 250 ccm a Motokrosu národů třídy 500 ccm, měl bronz i stříbro. Kvůli nemoci sleziny přišel o titul mistrů světa v družstvech, který českoslovenští motokrosaři vybojovali v sezoně 1975. V letech 1970, 1977, 1978, 1979 a 1980 se stal mistrem ČSSR ve třídě do 250 ccm.
Jaroslav Falta obsadil druhé místo v anketě Autoklubu ČR o nejlepšího motocyklového závodníka 20. století, zároveň byl vyhlášen motokrosařem století. V roce 2020 obdržel od prezidneta Miloše Zemana Medaili Za zásluhy I. stupně. "Je to po těch letech obrovská satisfakce. Vyznamenání si moc vážím a děkuji za něj, vím, že návrh už byl podán letos počtvrté, a konečně to vyšlo," uvedl tehdy Falta v tiskové zprávě Autoklubu ČR.
S využitím materiálů a fotografie Autoklubu ČR
Sportovní redaktor online deníku Aktuálně.cz a externí spolupracovník redakcí motormix.cz a ceskeokruhy.cz je jedním z nejlepších českých motoristických novinářů. Motorsportu propadl už v dětství a věnuje se mu velkou část své novinářské kariéry.