Salač bojoval o vítězství, nakonec ale nedokončil

Letošní sezona Mistrovství světa silničních motocyklů pokračovala tento víkend druhým podnikem. Stejně jako před týdnem se závodilo na okruhu Losail v Kataru. Tentokrát se ovšem nejelo pod hlavičkou Velké ceny Kataru, ale Velké ceny Dauhá.

Pro českého závodníka Filipa Salače skončil úvodní závod třemi body za třinácté místo. A po sobotě se zdálo, že by se i Velká cena Dauhá mohla u něj nést v podobném duchu. Na startovním roštu mu totiž připadla 15. příčka, a to i přesto, že v kvalifikaci zajel pouze dvacátý nejrychlejší čas. K posunu o pět pozic nahoru mu pomohly penalizace soupeřů.

Dlouho se ovšem zdálo, že by Velká cena Dauhá mohla pro Salače dopadnout mnohem lépe než Velká cena Kataru. Ihned po startu se totiž dokázal propracovávat vzhůru a po celý závod se držel v čelní skupině. V určitých momentech dokonce figuroval na první příčce. Jak je ale typické pro závody kategorie Moto3, pořadí se často přesýpalo a Filipův pobyt na prvním místě tak nikdy neměl příliš dlouhého trvání. Nakonec ale závod pro českého jezdce dobře neskončil. Šest kol před cílem totiž upadl a šachovnicovou vlajku nespatřil. Ze druhého katarského podniku tím pádem odchází s prázdnou.

MotoGP: Quartararův první „tovární“ triumf, Zarco vede šampionát

V kategorii MotoGP se i tentokrát mohlo slavit v táboře továrního týmu Yamahy. Zatímco minulý týden se při Velké ceně Kataru radoval z vítězství Maverick Viňales, Velkou cenu Dauhá ovládl jeho týmový kolega Fabio Quartararo. Pro francouzského závodníka se jedná o premiérový triumf v barvách továrního týmu Yamahy, kam přestoupil letos ze stáje Petronas Yamaha SRT.

Do závodu Quartararo vyrážel z páté pozice a v úvodu se dokonce propadl na deváté místo. Poté se mu ale dařilo postupovat v pořadí vzhůru. Na první místo se dostal pět kol před koncem, kdy si poradil s Jorgem Martínem. Španělský nováček vyrážel z pole position a na prvním místě se do doby, než ho předjel Quartararo, nacházel od samotného začátku.

Nakonec ale musela Martínovi v cíli stačit třetí pozice. V posledním kole si totiž se závodníkem Pramacu poradil i jeho týmový kolega Johann Zarco, který tak dorazil do cíle jako druhý. Kromě stříbrného výsledku se mohl Zarco radovat i z posunu do čela šampionátu. Tam se nyní nachází s náskokem čtyř bodů na Quartarara s Viňalesem. Martín si díky třetímu místu připsal ve Velké ceně Dauhá své premiérové pódiové umístění v královské kubatuře.

Čtvrtou pozici obsadil Álex Rins. Vítěz prvního závodu sezony Maverick Viňales se musel spokojit s pátou příčkou. Body brali také šestý Francesco Bagnaia, sedmý Joan Mir, který obhajuje titul, osmý Brad Binder, devátý Jack Miller, desátý Aleix Espargaró, jedenáctý Enea Bastianini, dvanáctý Franco Morbidelli, třináctý Pol Espargaró, čtrnáctý Stefan Bradl a patnáctý Miguel Oliveira.

Další protrápený závod má za sebou Valentino Rossi. Poté, co ve Velké ceně Kataru získal devítinásobný mistr světa pouze čtyři body za 12. místo, tentokrát vyšel zcela s prázdnou. Skončil totiž až šestnáctý.

Výsledky závodu kategorie Moto3: 1. Pedro Acosta (Španělsko, Red Bull KTM Ajo, KTM), 2. Darryn Binder (Jihoafrická republika, Petronas Sprinta Racing, Honda) +0,039, 3. Niccoló Antonelli (Itálie, Avintia Esponsorama Moto3, KTM) +0,482… DNF Filip Salač (Česká republika, Rivacold Snipers Team, Honda) +6 kol.

Průběžné pořadí kategorie Moto3: 1. Pedro Acosta (Španělsko, Red Bull KTM Ajo, KTM) 45 bodů, 2. Darryn Binder (Jihoafrická republika, Petronas Sprinta Racing, Honda) 36 bodů, 3. Jaume Masía (Španělsko, Red Bull KTM Ajo, KTM) 32 bodů... 16. Filip Salač (Česká republika, Rivacold Snipers Team, Honda) 3 body.

Výsledky závodu kategorie Moto2: 1. Sam Lowes (Velká Británie, Elf Marc VDS Racing Team, Kalex), 2. Remy Gardner (Austrálie, Red Bull KTM Ajo, Kalex) +0,190, 3. Raúl Fernández (Španělsko, Red Bull KTM Ajo, Kalex) +3,371.

Průběžné pořadí kategorie Moto2: 1. Sam Lowes (Velká Británie, Elf Marc VDS Racing Team, Kalex) 50 bodů, 2. Remy Gardner (Austrálie, Red Bull KTM Ajo, Kalex) 40 bodů, 3. Raúl Fernández (Španělsko, Red Bull KTM Ajo, Kalex) 27 bodů.

Výsledky závodu kategorie MotoGP: 1. Fabio Quartararo (Francie, Monster Energy Yamaha MotoGP, Yamaha), 2. Johann Zarco (Francie, Pramac Racing, Ducati) +1,457, 3. Jorge Martín (Španělsko, Pramac Racing, Ducati) +1,500.

Průběžné pořadí kategorie MotoGP: 1. Johann Zarco (Francie, Pramac Racing, Ducati) 40 bodů, 2. Fabio Quartararo (Francie, Monster Energy Yamaha MotoGP, Yamaha) 36 bodů, 3. Maverick Viňales (Španělsko, Monster Energy Yamaha MotoGP, Yamaha) 36 bodů.

Zdroj: vlastní reportáž redakce, úvodní foto: Rivacold Snipers Team