Enge vstupuje s vlastním týmem do virtuálních závodů. Chce až do F1

Jediný český pilot ve F1 Tomáš Enge se pouští do nového projektu. Zakládá tým Tomáš Enge SIM Racing, který bude působit na scéně virtuálních závodů. Cílem stáje je dostat se v budoucnu až do oficiálního e-sportového seriálu F1.

"Virtuální a skutečný motorsport toho mají hodně společného. Vyhrávat mohou jen ti opravdu nejlepší, a právě tam směřuji naše jezdce. Proto jsme už ve své premiérové sezoně sáhli po jezdcích, kteří svým přístupem a dosavadními výsledky naplňují naše představy," říká Enge.

Během sezony 2023 budou barvy Engeho stáje hájit celkem tři závodníci. Jsou jimi Lukáš Přáda, Adam Pillo a Jan Hujíček. Přáda s Pillem budou účinkovat v šampionátu Mercedes-Benz Virtual GP, který je považován za nejprestižnější česko-slovenskou virtuální sérii. Jan Hujíček bude tým reprezentovat na rallyeové virtuální scéně, konkrétně v šampionátu eSports WRC. Jde o oficiální virtuální sérii rallyeového mistrovství světa. Enge bude působit nejen jako šéf této trojice, ale také jako její kouč.

Lukáš Přáda není v šampionátu Mercedes-Benz Virtual GP žádným outsiderem. Patří naopak ke špičce startovního pole a loni se stal šampionem. Slovenský jezdec Adam Pillo letos zažije v šampionátu svou premiérovou sezonu. Jan Hujíček dokázal při předchozích dvou sezonách eSports WRC skončit mezi nejlepšími deseti.

Seriál Mercedes-Benz Virtual GP letos bude čítat celkem 12 podniků. První měření sil se uskuteční v úterý 14. března na australském okruhu Mount Panorama. Jezdci budou opět během sezony střídat dva vozy. Zatímco první polovina se odjede  s Mercedesem-AMG GT3 Evo, druhá s monopostem Dallara F3 Mercedes. Jakou podobu bude mít letošní sezona eSports WRC, zatím není jasné. Mělo by se jet na nové platformě a první podnik sezony by se měl uskutečnit v květnu.

Součástí Engeho týmu bude i Martin Viďourek. Zastane úlohu technického a sportovního manažera. Enge rovněž uzavřel spolupráci s českou firmou ALL4SIM. Ta už má více než patnáctileté zkušenosti s virtuálními závody i s pořádáním profesionálních e-sportových turnajů.

F1 jako dlouhodobý cíl

V dalších sezonách by se Tomáš Enge chtěl se svým týmem přesunout i do prestižnějších šampionátů. Míří na tu nejvyšší metu.

"Jedním z dlouhodobých cílů našeho týmu je dostat českého simracera do oficiálního virtuálního šampionátu F1. To znamená projít sítem kvalifikací, kterých se účastní více než půl milionu hráčů z celého světa," nastiňuje Enge své budoucí plány.

Lákavá je pro tým Tomáše Engeho například i Le Mans Virtual Series. Součástí tohoto seriálu je i virtuální varianta legendárního závodu 24 hodin Le Mans. Té se letos zúčastnil i sám Enge. Byl součástí stáje ARC Bratislava. V minulosti ale startoval devětkrát i v reálné verzi tohoto závodu. V roce 2003 si dokonce připsal vítězství ve třídě GTS. Tehdy tvořil posádku stáje Prodrive s Peterem Koxem a Jamiem Daviesem. V roce 2006 skončil spolu s Darrenem Turnerem a Andreou Piccinim na druhém místě ve třídě GT1. Na pódiu třídy GT1 se ukázal i v roce 2010. Tehdy dojel s Christofferem Nygaardem a Peterem Koxem třetí.

Kromě tří startů s týmem Prost ve F1 během sezony 2001 a devíti účastí v Le Mans má Enge na kontě řadu dalších zajímavých závodnických zkušeností. Ve F3000 (dnešní F2) dokázal vyhrát šest závodů a v letech 2001 a 2002 obsadil celkovou třetí pozici. V roce 2009 vybojoval spolu s Janem Charouzem a Stefanem Mückem titul šampiona Le Mans Series ve třídě LMP1. Za zmínku stojí i jeho starty v IndyCar z období 2004-2006 včetně účasti v 500 mil Indianapolis z roku 2005. V roce 2021 odjel za stáj Buggyra i Rallye Dakar v kategorii lehkých prototypů.

Foto: Tomáš Enge SIM Racing Team

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.