Víkendový přehled: Truex kraloval odloženému závodu NASCAR, Lundgaard ukončil Palouovu vítěznou sérii v IndyCar

Ani v polovině července se fanoušci motorsportu nenudili. Opět se totiž uskutečnila řada významných motoristických podniků. Všechny jste je mohli sledovat v našem víkendovém přehledu.

Pátek 14. července

Francouzský šampionát tahačů (Nürburgring)

První závod

Buggyra Academy France začala na Nürburgringu velmi dobře. Její příslušníci totiž obsadili první dvě místa. Zatímco Téo Calvet si dalším vítězstvím upevnil celkové vedení, Raphäel Sousa dojel na druhém místě. Třetí skončil Thomas Robineau.

Otec Raphaëla Sousy José, který je rovněž součástí Buggyra Academy France, do cíle nedojel.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Speedway GP (Malilla)
 

SGP3

Mistrem světa na ploché dráze v kategorii SGP3, která je určena jezdcům do 16 let, se stal Rasmus Karlsson. Za patnáctiletým Švédem skončil na druhém místě Maksymilian Pawelczak a třetí příčku obsadil loňský šampion Mikkel Andersen.

Český účastník Jan Hlacina obsadil poslední 18. místo.

Výsledky ZDE

 

ME tahačů (Nürburgring)

První závod

Norbert Kiss začal na Nürburgringu už devátým letošním triumfem. Maďarovi se sice příliš nepovedl start a v úvodních zatáčkách se přetahoval o vedení se Saschou Lenzem, tento souboj ale vyhrál a poté už dominoval. Cílem projel s náskokem téměř osmi sekund.

Jako druhý nakonec skončil Jochen Hahn a pódiové pozice zkompletoval Antonio Albacete. Saschu Lenze ještě během úvodního kola poslal ven z dráhy Jamie Anderson, který nedobrzdil do zatáčky. Oba jezdci ovšem mohli pokračovat a zatímco Lenz obsadil čtvrté místo, Anderson páté.

Tak trochu štěstí v neštěstí měl André Kursim. Německý jezdec totiž na startu překročil maximální povolenou rychlost 160 km/h a dostal desetisekundovou penalizaci. To ho z šesté příčky, kterou původně obsadil, odsunulo na osmou. Díky tomuto umístění ale paradoxně odstartuje do druhého závodu víkendu z pole position.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Sobota 15. července

ME tahačů (Nürburgring)

Druhý závod

Déšť, start z osmé pozice a penalizace deseti sekund za překročení rychlosti. Nic z toho nezastavilo Norberta Kisse na cestě za dalším vítězstvím.

Jako druhý skončil v úvodní sobotní jízdě Sascha Lenz. Domácího jezdce mohla mrzet především chyba v první zatáčce, kde jako jeden z jezdců vycestoval mimo trať. Do té doby se totiž byl schopen držet za Kissem v dostatečném odstupu, který by mu po jeho penalizaci stačil k posunu na první místo. Kvůli chybě v první zatáčce ale Kissův náskok narostl natolik, že i přes desetivteřinový trest udržel první místo. Na stupně vítězů vystoupala také třetí Stephanie Halmová.

Velmi nevydařený závod zažil Jochen Hahn. Šestinásobný šampion se na mokru trápil a dokonce jsme ho viděli v hodinách. Kvůli tomu obsadil až jedenácté místo.

Závod byl kvůli dešti po devíti kolech přerušen. Jelikož už ale jezdci měli v té době za sebou 75 % původní plánované délky, k restartu nedošlo.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Třetí závod

Norbert Kiss nebyl zastaven ani ve třetím letošním závodě. V úvodu na něj sice tlačil Sascha Lenz a v první zatáčce vyjeli oba jezdci ven z dráhy, Maďar si ale první pozici pohlídal a dojel si pro další triumf. Lenz skončil druhý. Třetí příčku si připsal Antonio Albacete.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Francouzský šampionát tahačů (Nürburgring)

Druhý závod

Téo Calvet se vypořádal s mokrou tratí podobně jako Norbert Kiss v mistrovství Evropy. Francouz se i navzdory startu z osmého místa brzy propracoval do vedení a připsal si druhý triumf víkendu. Druhý skončil Thomas Robineau a třetí Aurélien Hergott.

Raphaël a José Sousovi, kteří jsou stejně jako Calvet součástí Buggyra Academy France, obsadili sedmé, respektive dvanácté místo.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

MS superbiků (Imola)

První závod Supersport 300

První závod světových třístovek se nesl ve znamení bitvy o vítězství mezi Matteem Vannuccim a Dirkem Geigerem. Dvojice si několikrát prohodila pozice, s náskokem pouhých 90 tiscín sekundy ale nakonec oslavoval domácí Vannucci. Geiger se musel spokojit se druhou příčkou.

Stupně vítězů doplnil mistr světa z roku 2020 Jeffrey Buis. Nizozemec jen těsně zdolal jezdce české stáje Accolade Smrž Racing Josého Luise Péreze Gonzáleze. Španěl už letos poněkolikáté dojel na čtvrté pozici. Pérez González je v Imole jediným zástupcem stáje Jakuba Smrže. S Yerayem Saízem Márquezem se totiž tým nedávno rozešel kvůli neuspokojivým výsledkům a náhradu prozatím nesehnal.

Petr Svoboda nezažil vydařený závod. Obsadil až 14. místo a v průběžném pořadí šampionátu se propadl na třetí příčku za Dirka Geigera. Lídrem zůstává Mirko Gennai, který skončil v sobotu sedmý. Gennai má před Geigerem čtyřbodový náskok, Svoboda ztrácí na první místo osm bodů.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

První závod Superbike


Álvaro Bautista získal další letošní vítězství. Španěl přijel do cíle s náskokem 3,672 sekundy před Toprakem Razgatliogluem. Jezdec Ducati bojoval zpočátku o první příčku právě s Turkem, nakonec se mu ale zvládl utrhnout. Na třetí příčce skončil Jonathan Rea.

V úvodních kolech byl zapojen do boje o nejvyšší příčky také Andrea Locatelli. Druhý jezdec Yamahy dokonce v prvních kolech vedl. Nakonec se ale musel spokojit se čtvrtoou pozicí.

Český jezdec Oliver König závod nedokončil.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

První závod Supersport

Supersporty přinesly stejně jako třístovky triumf domácího jezdce. Postaral se o něj Stefano Manzi. V úvodu sice vedl Federico Caricasulo, v šesté zatáčce ale vycestoval do štěrku a následně zamířil do boxú, kde odstoupil. Od té doby už byl Manzi k nezastavení a získal svůj druhý letošní triumf.

Na druhém místě dorazil do cíle Marcel Schrötter. Třetí skončil lídr šampionátu Nicoló Bulega, který má stále na první příčce celkového pořadí komfortní náskok 46 bodů. Jeho nejbližším pronásledovatelem je sobotní vítěz Manzi.

Závod byl ukončen předčasně červenou vlajkou. Byla vyvěšena v posledním kole po incidentu Nikiho Tuuliho, Adriana Huertase a Raffaeleho de Rosy. Tuuli si při něm pohmoždil pravé zápěstí a o jeho účasti ve druhém závodě se rozhodne až v neděli ráno.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

MČR v závodech do vrchu (Vrbno pod Pradědem)

První závod

Prvnímu závodu kraloval na Vrbenském vrchu Miloš Beneš. Druhý skončil Václav Janík a třetí Petr Vítek.

Výsledky ZDE

GT World Challenge (Misano)

První závod

Raffaele Marciello s Timurem Boguslavskijem dosáhli na své druhé letošní sprintové prvenství, díky kterému se vrátili do čela průběžného pořadí. Pro stříbro si dojeli Giacomo Altoé s Konstou Lappalainenem. Třetí dojeli Dries Vanthoor s Charles Weerts, kteří tak získali už třetí letošní bronzový výsledek ve třetím sprintovém závodě.

Mattia Drudi a Ricardo Feller, kteří po úvodním podniku v Brands Hatch vedli průběžné pořadí, tentokrát obsadili až 10. příčku. O celkové první místo tak přišli.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Alpe Adria (Brno)

První závod Supersport 300

První závod třístovek skončil vítězstvím maďarského jezdce Mateho Szamada před polským duem ve složení Wiktor Majchrowski a Mateusz Molik.

Z Čechů dokázali bodovat všichni čtyři jezdci. Nejlépe dopadl Daniel Tureček, který obsadil pátou příčku. Radek Lamich skončil šestý, Václav Bittman jedenáctý a Nikolas Giesler čtrnáctý.

Výsledky ZDE

První závod Cup1000

Závod třídy Cup 1000 vyhrál Alexandar Ivkovič před Lucou Alessiem a Miomirem Pojičem.

Z Čechů dopadl nejlépe čtvrtý Josef Šustr. Radek Kubišta skončil na osmé pozici.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

První závod Superbike + Superstock 1000

Michalu Fillovi se opět podařilo posílit celkové vedení ve třídě Superbike. Jezdec stáje Barni Spark Ducati projel cílem společného závodu jako třetí celkově. Mezi superbikery nestačil pouze na Olega Pawelce a obsadil druhou pozici. Jeho hlavní soupeř Hannes Schafzahl ovšem skončil až osmý.

Z českých jezdců bodovali mezi superbikery i šestý Jiří Brož a jedenáctý Stanislav Polák. Miloš Čihák s Richardem Balcarem do cíle nedojeli.

Vítězem třídy Superstock 1000, ale také celkovým vítězem závodu se stal Milan Pawelec. Na stupních vítězů ho doplnili druhý Enzo Boulom se třetím Maxem Melzerem.

Z českých účastníků třídy Superstock 1000 dojel do cíle pouze Martin Vašulín, který obsadil osmé místo. Karel Pešek odstoupil.

Výsledky ZDE

První závod Superstock 600 + Cup 600 + Supersport 600 + Moto2

Ve třídě 600 Cup zvítězil Luca Gabriel Purdea, v Supersport 600 Tomáš Svitok a v Superstock 600 Gergo Molnar. Český jezdec Vojtěch Schwarz obsadil ve třídě Superstock 600 sedmé místo.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Formule E (Řím)

První závod

Dramatický závod v Římě vyhrál Mitch Evans. Druhý skončil Nick Cassidy a na stupně vítězů se podíval také třetí Maximilian Günther.

Závod přinesl další změnu v průběžném pořadí. Do něj se nyní posunul Cassidy, který odsunul na druhou příčku Dennise. Pilot stáje Andretti tentokrát obsadil čtvrtou příčku a na Novozélanďana nyní ztrácí pět bodů. Evans je třetí a za lídrem zaostává o 20 bodů.

Pascalu Wehrleinovi, který kraloval úvodu sezony, se vidina titulu opět vzdálila. Pilot Porsche sice projel cílem jako sedmý, později byl ale penalizován za to, že jel příliš rychle pod červenými vlajkami. To vyústilo v jeho pád na devátou příčku. Německý závodník je nyní celkově čtvrtý a na Cassidyho ztrácí už 31 bodů. Wehrlein musel během prvního kola do boxů poté, co si poškodil přední křídlo. Později si navíc rozbil zavěšení v hromadném incidentu, který zapříčinil červenou vlajku.

Závod byl přerušen v devátém kole po hromadné kolizi, kterou odstartoval Sam Bird, když havaroval v šesté zatáčce. Rozbitému monopostu stáje Jaguar se poté nedokázali vyhnout ani Sébastien Buemi, Edoardo Mortara, António Félix da Costa, Robin Frijns a Lucas di Grassi. Stoffel Vandoorne navíc při úhybném manévru narazil do zdi. Incident nikdo neodnesl zraněním.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

ADAC GT Masters (Nürburgring)

První závod

Elias Seppänen a Salman Owega si připsali již druhé letošní vítězství. O něm rozhodli už po startu, kdy se posunuli před Tima Zimmermanna a Jaxona Evanse. Další triumf vynesl dvojici posun do čela průběžného pořadí.

Ralf Aron a Alain Valente si mohli mnout ruce, že se rozhodli pro pozdější zastávku v boxech. I díky této strategii obsadila dvojice druhou příčku. Na stupně vítězů vystoupala také hostující posádka ve složení Simon Connor Primm a Maximilian Paul, která závodila s vozem Lamborghini Huracán GT3 Evo stáje Paul Motorsport.

Tim Zimmermann a Jaxon Evans nakonec obsadili pátou příčku. Devátí skončili Jannes Fittje a Nico Menzel, kteří do víkendu vstupovali jako lídři průběžného pořadí. Nyní ztrácejí na Seppänena s Owegou čtyři body.

Pro startovní pole nešlo o jednoduchý závod. Ještě krátce před jeho startem totiž pršelo a zejména v úvodu si tak jezdci museli dávat pozor na mokrá místa na dráze.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Ferrari Challenge Europe (Estoril)

První závod Coppa Shell

Závod třídy Coppa Shell vyhrál Axel Sartingen před Thomasem Gostnerem a Fonsem Scheltemou.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

První závod Trofeo Pirelli

V Trofeo Pirelli byl nejlepší Thomas Fleming před Szymonem Ladniakem a Maxem Mugellim. Ruslan Sardějev ze stáje Scuderia Praha skončil desátý celkově a sedmý ve třídě Pro-Am. Jeho týmový kolega Hendrick Vol obsadil 13. příčku. Ve třídě Pro-Am bral devátou pozici.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

GT4 European Series (Misano)

První závod

Vedoucí muži průběžného pořadí Michael Schrey a Gabriele Piana přidali další vítězství.  Německo-italská dvojice sice startovala až ze 14. příčky a v úvodní polovině závodu nebyla příliš výrazná, Schreyovi se ale vyplatilo, že zamířil do boxů jako první. Díky tomu se Piana posunul na čtvrté místo a nakonec se vypořádal i s trojicí vozů jedoucí před ním. Roberta Consaniho a Benjamina Lariche odsunul na druhou pozici až v posledním kole.

Na stupně vítězů se kromě zmíněných dvou posádek podívali také Lluc Ibáňez a Alexandre Papadopulos. Duo NM Racingu skončilo na třetí pozici.

Důvod k úsměvu měli v cíli také Jakub Knoll a Filip Vava-Atanackovič. Ti totiž skončili v klasifikaci Pro-Am na čtvrté pozici. Celkově obsadili 18. místo.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Speedway GP (Malilla)

SGP

Při závodě ve švédské Malille se mohly českým fanouškům vrátit vzpomínky na loňskou Zlatou přilbu. Pro triumf si totiž dojel loňský vítěz pardubického závodu Dan Bewley. Za britským jezdcem skončil na druhém místě Martin Vaculík ze Slovenska. Třetí dojel polský závodník Patryk Dudek.

Vedoucí muž šampionátu Bartosz Zmarzlik byl tentokrát vyřazen už v semifinále. Přesto ale neztratil mnoho. Jeho nejbližší pronásledovatel Fredrik Lindgren byl totiž vyloučen z finálové jízdy za kolizi s Martinem Vaculíkem, která se postarala o přerušení závodu. Kvůli ní skončil Švéd až celkově čtvrtý. Za Zmarzlikem pořád zaostává o 20 bodů.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Neděle 16. července

Super Formule (Fudži)

Závod


Liam Lawson už sice ví, že během letošní sezony F1 Nycka de Vriese u AlphaTauri nenahradí, jeho hlad po úspěchu ale neutuchá. Novozélanďan si totiž při závodě ve Fudži připsal třetí letošní triumf.

Junior Red Bullu startoval do závodu jako druhý za Tadasukem Makinem. Japonec sice zvládal držet první příčku až do zastávek v boxech a poté vyjel na dráhu zpět před Lawsonem, který stavěl o kolo dříve, na nezahřátých pneumatikách ale neměl šanci Lawsonovi odolat. Novozélanďan se tak dostal dopředu a rozhodl o svém vítězství.

Makino se musel spokojit se druhým místem. Lídr šampionátu Ritomo Mijata dokončil závod jako třetí. Jeho náskok před Lawsonem se ale ztenčil na jediný bod.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

MČR v závodech do vrchu (Vrbno pod Pradědem)

Druhý závod

Miloš Beneš nebyl poražen ani při druhém závodě víkendu, který byl ovlivněn deštivým počasím. Za ním opět skončili druhý Václav Janík se třetím Petrem Vítkem.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Francouzský šampionát tahačů (Nürburgring)

Třetí závod


Téo Calvet měl na dosah třetí vítězství víkendu. V posledním kole ho ale potkal technický problém a do cíle tak dojížděl pomalým tempem. Cílem nakonec projel jako pátý. Vítězem se stal Thomas Robineau před Ivanem Rodriguesem a Jonathanem Andrém.

Calveta překonal i jeho kolega z Buggyra Academy France Raphaël Sousa, který obsadil čtvrtou pozici. José Sousa se umístil na osmé příčce.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Čtvrtý závod

Téo Calvet se po technických problémech ve třetí jízdě vrátil na závěr víkendu na nejvyšší stupeň. Thomas Robineau dojel druhý. Buggyra Academy France se dostala na stupně vítězů i díky Josému Sousovi, který skončil na třetím místě. Jeho syn Raphaël byl tentokrát klasifikován jak čtvrtý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

GT4 European Series (Misano)

Druhý závod


Ve druhém závodě víkendu probíhal boj o vítězství mezi třemi posádkami. Byly jimi Berkay Besler - Tom Edgar, Michael Schrey - Gabriele Piana a Benjamin Lariche - Robert Consani. Z vítězství se nakonec radovali Besler s Edgarem. Schrey a Piana obsadili druhé místo a Consani s Larichem se museli spokojit s bronzovou pozicí.

Radost mohl mít také Jakub Knoll. Ten totiž spolu se svým parťákem Filipem Vavou-Atanackovičem vybojoval pódiové umístění ve třídě Pro-Am, kde obsadil třetí místo. Pro česko-španělskou dvojici jde o druhé letošní pódium. Celkově skončila posádka na 21. příčce.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

MS superbiků (Imola)

Superpole závod Superbike

Toprak Razgatlioglu oplatil Álvaru Bautistovi porážku z prvního závodu. V superpole závodě zvítězil Turek po velké bitvě s jezdcem Ducati o pouhých 244 tisícin sekundy.

Na třetí pozici dorazil do cíle Andrea Locatelli. Ital odstartoval stejně jako v prvním závodě nejlépe ze všech a v úvodních metrech vedl. Později ho ale Bautista s Razgatliogluem předjeli.

Oliver König dorazil do cíle na 23. pozici.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Druhý závod Supersport

Králem supersportů byl v Imole Stefano Manzi. Jezdec stáje Ten Kate totiž triumfoval po sobotním závodě i v neděli.

Zpočátku sice závodu kraloval Nicoló Bulega, v sedmém kole ale Manzi odsunul lídra šampionátu na druhé místo. Bulega tak nakonec projel cílem se ztrátou sedmi sekund. Stupně vítězů zkompletoval třetí Yari Montella.

Bulega sice v Imole utrpěl dvě porážky od Manziho, v šampionátu ale stále vede s pohodlným náskokem. Na Manziho má náskok 41 bodů.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE
 

Druhý závod Superbike

Álvaro Bautista letos poprvé nevyhrál v MS superbiků plnohodnotný závod. V úvodu sice Španěl vedl, už ve třetí zatáčce ale šel k zemi. Pro triumf si tak dojel Toprak Razgatlioglu. Turek tímto vítězstvím stáhl Bautistův náskok na 70 bodů.

Bautista byl sice velmi brzy venku ze hry, Ducati ale přesto byla zapojena do boje o vítězství. Zasloužil se o to jezdec satelitní stáje Motocorsa Axel Bassani. Ital v osmém kole předjel Razgatlioglua a vedl. Ve 12. kole se ale jezdec Yamahy vrátil před Bassaniho zpět a tento manévr se ukázal jako rozhodující.

Na stupně vítězů se podíval i šestinásobný mistr světa Jonathan Rea. Jezdec Kawasaki dojel třetí.

Svým výkonem zapůsobil i Bradley Ray. Úřadující šampion britiských superbiků totiž obsadil šestou příčku, což je jeho dosud nejlepší výsledek mezi světovou elitou.

Oliver König do cíle nedojel. Jezdce stáje Orelac Racing Movisio vyřadily technické problémy.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Druhý závod Supersport 300

Ve druhém závodě se opakovala situace z první jízdy. O vítězství opět bojovali Matteo Vannucci s Dirkem Geigerem a i tentokrát projel cílem jako první Vannucci. Přesto ale slavil vítězství Geiger. Vannucci totiž překročil v posledním kole traťové limity, za což byl penalizován pádem na druhé místo. Třetí skončil Humberto Maier.

Český jezdec Petr Svoboda obsadil osmou příčku. Jezdec stáje Accolade Smrž Racing José Luis Pérez González byl klasifikován jako šestý.

Dirka Geigera posunulo jeho vítězství do čela šampionátu. Němec využil odstoupení Mirka Gennaie, který nedojel kvůli technickým problémům. Druhý je nyní Vannucci, který ztrácí na německého jezdce 17 bodů. Petr Svoboda zůstává třetí a za Geigerem zaostává o 21 bodů. Stejně bodů jako český jezdec má Mirko Gennai, který se propadl z prvního místa až na čtvrté.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

European Le Mans Series (Le Castellet)

Závod

Dramatický závěr čtyřhodinovky na okruhu Paula Ricarda přinesl vítězství posádce stáje Algarve Pro Racing. Tu tvořili James Allen, Alex Lynn a Kyffin Simpson. Trojice se přitom dostala na první místo až v samotném závěru.

Nejprve totiž směřovala za vítězstvím posádka stáje IDEC Sport ve složení Paul-Loup Chatin, Laurents Hörr a Paul Lafargue. 23 minut před cílem ale Chatina potkal defekt pneumatiky a musel tak do boxů. Díky tomu se sice do vedení dostali Louis Delétraz, Charlie Eastwood a Salih Yoluc z Racing Team Turkey, Delétraze ale připravil o vedení sedm minut před koncem Allen.

Posádka Racing Teamu Turkey nakonec brala až třetí pozici. Delétraze totiž v závěru pokořil také Neel Jani, který tak vybojoval pro své parťáky Reného Bindera a Nicolase Pina druhé místo. V kombinaci s triumfem z prvního závodu v Barceloně to znamená, že si trojiice týmu Duqueine upevnila celkové vedení. Před Lynnem, Allenem a Simpsonem vede o osm bodů.

Paul-Loup Chatin, Laurents Hörr a Paul Lafargue obsadili po defektu pneumatiky nakonec až šesté místo.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

ME Moto2 (Barcelona)

První závod


Úvodní závod víkendu skončil vítězstvím Xaviera Cardelúse. Druhý dojel Unai Orradre a třetí Alberto Sura.

Českému jezdci Filipu Řeháčkovi body opět těsně unikly. Jezdec stáje Cardoso Racing dorazil do cíle na 16. příčce.

Lídr šampionátu Senna Agius se v akci vůbec neobjevil. Australan totiž havaroval v pátečním tréninku a zlomil si levou ruku. Kvůli tomu pro něj víkend skončil předčasně.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE
 

Druhý závod

Ve druhém závodě víkendu triumfoval Unai Orradre. Na druhé pozici skončil Alberto Surra. Vítěz prvního závodu Xavier Cardelús se musel tentokrát spokojit se třetím místem.

Filip Řeháček se konečně dočkal svých prvních bodů. Do cíle dorazil jako třináctý.

Situace v čele šampionátu se dva podniky před koncem zdramatizovala. Senna Agius sice zůstává první, Xavier Cardelús ale na něj ztrácí už jen 20 bodů.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

MČR v rallyekrosu (Sedlčany)

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

MS v motokrosu (Loket nad Ohří)

První závod MX2

První závod MX2 se stal jasnou záležitostí Jaga Geertse. Belgičan kraloval od startu až do cíle. Na druhém místě skončil Kevin Horgmo a na třetím Kay de Wolff.

Vedoucí muž šampionátu Andrea Adamo nezažil povedený závod. Ital se nejprve připletl do postartovního incidentu a poté spadl. Později byl penalizován ztrátou dvou pozic za nerespektování žlutých vlajek a obsadil až 13. místo.

Z českých jezdců dokázal bodovat dvacátý Petr Polák. Daniel Manyds se umístil na 22. pozici a Martin Venhoda obsadil 30. místo.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE
 

První závod MXGP

Romain Febvre je rozjetý. Po triumfech v obou předchozích indonéských podnicích totiž začal jezdec Kawasaki vítězně i v Lokti. Start se sice nejlépe povedl lídrovi šampionátu Jorgemu Pradovi, Francouz ho ale brzy zdolal a pak už to byl v jeho podání dominantní výkon.

Pro Prada nakonec skončila první jízda až třetím místem. Jezdec Gas Gasu se totiž později dostal pod tlak jezdců Yamahy. Glenna Coldenhofa sice Španěl za svými zády udržel, Jeremy Seewer ho ale zvládl překonat a právě on tak projel cílem jako druhý.

Podnik v Lokti budí pozornost mimo jiné i díky návratu úřadujícího šampiona Tima Gajsera. Slovinec si před sezonou během tréninku zlomil stehenní kost a letos si tak ještě nezazávodil. Jeho první závod pro něj skončil devátým místem.

Jeffrey Herlings, který si při červnových závodech v německém Teutschenthalu zlomil krční obratel, chybí i tentokrát. Nizozemec vynechává už třetí podnik v řadě.

Z Čechů dojel v prvním závodě nejlépe třicátý Rudolf Weschta. Jonáš Nedvěd obsadil 34. příčku a Jakub Terešák nedojel.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE
 

Druhý závod MX2

Andrea Adamo napravil nevydařený úvodní závod. Ital si totiž tentokrát dojel pro vítězství. Rozhodl o něm osm kol před cílem, kdy předjel Simona Laengenfeldera. Němec sice strávil většinu závodu v čele, nakonec se ale musel spokojit se druhou pozicí.

Jago Geerts tentokrát dorazil do cíle jako třetí. I to ale Belgičanovi stačilo k tomu, aby si udržel celkové první místo a stal se celkovým vítězem podniku. Druhý skončil Laengenfelder a třetí De Wolff. Adamo obsadil pátou příčku a zůstává v čele šampionátu.

Bodovaným výsledkem skončila druhá jízda pro dva Čechy. Zatímco Martin Venhoda obsadil 18. místo, Daniel Mandys byl klasifikován na 19. příčce. Petr Polák tentokrát nedojel.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE
 

Druhý závod MXGP


Ve druhé jízdě projel cílem jako první motocykl Yamaha. Zvítězil totiž Calvin Vlaanderen. Na druhém místě skončil Jorge Prado a na třetím Jeremy Seewer.

Romain Febvre původně směřoval za druhým vítězstvím. Pak ale jezdec Kawasaki havaroval a nakonec obsadil až čtvrté místo. I přesto se ale Francouz stal celkovým vítězem podniku a získal tak už třetí triumf v řadě. O pouhý bod porazil druhého Jorgeho Prada se třetím Jeremym Seewerem. Calvin Vlaanderen se v první jízdě umístil až jako pátý a celkově proto obsadil pouze čtvrtou příčku.

Navrátilci Timu Gajserovi se dařilo o něco více než v první jízdě. Obsadil páté místo.

Z Čechů byl opět nejlepší Rudolf Weschta, který byl klasifikován na 27. příčce. Jonáš Nedvěd skončil dvacátý devátý. Jakub Terešák už do druhé jízdy vůbec nenastoupil. Po celý víkend ho totiž limitovalo předloktí, které si poranil při pádu v tréninku a kvůli kterému odstoupil už v první jízdě.

Prado stále může být v čele šampionátu klidný. Před Febvrem vede s náskokem 104 bodů.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

ME tahačů (Nürburgring)

Čtvrtý závod

Víkend na Nürburgringu skončil pro domácí fanoušky radostí. V závěrečném čtvrtém závodě si totiž dojel pro vítězství Jochen Hahn. Šestinásobný šampion odolal náporu letošního suveréna Norbeta Kisse, který se na závěr víkendu musel po třech vítězstvích spokojit se druhou příčkou. Třetí dojel po startu z pole position Jamie Anderson.

Druhé místo v závěrečném závodě víkendu nijak neohrožuje Kissovu pozici na špici průběžného pořadí. Před Hahnem totiž vede o 54 bodů.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Alpe Adria (Brno)

Druhý závod Cup1000

Předčasně ukončený závod třídy Cup1000 vyhrál stejně jako v sobotu Alexandar Ivkovič před Lucou Alessiem a Miomirem Pojičem.

Nechybělo moc a na stupně vítězů vystoupal i český jezdec. Josef Šustr se totiž po startu z desáté pozice propracoval až na čtvrtou příčku a v závěru dotíral na Miomira Pojiče. Jeho snažení ale předčasně ukončily červené vlajky.

Druhý český zástupce Radek Kubišta také bodoval. Obsadil 11. místo.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Druhý závod Supersport 300

Nedělní závod měl stejného vítěze jako ten sobotní. Stal se jím Mate Szamado. Mateusz Molik tentokrát dojel druhý a Wiktor Majchrowski třetí.

Daniel Tureček zopakoval páté místo ze soboty. Bodovali i šestý Radek Lamich, jedenáctý Václav Bittman a třináctý Nikolas Giesler.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE
 

Druhý závod Superbike + Superstock 1000

Celkovým vítězem závodu se stal účastník třídy Superstock 1000 Milan Pawelec. Na druhém místě dojel vítěz kategorie Superbike Oleg Pawelec a třetí skončil Hannes Schafzahl.

Vystoupení Michala Filly se opět neslo ve znamení potíží s přilnavostí. Jezdec stáje Barni Ducati Spark kvůli nim skončil až čtvrtý celkově a současně na třetím místě mezi superbikery. V čele průběžného pořadí ovšem zůstává.

Bodovali i zbylí tři účastníci kategorie Superbike. Zatímco Jiří Brož skončil sedmý, Richard Balcar třináctý a Miloš Čihák čtrnáctý. Poslední jmenovaný dojel do cíle i přesto, že v závěru havaroval.

Ve třídě Superstock 1000 zazářil Karel Pešek, který obsadil druhé místo. Martin Vašulín získal čtyři body za 12. příčku.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE


Druhý závod Superstock 600 + Cup 600 + Supersport 600 + Moto2

Zatímco v kategorii 600 Cup si dojel pro vítězství Nicolo Trevisan, v Supersport 600 byl nejlepší Alexandre Papageorgiou a v Superstock 600 Gergo Molnar. Vojtěch Schwarz dojel v Superstock 600 jako sedmý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

GT World Challenge Europe (Misano)

Druhý závod

Valentino Rossi se ve své druhé sezoně dočkal svého prvního vítězství v GT World Challenge Europe. Společně se svým parťákem Maximem Martinem na něj dosáhl při druhém závodě v Misanu.

Zpočátku přitom posádka kroužila po dráze na třetí příčce. V úvodu seděl za volantem Martin. Zatímco ve vedení se nacházel Dries Vanthoor, druhý byl Patric Niederhauser. Jako rozhodující se ukázaly zastávky v boxech. Ta se u Driese Vanthoora neobešla bez problémů a jeho parťák Charles Weerts tak ztratil čas. Naopak u Martina s Rossim bylo vše bez problémů a poté, co si svou zastávku v boxech odbyly i ostatní posádky, octil se Ital v čele. Poté už první místo nepustil.

Druzí nakonec dojeli Lucas Legeret a Christopher Haase. Třetí skončili Jean-Baptiste Simmenauer a Thomas Neubauer.

Výkon sobotních vítězů Raffaeleho Marciella a Timura Boguslavskije tentokrát stačil na čtvrté místo. Charles Weerts a Dries Vanthoor se nakonec propadli na devátou příčku.

Marciello a Boguslavskij zůstávají v čele šampionátu. Martin a Rossi na ně ztrácejí ze druhého místa 16,5 bodu. Stejně velkou ztrátu mají i Vanthoor s Weertsem na třetím místě.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Czech Kart Open (Brück)

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Formule E (Řím)

Druhý závod

Druhý závod v Římě ovládl stylem start-cíl Jake Dennis. Na druhém místě skončil Norman Nato a na třetím Sam Bird.

Pro další favority na titul Mitche Evanse a Nick Cassidyho skončil závod neúspěchem. Mezi dvojicí totiž došlo ke kolizi v úvodu, když bojovala o druhé místo. Evans sice původně vyměnil přední křídlo a pokračoval, poté ale nakonec odstoupil. Cassidy sice pokračoval, ve zbytku závodu už se ale jenom trápil a v závěru měl navíc kolizi s Andrém Lottererem. Nakonec obsadil až 14. místo.

Před finálovým dvojzávodem v Londýně má Dennis velmi dobře nakročeno k tomu, aby se stal letošním šampionem. V průběžném pořadí totiž vede s náskokem 24 bodů před Cassidym. Evans je o 44 bodů pozadu. Matematickou naději na titul má stále také čtvrtý Pascal Wehrlein, který za Dennisem zaostává o 49 bodů.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

ADAC GT Masters (Nürburgring)

Druhý závod


Nedělní závod ADAC GT Masters ovládli Benjamin Hites a Marco Mapelli. Chilsko-italská dvojice kralovala s vozem Lamborghini Huracán GT3 Evo2 stylem start-cíl. Druzí skončili Sandro Holzem s Marcem Wittmannem a třetí dojeli Finn Gehrsitz a Sven Müller.

Bronzový výsledek posunul Gehristze s Müllerem do čela šampionátu. Vystřídali v něm Eliase Seppänena se Salmanem Owegou. Sobotní vítězové dojeli v neděli až jako osmí a nyní jsou celkově druzí se tříbodovou ztrátou.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Ferrari Challenge Europe (Estoril)

Druhý závod Coppa Shell

Závod třídy Coppa Shell vyhrál Axel Sartingen. Druhý skončil Christian Herdt-Wipper a třetí Fons Scheltema.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Druhý závod Trofeo Pirelli

I ve druhém závodě zvítězil Thomas Fleming. Druhý skončil Eliseo Donno a třetí Max Mugelli.

Z jezdců stáje Scuderia Praha byl tentokrát lepší Hendrick Vol. Německý jezdec obsadil celkovou sedmou pozici. Ve třídě Pro-Am dojel čtvrtý. Ruslan Sardějev skončil se ztrátou jednoho kola jako třináctý celkově. V Pro-Am se umístil na desáté pozici.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

IndyCar Series (Toronto)

Závod

Vítěžná šňůra Alexe Paloua je u konce. Při závodě v Torontu si totiž dojel pro triumf Christian Lundgaard. Dán, který vyhrál už sobotní kvalifikaci, vybojoval své premiérové vítězství v IndyCar.

Lundgaard sice startoval jako první, rozhodně ale nešlo v jeho podání o vítězství stylem start-cíl. Díky výjezdům zpomalovacího vozu a různým strategiím se totiž pořadí nejednou zamíchalo. Jezdec stáje Rahal Letterman Lanigan Racing rozhodl o svém vítězství 23 kol před cílem, kdy zdolal Álexe Paloua.

Palou se tentokrát musel spokojit se druhým místem. Španěl dojížděl závod s poškozeným nosem, který si rozbil po kontaktu s Héliem Castronevesem a zdí. Na třetí pozici skončil Colton Herta.

Palou sice čtvrté vítězství v řadě nezískal, opět se ale přiblížil ke svému druhému titulu. Svůj náskok před Scottem Dixonem, který skončil čtvrtý, totiž navýšil na 117 bodů.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

NASCAR Cup Series (New Hampshire Motor Speedway)

Závod

Závod v New Hampshire, který byl kvůli dešti a riziku přívalových povodní přesunut z neděle na pondělí, vyhrál Martin Truex Jr. Jezdec stáje Joe Gibbs Racing vedl 254 z celkových 301 kol. Druhý dojel Joey Logano a třetí Kyle Larson.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Foto: Joe Gibbs Racing

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.