Víkendový přehled: Hamlinovi přinesl kontroverzní manévr vítězství v NASCAR, Newgarden kraloval IndyCar v Iowě

I během čtvrtého červencového víkendu si přišli fanoušci motorsportu na své. Podívejte se, jak dopadly ty nejdůležitější závody.

Sobota 22. července

Světový pohár FIA v cross-country bajách (Baja Aragon)

Vítězem se stal Násir al-Attíja před Lucasem Moraesem. Lépe začala soutěž pro Moraese, který po pátku vedl před Al-Attíjou s náskokem 21 sekund. Katařan totiž ztratil čas, když se zasekl za Jazídem al-Rajhím a Tiagem Reisem. V sobotu ale situaci zvrátil ve svůj prospěch a Moraese nakonec pokořil o 1 minutu a 43 sekund.

Na třetí pozici se umístil Vajdotas Žala. Ve třetím nejrychlejším čase ovšem zdolal nástrahy soutěže Carlos Sainz. Jezdec Audi ovšem startoval mimo celkovou klasifikaci. Týmoví kolegové Španěla Stéphane Peterhansel a Mattias Ekström do cíle nedojeli kvůli technickým problémům.

Český jezdec Tomáš Ouředníček obsadil mezi automobily 20. příčku.

Martin Macík si z kategorie kamionů odnesl stříbrnou příčku. Nad jeho síly byl pouze domácí Javier Mariezcurrena.

Motocyklům kraloval jezdec Hondy Tosha Schareina. Druhý skončil Lorenzo Santolino a třetí Rui Goncalves. Čtyřkolky skončily triumfem slovenského závodníka Juraje Vargy před Kevinem Giroudem a Tonim Vingutem.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

FIA F3 (Hungaroring)

Sprint


Gabriele Mini získal své druhé vítězství ve FIA F3. Ital se sice ve sprintu po startu z pole position propadl na druhou pozici za Nikitu Bedrina, v osmém kole se ale před Rusa závodícího s italskou licencí dostal zpět a od té doby ho už nikdo neohrozil.

Bedrin se nakonec musel spokojit se třetí příčkou. V posledním kole ho totiž překonal i lídr šampionátu Gabriel Bortoleto. Brazilec tak projel cílem jako druhý. I přes pád na třetí místo ale Bedrin získal své první pódiové umístění v šampionátu.

Bortoleto opět upevnil své vedení v čele průběžného pořadí, které nyní činí už 46 bodů. Jeho hlavní soupeř Pepe Martí totiž startoval po nepovedené kvalifikaci až jako třináctý a později ho navíc při souboji poslal do hodin Nikola Tsolov. Pilot Camposu tak obsadil až 21. příčku a nebodoval.

Z jezdců stáje PHM Racing by Charouz dopadla nejlépe patnáctá Sophia Flörschová. Roberto Faria, kterého během závodu potkaly hodiny, byl klasifikován jako devatenáctý. Jihokorejský nováček Michael Šin do cíle nedojel. Přesto byl ale klasifikován jako dvacátý šestý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

MMČR na přírodních okruzích (Slovakiaring)

První závody

Výsledky ZDE

International GT Open (Paul Ricard)

První závod

Charlie Fagg a Samuel de Haan navýšili díky druhému letošnímu vítězství své celkové vedení. Diego Menchaca s Marcusem Siebertem skončili jako druzí. Patrick Kolb a Alfred Renauer byli klasifikováni na třetí příčce.

Fagg a De Haan museli o vítězství pořádně zabojovat s posádkou stáje Oregon ve složení Maximilian Paul – Pierre-Louis Chovet. Tato dvojice startovala do závodu z pole position a před zastávkami v boxech Paul vedl. Po nich se ale posádka propadla na druhé místo. V závěru se ovšem Chovet opět přibližoval De Haanovi. Jeho útok na první místo se ale nepovedl. Francouz skončil v hodinách a navíc si přivodil pomalý defekt. Cílem projel až jako patnáctý.

Fagg a De Haan momentálně mají v čele průběžného pořadí šestibodový náskok. Za nimi jsou Siebert s Menchacou.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

F2 (Hungaroring)

Sprint


V Maďarsku začal vítězně Dennis Hauger. Nor sice startoval jako druhý, hned po startu ale překonal Kushe Mainiho a poté vedl celý závod. V závěru pak dokázal Nor udržet nervy na uzdě, když se k němu přibližoval Ajumu Iwasa.

Iwasa se nakonec musel spokojit se druhou příčkou. Na třetí pozici dojel Oliver Bearman, který v závěru překonal Théa Pourchaireho. Francouz se nakonec musel spokojit se čtvrtou příčkou. Z pole position startující Kush Maini sice dlouho držel alespoň třetí příčku, pak se ale Ind začal propadat a nakonec skončil až šestý.

Český jezdec Roman Staněk byl klasifikován na nebodovaném 16. místě. Jezdci stáje PHM Racing by Charouz Roy Nissany a Brad Benavides se umístili hned za ním na 17., respektive 18. pozici.

Boj o titul se zdramatizoval. Frederik Vesti totiž skončil až devátý a nebodoval. Théo Pourchaire na něj nyní ztrácí už jen jeden bod. Třetí Ajumu Iwasa zaostává za lídrem  15 bodů.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

MS v sajdkárkrosu (Redbrae Park)

První závod

S tratí, která byla po předchozím dešti blátivá, se v prvním závodě vypořádali nejlépe Etienne Bax a Ondřej Čermák. Ti sice byli po prvním kole až sedmí, poté ale stoupali vzhůru a v závěru se vypořádali i s celkovými lídry Marvinem Vanluchenem a Nicolasem Mussetem. Belgicko-francouzská dvojice se tak musela spokojit se druhým místem. Třetí skončili lotyšští jezdci Daniels Lielbardis a Bruno Lielbardis.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Druhý závod

Ve druhém závodě se opakoval souboj mezi posádkami Marvin Vanluchenne – Nicolas Musset a Etienne Bax – Ondřej Čermák. Zpočátku sice opět vedli Bax s Čermákem, pak se ale dostala do čela belgicko-francouzská dvojice. Bax a Čermák nakonec projeli cílem jako druzí. Na bronzový stupínek tentokrát vystoupali Koen Hermans a Ben van den Bogaart.

Vanluchenne a Musset nadále drží celkové vedení. Před Baxem a Čermákem mají osmnáctibodový náskok.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Euroformule Open (Paul Ricard)

První závod

V Euroformuli Open vyhrála poprvé v historii žena. V úvodním závodě na okruhu Paula Ricarda si totiž dojela pro vítězství Džudžu Nodaová před Jakobem Bergmeisterem a Brycem Aronem.

Původně to vypadalo, že vítěz vzejde z dvojice Francesco Simonazzi a Noel Leon. Po startu se ujal vedení Simonazzi, který tak připravil o první místo z pole position startujícího Leona. Nakonec ale jejich souboj skončil vzájemnou kolizí, po které oba odstoupili.

V čele šampionátu zůstává i navzdory odstoupení Noel Leon. Druhý Bryce Aron na něj momentálně ztrácí 28 bodů.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Supermoto (Moravský Krumlov)

První jízda čtyřkolky

Ve čtyřkolkách začal nejlépe Miroslav Sýkora. Loňský vítěz Cirulis Normunds dojel v úvodní rozjížďce druhý. Do nejlepší trojice se vešel ještě jeden Lotyš. Byl jím třetí Vaivada Rolandas.

Výsledky ZDE


První jízda S2

V S2 zvítězil Vlastimil Grygařík před Markusem Spitzerem a Maciejem Wišniewskim.

Výsledky ZDE

První jízda S1

První jízda S1 velmi připomněla tu loňskou. O vítězství totiž bojovali Rudi Bauer s Erikem Provazníkem. Jen těsně vyhrál Rakušan. Třetí dojel Maximilian Moser.

Výsledky ZDE

Rallyesprint série (Silmet Rallye Příbram)

V Příbrami dominoval Jan Černý s Hyundai i20 N Rally2. Ten zvítězil v sedmi z celkových osmi rychlostních zkoušek a druhého Václava Kopáčka porazil s náskokem 19,8 sekundy. Třetí skončil Vojtěch Štajf.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

IDM (Schleizer Decker)

První závod Supersport 300

V prvním závodě třídy Supersport 300 bojovali až do posledního kola o vítězství Phillip Tonn a Lennox Lehmann.  Nakonec zvítězil Tonn, který Lehmanna porazil o pouhých 64 tisícin sekundy. Třetí dojel lídr šampionátu Inigo Iglesias.

Závod se neobešel bez červených vlajek. V úvodu totiž upadl Mitja Borgelt. Ten při nehodě bohužel utrpěl zranění nohou.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

První závod sajdkáry

První závod sajdkár vyhráli Josef a Sattler a Luca Schmidt. Druzí skončili Ted a Vicent Peugeotovi. Třetí místo obsadili Lennard Göttlich s Lukasem Kriegem.

Peter Kimeswenger a Ondřej Sedláček obsadili páté místo. Markus Schwegler s Ondřejem Kopeckým dojeli na sedmé pozici.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Porsche Sports Cup Deutschland (Red Bull Ring)

První závod Drivers Competition Pro

První závod ovládli čeští jezdci. Zvítězil Tomáš Urban před Josefem Hrdličkou a Jaroslavem Mikolášem.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

GT2 European Series (Algarve)

První závod

Stáj RTR projects měla závod velmi slibně rozjetý. Když totiž dostal ve druhém kole defekt Peter Guelinckx, ujal se vedení Jan Krabec. I na jeho KTM X-Bow GTX ale nakonec praskla pneumatika a český jezdec tak do cíle nedojel.

Odstoupení bohužel neznamenalo pro Krabce jenom ztrátu vítězství, ale také ztrátu celkového vedení ve třídě Am. Zde ho přeskočil Klaus Angerhofer.

V celkovém pořadí naprosto dominovala italská stáj LP Racing. Zatímco první dojeli Henry Hassid s Anthonym Beltoisem, druzí skončili Stephane Ratel s Mattiou di Giustem a bronz brala posádka ve složení Michael Doppelmayr – Pierre Kaffer.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

IMSA WeatherTech SportsCar Championship (Lime Rock Park)

Závod

Závod na okruhu Lime Rock, který byl vypsán pouze pro vozy třídy GT, skončil suverénním triumfem vozů Aston Martin Vantage GT3 stáje Heart of Racing. Celkově zvítězili Ross Gun a Alex Riberas. Druhá dojela posádka Jack Hawksworth – Ben Barnicoat a třetí skončili Klaus Bachler s Patrickem Piletem.

Zatímco Gunn a Riberas triumfovali v GTD Pro, v GTD byli nejlepší jejich týmoví kolegové Roman de Angelis a Marco Sorensen. Kanadsko-dánská dvojice dojela celkově na pátém místě.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Britský superbikový šampionát (Brands Hatch)

První závod

Předčasně ukončený první závod přinesl první letošní triumf Ryanu Vickersovi. Jezdec stáje LAMI OMG Racing Yamaha musel během závodu odolávat útokům Dannyho Kenta. Bývalý šampion Moto3 zajel svůj nejlepší závod sezony a skončil druhý se ztrátou pouhých 152 tisícin sekundy. Na stupně vítězů se podíval i třetí Christian Iddon.

Pro lídra šampionátu Tommyho Bridewella nešlo o vydařený závod. V úvodu se sice ujal vedení, brzy se ale začal propadat a nakonec projel cílem až jako sedmý. Měl však štěstí v neštěstí. Jeho nejbližší pronásledovatel v průběžném pořadí Glenn Irwin se totiž umístil pouze na desáté příčce.

Bridewellovi hrál do karet i fakt, že se udělovaly pouze poloviční body. Červené vlajky, které způsobilo znečištění trati, byly totiž vyvěšeny dříve, než se odjely více než dvě třetiny závodu.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

TCR Europe (Paul Ricard)

První závod

John Filippi začal domácí víkend vítězně. Jezdec stáje Comtoyou Racing triumfoval stylem start-cíl. Belgický tým obsadil první čtyři místa. Zatímco druhý dojel Nicola Baldan, třetí Kobe Pauwels a až čtvrtý celkový lídr Tom Coronel. Nizozemec měl nepovedený start, kde se propadl na čtvrté místo ze druhé pozice.

I přes absenci na stupních vítězů zůstává Coronel lídrem průběžného pořadí. Druhý Filippi na něj ztrácí 28 bodů.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

IndyCar (Iowa)

První závod

První závod v Iowě skončil triumfem Josefa Newgardena. Druhý dojel jeho týmový kolega ze stáje Penske Scott McLaughlin a na třetím místě skončil Patricio O´Ward z McLarenu.

Jako první startoval do závodu Will Power. Zpočátku úřadující šampion sice vedl, pak se ale propadl a nakonec dojel pátý. Doplatil mimo jiné i na kontakt se zdí. Lídr šampionátu Álex Palou ztratil na vítězného Newgardena jedno kolo a skončil osmý.

I přes nepříliš výrazný výsledek zůstává Palou v čele šampionátu. Na celkovou druhou pozici se posunul Newgarden, který na Španěla ztrácí 98 bodů.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Neděle 23. července

FIA F3 (Hungaroring)

Hlavní závod

Hlavnímu závodu dominoval Zak O´Sullivan. Britský jezdec kraloval od startu do cíle a připsal si tak svůj čtvrtý triumf v letošní sezoně. Za pilotem Premy skončil jeho týmový kolega Dino Beganovic. Třetí dojel Franco Colapinto.

Působivou stíhací jízdou se prezentoval Pepe Martí. Španěl se dostal ze 13. pozice až na šestou a porazil mimo jiné i lídra šampionátu Gabriela Bortoleta, který obsadil sedmé místo.

I přes porážku od Martího zůstává Bortoleto lídrem šampionátu. Zde vede s náskokem 43 bodů a jeho nejbližším pronásledovatelem se stal O´Sullivan. Martí se propadl na třetí příčku a za Brazilcem zaostává o 44 bodů. Bortoleto se teoreticky může už příští víkend na okruhu Spa-Francorchamps stát novým šampionem.

Jezdci stáje PHM Racing by Charouz jezdili tradičně daleko od bodů. Zatímco Sophia Flörschová obsadila 18. pozici, Roberto Faria dojel dvacátý a Michael Šin byl klasifikován jako dvacátý osmý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

F2 (Hungaroring)

Hlavní závod

Jack Doohan konečně utnul letošní trápení a stylem start-cíl si dojel pro první letošní vítězství. Radost mohl mít i Frederik Vesti. Dán totiž skončil druhý a upevnil si tak své vedení v šampionátu, které se po sobotě ztenčilo na jediný bod. Stupně vítězů přinesl hlavní závod i třetímu Victoru Martinsovi.

Théo Pourchaire dorazil do cíle až jako šestý. Kvůli tomu nyní ztrácí na Vestiho 11 bodů. O deset bodů méně než Pourchaire má Ajumu Iwasa. Junior Red Bullu skončil v neděli na čtvrtém místě.

Roman Staněk zaznamenal po startu z poslední 22. pozice další solidní vzestup. Český jezdec zvolil pro závod alternativní strategii. Na rozdíl od většiny startovního pole začínal na tvrdší sadě a závod dokončoval na té měkčí. Díky tomu byl pilot Tridentu v závěru jedním z nejrychlejších pilotů na dráze a dostal se na 14. místo.

PHM Racing by Charouz na první letošní body stále čeká. Zatímco Roy Nissany byl klasifikován jako patnáctý, Brad Benavides skončil na 18. příčce.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

IRRC (Chimay)

První závod Supersport

Podnik IRRC v Chimay začal českou radostí. První závod třídy Supersport totiž ovládl Marek Červený, který porazil svého hlavního soupeře Jorna Hamberga. Ten se musel spokojit se druhým místem a jeho celkové vedení se tak ztenčilo na 10 bodů. Třetí dojel Sebastian Frotscher.

Zbylí dva Češi nebyli tak úspěšní jako Červený. Zatímco Lukáš Václavovič skončil sedmnáctý, Jakub Šprojcar byl klasifikován na 23. pozici.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

První závod Superbike

V prvním superbikovém závodě kraloval Erno Kostamo. Za loňským vítězem Velké ceny Makaa dojel Didier Grams. Letošní suverén Lukas Maurer skončil třetí.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Druhý závod Supersport


Marek Červený pojede do Hořic jako průběžný lídr kategorie Supersport. I ve druhém závodě sváděl český jezdec boj o vítězství s Jornem Hambergem. Ten ale v šestém kole odstoupil a pak už závod patřil výhradně našemu reprezentantovi. Další vítězství v kombinaci s Hambergovým odstoupením navíc loňského šampiona posouvá do čela šampionátu. Před Hambergem vede o 15 bodů.

Na třetím místě dorazil do cíle Romain Cleaz Savoyen.

Lukáš Václavovič obsadil 22. pozici. Jakub Šprojcar skončil na 23. příčce.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Druhý závod Superbike

Při druhém závodě probíhal boj o vítězství mezi lídrem šampionátu Lukasem Maurerem a Didierem Gramsem. S náskokem pouhých 430 tisícin sekundy nakonec slavil první jmenovaný. Erno Kostamo tentokrát dojel jako třetí.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

MMČR na přírodních okruzích (Slovakiaring)

Druhé závody

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

IDM (Schleizer Decker)

První závod Superbike

První závod víkendu se stal kořistí lídra šampionátu Floriana Alta. Na druhém místě dojel Toni Finsterbusch a na třetím Hannes Soomer.

Vítěz kvalifikace a současně specialista na místní okruh Ilja Michalčik roli favorita nepotvrdil. Ukrajinec se hned po startu začal propadat a později navíc vyjel z trati. Nakonec skončil pátý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

První závod Supersport

V supersportech začal vítězně Melvin van der Voort. Druhý dojel lídr šampionátu Twan Smits a třetí skončil Martin Vugrinec.

Bodovat se podařilo oběma českým jezdcům. Zatímco Jonáš Kocourek skončil jedenáctý, Michal Prášek byl klasifikován jako čtrnáctý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Druhý závod sajdkár

Jako vítězové druhého závodu odjížděli ze Schleizu Ted a Vincent Peugeotovi. Druzí skončili Max Zimmermann s Ronjou Mahlovou. Na pódiu se objevila i česká stopa. Na třetím místě totiž dojeli Peter Kimeswenger s Ondřejem Sedláčkem. Ti byli poslední klasifikovanou posádkou.

Závod byl předčasně ukončen. Kvůli technickým problémům Markuse Schweglera a Ondřeje Kopeckého totiž zůstala na dráze olejová skvrna. Ta způsobila dva incidenty.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Druhý závod Supersport 300

Závěrečný závod třídy Supersport 300 přinesl změnu v čele průběžného pořadí. Novým lídrem se totiž po svém vítězství stal Walid Khan. Druhý dojel Lennox Lehmann a třetí Ruben Bijman.

Rozruch způsobila kolize mezi Inigem Iglesiasem, který před začátkem víkendu vedl šampionátu, a sobotním vítězem Philippem Tonnem. Po ní šel Iglesias k zemi. Tonn sice závod dokončil na čtvrté příčce, později byl ale vyloučen. Podle komisařů totiž způsobil dvě kolize, kterým se dalo vyhnout. Iglesias byl nakonec klasifikován na 18. místě. Celkově nyní ztrácí na vedoucího Khana tři body.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Druhý závod Superbike

Ilja Michalčik si spravil ve druhém závodě chuť. Ukrajinec byl suverénní a pro vítězství si dojel s náskokem téměř deseti sekund. Druhý skončil Leandro Mercado a třetí lídr průběžného pořadí Florian Alt.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Druhý závod Supersport

Melvin van der Voort triumfoval i ve druhém závodě. Tentokrát nizozemského jezdce doprovodili na stupně vítězů Andreas Kofler a Thomas Gradinger.

Z Čechů dopadl opět lépe Jonáš Kocourek, který dojel sedmý. Michal Prášek obsadil devátou příčku.

Až těsně za Práškem dojel do cíle lídr šampionátu Twan Smits. Brit se propadl na zadní pozice v úvodu, kdy se musel vyhýbat soupeři. Nakonec obsadil desáté místo a jeho celkový náskok před Van der Voortem se ztenčil na sedm bodů.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Euroformule Open (Paul Ricard)

Druhý závod

Bryce Aron zdramatizoval boj o titul. Američan si dojel pro vítězství následovaný Cianem Shieldsem a Francescem Simonazzim. Díky tomuto triumfu stáhl Aron náskok Noela Leona v čele šampionátu na devět bodů.

Leon ve druhém závodě doplatil na časté souboje se soupeři, při kterých si výrazně opotřeboval pneumatiky. Kvůli tomu skončil až sedmý. Sobotní vítězka Džudžu Nodaová obsadila čtvrté místo.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Třetí závod

Závěrečnému závodu kraloval Cian Shields. Noel Leon si alespoň částečně spravil chuť po nevydařeném druhém závodě a obsadil stříbrnou příčku. Třetí skončila Džudžu Nodaová.

Díky druhému místu Leon navýšil svůj náskok v čele šampionátu. Před Brycem Aronem, který na závěru víkendu skončil čtvrtý, nyní vede o 17 bodů.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

GT2 European Series (Algarve)

Druhý závod

Druhý závod skončil vítězstvím stáje LM Racing. Radovali se Peter Guelinckx a Stienes Longin. Druzí skončili Henry Hassid s Anthonym Belotisem. Pro třetí místo si dojeli Nicolas Saelens se Štefanem Rosinou.

Radost mohli mít u stáje RTR projects. Jan Krabec sice skončil čtvrtý celkově, ve třídě AM ale dosáhl na další vítězství. Díky němu se vrátil zpět do čela průběžného pořadí této třídy, kde ho po sobotě vystřídal Klaus Angerhofer. Ten se svým parťákem Sehdim Sarminim v neděli do cíle nedojel.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Porsche Supercup (Hungaroring)

Závod

Závod na Hungaroringu skončil dominantním vítězstvím Harryho Kinga. Brit si připsal už druhý letošní triumf. Za ním dojeli Dorian Boccolacci a Bastian Buus. Dán stále drží celkové vedení, King se k němu ovšem přiblížil na sedm bodů.

Trojnásobný šampion MotoGP Jorge Lorenzo do cíle nedojel. Jediným Španělovým bodovaným výsledkem tak zůstává 15. místo z rakouského Red Bull Ringu.

Závod zpestřila i účast bývalého pilota F1 Tima Glocka. Německého závodníka sice během závodu potkal smyk, přesto ale skončil po startu z 24. pozice jako osmnáctý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

TCR Europe (Paul Ricard)

Druhý závod

Druhý závod přinesl další nadvládu vozů Audi belgické stáje Comtoyou. Zvítězil Kobe Pauwels před Nicolou Baldanem a Tomem Coronelem. Sobotní vítěz John Filippi skončil tentokrát až šestý a jeho ztráta na celkového lídra Coronela tak narostla na 37 bodů.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

MS v rallye (Estonská rallye)

Druhý titul Kalleho Rovanpery začíná získávat reálné obrysy. V Estonsku totiž jezdec Toyoty předvedl jeden ze svých nejdominantnějších výkonů. Během soboty a neděle ovládl všechny rychlostní zkoušky a triumfoval s náskokem 52,7 sekundy.

Rovanperovi dělali na stupních vítězů společnost jezdci Hyundai. Zatímco druhý skončil Thierry Neuville, třetí příčku obsadil Esapekka Lappi. Fin v boji o bronz porazil jen těsně Elfyna Evanse, který ztratil 7,3 sekundy.

Při svém prvním letošním startu u Hyundai zapůsobil Teemu Suninen. Fin obsadil páté místo. Hořký víkend zažil před domácími fanoušky Ott Tänak. Estoncovy šance na dobrý výsledek totiž vyhasly už před startem. Po shakedownu totiž musel měnit motor a to vyústilo v pětiminutovou penalizaci. Jezdec M-Sportu nakonec obsadil osmé místo. Nebýt penalizace, byl by čtvrtý.

Zatímco třída WRC 2 skončila triumfem Andrease Mikkelsena, ve WRC 3 byl nejlepší Roope Korhonen a v JWRC zvítězil Grégoire Munster. Český jezdec Filip Kohn, který tentokrát do klasifikace WRC 3 nebodoval, se umístil v absolutní klasifikaci na 26. pozici.

Po Estonské rallye vede Rovanperä šampionát s náskokem 55 bodů před Elfynem Evansem.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Supermoto (Moravský Krumlov)

Druhá jízda čtyřkolky

Ve druhé jízdě dojeli v první trojice stejní jako v úvodní rozjížďce, jenom v jiném pořadí. Vyhrál Vaivada Rolandas před Miroslavem Sýkorou a Cirulisem Normundsem.

Výsledky ZDE

Druhá jízda S2

Poté, co nedokončil první jízdu, si Jan Drkoš spravil chuť ve druhé a zvítězil. Za ním dojeli Vlastimil Grygařík a Markus Spitzer.

Výsledky ZDE

Druhá jízda S1

Rudi Bauer zvládl další těsnou bitvu s Erikem Provazníkem a opět zvítězil. Třetí místo zopakoval Maximilian Moser.

Výsledky ZDE

Třetí jízda čtyřkolky

Vaivada Rolandas vyhrál i druhou nedělní jízdu a stal se celkovým vítězem čtyřkolek v letošním ročníku Supermoto. Druhý skončil Miroslav Sýkora a třetí Cirulis Normunds. Stejnou podobu měla nejlepší trojice i v absolutním pořadí.

Výsledky ZDE

Třetí jízda S2

Jan Drkoš zvítězil i v poslední jízdě. Druhý skončil Vlastimil Grygařík a třetí Maciej Wišniewski. Markus Spitzer se tentokrát na stupně vítězů nevešel a musel se spokojit se čtvrtou pozicí.

Celkovým vítězem se v S2 stal Vlastimil Grygařík před Markusem Spitzerem a Maciejem Wišniewskim. Drkošovi po odstoupení v první jízdě nestačily ani dvě výhry na celkové stupně vítězů.

Výsledky ZDE

Třetí jízda S1

Ve třetí jízdě nejvyšší třídy S1 překvapil Petr Ludvík. Český jezdec dokázal porazit Erika Provazníka s Rudim Bauerem a zvítězil. Provazník dojel druhý a Bauer třetí.

Ani třetí místo z poslední rozjížďky nepřipravilo Bauera o celkové vítězství. Obhájil tak triumf z loňska. Provazník skončil druhý a Ludvík se díky závěrečnému prvenství posunul na třetí příčku.

Výsledky ZDE

 

MS v motokrosu (Lommel)

První závod MX2

Boj o vítězství v prvním závodě MX2 byl belgickou záležitostí. O první místo se totiž přetahovali Jago Geerts a Lucas Coenen. Ve druhé polovině ovšem začal Geerts ujíždět a stal se vítězem. Coenen dojel druhý. Třetí skončil Simon Laengenfelder.

Lídr šampionátu Andrea Adamo zahájil víkend čtvrtou pozicí. Petr Polák na body nedosáhl. Umístil se totiž na 27. místě.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Druhý závod MXGP

Romain Febvre neztrácí hlad po vítězství. Vítěz předchozích tří podniků totiž začal nejlépe i v Belgii. Zpočátku sice jezdec Kawasaki kroužil po dráze jako druhý za Glennem Coldenhoffem, ten ale ve čtvrtém kole udělal chybu. Díky tomu ho Francouz sesadil z prvního místa a cílem projel s náskokem 15 sekund.

Coldenhoff dojel do cíle jako druhý. Lídr průběžného pořadí Jorge Prado skončil na třetím místě. Na něj se dostal až v posledním kole, kdy předjel Calvina Vlaanderena.

Pro Tima Gajsera, který si před týdnem v Lokti zazávodil poprvé od svého zranění, nešlo o vydařený začátek víkendu. Úřadující šampion v prvním kole upadl a dojel patnáctý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Druhý závod MX2

I ve druhém závodě zvítězil Jago Geerts. Tentokrát šlo o mnohem dominantnější vítězství než v prvním závodě.

Lucas Coenen sice zopakoval druhé místo, nadřel se na něj ale mnohem více. Dlouho ho měl totiž ve svém držení Simon Laengenfelder. Němec se ale nakonec musel spokojit se třetí pozicí.

Andrea Adamo se tentokrát trápil. Po pádu v prvním kole dojel až jako třináctý. V čele šampionátu sice zůstává, Jago Geerts ovšem jeho náskok stáhl na 13 bodů.

Petr Polák se s Belgií přece jen rozloučil alespoň jedním bodem. Druhý závod dokončil jako dvacátý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Druhý závod MXGP

Druhému závodu dominoval Jorge Prado. Na celkové vítězství to ale závodníkovi stáje Gas Gas přesto nestačilo. Na něj totiž opět dosáhl Romain Febvre, který po vítězství v úvodní jízdě dokončil druhou rozjížďku na stříbrné příčce. To se mu podařilo i přesto, že se mu nepovedl start a v úvodu se pohyboval až okolo 20. místa.

Třetí místo si připsal ve druhé rozjížďce Glenn Coldenhoff. Ten skončil na bronzové příčce i celkově.

Tim Gajser i tentokrát upadl. Nakonec projel cílem jako třináctý.

I přes další porážku od Febvreho může být Prado na čele šampionátu v klidu. Před Francouzem vede o 99 bodů.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

International GT Open (Paul Ricard)

Druhý závod

Pierre-Louis Chovet a Maximilian Paul dali zapomenout na sobotní smůlu. V neděli si totiž dojeli pro vítězství.

Na cestě za triumfem sice ohrožovali francouzsko-německou dvojici Simon Reicher s Christopherem Haasem, kteří chvíli dokonce vedli, nakonec se ale museli spokojit se druhou příčkou. Diego Menchaca a Marcos Siebert obsadili třetí pozici.

Menchaca a Siebert se nyní dostali velmi blízko k celkovému vedení. Samuel de Haan a Charlie Fagg totiž nebyli tak úspěšní jako v sobotu. Místo toho dojeli jako šestí a v průběžném pořadí vedou už jen o jeden bod.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Porsche Sports Cup Deutschland (Red Bull Ring)

Druhý závod Drivers Competition Pro

Tomáš Urban dosáhl na další vítězství. Druhý skončil René Klingbeil a třetí Jaroslav Mikoláš. Josef Hrdlička tentokrát obsadil šesté místo. Na 12. pozici se umístil Aleš Pilný.

Celkově vede Urban o 40,5 bodu před Mikolášem.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

ME v autokrosu (Saint Georges de Montaigu)

SuperBuggy

Vincent Mercier si dojel na domácí půdě pro vítězství. Na stupních vítězů ho doplnili dva Češi. Zatímco druhý skončil Petr Nikodém, třetí Zdeněk Antony.

David Horák skončil čtvrtý, Radek Jordák pátý a Vojtěch Vaculík sedmý.

Petr Nikodém zůstává i nadále lídrem průběžného pořadí. Před Mercierem má náskok 14 bodů.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Buggy1600

V Buggy1600 zvítězil Thomas Christol před Rudym Van Burenem a Remem Kobrasem.

Z Čechů dopadl nejlépe šestý Jakub Novotný. Martin Vaculík se umístil na 25. pozici a Daniel Pytloun obsadil 27. místo.

I navzdory šestému místu zůstává Novotný v čele šampionátu. Vede o 14 bodů před Kevinem Petersem.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

JuniorBuggy

Kategorie JuniorBuggy přinesla české vítězství. Na nejvyšší stupeň totiž vystoupal Arnošt Florián a upevnil si tak celkové vedení. Druhý dojel jeho krajan Jakub Šafránek a třetí skončil Nathan Ottink z Nizozemska.

Eliška Pytlounová obsadila páté místo, Eliška Plná šesté, Kristýna Svobodová sedmé, Filip Durt desáté a Martin Kolomý jedenácté.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

CrossCar

V CrossCar zvítězil Vincent Priat před Juanem Josem Mollem Hernandezem a Ivanem Piňou Chinchillou. Petr Doležal se umístil na 13. příčce.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

CrossCar Academy Trophy

Vítězem závodu CrossCar Academy Trophy se stal Emilien Allart. Druhý skončil Lucas Cartelle a třetí Etan Pepujol.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Britský superbikový šampionát (Brands Hatch)

Druhý závod

Tommy Bridewell vyhrál a upevnil si celkové vedení. Na druhém místě dorazil do cíle Christian Iddon. Opět zazářil mistr světa Moto3 z roku 2015 Danny Kent, který se umístil na třetí pozici. Právě Iddon a Kent v úvodu bojovali o první místo.

Vítěz prvního závodu Ryan Vickers tentokrát skončil pátý.

Bridewell navýšil svůj náskok před Glennem Irwinem, který tentokrát dojel čtvrtý, na 32,5 bodu.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Třetí závod

I ve třetím závodě triumfoval Tommy Bridewell. O své vítězství se ale musel strachovat až do samotného závěru. Svého týmového kolegu ze stáje BeerMonster Ducati a současně největšího rivala v boji o titul Glena Irwina porazil o pouhých 133 tisícin sekundy. Třetí dojel Ryan Vickers.

Bridewell navýšil své celkové vedení před Irwinem na 34,5 bodu.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

F1 (Hungaroring)

Závod

Letošní dominanci Red Bullu neukončila ani letošní Velká cena Maďarska. Kvalifikaci sice vyhrál Lewis Hamilton, Max Verstappen ale pilota Mercedesu zdolal už v první zatáčce a poté neohroženě dominoval.

Lando Norris potvrdil stoupající formu McLarenu dalším druhým místem. Třetí dojel po startu z devátého místa Sergio Pérez. Hamilton nakonec skončil čtvrtý.

Hořkost mohl cítit Oscar Piastri. Australan jezdil v úvodu druhý a stejně jako před dvěma týdny na Silverstone sahal po premiérovém umístění na stupních vítězů. Nakonec se ale začala propadat a skončil pátý.

Návrat Daniela Ricciarda do startovního pole skončil 13. místem. Vítěz osmi velkých dokázal porazit mimo jiné i svého týmového kolegu Jukiho Cunodu, který obsadil 15. pozici.

Svému třetímu titulu je Max Verstappen stále blíže. Po Velké ceně Maďarska vede před Sergiem Pérezem už o 110 bodů.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

MS v rallyekrosu (Lydden Hill)

RX2e


Vítězem závodu třídy RX2e se stal Tommi Hallman. Druhý dojel úřadující šampion Victor Vranckx a třetí Ole Henry Steinsholt.

Favoritům se nedařilo. Isak Sjökvist, který před víkendem vedl šampionát, vůbec nepostoupil ze semifinále kvůli poškozenému zavěšení. Zavěšení selhalo i na voze Nilse Andersona ve finále. Kvůli tomu dojel až pátý.

Díky problémům švédských jezdců se stal novým lídrem šampionátu Viktor Vranckx. Anderson má ovšem stejný počet bodů jako on a Sjökvist ztrácí na vedoucí dvojici ze třetího místa jediný bod.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

RX1e

Vrcholná kategorie RX1e nakonec v Lydden Hillu vůbec nezávodila. V pátek totiž vypukl požár v zázemí stáje Special One Racing, při kterém shořelo nejenom celé zázemí týmu, ale i oba vozy Lancia Delta, se kterými letos závodili Sébastien Loeb a Guerlain Chicherit. Jelikož stále probíhá vyšetřování příčiny požáru, rozhodli se pořadatelé nejprve zrušit sobotní program a nakonec i ten nedělní.

 

NASCAR Cup Series (Pocono Raceway)

Závod

Závod NASCAR Cup Series v Poconu přinesl kontroverzní závěr. Denny Hamlin si sice dojel pro druhý triumf v sezoně a současně pro 50. vítězství v kariéře, rozhodl ale o něm předjížděcím manévrem, při kterém natlačil do té doby vedoucího Kyla Larsona do zdi. Jezdec stáje Hendrick Motorsports nakonec obsadil až 20. pozici.

Na druhé příčce skončil Tyler Reddick. Třetí dojel Martin Truex Jr.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

IndyCar (Iowa)

Druhý závod

Josef Newgarden odjíždí z Iowy „bez ztráty kytičky“. Pilot stáje Penske totiž kraloval i druhému závodu víkendu. Zatímco stříbrnou příčku obsadil Will Power, na třetím místě skončil lídr šampionátu Álex Palou.

I pět závodů před koncem zůstává Palou na celkovém prvním místě. Newgarden ovšem v Iowě stáhl jeho náskok na 80 bodů.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Foto: NASCAR

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.