Víkendový přehled: Pérez González ze Smržova týmu opouští Most jako lídr třístovek, Febvre znovu vyhrál v MXGP

I poslední červencový víkend přinesl řadu významných motoristických podniků. Díky našemu víkendovému přehledu vám neunikl žádný z nich.

Sobota 29. července

FIA F3 (Spa-Francorchamps)

Sprint

Vítězem sprintu se stal Caio Collet před Taylorem Barnardem a Paulem Aronem. Závod se konal na dráze, která byla po předchozím dešti stále mokrá. Kvůli častým incidentům navíc třikrát vyjel zpomalovací vůz, přičemž v posledním případě byl závod v tomto režimu dokončen. FIA dokonce původně nechtěla udělovat body, neboť nebyla v závodním režimu odjeta dvě po sobě jdoucí kola. Nakonec se ale změnila názor a jezdci skórovali v plné výši.

Lídr šampionátu Gabriel Bortoleto zažil nejhorší závod sezony. Brazilec poprvé v sezoně nedojel. Po kontaktu s Dinem Beganovičem si přivodil defekt pneumatiky, po němž svůj vůz odstavil. Švéd za tento incident obdržel desetisekundový trest, který ho srazil ze čtvrtého místa na patnácté.

Nedojeli ani další favorité. Pepe Martí a Gabriele Mini také odstoupili. Dvojice nejprve vzájemně kolidovala, což znamenalo konečnou pro Miniho. Martí sice zkoušel pokračovat, zanedlouho ale odstoupil i on, když ho po návratu na trať potkal incident s Idem Cohenem.

Zak O´Sullivan sice původně proťal cíl jako čtvrtý, pak ale obdržel pětisekundový trest za zisk trvající výhody výjezdem mimo trať při souboji s Hughem Barterem. Ten ho srazil až na nebodované 15. místo.

Bortoleto před nedělním závodem zůstává v čele průběžného pořadí. Na druhé místo se díky zaváhání řady favoritů posunul Paul Aron. Estonec má stejně bodů jako třetí Martí. Oba ztrácejí na Bortoleta 42 bodů. Pokud bude i po nedělním závodě činit Brazilcův náskok více než 39 bodů, stane se šampionem.

Stáj PHM Racing by Charouz v sobotu opět nebodovala. Zatímco Sophia Flörschová skončila na 12. místě, Roberto Faria obsadil 17. pozici a Wuhjun Šin bral 21. příčku.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

MS superbiků (Most)

První závod Supersport 300

Hned do prvního mosteckého závodu promluvilo počasí. Během úvodní jízdy třídy Supersport 300 se totiž začal na dráhu snášet déšť a jezdci tak postupně zajížděli na přezouvání. Někteří se ale rozhodli zariskovat a zůstat na dráze, což se nakonec ukázalo jako lepší volba.

Vítězem se díky tomuto odváženému rozhodnutí stal Lennox Lehmann. Druhý skončil Marco Gaggi a třetí Daniel Mogeda, kteří rovněž nepřezouvali.

Dalším z jezdců, kteří se rozhodli zůstat na dráze na suchých gumách, byl Petr Svoboda. Nakonec se umístil na šestém místě. Český jezdec přitom v úvodu upadl.

Jezdec stáje Jakuba Smrže José Luis Pérez González sice vybojoval pole position a v úvodu vedl, po zastávce se ale propadl a dojel pátý. Jeho nový týmový kolega Maxim Repák mohl být spokojen. Hned při své premiéře v šampionátu si totiž připsal tři body za 13. místo.

Dirku Geigerovi s Matteem Vannuccim mostecká loterie nevyšla. Oba se umístili mimo body, a to na 18., respektive 24. pozici. Geiger sice zůstal v čele šampionátu, Petr Svoboda se ale vrátil na druhé místo a nyní na německého jezdce ztrácí jenom 11 bodů. Třetí je s patnáctibodovou ztrátou na lídra José Luis Pérez González. Vannucci spadl na čtvrté místo.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

První závod Superbike

Jonathan Rea ukončil čekání. Při úvodním mosteckém závodě si dojel pro své první letošní vítězství. Současně jde o jeho premiérový triumf na Autodromu Most. Jezdci Kawasaki se vyplatilo, že hned na startu nazul přechodné pneumatiky. Poté se dostal do čela, když ostatní přezouvali z mokrého obutí.

Z podobné strategie těžil i Toprak Razgatlioglu. Turek také během závodu nepřezouval a dokončil závod jako druhý. Výrazně tak ztenčil náskok celkového lídra Álvara Bautisty. Jezdec Ducati obsadil až 12. pozici.  Španěl musel startovat až jako čtrnáctý poté, co mu byl smazán čas v superpole. Na začátku závodu se mu ale dařilo postupovat vpřed.

Na stupně vítězů vystoupal spolu s Reou a Razgatliogluem také třetí Danilo Petrucci.

Pro celou tovární Ducati šlo o špatný den. Michael Ruben Rinaldi totiž závod dokončil až na 14. místě.

V úvodu budili velkou pozornost Axel Bassani a Remy Gardner. Zatímco první jmenovaný totiž vedl, Australan se nacházel na druhé pozici. Po přezutí ale na toto tempo nenavázali a zatímco Bassani obsadil sedmou příčku, Gardner až jedenáctou.

Český jezdec Oliver König se sice v úvodu probil do první patnáctky, nakonec ale obsadil 20. místo. Na své první letošní body tak pořád čeká.

Bautista nyní vede v celkovém pořadí před Razgatliogluem už jen o 54 bodů. I tento náskok má ale stále hodnotu větší než dvě vítězství v plnohodnotném závodě. Rea se díky dnešnímu vítězství posunul na třetí pozici před Andreu Locatelliho.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

První závod Supersport

Na závod supersportů už bylo sucho, což svědčilo nejvíce Nicolu Bulegovi. Ital si suverénním způsobem dojel už pro své deváté vítězství v sezoně a znovu tak posílil své šance na zisk titulu.

Stefano Manzi se po dvou triumfech v Imole musel spokojit se druhou příčkou. Jeho ztráta na Bulegu v celkovém pořadí činí 46 bodů. Na stupně vítězů se podíval také Bahattin Sofuoglu, který dojel třetí.

Na divokou kartu startujícího Ondřeje Vostatka dělilo od bodu jen jedno místo. Český jezdec dojel na motocyklu Triumph šestnáctý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

F2 (Spa-Francorchamps)

Sprint

 

Stejně jako sprint FIA F3 skončilo i sprintové klání formule 2 triumfem brazilského pilota. Ze svého vůbec prvního vítězství v šampionátu se totiž radoval Enzo Fittipaldi. Pilot stáje Carlin se do čela posunul až v předposledním kole poté, co předjel Richarda Verschoora. Právě Nizozemec strávil v čele většinu závodu.

Verschoor sice projel cílem jako druhý, nakonec si ale žádné body nepřipsal. Byl totiž vyloučen, neboť v zaváděcím kole a při startu použil mapu motoru, která nebyla v souladu s technickými předpisy. Na druhé místo se díky tomu posunul Théo Pourchaire a třetí skončil Dennis Hauger.

Vedoucí muž šampionátu Frederik Vesti dorazil do cíle jako šestý. Pourchaire tak dokázal stáhnout jeho náskok v čele průběžného pořadí na šest bodů. Ajumu Iwasa skončil na sedmém místě a celkově zůstává třetí. Za Vestim zaostává o 22 bodů.

Roman Staněk dojel do cíle jako patnáctý.

PHM Racing by Charouz zatím čeká na své první letošní body i ve F2. Zatímco Roy Nissany byl v sobotu klasifikován jako třináctý, nová posila stáje Josh Mason, která nahradila Brada Benavidese, se umístila na posledním 19. místě.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Česká trophy v ecoRallye (Agrotec Eco Rallye Hustopeče)

Výsledky ZDE

ČMPR (Rallye Železné hory)

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Lamborghini Super Trofeo Europe (Nürburgring)

První závod

První závod na Nürburgringu se stal kořistí posádky stáje VSR ve složení Mattia Michelotto a Gilles Stadsbader. Druhý dojel Brendon Leitch a třetí Amaury Bonduel.

Posádka stáje Mičánek Motorsport powered by Buggyra ve složení Karol Basz a Bronislav Formánek skončila na pátém místě ve třídě Pro-Am. Celkově se polsko-česká dvojice umístila na 14. místě.

Libor Dvořáček s Kurtem Wagnerem skončili na sedmém místě v klasifikaci LC Cup. Celkově byli čtyřicátí.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

F1 (Spa-Francorchamps)

Sprint


Max Verstappen nepřišel o svou vítěznou sérii ani v náročných podmínkách při belgickém sprintu. Ten se konal na mokré dráze a jeho prvních pět kol bylo odjeto za zpomalovacím vozem.

Pilot Red Bullu během sprintu nakrátko vedení ztratil. V jeho průběhu se totiž přezouvalo z gum do extrémního mokra na přechodné, z čehož nejvíce vytěžil Oscar Piastri. Jezdci McLarenu se vyplatilo, že stavěl o kolo dříve než Verstappen. Díky tomu se na několik kol objevil v čele. Později ho ale Verstappen odsunul zpátky na druhé místo.

Piastri tak nakonec bral stříbrnou příčku. Mezi nejlepší trojici se překvapivě vešel i Pierre Gasly ze stáje Alpine.

Ne zrovna ideálně dopadl sprint pro Lewise Hamiltona se Sergiem Pérezem. Dvojice během něj totiž kolidovala. Za tento incident dostal Hamilton pětisekundový trest, kvůli kterému se v konečných výsledcích dodatečně propadl ze čtvrtého místa na sedmé. Pérez později vycestoval do štěrku a do cíle nakonec nedojel.

Odstoupením skončil závod i pro Fernanda Alonsa. Zkušený Španěl chyboval na mokré dráze a vylétl do kačírku.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Clio Cup Series (Nürbugring)

První závod

Clio Cup Series poznala nového vítěze. Tradičně vyrovnaný úvodní závod na Nürburgringu totiž přinesl premiérový triumf v této sérii Alexandremu Finkelsteinovi. Druhý dojel David Pouget a třetí Gabriele Torelli.

Český jezdec Tomáš Pekař se umístil na celkovém sedmém místě. Přesto si ale odnesl jedno dílčí pódium. V klasifikaci Clio Cup Mid Europe obsadil třetí příčku.

Druhý jezdec Pekařovy stáje Carpek Service Henrik Seibel se umístil na celkovém 28. místě.

Výsledky ZDE

 

Formule E (Londýn)

První závod

Ve formuli E je pro letošek rozhodnuto. Druhým místem v úvodním londýnském závodě si zajistil titul šampiona Jake Dennis. Jezdec stáje Andretti sice původně projel cílem jako třetí, na stříbrnou příčku se ovšem posunul poté, co António Félix da Costa dostal tříminutovou penalizaci za technický prohřešek. Po ní spadl ze druhé pozice až na sedmnáctou.

Vítězem závodu se stal Mitch Evans. Na stupně vítězů se podíval také Sébastien Buemi, který obsadil třetí příčku. Švýcarovi se podařilo dosáhnout na bronzový výsledek i přesto, že měl prsty v závěrečném vyvěšení červené vlajky.

Pro Nicka Cassidyho a Pascala Wehrleina, kteří stejně jako Dennis a Evans měli před začátkem víkendu matematickou naději na titul, skončil závod nulou. Zatímco Novozélanďan odstoupil poté, co si poškodil přední křídlo při souboji se Sébastienem Buemim, Wehrlein dojel až dvanáctý. Vystoupení pilota Porsche zkomplikoval kontakt s Reném Rastem.

Závěr závodu byl vypjatý. Dvakrát totiž došlo k vyvěšení červené vlajky. Poprvé se tak stalo po kolizi Saschi Fenestraze a Sergia Setteho Camary. Za druhé přerušení mohl incident mezi Sébastienem Buemim, Normanem Natem a Samem Birdem.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

MotoAmerica Superbike (Brainerd International Raceway)

První závod

Jake Gagne směřuje v MotoAmerica stále více ke svému třetímu titulu. Dokázal totiž zvítězit i při prvním závodě v Brainerd Motorsport Parku a jelikož jeho hlavní soupeř Cameron Beuabier opět nedojel po havárii, znovu Gagne navýšil svůj náskok.

Beaubier sice závod nedokončil, přesto měl ale Gagne na cestě za vítězstvím co dělat. Velmi silným soupeřem mu totiž byl PJ Jacobsen, který se ale musel jen těsně spokojit se druhou příčkou. Třetí skončil Josh Herrin.

Zpestřením byl start Joshe Hayese. Čtyřnásobný superbikový šampion zaskakuje za zraněného Camerona Petersena a cílem projel jako čtvrtý. Šlo o jeho první start v amerických superbicích od roku 2017. Ten navíc absolvoval jen pár minut poté, co triumfoval v závodě kategorie Supersport.

Camerona Beaubiera nepotkal během závodu jenom jeden pád, ale dva. Ve druhé zatáčce prvního kola šel totiž k zemi poté, co škrtl o zadní kolo Jakea Gagneho. Do incidentu se připletl také Mathew Scholtz. Po incidentu byly vyvěšeny červené vlajky. Zatímco pro Scholtze závod skončil, Beauber byl schopen restartovat.

Kvůli svému odstoupení se Beaubier propadl v průběžném pořadí až na celkové třetí místo. Přeskočil ho Josh Herrin, který nyní zaostává za Gagnem o 48 bodů. Třetí Beaubier ztrácí na lídra 59 bodů.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Neděle 30. července

FIA F3 (Spa-Francorchamps)

Hlavní závod


Taylor Barnard dosáhl na své první vítězství ve FIA F3. Jezdci stáje Jenzer se vyplatilo, že jako jeden z mála pilotů odstartoval do závodu na mokrých pneumatikách, zatímco jiní volili suché obutí. Mokré pneumatiky se ale na dráze, kterou před závodem zkropil déšť, ukázaly jako lepší volba.

Barnard sice startoval do závodu až jako desátý, hned v úvodu se ale zařadil na druhé místo. Před ním jezdil Paul Aron, který rovněž startoval na mokrých pneumatikách. Když ale vyjel na dráhu zpomalovací vůz, rozhodl se pilot Premy zajet pro suché pneumatiky. Tento risk mu ovšem nevyšel a dost možná se jím připravil o vítězství. Později na Barnarda vyvíjel tlak Christian Mansell, ten se ale nakonec musel spokojit se druhou pozicí.

Na stupně vítězů vystoupali hned dva jezdci stáje Jenzer. Třetí totiž dojel Nikita Bedrin. Úspěch švýcarské stáje umocnil čtvrtým místem také Alejandro García.

Radost měli i u stáje PHM Racing by Charouz. Ta totiž konečně vybojovala své první body. Stalo se tak zásluhou Sophie Flörschové, která obsadila sedmé místo. Zatímco Woohjun Šin obsadil 25. příčku, Roberto Faria do cíle nedojel.

Favorité doplatili na špatnou volbu suchých pneumatik. Zatímco Paul Aron nakonec skončil po své zastávce až jako devátý, lídr šampionátu Gabriel Bortoleto opět nebodoval, když obsadil 11. místo. Nulu si z hlavního závodu odnesl i dvanáctý Zak O´Sullivan. Gabriele Mini boural už cestou na rošt. Kvůli tomu raději ředitelství závodu zvolilo start za zpomalovacím vozem.

Bortoleto sice nebodoval, přesto se ale přiblížil k titulu. Před závěrečným podnikem v Monze totiž vede s náskokem 38 bodů. Při závěrečném víkendu už ale bude v hře jenom 39 bodů. Kromě Bortoleta mají matematickou šanci na titul stále také Paul Aron (-38 bodů) a Pepe Martí (-39 bodů).

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

F1 Academy (Le Castellet)

První závod

První závod v Le Castellet přinesl osmou různou vítězku v letošní sezoně. Stala se jí Nerea Martíaová. Španělka o svém triumfu rozhodla hned po startu, kdy předjela Abbi Pullingovou. Tu už poté do vedení nepustila. Pullingová se musela spokojit se druhou příčkou. Třetí skončila Lola Lovinfosseová.

Marta Garcíaová dojel šestá a podlehla oběma svým největším soupeřkám v šampionátu. Zatímco Lena Bühlerová obsadila čtvrté místo, Hamda al Qubaisiová se umístila na pátém místě. Al Qubaisiová snížila náskok Garcíaové na 34 bodů.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Druhý závod

Marta Garcíaová ukazuje, že má situaci pod kontrolou. Druhý závod v Le Castellet totiž vyhrála před Lenou Bühlerovou a Amnou al-Qubaisiovou.

Díky tomuto triumfu navýšila Garcíaová svůj náskok v čele průběžného pořadí na 40 bodů před Hamdu al-Qubaisiovou. Ta tentokrát brala čtvrté místo.

Vítězka první jízdy Nerea Martíaová dojela na páté pozici.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Třetí závod

Marta Garcíaová je opět blíže k titulu. Španělka totiž vyhrála i závěrečný třetí závod víkendu. Lena Bühlerová dojela po startu z pole position druhá. Stupně vítězů zkompletovala třetí Lola Lovinfosseová.

Před posledním podnikem, který se uskuteční v říjnu v Austinu, vede Garcíaová s náskokem 48 bodů před Bühlerovou. Matematická naděje na titul stále žije i u třetí Hamdy al-Qubaisiové, která za Garcíaovou zaostává o 56 bodů.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

F2 (Spa-Francorchamps)

Hlavní závod

Jack Doohan se veze po vítězné vlně, minimálně v hlavních závodech. Po Hungaroringu totiž triumfoval i na okruhu Spa-Francorchamps. Australan sice startoval až jako jedenáctý, zvolil však alternativní strategii a když vyjel podruhé na dráhu zpomalovací vůz, využil toho k zastávce v boxech. Díky tomu se vrátil na trať jako druhý za Théa Pourchaireho, kterého na měkkých pneumatikách zdolal dvě kola před koncem.

Pourchaire sice ztratil vítězství, přesto ale mohl být spokojen. Frederik Vesti totiž boural už cestou na startovní rošt a do závodu tak nenastoupil. To ho připravilo o celkové vedení, které nyní drží s dvanáctibodovým náskokem právě Pourchaire. Ani třetí muž celkového pořadí Ajumu Iwasa do cíle nedojel, a to kvůli kolizi s Dennisem Haugerem.

Jako třetí sice původně projel cílem Victor Martins před Oliverem Bearmanem, oba ale dostali pětisekundovou penalizaci. Zatímco Martins byl příliš rychlý v boxové uličce, Bearman způsobil v závěru kolizi právě s Martinsem. Zatímco Francouz spadl na páté místo, pilot Premy, který velkou část závodu vedl, nakonec skončil až sedmý. Třetí místo tak zdědil sobotní vítěz Enzo Fittipaldi.

Roman Staněk zapůsobil. Z osmnáctého místa se propracoval až na deváté a rozšířil tak své bodové konto o dva body.

U stáje PHM Racing by Charouz o spokojenosti mluvit nelze. Zatímco Roy Nissany skončil třináctý, Josh Mason patnáctý. Izraelec během závodu zavinil kolizi s Arthurem Leclercem, za kterou dostal desetisekundovou penalizaci. Mason zase absolvoval výlet do štěrku. Za vinu ho dával právě svému kolegovi Nissanymu, který před ním prý téměř zastavil.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Lamborghini Super Trofeo Europe (Nürburgring)

Druhý závod

Druhý závod Lamborghini Super Trofeo Europe patřil Brendonu Leitchovi. Druhý skončil Amaury Bonduel a třetí místo brala posádka ve složení Andrzej Lewandowski – Loris Spinelli.

Stáj Mičánek Motorsport powered by Buggyra se mohla radovat z bronzového výsledku ve třídě Pro-Am. Dosáhli na něj Bronislav Formánek s Karolem Baszem. Celkově obsadili 13. místo. Libor Dvořáek s Kurtem Wagnerem skončili sedmí v klasifikaci LC Cup a na 38. pozici absolutně.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

MS superbiků (Most)

Superpole závod Superbike

Letošní MS superbiků se nadále lehce dramatizuje. V superpole závodě totiž triumfoval Toprak Razgatloglu před Jonathanem Reou a Álvarem Bautistou. To znamená, že Turek stáhl náskok Bautisty v čele průběžného pořadí na 49 bodů.

Bautista se musel po včerejším nevydařeném superpole propracovat k bronzové příčce až ze 14. místa. Definitivně o ní rozhodl až v posledním kole, kdy předjel Axela Bassaniho. Ital měl stejně jako včera velmi dobrý start a v prvních kolech vedl, nakonec se ale začal propadat a dojel jako čtvrtý.

Český jezdec Oliver König měl smůlu. Na výjezdu z úvodní šikany se totiž nedokázal vyhnout motorce havarujícího Lorenza Baldassarriho a šel k zemi také. Do incidentu se připletl i Philipp Öttl, který rovněž boural. König sice v závodě pokračoval, nakonec ale skončil až dvacátý.

Pádem skončil závod mimo jiné i pro Andreu Locatelliho. Ačkoli byl Ital ještě před začátkem víkendu celkově třetí, nyní už ztrácí na Jonathana Reu ze čtvrtého místa 17 bodů.

Ráno sice v Mostě opět pršelo a warm-upy se konaly na mokru, poté ale trať oschla a závod už se jel na suchu.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Druhý závod Supersport

Do Mostu se vrátil déšť a přinesl překvapivého vítěze. Stal se jím Tarran Mackenzie ze stáje MIE Racing Honda. Britovi se vyplatilo, že nepřezouval a zůstal až do samotného konce na suchých pneumatikách. Stejné rozhodnutí dostalo dopředu i Marcela Schröttera s Bahattinem Soufogluem. Zatímco německý jezdec obsadil druhé místo, Turek skončil třetí, a to navzdory penalizaci dlouhého kola.

Původně se zdálo, že se boj o vítězství se odehraje opět mezi Nicolem Bulegou a Stefanem Manzim. Italská dvojice zprvu udávala tempo závodu, když ale přišel déšť, rozhodla se stavět a přejít na motocykly s mokrým nastavením. Toto rozhodnutí se ale jako šťastné neukázalo. Zatímco Bulega skončil až šestnáctý, Manzi nakonec nedojel vůbec kvůli technickému problému.

Do cíle nedojel ani český jezdec Ondřej Vostatek. Za zmínku stojí i pád Anupaba Sarmoona. Thajec se během zastávek ostatních jezdců na chvíli ocitl v čele, pak ale havaroval.

Bulega sice nebodoval, vzhledem k odstoupení Manziho ale neztratil vůbec nic. Dvojici stále dělí 46 bodů. Třetí Marcel Schrötter je pozadu o 94 bodů za lídrem.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Druhý závod Superbike

Toprak Razgatlioglu přišel o velkou příležitost. V úvodu se sice dostal do čela Álvaro Bautista, jezdec Yamahy ale Španěla předjel a zdálo se, že by si mohl dojet pro druhou výhru víkendu. Šest kol před koncem ale upadl na výjezdu z úvodní šikany a závod pro něj skončil. Na vině byla zadní pneumatika. Bautistovi se tak otevřela cesta za vítězstvím, na které nakonec dosáhl. Situace jezdce Ducati tak opět vypadá mnohem lépe. V šampionátu totiž vede před Razgatliogluem s náskokem 74 bodů. To je hodnota téměř tří výher v plnohodnotném závodě.

Další vydařený závod zajel Danilo Petrucci. Jezdec stáje Barni Spark Racing skončil druhý poté, co si až v závěrečných metrech poradil s Jonathanem Reou. Jezdec Kawasaki se tak musel spokojit s bronzovým výsledkem.

V úvodu byl už tradičně silný Axel Bassani, který dokonce bojoval o vedení s Bautistou. Pak ale vycestoval mimo trať a propadl se. Nakonec skončil čtvrtý.

Oliver König ani na domácí půdě nezískal první letošní body. Poslední závod víkendu pro něj skončil předčasně kvůli technickým problémům.

Déšť před závodem v Mostě ustál a jelo se na suché dráze.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Druhý závod Supersport 300


Mokrý závod třídy Supersport 300 přinesl i tentokrát překvapivé výsledky. Vítězem se totiž stal Galang Hendra Pratama. Indonésan zdolal až v poslední zatáčce Josého Manuela Osunu. Českým fanouškům udělal radost José Luis Pérez González. Španěl totiž dojel do cíle jako třetí a připsal si tak svůj první pódiový výsledek v sezoně.

Petr Svoboda se umístil na osmé příčce. Nový jezdec Smržova týmu Maxim Repák znovu bodoval. Slovák zopakoval 13. pozici ze soboty.

Favoritům se nedařilo. Zatímco Matteo Vannucci skončil až devatenáctý, Dirk Geiger dokonce až na 23. místě. Mirko Gennai po pádu nedojel.

Průběžné pořadí šampionátu vypadá pro české barvy velmi slibně. Pérez González sice teprve v neděli získal své první pódiové umístění a ještě nemá na kontě vítězství, díky konzistentním výkonům se ale ujímá celkového vedení. Zde ovšem má náskok pouhého bodu před Dirkem Geigerem. Petr Svoboda se sice propadl na třetí místo, na vedoucího Péreze Gonzáleze ovšem ztrácí jen čtyři body.

Start závodu se zpozdil téměř o hodinu. Předcházel mu totiž veliký liják. Nakonec se jelo jenom na osm kol.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

MS v motokrosu (Vantaa)

První závod MX2

Takový závod Andrea Adamo potřeboval. Zpočátku sice Ital jezdil na druhém místě za Simonem Laengenfelderem, poté se ale dostal do čela a dojel si pro vítězství. Tímto triumfem upevnil své celkové vedení v šampionátu.

Laengenfelder se musel spokojit se druhým místem. Na třetím místě dojel Liam Everts.

Adamovi nehrálo do karet pouze vítězství, ale také fakt, že jeho nejbližší pronásledovatel v průběžném pořadí Jago Geerts nedojel do cíle. Belgičan totiž upadl poté, co ho s sebou vzal norský jezdec Haakon Osterhagen.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

První závod MXGP

I finský podnik MXGP začal velmi slibně pro Romaina Febvreho. Francouz totiž vyhrál první jízdu. O triumf v ní bojoval s Jeremym Seewerem a Jorgem Pradem. Zatímco Seewer nakonec skončil druhý, lídr šampionátu Prado se musel spokojit se třetí příčkou.

Úřadující šampion Tim Gajser zahájil svůj třetí letošní podnik šestým místem. Do akce se tento víkend vrací po zranění i další bývalý mistr světa Jeffrey Herlings. První jízda skončila pro Nizozemce osmou příčkou. Jezdec KTM ale měl na víc. V době, kdy se nacházel na šesté pozici, ovšem musel zastavit pro nové ochranné brýle.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Druhý závod MX2


Andrea Adamo nemůže odjíždět z Finska spokojenější. Ital totiž vyhrál i druhou jízdu a stal se tak absolutním vítězem podniku. Těmito výsledky výrazně upevnil svou pozici v čele průběžného pořadí.

Na druhém místě dojel do cíle stejně jako v první jízdě Simon Laengenfelder. Pro německého jezdce ale nešlo ani zdaleka o tak poklidnou jízdu jako v prvním závodě. V úvodu totiž upadl a musel se tak ke stříbrnému výsledku probíjet ze zadních pozic. Třetí nakonec skončil Lucas Coenen. Liam Everts, který v úvodu vedl, se musel spokojit se čtvrtou příčkou.

Jago Geerts do druhé jízdy vůbec nenastoupil. Ukázalo se totiž, že Belgičan si při incidentu v úvodním klání zlomil levou klíční kost. Kdy se vrátí zpět do sedla motocyklu, není v tuto chvíli jasné. Na druhém místě celkového pořadí zůstává, Adamo ale navýšil své vedení na 60 bodů.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Druhý závod MXGP

Druhou jízdu zvládl nejlépe Jorge Prado. Celkovým vítězem se ale opět stal Romain Febvre, který dojel tentokrát druhý. Třetí skončil Glenn Coldenhoff.

Druhý nejlepší jezdec z první jízdy Jeremy Seewer tentokrát obsadil pátou příčku. Před ním skončil na čtvrté pozici Jeffrey Herlings. Tim Gajser se umístil jako šestý.

I přes další celkovou porážku od Febvreho vede Prado šampionát i nadále s luxusním náskokem. Na Francouze má k dobru 98 bodů.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Clio Cup Series (Nürburgring)

Druhý závod

Druhý německý závod skončil vítězstvím Gabrieleho Torelliho. Ital se ovšem musel o své vítězství strachovat až do samotného konce. Do posledních metrů totiž probíhal boj mezi ním a Davidem Pougetem. Francouz nakonec musel přijmout porážku a druhé místo. Stupně vítězů doplnil třetí Anthony Jurado.

Tomáš Pekař zažil špatný závod. Český jezdec doplatil na kontakty se soupeři. Těch ho v prvním kole potkalo hned několik a propadl se proto dozadu. Nakonec obsadil až 30. místo. Jeho týmový kolega Henrik Seibel skončil dvacátý.

Na incidenty se soupeři doplatil nejenom Pekař, ale také včerejší vítěz Alexandre Finkelstein. Ten do cíle nedojel vůbec.

Výsledky ZDE

 

Porsche Supercup (Spa-Francorchamps)

Závod

Na závod Porsche Supercupu se vrátil na okruh Spa-Francorchamps déšť. Kvůli němu bylo klání zkráceno o jedno kolo. Vítězem se stal Morris Schuring před Bastianem Buusem a Dorianem Boccolaccim. Buus si druhým místem upevnil celkové vedení.

Trojnásobný šampion MotoGP Jorge Lorenzo obsadil 23. příčku.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

BTCC (Croft)

První závod

Na úvod víkendu v Croftu dominovala stáj NAPA Racing UK. Zvítězil Dan Cammish před Ashleym Suttonem a Danielem Rowbottomem.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE
 

Druhý závod

I ve druhém závodě se skládalo stupně vítězů pouze z jezdců stáje NAPA Racing UK. Tentokrát dosáhl na triumf lídr šampionátu Ashley Sutton. Druhý dojel Dan Cammish a třetí Daniel Rowbottom.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE


Třetí závod

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

MS v sajdkárkrosu (Cusses Gorse)

První závod

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE


Druhý závod

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

GT World Challenge Europe (Nürburgring)

Závod

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

F1 (Spa-Francorchamps)

Závod

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

ME v rallye (Římská rallye)

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Formule E (Londýn)

Druhý závod

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

NASCAR Cup Series (Richmond Raceway)

Závod

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

MotoAmerica Superbike (Brainerd International Raceway)

Druhý závod

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Foto: Accolade Smrž Racing BGR

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.