Víkendový přehled: Evropa vyhrála historicky první hry FIM, Bortoleto vede ve F2 už jen o půl bodu

V ulicích saúdskoarabské Džiddy absolovaly závody seriály GT World Challenge Europe a GT4 European Series, na Strahově se uskutečnil Pražský rallyesprint a nejen to. Takový byl přelom listopadu a prosince ve světě motorsportu.

Pátek 29. listopadu

GT4 European Series (Džidda)

První závod

Robert Consani a Benjamin Lariche se ještě nevzdávají. Posádka stáje Speedcar dosáhla na třetí triumf v řadě za sebou a před závěrečným sobotním závodem může stále pomýšlet na titul v kategorii Silver.

Joshua Rattican a Tom Lebbon ovšem stále mají vše ve svých rukou. Dvojice stáje Elite Motorsport with Entire Race Engineering sice dojela v pátek po startu z pole position jako třetí, její celkové vedení ale pořád činí 22 bodů. To znamená, že britské dvojici se stačí v sobotu umístit do osmé příčky. Druzí skončili Alex Denning a Tom Emson.

Ve třídě Pro-Am triumfovali Alban Varutti s Julienem Piguetem, kteří však startují jako hostující jezdci a tudíž nebodují do šampionátu. V kategorii Am byli nejlepší letošní šampioni Laurent Hurgon a Pascal Huteau. Druhý jmenovaný se přitom v první zatáčce ocitl po kontaktu se soupeřem v hodinách.

V rámci Pro-Am se zdramatizoval boj o titul. Maxe Kronberga a Finna Zulaufa totiž v pátek zastavila kolize. Kvůi tomu dvojici střídají na špici průběžného pořadí Aleksandr Vaintrub a Stanislav Safronov. Pro ty skončilo páteční klání ve třídě Pro-Am třetím místem. Obě posádky aktuálně dělí pouhé čtyři body.

Gabriela Jílková s Cindy Gudetovou dojely na 17. pozici celkově. Ve třídě Pro-Am obsadila česko-francouzská dvojice čtvrté místo.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Sobota 30. listopadu

GT4 European Series (Džidda)

Druhý závod

Robert Consani a Benjamin Lariche sice udělali, co museli, na titul ve třídě Silver to ale přesto nestačilo. Posádka stáje Speedcar si sice připsala čtvrtý triumf v řadě za sebou, šampiony se však stali Tom Lebbon a Josh Rattican. Britská dvojice dovezla do cíle svůj McLaren Artura na páté pozici. Před závodem jim přitom stačila i osmá příčka.

Na druhé pozici zakončili sezonu Ricardo van der Ende a Benjamin Lessennes. Třetí skončili Jamie Day a Mateo Villagómez. Ti se dostali na stupně vítězů až v posledním kole, kdy zdolala duo Will Moore - Matt Nicoll-Jones.

Ve třídě Pro-Am triumfovali Adny Cantu a Charles Dawson. Titul ovšem oslavili Max Kronberg a Finn Zulauf. Posádka stáje W&S Motorsport v sobotu obsadila třetí příčku, která jim stačila k návratu do čela šampionátu. Stanislav Safronov a Aleksandr Vaintrub, kteří se po pátečním závodě ujali průběžného vedení, v sobotu nedojeli. Posádku potkala havárie poté, co se na jejím aston martinu objevily technické potíže.

Florent Grizaud a Kévin Jimenez zakončili letošní sezonu vítězstvím ve třídě AM. Už jistí šampioni Pascal Huteau a Laurent Hurgon brali pátou příčku.

Gabriela Jílková a její parťačka Cindy Gudetová dokončily závěrečný závod sezony na celkovém 19. místě. Ve třídě Pro-Am obsadil česko-francouzský tandem šestou příčku.

Výsledky ZDE
Konečné pořadí ZDE

Porsche Carrera Cup Middle East (Lusail)

První závod

Janne Stijak dosáhl při úvodním závodě v Kataru druhého triumfu v sezoně. Tím si upevnil vedení v šampionátu. Na druhé pozici skončil Angus Whiteside a na třetí James Wallis.

Český jezdec Petr Brecka dojel do cíle jako desátý celkově. V kategorii Masters zaznamenal závodník stáje GT Sports Technology druhou příčku za bulharským jezdcem Mikem Mimem. To znamená, že pro tuto chvíli ztrácí průběžné vedení.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Pražský rallyesprint

Václav Pech zažil vítěznou rozlučku s Fordem Focus RS 06 WRC. Na Pražském rallyesprintu vyhrál "Ašín" čtyři z pěti rychlostních zkoušek a triumfoval s náskokem 17,6 sekundy před Vojtěchem Štajfem. Bronzového výsledku dosáhl Erik Cais. Ten premiérově startoval se speciálem Hyundai i20 N Rally2. Do něj spolu s ním usedl jezdec Moto2 Filip Salač, který se zhostil role navigátora.

K dalšímu dobrému výsledku měl nakročeno Petr Semerád. Jezdec stáje Liqui Moly Racing se držel se svou Toyotou GR Yaris Rally2 ještě po předposlední rychlostní zkoušce na druhém místě. Potíže na závěrečné "erzetě" ho ale odsunuly až na deváté místo.

Výsledky ZDE

F1 (Lusail)

Sprint

Sprint v Kataru přinesl dvojitý triumf McLarenu, ale také kontroverzní závěr. Většinu devatenáctikolového klání sice strávil na čele Lando Norris, v závěrečných metrech ale zvolnil a rozhodl se před sebe pustit kolegu Oscara Piastriho. Patrně se jednalo o oplátku brazilského sprintu, kdy naopak pustil před sebe Piastri Norrise, který tou dobou bojoval o titul.

Dvojitý triumf umožnil McLarenu navýšit náskok v Poháru konstruktérů na 30 bodů před Ferrari, jehož jezdci Carlos Sainz a Charles Leclerc zaznamenali čtvrté, respektive páté místo. Ztráta třetího Red Bullu už se vyšplhala na 67 bodů. Rakouská stáj získala ve sprintu jenom jeden bod, o který se postaral osmý Max Verstappen. Sergio Pérez obsadil poslední 20. místo. Mexičan nejprve zaspal na konci boxové uličky po startu z boxů a později stavěl u mechaniků kvůli výměně předního křídla.

Dvojici jezdců McLarenu doplnil v nejlepší trojici bronzový George Russell.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

GT World Challenge Europe (Džidda)

Závod

Alessio Rovera a Alessandro Pier Guidi jsou vytrvalostními šampiony GT World Challenge Europe. Italská dvojice si tento úspěch zajistila třetím místem v posledním závodě v Džiddě, na které dosáhla společně s Davidem Rigonem. Pier Guidi získal už třetí vytrvalostní titul, Rovera první. Rigon si titul připsat nemůže, protože chyběl při podniku v Monze.

Vůz Ferrari 296 GT3 sice na začátku držel vedení, do kterého ho nasměroval start z pole position, pak se ale objevily komplikace. Posádka obdržela penalizaci 30 sekund stop & go za překračování traťových limitů. Zdálo se, že naděje jsou u konce. V závěru ale tým mohl absolvovat zastávku v boxech při plné žluté fázi. Pier Guidi se díky tomu posunul na šesté místo a po restartu se propracoval až na třetí pozici. To byl výsledek, který stačil k oslavám.

Vítězi šestihodinového závodu se stali Lucas Auer, Daniel Morad a Maro Engel s Mercedesem-AMG GT3 Evo stáje Mann-Filter. Auer a Engel odcházejí z letošní sezony jako celkoví šampioni GT World Challenge Europe. Na druhé pozici dorazili v Džiddě do cíle Franck Perrera, Marco Mapelli a Jordan Pepper s Lamborghini Huracán GT3 Evo 2.

Úvodní hodina byla poznamenána dlouhou neutralizací v podobě plné žluté fáze a následně výjezdu zpomalovacího vozu. Mohla za to kolize mezi Arthurem Rougierem a Niccolem Rosim. Rosi vyvázl z incidentu nezraněn. Rougier byl převezen do nemocnice na další vyšetření.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

F2 (Lusail)

Sprint

Oliver Bearman dosáhl na třetí vítězství v sezoně. Budoucí pilot Haasu sice startoval z pole position, již ve druhém kole mu ale sebral vedení Isack Hadjar, který na rozdíl od většiny startovního pole na tvrdých gumách startoval na střední směsi. Tato sada ale později Francouzovi začala odcházet, což Bearmanovi umožnilo vrátit se do čela.

Jako druhý nakonec projel cílem Jak Crawford a třetí skončil při svém prvním startu po návratu k MP Motorsport Richard Verschoor. Isacka Hadjara později potkaly hodiny a kvůli nim se nakonec musel spokojit se čtvrtou příčkou.

Lídr šampionátu Gabriel Bortoleto dojel do cíle původně jako šestý, po penalizaci Paula Arona za kolizi s Victorem Martinsem se ale posunul na páté místo. Zejména v úvodu, kdy se na čele nacházel Isack Hadjar, sice Brazilcovi hrozilo, že přijde o celkové vedení, v něm ale nakonec zůstává. Rozestup mezi ním a zmíněným Hadjarem činí 3,5 bodu.

Závod byl dokončen za zpomalovacím vozem. Stalo se tak kvůli kolizi mezi Kushem Mainim a Andreou Kimim Antonellim.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

F1 Academy (Lusail)

První závod

První katarský závod F1 Academy rozhodl. Po startu z pole position sice dominovala Doriane Pinová a s téměř sedmisekundovým náskokem si dojela pro vítězství, největší radost ale měla Abbi Pullingová. Juniorce stáje Alpine stačilo i druhé místo k tomu, aby si tři závody před koncem zajistila titul. Bronzový výsledek zaznamenala Maya Weugová.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Neděle 1. listopadu

Světový pohár FIA v bajách (Dubai International Baja)

V soutěži Dubai International Baja vyhrál kategorii automobilů litevský závodník Vladas Jurkevicius s vozem Mini JCW Rally 3.0i. Na druhé pozici skončil Násir al-Attíja, který tentokrát nastoupil se speciálem Taurus T3 Max, a třetí místo si z Dubaje odvezl Joao Ferreira. Miroslav Zapletal obsadil sedmé místo.

V kategorii motocyklů triumfoval Konrad Dabrowski. Druhý skončil Mohammed al-Balooshi a třetí Sultan al-Balooshi.

Výsledky ZDE
Konečné pořadí ZDE

 

Porsche Carrera Cup Middle East (Lusail)

Druhý závod

Janne Stiak posiluje svou pozici. V nedělním závodě dosáhl Němec již na svůj třetí triumf sezony. Druhý dojel James Wallis, který celkově na Stiaka nyní ztrácí 24 bodů. Třetí pozici obsadil domácí Abdulla Al-Khelaifi.

Český jezdec Petr Brecka tentokrát do cíle nedojel. V průběžném pořadí kategorie Masters se závodník stáje GT Sports Technology nadále drží na druhé pozici, bulharský jezdec Mike Mim mu ale uskočil na 25 bodů. Absolutně je Brecka desátý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

FIM Intercontinental Games (Jerez)

První závod Supersport 300

Letošní mistr světa třídy Supersport 300 Aldi Mahendra potvrdil svůj úspěch a vyhrál úvodní jízdu FIM Intercontinental Games v Jerezu. Za reprezentantem Asie dojel na druhém místě Tomas Alonso z evropského týmu a na třetí pozici skončil Archie McDonald.

Výsledky ZDE

První závod Supersport

Supersportům kraloval Humberto Maier z latinskoamerického týmu. Na druhé pozici dorazil do cíle Dino Iozzo (Afrika) a na třetí Elia Bartolini (Evropa).

Výsledky ZDE

Druhý závod Supersport 300

Ve druhém závodě triumfoval Nahuel Santamaria před Gonzalem Sanchezem a Aldim Mahendrou.

Výsledky ZDE

Druhý závod Supersport

Druhému závodu kraloval Elia Bartolini. Druhý skončil Mike Jones a třetí Dino Iozzo. Humberto Maier tentokrát do cíle nedojel.

Historicky první FIM Intercontinental Games vyhrál tým Evropy.

Výsledky ZDE

F1 Academy (Lusail)

Druhý závod

Druhý víkendový závod F1 Academy se nakonec nekonal. Důvodem byly opravy bariér po havárii v závodě Porsche Carrera Cup Middle East.

F2 (Lusail)

Hlavní závod

Virtuální zpomalovací vůz zamíchal bojem o titul. Do cíle hlavního závodu F2 sice dojel jako první lídr šampionátu Gabriel Bortoleto, Brazilec se ale z vítězství radovat nemohl. Pilot stáje Invicta totiž obdržel v cíli pětisekundovou penalizaci za to, že během fáze virtuálního zpomalovacího vozu přejel přes bílou čáru. Bortoleto chtěl původně využít neutralizace k návštěvě mechaniků, pak mu ale došlo, že zastávka v tomto režimu se nezapočítává jako povinná. Proto na poslední chvíli změnil směr.

Pětisekundový trest srazil jinak suverénního Bortoleta na třetí příčku. Vítězem závodu se stal Paul Aron před Isackem Hadjarem. Bortoleto sice nadále vede průběžné pořadí, před posledním podnikem v Abú Zabí má ale před Aronem k dobru již jenom půlbod.

Vítěz sprintu Oliver Bearman strávil několik kol v čele, neboť otálel se zastávkou v boxech, nakonec ale vůbec nebodoval. Pilot Premy projel cílem jako třináctý.

Závod budoucího pilota Mercedesu Andrey Kimiho Antonelliho skončil předčasně. Ital kolidoval v boxové uličce s Richardem Verschoorem a o pár okamžiků později své auto odstavil.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

F1 (Lusail)

Závod

Dramatickou Velkou cenu Kataru vyhrál Max Verstappen. Čtyřnásobného šampiona doprovodili na stupně vítězů Charles Leclerc a Oscar Piastri.

Verstappenovým nejvážnějším vyzyvatelem byl během závodu Lando Norris. Pilot McLarenu se téměř po celou velkou cenu držel v těsném rozestupu za Nizozemcem a v závěru dokonce zaútočil. Pak ale dostal tvrdou penalizaci deset sekund stop & go za to, že dostatečně nezpomalil pod žlutými vlajkami. Nakonec obsadil až desáté místo.

První letošní body pro stáj Sauber i pro sebe samotného vybojoval Čou Kuan-jü. Číňan obsadil v závodě plném incidentů a penalizací osmou pozici.

Ve hře o Pohár konstruktérů zůstávají před posledním závodem už jenom McLaren a Ferrari. Momentálně tyto dva týmy dělí 19 bodů. Velká cena Kataru vyšla lépe italské stáji. Pro tu získal kromě Leclerca body také šestý Sainz. Španěl přečkal mimo jiné defekt pneumatiky, který ho potkal poté, co najel na úlomky z rozbitého zrcátka Alexandera Albona. Totéž se stalo Lewisi Hamiltonovi, který nakonec obsadil 12. příčku. Sedminásobný šampion dostal rovněž penalizaci průjezdu boxy za to, že byl příliš rychlý v boxové uličce.

Naděje Red Bullu jsou po Velké ceně Kataru pryč. Rakouská stáj opět bodovala jenom s Maxem Verstappenem. Sergio Pérez odstoupil po technických problémech.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Foto: Invicta Racing

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.