Poprvé v historii Asian Le Mans Series si dojel pro titul český tým. Ročník 2024/2025 ovládla ve třídě LMP3 stáj Bretton Racing s jezdci Theodorem Jensenem, Jensem Renem Möllerem, Griffinem Peeblesem a Danielem Skočdopolem. O další úspěchy bude tým bojovat v Michelin Le Mans Cupu.
Na titul se stáji podařilo dosáhnout jak v týmovém hodnocení, tak v tom jezdeckém. V rámci druhé zmíněné klasifikace si ale mohou říkat šampioni pouze Theodor Jensen a Jens Reno Möller. Dánská dvojice totiž jako jediná odjela kompletní sezonu. Daniel Skočdopole nastoupil pouze při úvodním prosincovém závodě v malajsijském Sepangu. Po novém roce už ho v Dubaji a Abú Zabí nahrazoval Australan Griffin Peebles.
Bretton Racing nevyhrál titul ani tak díky rychlosti, ale především díky konzistenci. Vůz Ligier se startovním číslem 26 totiž triumfoval pouze jednou – při první jízdě v Dubaji. Hned čtyřikrát ze šesti závodů se ale česká stáj probojovala na stupně vítězů. Nebylo tomu tak pouze v Sepangu, kde tým zaznamenal dvě čtvrtá místa. Jezdcům Brettonu se vyplatilo i to, že se po celou sezonu úspěšně vyhýbali incidentům a technickým problémům. Díky tomu dokončili všechny závody a také v nich bodovali.
Ve startovní listině třídy LMP3 najdeme hned dvě posádky, které dokázali vyhrát více závodů než Bretton Racing. Patří mezi ně čtveřice stáje RLR Msport ve složení Nick Adcock, Ian Aguilera, James Dayson a Chris Short a také jezdci týmu Ultimate. Zde se za volantem vozu se startovním číslem 35 prostřídali Matteo Quintarelli, Stéphane Lemeret, Bence Válint, Leonardo Colavita a Louis Stern. Tyto týmy dosáhly během roku na dvě vítězství. Oběma ale uškodila jedna „nula“ na kontě.
Ultimate nedokončil druhý závod v Dubaji kvůli technickým problémům. RLR Msport byl naopak vyřazen z toho prvního. Na vině byly potíže s přehříváním. Šancím stáje Ultimate nepomohl ani první závod v Abú Zabí, kde se Louis Stern nejprve roztočil po nepovedeném předjížděcím manévru a ve snaze zapojit se zpět do akce zkřížil cestu soupeři. To mělo za následek kolizi a nakonec až páté místo v cíli. Ultimate chyběl na stupních vítězů ve třech případech, RLR Msport ve dvou.
Stáj Bretton Racing se stala vůbec prvním českým týmem, který dokázal v seriálu Asian Le Mans Series získat titul. Je ale třeba dodat, že jde o jedinou českou stáj, která v šampionátu kdy působila. To ovšem neznamená, že by již v minulosti nebyla v Asian Le Mans k vidění česká stopa. Premiérového ročníku 2009 se zúčastnil Tomáš Enge, který startoval s vozem Aston Martin Vantage V8 GT2.
Dříve Asian Le Mans Series přitahovalo především slovenské fanoušky díky účasti stáje ARC Bratislava. Tým Mira Konopky dosáhl v tomto šampionátu četných úspěchů. Tým se několikrát umístil v nejlepší trojici konečného pořadí tříd LMP2 nebo LMP3. Mezi jeho úspěchy figuruje i titul z ročníku 2018/2019 v hodnocení LMP2/Am. O něj se postarali kromě týmového šéfa Mira Konopky také Kang Ling a Darren Burke.
Pro Bretton Racing byl ročník 2024/2025 druhou sezonou v Asian Le Mans Series. Premiéru si český tým odbyl v sezoně 2023/2024. Tehdy to Julien Gerbi, Mihnea Stefan, Dan Skočdopole a John Corbett dotáhli v LMP3 na bronzovou pozici.
Během „standardní“ sezony 2025 budeme tým Bretton Racing vídat v seriálu Michelin Le Mans Cup. Zde stáj účinkovala už loni se dvěma vozy, v nichž se prostřídalo několik závodníků. Dařilo se zejména vozu se startovním číslem 62. Ten obsadil celkové sedmé místo a dosáhl dvou výsledků, které stojí za zmínku. Ben Stone s Theodorem Jensenem nejprve ovládli závod ve Spa-Francorchamps a poté obsadili druhou pozici v Mugellu.
Co se týče sezony 2025, tým již potvrdil jednoho jezdce pro každý vůz. V Ligieru se startovním číslem 26 pojede Daniel Skočdopole, ve voze s číslem 62 Ben Stone.
Kalendář Michelin Le Mans Cupu se bude skládat ze šesti podniků. Pojede se v Barceloně (5. dubna), Le Castellet (3. května), Le Mans (13.-14. června), Spa-Francorchamps (23. srpna), Silverstone (13. září) a Algarve (18. října). Většina podniků bude složena z jednoho závodu, který potrvá 1 hodinu a 50 minut. Výjimkou je Le Mans. Tam Michelin Le Mans Cup absolvuje dva závody o délce 55 minut jako součást doprovodného programu legendární 24hodinovky.
Bretton Racing absolvuje Michelin Le Mans Cup s jiným vozem než Asian Le Mans Series a celou loňskou sezonu, což platí i pro jeho konkurenty. Modely Ligier JS P320 s osmiválcovým Nissanem totiž nahradí vozy Ligier JS P325. Ty bude pohánět šestiválcová Toyota s dvojitým turbem. Tyto vozy nebudou od letoška závodit pouze v Michelin Le Mans Cupu, ale také v European Le Mans Series. Od sezony 2025/2026 je uvidíme i v Asian Le Mans Series.
Foto: Bretton Racing
Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.