Petr Fulín dosáhl při svém prvním závodním víkendu s Audi R8 LMS GT3 na dva triumfy ve třídě, Tomáš Pekař ovládl obě jízdy v Clio Cupu Bohemia a Maťo Homola zahájil útěk před Attilou Bucsim v čele průběžného pořadí TCR Eastern Europe. To vše a mnoho dalšího nabídl pátý letošní závodní víkend ESET Cupu, který se konal na Autodromu Most.
Druhá polovina letošní sezony TCR Eastern Europe začala nejlépe pro stáj ORLEN Janík Motorsport. V sobotu si dojel pro čtvrté letošní prvenství Maťo Homola, v neděli se na nejvyšší stupeň podíval Adam Kout. Pro českého jezdce šlo o první výhru v sezoně. Homola si výrazně upevnil celkové vedení. Jeho hlavní rival Attila Bucsi totiž zažil smolný víkend.
Homola v úvodní jízdě dokráčel k vítězství stylem start-cíl. Jediná komplikace potkala úřadujícího šampiona v úvodních metrech, kdy dostal zezadu ránu od Giacoma Ghermandiho a musel tak projet první šikanu rovně. I navzdory tomuto výletu ale zůstal v čele a nikoho do něj nepustil ani ve zbytku závodu.
"Na první pohled to byl pohodový závod, ale ani v čele nesmíte byť na sekundu ztratit koncentraci. Každopádně to byla povedená jízda a těší mě i příděl bodů, které jsme získali," radoval se Homola v cíli.
Ačkoli slovenský jezdec strávil celý závod na prvním místě, pořádně ho prohnal jeho týmový kolega Adam Kout. Domácí závodník sice startoval jako třetí, ve druhém kole se ale posunul na stříbrnou příčku před Giacoma Ghermandiho. Cílem projel se ztrátou jedné sekundy na Homolu.
Ghermandi nakonec nedojel ani na stupních vítězů. Ital sice v kvalifikaci zajel slibný druhý čas, jeho naděje na dobrý výsledek ale ukončilo právě druhé kolo a souboj s Koutem. Ten se totiž neobešel bez strkanic.
"Došlo k velmi tvrdému kontaktu a začal jsem mít potíže s převodovkou. Kolo za kolem jsem zpomaloval a dva okruhy před cílem jsem vypadl i z bodovaných pozic. Bylo to velké trápení," postěžoval si na sociálních sítích jezdec stáje MM Motorsport, který byl nakonec klasifikován jako jedenáctý.
Ghermandiho potíže umožnily proniknout na stupně vítězů Renému Kircherovi. Němec startující s modelem Honda Civic úspěšně odolal útokům Attily Bucsiho. Mladý Maďar se v cíli musel spokojit se čtvrtou pozicí. Druhému jezdci průběžného pořadí zkomplikovala cestu za dobrým výsledkem nepovedená kvalifikace na osychající trati, která mu vynesla pouze sedmý čas.
V prvním závodě sice Adamu Koutovi premiérová výhra v sezoně unikla, ve druhém už se ale jeho snažení setkalo s úspěchem. Český závodník sice začínal až z deváté pozice, neboť na roštu došlo k otočení nejlepší desítky z úvodní jízdy, start se mu ovšem podařil a ještě během úvodního kola se ujal vedení. V něm poté strávil celý závod. Nezastavily ho červené vlajky ani dva výjezdy zpomalovacího vozu.
"Výborně mi vyšla startovní procedura a dobře jsem se zorientoval v chumlu za první zatáčkou. Jel jsem tam po vnitřku, čímž jsem získal hodně pozic. Pak jsem výborně zvládl i oba restarty a kontroloval si náskok před souboji," popisuje svou cestu za vítězstvím Kout, který v Mostě zvítězil již loni.
Na stupních vítězů stáli dva Češi. Domácím fanouškům totiž udělal radost také Petr Čížek. Mostecký závodník se ke stříbrnému výsledku propracoval ze šesté pozice. Za jezdcem stáje EXPRES AUTO projel cílem chorvatský jezdec Žarko Knego. Jak pro Čížka, tak pro Knega se jednalo o první pódiové umístění v sezoně.
Petr Čížek chvíli pomýšlel i na to, že by se pokusil vyzvat Adama Kouta a zabojoval o své první vítězství v kariéře. Nakonec ale vsadil na jistotu. "Adama jsem se držel jenom na úplném začátku. Pak jsem ale chyboval pod Matadorem. V tu chvíli jsem si řekl, že bude lepší zklidnit se a dojet druhý. Nechtěl jsem skončit někde v kačírku," vysvětluje.
Sobotní vítěz Maťo Homola se sice z desáté pozice propracoval "pouze" na čtvrtou a podruhé v sezoně tak chyběl na stupních vítězů, přesto však pro něj šlo o velmi důležitý výsledek. Jeho soupeř Attila Bucsi byl totiž klasifikován jako šestý. Maďarovi se starším modelem Hyundai i30 se ani tentokrát nevyhnuly problémy. Na začátku mu je způsobil kontakt s Giacomem Ghermandim.
"Dostal jsem defekt, takže jsem se musel dobelhat do boxů, abych dostal novou levou přední pneumatiku," říká jezdec stáje M1RA Motorsport, který měl štěstí v neštěstí. "Na trať vyjel zpomalovací vůz a já se tak stihl vrátit před soupeři, díky čemuž jsem nedostal kolo. Po restartu už mnoho času nezbývalo," dodává.
Před mosteckým víkendem sice dělilo Homolu a Bucsiho v čele průběžného pořadí pouhých šest bodů, nyní ale situace vyznívá výrazně lépe pro slovenského jezdce. Jeho náskok totiž narostl na 26 bodů. Ze hry o titul ale stále nelze reálně vyřadit ani Adama Kouta. Český závodník sice zůstává třetí, po nedělním vítězství se ale nachází o pouhých šest bodů za Bucsim.
Reinhard Kofler s vozem KTM X-Bow GTX rozdrtil v sobotu konkurenci včetně papírově silnějších vozů GT3, v neděli si celkový triumf připsala bývalá hvězda závodů cestovních vozů Petr Fulín. Takové byly v Mostě sprintové závody ESET GT.
V sobotu kraloval Kofler již od samotného začátku. Jezdec stáje RTR projects nejprve vybojoval pole position v rámci GT hodnocení při dopolední kvalifikaci. V čele poté strávil také celý závod. To ale rozhodně neznamená, že by pro továrního jezdce KTM byla cesta za nejvyšší stupeň bezproblémová.
Potížím čelil Kofler již v úvodní šikaně. Rakušanovi se sice podařil start, do první zatáčky ale poté nedobrzdili suverén třídy GTC Dennis Waszek s Lamborghini Huracán ST EVO1 a Antal Zsigo s BMW M4 GT3. Incident, po kterém skončily všechny tři vozy v kačírku, si vyžádal červené vlajky.
"Někteří kluci si zkrátka myslí, že když se rozhodnou v první zatáčce z pátého nebo sedmého místa vyhrát závod, tak to bude fungovat. Rádi svádíme tvrdé boje, ale rozhodně ne tímto způsobem," kroutil hlavou Kofler.
Pro rakouského jezdce ale tímto naštěstí závod neskončil. Díky úsilí mechaniků stáje RTR projects se totiž mohl zúčastnit restartu, což zbylí dva účastníci kolize říci nemohli. Ačkoli při kontaktu došlo na KTM X-Bow GT2 k poškození aerodynamiky, což dělalo Koflerovi ve zbývajících kolech potíže zejména při zatáčení, na cestě za vítězstvím ho to nezastavilo.
Chybělo navíc jen málo a Kofler za svými zády udržel také Mira Konopku s Ligierem LMP3. Slovenský matador se dostal do čela až v závěrečné třetině. "Kdybychom jeli bez poškození, myslím si, že bychom ho zvládi za sebou udržet," říká Kofler.
Koflera v cíli následovali Adam Konopka s Lamborghini Huracán GT3 a Petr Fulín, pro kterého šlo o první závodní víkend za volantem Audi R8 LMS GT3. Konopka byl během víkendu stejně jako Kofler zařazen do třídy GTX. Fulín se stal vítězem třídy GT3. Ve třídě GTC si dojel pro vítězství Josef Záruba a v GT4 dosáhl na triumf Rudolf Beňo.
V neděli měl boj o celkové vítězství dva hlavní protagonisty - Petra Fulína a Josefa Zárubu. Zpočátku měl v tomto českém souboji navrch Záruba. Jezdec stáje Mičánek Motorsport powered by Buggyra využil po startu vyššího výkonu svého Lamborghini Huracán ST EVO2 a dostal se vedení. O několik kol později ale Fulín Zárubovi předjetí vrátil. Od té doby již o první místo nepřišel a cílem projel s téměř třívteřinovým náskokem.
"Auto se chovalo konstantně a předvídatelně, měli jsme rychlost na suchu i na mokru, zkrátka ideální víkend," byl Fulín se svým prvním vystoupením za volantem Audi spokojen. Současně chválil členy své stáje. "Byly to nové starosti, které ale tým nijak neovlivnily. V cestovních vozech jsme dřív nemohli pneumatiky nahřívat, tentokrát do hry vstoupil třeba i tento faktor, ale tým byl klidný a skvěle připravený a hned se nám dařilo správně trefovat nastavení," dodává.
Josef Záruba byl se druhým místem celkově a současně výhrou v GTC naprosto spokojen. O absolutní triumf nechtěl usilovat za každou cenu. "Viděl jsem Petra, že je za mnou a nechtěl jsem riskovat, že se dostaneme do kolize, takže jsem s ním nešel do souboje a posunul se na druhé místo. V závěru jsem měl šanci mu to vrátit, ale byli jsme s Jirkou Mičánkem domluvení, že nepůjdeme do rizikových situací," vysvětluje svůj přístup.
Při druhém sprintu se blýsknul také šampion TCR Eastern Europe z roku 2022 Bartosz Groszek. Polský jezdec dojel jako třetí mezi gétéčky. To znamenalo druhé místo v rámci GTC a současně vítězství v klasifikaci GTC1. Petr Koukola se stal vítězem třídy GTX a Rudolf Beňo zaznamenal další prvenství v GT4.
"Gétéčka" se během víkendu objevila také v hodinovém vytrvalostním klání, které se konalo v sobotu večer. Na vítězství v tomto případě dosáhli Dennis Waszek a Gregor Zsigo s BMW M6 GT3. Za česko-slovenskou dvojicí dorazili do cíle Maťo Homola s Viktorem Mrázem v KTM X-Bow GTX a Hubert Darmetko s Mateuszem Lisowskim v Porsche 992 Cup. Homola s Mrázem se stali vítězi třídy GTX, přičemž Darmetko s Lisowskim opanovali GTC. Ve třídě GT4 triumfovali Mihajlo Mladenović a Niko Pulić.
Úvodním kolům opět dominovala stáj RTR projects s vozem KTM X-Bow GT2. Na špici kroužil Reinhard Kofler. Naděje brněnské stáje na výhru se ovšem začaly hroutit při povinné zastávce v boxech. Zde posádku zdržely potíže a Tomáš Miniberger proto vyjel na dráhu až jako třetí celkově. Český jezdec nakonec do cíle vůbec nedorazil po kolizi s Adamem Konopkou. Tento incident způsobil červené vlajky, kvůli kterým bylo vytrvalostní klání ukončeno o osm minut dříve.
Šachovnicovou vlajku nespatřila ani posádka Josef Záruba - Jakub Knoll. Dvojici stáje Mičánek Motorsport powered by Buggyra, která v rámci třídy GTC ovládla všechny čtyři předchozí vytrvalostní závody, vyřadily technické problémy. Chyběl také tovární jezdec BMW Max Hesse. Německá hvězda měla původně doplnit Antala Zsiga v BMW M4 GT3 stáje Trevor Racing. Z účasti této posádky ale sešlo poté, co se Zsigo připletl při prvním sprintu do kolize v úvodní šikaně.
Tři závody, dvě domácí vítězství. V F4 CEZ udělali českým fanouškům radost vítězstvím Miroslav Mikeš a Max Karhan. Na nejvyšší stupeň se během víkendu podíval také Kirill Kuckov. Pilot stáje Maffi Racing dokázal na severozápadě Čech snížit náskok celkového lídra Oscara Wurze. Rakušan zažil svůj druhý letošní víkend bez vítězství, přičemž druhou jízdu po kolizi vůbec nedokončil.
Důležitý krok na cestě za svým premiérovým triumfem udělal Mikeš už v sobotu ráno, když si v kvalifikaci vyjel pole position pro úvodní závod. Během něj sice jezdec stáje JMT Racing čelil tlaku ze strany Maxe Karhana, Oscara Wurze a Kirilla Kuckova, první místo ale nikomu z nich nepřepustil. Karhan skončil druhý, Wurz třetí a Kuckov čtvrtý.
První jízdě sice dominoval Miroslav Mikeš, druhý závod, který se konal v neděli na osychající trati, ale nabídl v boji o první místo mnohem větší drama. Mikeš sice startoval z pole position, už v úvodu se ale před něj dostali Oscar Wurz a Max Karhan. Mezi touto dvojicí později došlo ke kontaktu, po kterém Wurz vycestoval z trati a propadl se až na šesté místo. Karhan držel vedení.
Wurz se ovšem odmítl vzdát a dotahoval soupeře před ním. Pomohl mu rovněž výjezd zpomalovacího vozu, který byl vyslán do akce kvůli potížím Michelle Jandové. Netrvalo dlouho a Rakušan se propracoval až do samotného čela. Z něj ho ale nakonec sesadil jeho nejbližší pronásledovatel v průběžném pořadí Kirill Kuckov, který si díky tomu mohl dojet pro druhé letošní vítězství.
Pro Oscara Wurze nakonec závod skončil fiaskem. Pilot stáje Jenzer se později propadl také za Miroslava Mikeše na třetí pozici. Syn bývalého pilota F1 Alexandera Wurze se sice snažil dostat zpět před českého závodníka, souboj ale skončil kolizí, po kterém Wurz putoval do štěrku a tím pro něj závod skončil. Mikeš incident přečkal a projel cílem jako druhý.
Jako třetí dorazil do cíle nováček Philippe Armand Karras. Francouzský jezdec byl ale v cíli potrestán pětisekundovým trestem za předjíždění pod žlutými vlajkami, což ho o stupně vítězů připravilo. Bronz si nakonec připsal Max Karhan.
Na závěr víkendu přišla chvíle právě Maxe Karhana. Ten sice začínal až ze čtvrtého místa, nakonec se ale propracoval k vítězství. Český pilot se posunul dopředu už po startu, kdy se chopil třetí pozice. Později byl sice široký a spadl zpět na čtvrtou příčku za Philippa Armanda Karrase, nakonec se ale před něj vrátil a v závěrečných minutách zdolal také Oscara Wurze s Kirillem Kuckovem.
Kirill Kuckov, který strávil velkou část závodu v čele, skončil druhý a opět tak porazil svého hlavního rivala v boji o titul Wurze. Rakušan byl klasifikován jako třetí. Miroslav Mikeš obsadil na závěr víkendu páté místo.
Oscar Wurz sice zůstává po mosteckém víkendu lídrem průběžného pořadí, Kirill Kuckov ale jeho náskok mírně zredukoval. Momentálně dělí dvojici 46 bodů. Třetí místo patří Karhanovi, čtvrté Mikešovi.
Víkned byl poznamenán incidentem, ke kterému došlo při volném tréninku. V něm nepříjemně kolidovali Teodor Borenstein a Franciszek Halatnik. Oba jezdci skončili v nemocnici. Momentálně se ale nacházejí ve stabilizovaném stavu, jsou při vědomí a mimo ohrožení života.
Dva závody, dvě vítězství. Vystoupení v Mostě sice bylo pro Tomáše Pekaře prvním po nedávné zlomenině klíční kosti, jezdec stáje Carpek Service se ale dostal do své obvyklé formy velmi rychle. Mělnický závodník opanoval obě jízdy a přestože při červnovém klání na Slovakia Ringu chyběl, vrátil se zpět do čela průběžného pořadí. Pomohla mu v tom mimo jiné smůla jeho týmového kolegy Davida Dziwoka.
"Všechno to vyšlo perfektně. Jsem velice spokojen. Nečekal jsem, že se mi návrat takto povede," pochvaloval si na konci víkendu Pekař. Současně podotkl, že ruka už ho při jízdě nijak neomezuje. "Už mě nic nebolí a nejsou s tím žádné komplikace," dodává.
V sobotu si Pekař dojel pro výhru stylem start-cíl. Z míry ho nevyvedly ani červené vlajky, které byly vyvěšeny po nehodě Tomáše Kazarky. V neděli se kvůli otočenému startovnímu roštu prodíral na nejvyšší stupeň z páté pozice. Do čela se definitivně dostal zhruba v polovině závodu, kdy zdolal Bartlomieje Mireckého. V tom mu hodně pomohl i jeho týmový kolega David Dziwok.
"Když jsme jeli na rovince, byl za mnou a měl větší rychlost. Šťouchnul do mě, tím mě zrychlil asi o 10 km/h a já se mohl dostat před Bartka. To byla pěkná týmová spolupráce. Chtěl bych za to Davidovi poděkovat," byl Pekař vděčný.
V sobotu se spolu s Pekařem vešli do nejlepší trojice právě stříbrný Bartlomiej Mirecki s bronzovým Nikem Stefančičem. V neděli doprovodili českého jezdce na stupních vítězů Julian Smiechowki ze stáje ORLEN Janík Motorsport a znovu Mirecki, který tentokrát dojel třetí.
Pro Davida Dziwoka, který do Mostu přijížděl jako lídr šampionátu, nešlo o povedený víkend. Polský mladík sice v prvním závodě původně dojel na třetím místě, obdržel však pětisekundový trest na kolizi, který vyústil v jeho pokles na pátou pozici. To se mu příliš nelíbilo. "Úplně jsem tomu neporozuměl, ale je to rozhodnutí sportovních komisařů a respektuji to," uvedl ke své penalizaci.
V neděli byl sice Dziwok zprvu zapojen do boje o nejvyšší příčky, jeho vystoupení ale poznamenala kolize s Bartlomiejem Mireckim. Po ní oba jezdci vycestovali ven z dráhy. Dziwok nakonec obsadil až sedmou příčku.
V průběžném pořadí má Tomáš Pekař dva podniky před koncem náskok 11 bodů před Nikem Stefančičem. David Dziwok se propadl na třetí příčku a má o 14 bodů méně než jeho parťák. Mirecki má o 17 bodů méně než Pekař a je čtvrtý.
Spokojen mohl z Mostu odjíždět mimo jiné Richard Meixner. Pro něj šlo o první start na okruzích po téměř roce a v klasifikaci Clio Cup Trophy, která je určena vozům starší čtvrté generace, dosáhl na výhru při obou jízdách.
Letošní ročník ESET Cupu pokračuje o víkendu 24.-25. srpna na Slovakia Ringu. Víkend v Orechové Potoni bude ovšem vypsán pouze pro Clio Cup Bohemia, ESET GT a vytrvalost.
Foto: ESET Cup/Petr Frýba
Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.