Víkendový přehled: Berry se zapsal mezi vítěze NASCAR, Gajser dominoval v MXGP a vede šampionát

F1, MotoGP, MXGP nebo třeba světový šampionát na ledové ploché dráze. Třetí březnový víkend přinesl fanouškům nálož kvalitního motorsportu. Vše jste mohli sledovat s naším víkendovým přehledem.

Pátek 14. března

Bridgestone FIA Eco Rally Cup a MČR v ecoRally (Český Krumlov)

Druhé dějství letošního FIA Eco Rally Cupu přineslo české vítězství. Vybojoval ho šampion z posledních dvou let Michal Žďárský s vozem Hyundai Kona. Na druhém místě skončil Guido Guerrini (KIA e-Niro) a na třetím Bernard Heine (VW ID.7 Tourer GTX).

Dvojnásobný mistr Evropy v rallye a rovněž někdejší jezdec továrního týmu Škoda v mistrovství světa Bruno Thiry byl klasifikován jako šestý. Belgičan startoval s vozem VW ID.3 GTX Performance.

Co se dalších Čechů týče, sedmou pozici obsadil Tomáš Korený, osmou Milan Bydžovský, devátou Tomáš Plesník, jedenáctou Miroslav Timura a čtrnáctou Jan Říha.

V rámci mistrovství České republiky byl nejlepší Bernard Heine. Michal Žďárský skončil druhý a třetí místo bral Antoine Dechamps.

Výsledky ZDE

Sobota 15. března

F3 (Melbourne)

Sprint

Prvním letošním vítězem FIA F3 se stal Santiago Ramos. Mexičan, který letos startuje v šampionátu druhým rokem, dosáhl na svůj premiérový triumf. V čele strávil po startu z pole position celý sprint. V úvodu ovšem musel odrážet útok Matíase Zagazety, poté se vypořádal se třemi neutralizacemi a následně čelit tlaku ze strany Martiniuse Stenshorneho. Díky kolizi mezi Javierem Sagrerou a Brunem del Pinem se dokončovalo za zpomalovacím vozem.

Stenshorne dojel do cíle jako druhý. Na stupně vítězů se dostal také třetí Roman Bilinski.

Vítěz kvalifikace Rafael Camara do cíle nedojel. Brazilec byl v 11. zatáčce čtvrtého kola součástí incidentu s Jamesem Whartonem a Laurensem van Hoepenem.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Hlavní závod

Do Melbourne dorazil déšť a Rafael Camara byl ve svém živlu. Brazilský junior Ferrari odčinil odstoupení po nezaviněné kolizi v sobotu a po startu z pole position kraloval stylem start-cíl. Na druhé pozici skončil Noah Stromsted a na třetí Théophile Naël.

Suverénní výkon v hlavním závodě posouvá Camaru do čela průběžného pořadí. Aktuálně má devítibodový náskok před druhým Naëlem a desetibodový před třetím Stromstedem.

Vítěz sprintu Santiago Ramos se musel výrazně uskromnit. Při souboji s Joshem Dufkem v první zatáčce byl totiž vyhnán na trávu a tam poté zápasil se vzpouzejícím se vozem. I proto dojel do cíle až jako šestnáctý a v průběžném pořadí padá na 7. příčku.

Kvůli náročným podmínkám se ředitelství závodu rozhodlo absolvovat první tři kola za zpomalovacím vozem. Ten poté vyrazil do akce ještě dvakrát kvůli kolizím. Při tom druhém byly vyvěšeny červené vlajky. Namísto původně plánovaných 23 kol trval závod jen 18 okruhů.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

F2 (Melbourne)

Sprint

Sezonu F2 otevírá vítězně Joshua Dürksen. Jezdec stáje AIX Racing sice stál na otočeném roštu jako druhý za Leonardem Fornarolim, s Italem se ale vypořádal hned po startu a už v první zatáčce vedl. Poté ho nerozhodily ani virtuální zpomalovací vůz společně se dvěma skutečnými a dojel si pro své třetí vítězství v šampionátu.

Loňský šampion FIA F3 Leonardo Fornaroli si sice musel nechat zajít na vítězství chuť, přesto odstartoval sezonu slušnými body. Do cíle dojel jako druhý poté, co za svými zády udržel Luka Browninga.

Roman Staněk dokončil první letošní závod na páté pozici. Z té český pilot rovněž startoval. Během sprintu se ale propadl na šestou příčku za Dina Beganoviče. Švéd se ovšem později roztočil, což Staňkovi umožnilo vrátit se na páté místo.

Vítěz kvalifikace Gabriele Mini musel kvůli penalizaci tří míst za zdržení Jaka Crawforda startovat až jako třináctý. Ital se přesto propracoval k bodům za sedmé místo.

Victor Martins, pro kterého začne hlavní závod z pole position, si v sobotu příliš nezajezdil. Pilot stáje ART Grand Prix vycestoval hned v první zatáčce z trati při souboji s Richardem Verschoorem a Romanem Staňkem. V dalším kole ho ztratil kontrolu nad vozem a v páté zatáčce narazil do bariéry. Při havárii si poškodil zavěšení a odstoupil.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

IMSA (Sebring)

Závod

Porsche dál kraluje letošnímu ročníku IMSA. Po triumfu při čtyřiadvacetihodinovce v Daytoně ovládla trojice Felipe Nasr, Nick Tandy a Dries Vanthoor také 12 hodin Sebringu. Stáj Porsche Penske Motorsport se mohla radovat z dvojitého triumfu. Stříbrný výsledek totiž zaznamenali Matt Campbell, Kévin Estré a Mathieu Jaminet.

Na stupně vítězů se vešla i Acura. O bronzový výsledek se postarali Renger van der Zande, Nick Yelloly a Álex Palou.

Posádka Phillip Eng, Kevin Magnussen a Dries Vanthoor, která si vyjela pole position, doplatila na kolizi v boxech. Ke kontaktu došlo mezi Engem a Tomem Blomqvistem. Trojice hájící barvy BMW si poškodila vůz natolik, že mechanici museli dlouho opravovat. Nakonec obsadila 44. místo se ztrátou 31 kol.

Ve třídě LMP2 triumfovali Jeremy Clarke, Tom Dillmann a Bijory Garg. V GTD Pro byli nejlepší Klaus Bachler, Laurin Heinrich a Alessio Picariello. V GTD zvítězili Indy Dontje, Philip Ellis a Russell Ward.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

MS v motokrosu (Cozar)

Kvalifikační závod MX2

Ve Španělsku začíná vítězně Thibault Benistant, který ovládl kvalifikační závod třídy MX2. Za ním dojeli druhý Sacha Coenen a třetí Liam Everts.

Úřadující šampion Kay de Wolf obsadil pátou pozici. Český zástupce Julius Mikula byl klasifikován jako dvanáctý.

De Wolf po španělském kvalifikačním závodě ztrácí vedení v šampionátu. Na prvním místě ho střídá Sacha Coenen. Dvojice má ale stejný počet bodů. Třetí Simon Laengenfelder, který skončil v sobotu jedenáctý, zaostává o 11 bodů.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Kvalifikační závod MXGP

Tim Gajser kraloval v MXGP. V úvodních kolech sice jezdil na špici lídr šampionátu Maxime Renaux, Francouz ale poté upadl ve struze. Později se Gajser ocitl pod tlakem Lucase Coenena, ten ale rovněž havaroval.

Maxime Renaux nakonec projel cílem jako druhý. Třetí skončil Paul Jonass. Romain Febvre v úvodu chyboval a proto skončil až jako devátý.

Renaux se udržel v čele průběžného pořadí. Romaina Febvreho ale na druhém místě dorovnal Tim Gajser. Dvojici chybí na lídra 8 bodů.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

MS na ledové ploché dráze (Inzell)

Martin Haarahiltunen vykročil za ziskem čtvrtého titulu mistra světa na ledové ploché dráze. Švédský závodník ovládl úvodní ze dvou podniků v německém Inzellu. Druhý skončil Heikki Huusko a třetí Max Koivula. Ti reprezentují Finsko.

Letošní mistr Evropy i republiky Lukáš Hutla obsadil deváté místo.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

MS silničních motocyklů (Termas de Río Hondo)

Sprint MotoGP

Marc Márquez kraloval stylem start-cíl i v argentinském sprintu. Ten znovu přinesl dvojitý triumf bratrů Márquezových. Na druhé pozici totiž dorazil do cíle mladší Álex. Jezdec stáje Gresini se v úvodu na rok staré motorce držel velmi těsně za svým bratrem. V závěru ale Márquez starší poodjel a stále tak drží letošní neporazitelnost.

Nejlepší trojice měla opět stejné složení jako v obou thajských jízdách. Na třetí pozici totiž dokončil sprint Francesco Bagnaia.

O nejpříjemnější překvapení dne se postaral Johann Zarco. Jezdec stáje LCR Honda zazářil už v kvalifikaci, kde obsadil třetí pozici. Ve sprintu se mu sice nepovedl start, přesto dojel na čtvrté pozici. Tím se postaral o nejlepší sprintový výsledek značky Honda od Valencie 2023, kde bral Marc Márquez třetí místo.

Honda bodovala také zásluhou Joana Mira, který obsadil osmé místo. Z pětice značek zastoupených ve startovním poli odešla s prázdnou pouze Yamaha. Tu reprezentoval nejlépe Fabio Quartararo. Mistr světa z roku 2021 ale skončil až jako desátý.

Příjemné překvapení úvodního závodu v Thajsku Aj Ogura se v Argentině zatím hledá. Do cíle sprintu dojel až na 15. pozici.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Neděle 16. března

F2 (Melbourne)

Hlavní závod

Hlavní závod F2 byl nakonec zrušen kvůli silnému dešti. Startovní pole sice bylo vysláno dvakrát na trať, snaha o rozjezd závodu ale pokaždé skončila vyvěšením červené vlajky. Jelikož nebyla v závodním režimu odjeta alespoň dvě kola, žádné body se neudělovaly.

F1 (Melbourne)

Závod

Start na přechodných pneumatikách, přechod na suché, znovu déšť, řada incidentů a tři výjezdy zpomalovacího vozu. Nová sezona F1 začala v Austrálii pořádně dramatickou podívanou, kterou nakonec vyhrál Lando Norris. Čtyřnásobný mistr světa F1 Max Verstappen začal druhou příčkou a na stupně vítězů se dostal i George Russell s Mercedesem.

Norris měl sice po většinu kol závod pod kontrolou, bez námahy ale jeho cesta za triumfem nebyla. V úvodních kolech na něj dotíral Max Verstappen a ve druhé polovině závodu týmový kolega Oscar Piastri. Když 13 kol před cílem přišel nečekaně déšť, vylétl Brit ve 12. zatáčce z trati a okamžitě zajel do boxů pro přechodné pneumatiky. Zprvu sice spadl na sedmou pozici, brzy ale pochopili i ostatní, že budou muset přezout a tak se Norris vrátil do čela. V závěrečných kolech na něj sice opět tlačil Verstappen, Norris ale útoky pilota Red Bullu vždy odrazil.

Kalich hořkosti si vypil až do dna Oscar Piastri. Domácí jezdec byl sice zapojen do boje o vítězství, 13 kol před koncem ale vycestoval z dráhy úplně stejně jako Norris a vzápětí nevybral předposlední zatáčku. Dlouho se nemohl vyhrabat z trávy a v kombinaci se zastávkou v boxech nabral ztrátu jednoho kola. Škody nakonec minimalizoval alespoň dvěma body za deváté místo.

Nevýrazný vstup do sezony zažilo Ferrari. Jak Charles Leclerc, tak Lewis Hamilton doplatili na to, že po návratu deště v závěru přezuli příliš pozdě. Leclerc tak nakonec obsadil až osmou pozici, přičemž Hamilton získal jen bod za desáté místo.

Závod přinesl velkou spoustu nehod. Jako první byl nachytán nováček Isack Hadjar, který havaroval již v zaváděcím kole. V prvním kole pak boural Jack Doohan a následně také Carlos Sainz, stejně jako Hadjar za zpomalovacím vozem. Nehoda ale nevyřadila jenom „nováčky“. Ve zdi skončil i Fernando Alonso a nakonec také Liam Lawson s Gabrielem Bortoletem.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

MS v motokrosu (Cozar)

První závod MX2

V prvním závodě MX2 vyrazil motokrosovému světu dech Ferruccio Zanchi. Ital si podmanil blátivé podmínky s 11vteřinovým náskokem na Liama Evertse. Třetí skončil i navzdory havárii v závěru obhájce titulu Kay de Wolf.

Vítěz kvalifikačního závodu Thibault Benistant obsadil čtvrtou pozici. Sacha Coenen, který se stal po sobotě lídrem šampionátu, obsadil až 11. příčku.

Zazářil Julius Mikula. Český jezdec dorazil do cíle na skvělé osmé pozici. Za svými zády nechal například někdejšího šampiona Andreu Adama, který byl po pád klasifikován jako devátý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

První závod MXGP

Totální dominance Tima Gajsera v první jízdě MX2. Slovinec zvítězil s náskokem neuvěřitelných 43 sekund před týmovým kolegou z Hondy Rubénem Fernándezem. Na třetím místě dojel Calvin Vlaanderen.

Francouzští favorité se trápili. Romain Febvre obsadil sedmou příčku, lídr šampionátu Maxime Renaux dojel po dvou haváriích až jako desátý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Druhý závod MX2

Liam Everts dokázal ovládnout druhou jízdu o více než minutu a čtvrt před Kayem de Wolfem. Třetí dojel Andrea Adamo.

Vítěz první jízdy Ferruccio Zanchi se tentokrát musel spokojit až s desátou pozicí. Protrápený závod absolvoval Sacha Coenen. Belgičan havaroval a dvakrát navštívil boxy. To pro něj znamenalo v cíli až 15. příčku.

Julius Mikula se opět blýsknul. Zopakoval totiž osmé místo ze druhé jízdy.

Celkovým vítězem podniku se stal Liam Everts před Kayem de Wolfem a Ferrucciem Zanchim. Julius Mikula byl klasifikován jako devátý, což je jeho nejlepší výsledek v mistrovství světa třídy MX2.

Průběžnému pořadí kraluje Kay de Wolf se šestibodovým náskokem před Liamem Evertsem. Třetí je Simon Laengenfelder. Juliusi Mikulovi patří 15. místo.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Druhý závod MXGP

Tim Gajser završil své španělské tažení dalším přesvědčivým vítězstvím. Na stupně vítězů ho doprovodili překvapivě motocykly značky Fantic. Druhý dojel Andrea Bonacorsi a třetí Glenn Coldenhoff.

Romain Febvre skončil pátý, Maxime Renaux dokonce až jedenáctý. Nedařilo se ani Rubénu Fernándezovi. Španěl havaroval a na druhé místo z úvodní jízdy nenavázal – skončil dvanáctý.

Tim Gajser se po perfektním španělském víkendu posouvá do čela průběžného pořadí. Slovinec vede s náskokem 20 bodů před Romainem Febvrem. Maxime Renaux je třetí se ztrátou 21 bodů.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

MS silničních motocyklů (Termas de Río Hondo)

Závod Moto3

Druhým letošním vítězem závodu Moto3 se stal po tradičně napínavém finiši Ángel Piqueras. Stupně vítězů byly stejně jako v Thajsku kompletně španělské. Druhý skončil Adrián Fernández a třetí vítěz prvního závodu José Antonio Rueda, který zůstává lídrem šampionátu.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Závod Moto2

Tým Marc VDS se dočkal po téměř dvou letech vítězství. Po suverénním tažení ho vybojoval Jake Dixon. Brit se už v úvodu dostal před vítěze kvalifikace Manuela Gonzáleze.

González sice na triumf z Thajska nenavázal, celkové vedení si ale upevnil druhým místem. Na třetí příčce skončil po souboji s Arónem Canetem Celestino Vietti. Španěl se nakonec musel spokojit se čtvrtou pozicí.

Filip Salač měl závod velmi slibně rozjetý. Český jezdec se v úvodu probíjel startovním polem vpřed a ve druhém kole byl chvíli dokonce druhý za týmovým kolegou Jakem Dixonem. Později se propadl na páté místo a při bitvě o čtvrtou příčku s Marcosem Ramírezem došlo ke kolizi, která českého jezdce poslala na zem. Zpočátku sice zkoušel pokračovat, nakonec ale odstoupil. Ramírez obsadil pátou příčku.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Závod MotoGP

Marca Márqueze opět pozlobil jeho bratr Álex, ani tentokrát ale nenašel šestinásobný šampion přemožitele. Ve třetím kole se sice mladší z Márquezů dostal na první místo, Marc se ho ale držel po celou dobu jako klíště a pět kol před koncem se definitivně vrátil do vedení. Álex Márquez zaznamenal další druhé místo.

O patrně největší překvapení závodu se postaral Franco Morbidelli. Jezdec stáje VR46 dojel do cíle jako třetí a poprvé od roku 2021 se dostal na stupně vítězů.

V úvodu sváděli boj o třetí příčku Francesco Bagnaia a Johann Zarco. Dvojnásobný mistr světa Bagnaia nakonec skončil čtvrtý, Zarco obsadil šestou příčku. V závěru Francouze předjel i Fabio di Giannantonio.

Do závodu nenastoupili Miguel Oliveira ani Lorenzo Savadori. Oliveiru poslal v sobotním sprintu k zemi Fermín Aldeguer, za což dostal pro hlavní závod penalizaci dlouhého kola. U Oliveiry se sice žádné zlomeniny nepotvrdily, měl ale obavy o vazy v levém rameni a proto se raději rozhodl nestartovat. Lorenza Savadoriho, který zaskakoval u Aprilie za Martína, nepustila na start bolest levého ramene. Tu si přivodil v sobotu, kdy se snažil zachránit svou krizovku a zabránit pádu.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

NASCAR Cup Series (Las Vegas)

Závod

V Las Vegas se zrodil nový vítěz závodu NASCAR. Pro své premiérové vítězství v nejvyšší kategorii si dojel Josh Berry. O výhru svedl v závěru boj s Danielem Suárezem. Rozhodnutí přišlo 13 kol před koncem, kdy se Berry před Suáreze dostal.

Daniel Suárez se musel spokojit se druhou pozicí. Třetí skončil Ryan Preece.

Christopher Bell, který vyhrál v předchozích třech závodech, svou šňůru neprodloužil. Tentokrát projel cílem až jako dvanáctý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Foto: MotoGP

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.