Dva body i jízda na třetí příčce. König zažil na závěr superbikové sezony svůj nejlepší víkend

Čtrnácté místo a dva body v závěrečném druhém závodě a rovněž jízda na třetí pozici před výměnou pneumatik v sobotním klání. Pro Olivera Königa skončila na Phillip Islandu jeho premiérová sezona v MS superbiků letošním nejvydařenějším víkendem.

Už v prvním závodě nebyl König od zisku bodů daleko. Na osychající trati startoval jako dvacátý a v úvodních kolech kroužil po dráze nedaleko za nejlepší patnáctkou. Poté ale průběh závodu ovlivnily podmínky na dráze. Ta osychala pořád více a stále větší množství závodníků mířilo do boxů přezout na suché gumy. Oliver byl jedním z těch, kteří se snažili přezouvání oddálit a brzy se tak českým fanouškům naskytl velmi netradiční, ačkoli hezký pohled. Jezdec stáje Orelacu kroužil po dráze jako třetí za Scottem Reddingem a Kylem Smithem.

Konečný výsledek ale nakonec bodovaný nebyl. Strategie pozdější zastávky se jako správná neukázala a König tak projel cílem na devatenácté pozici.

Zastavit později bylo rozhodnutím Olivera: „Ukazovali mu box o tři kola dříve, ale rozhodl se, jak se rozhodl. Když jel na třetím místě a všichni přijeli pro suchou gumu, tak jsem si přál jak nikdy, aby ještě sprchlo,“ řekl Königův manažer Miloš Čihák.

König své rozhodnutí okomentoval následovně: „Chtěl jsem, aby se závod odjel v těchto podmínkách, což se ale nestalo,“ přiznal.

To, jak vysoko se pohyboval před zastávkou, příliš neprožíval: „Ani jsem nevěděl, že jsem v ten moment třetí,“ dodal.

Zatímco většina během závodu přezula na suché gumy, Kyle Smith vydržel na mokrém obutí až do konce a rozhodně se nedá říct, že by se mu toto rozhodnutí nevyplatilo. Dojel totiž dvanáctý a získal čtyři body. König ovšem nelituje toho, že se nerozhodl stejně.

„Podle propočtů by mě dohnali, bohužel,“ vysvětluje.

Nejlepší výsledek v sezoně

V sobotu König na 15. místo z Indonésie nenavázal, v neděli už se mu to ale podařilo. V superpole závodě opět začal slibně. V úvodu se totiž dostal až na 11. místo. Opět se ale jelo na osychající trati a jelikož Oliver obul mokré gumy, postupně ztrácel tempo a nakonec obsadil až 20. příčku. V závěrečném závodě už se ale dočkal. V úvodu sice jezdil devatenáctý, postupně se ale vypracoval na šestnácté místo.  Pět kol před cílem pak kolidovali Eugene Laverty s Javierem Forésem. Tento incident sice závod předčasně ukončil, Königa ovšem dostal ke dvěma bodům za čtrnácté místo.

V cíli z toho sice byly body, zpočátku ale König uvažoval, že odstoupí: „Začátek závodu se mi nepovedl, od druhého kola jsem měl nějaký problém s výfukem. Uvažoval jsem, že zastavím. Když jsem viděl, že se nic zásadního s motorkou neděje kromě zvuku, tak jsem se rozhodl, že budu pokračovat,“ popsal své potíže.

Z konečného výsledku měl pochopitelně radost: „Mám radost z těch dvou bodů. Představoval jsem si, že rok bude jednodušší. Učil jsem se mnoho novým věcem. Myslím, že jsem vyrostl. Rád bych v superbicích zůstal,“ říká König, který v celkovém pořadí obsadil se třemi body 27. pozici.

Zdali König bude i příští rok pokračovat u stáje Orelac, by mělo být jasné velmi brzy. Právě na Phillip Islandu totiž měla proběhnout rozhodující jednání.

Jen jedno odstoupení

Svou první kompletní sezonu v MS superbiků zakončil König s pozoruhodnou bilancí dokončených závodů. Z celkových 36 jízd jich totiž dokončil hned 35. Jedinou výjimkou byl superpole závod v Mostě, kde havaroval.

„Na jednu stranu mě to těší, ale raději bych dojel půlku závodů a tu druhou půlku v první desítce než takhle. Zase jsem ale odjel mnoho kol a opravdu hodně se naučil. Atmosféra v týmu byla skvělá,“ říká König ke své bilanci.

Miloš Čihák má pro svého svěřence slova chvály: „Je pro mě až neuvěřitelné, že nedělal chyby na litrové motorce. Tedy kromě jednoho předjížděcího manévru v Mostě, kdy to zkusil. Nedopouštěl se chyb ani v závodech na mokré nebo polomokré trati. A když jezdec nepadá, tak určitě má potenciál zrychlovat. Hlavně v posledních pěti závodech předváděl časy na úrovni kolem dvanáctého místa. Předjížděl závodníky, kteří jsou mnohem zkušenější. Paráda, že se sezona zakončila takovým způsobem,“ zhodnotil Königovo letošní počínání.

Na Phillip Islandu bude MS superbiků závodit i při svém dalším závodním víkendu. Od 24. do 26. února zde totiž odstartuje příští sezona.

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.