Žádná "vejška", žádné angažmá. Königovo pokračování v MS superbiků má podmínku

Buď si Oliver König zařídí studium na vysoké škole, nebo v mistrovství světa superbiků skončil. Takovou podmínku dal českému závodníkovi jeho manažer Miloš Čihák, který momentálně vyjednává se španělskou stájí Orelac o pokračování spolupráce.

"V současné době už vše finalizujeme, ale já se zatím zdráhám tento krok (podepsat smlouvu s Orelacem - pozn. red.) učinit. Oliver mi totiž zapomněl říci, že v minulém roce nechodil na vysokou školu. Dal jsem mu ultimátum - buď to napraví, nebo v tomto roce prostě nepojede," říká Čihák.

Když se Čihák dozvěděl, že König od června přestal vysokou školu navštěvovat, byl hodně naštvaný: "Jednoznačně jsme se domluvili, že v tomto nemůže polevit a že studium je pro jeho budoucnost a uplatnění rovněž velmi důležité. Když jsem se to dozvěděl, vyčetl jsem mu to takovým způsobem, že to mělo parametry jak z hororu od Alfreda Hitchcocka," přiznává.

Na finální rozhodnutí o Königově budoucnosti bychom ale neměli čekat dlouho: "Co mám zprávy, tak Oliver v tom aktivitu vyvíjí a o jeho budoucnosti by mělo být jasno v příštím týdnu," dodává Čihák.

Ačkoli Königovo setrvání u Orelacu ještě není definitivně potvrzené, figuruje pražský rodák v předběžné startovní listině. Na našem serveru jste se ale už dříve mohli dočíst, že stále nedošlo k podpisu smlouvy.

Zájem měli i jiní

Loňská sezona byla pro Königa první kompletní v MS superbiků (v roce 2021 už ale odjel závěrečný podnik v Indonésii za tým Pedercini). Dlouhou dobu sice zůstával jediným ze stálých účastníků, který ještě nezískal body, v posledních dvou podnicích ovšem přišel zvrat. Nejprve zaznamenal 15. místo při druhém závodě v Indonésii a poté si polepšil na 14. příčku při závěrečné jízdě na australském Phillip Islandu. Tři body mu v celkovém pořadí šampionátu stačily na 27. pozici.

Königovy loňské výkony vzbudily podle Čiháka zájem také u jiných týmů: "O Olivera byl zájem také z řad jiných týmů. Je pro mě až neuvěřitelné, že během toho náročného roku nedělal chyby na litrové motorce. A když jezdec nepadá, tak určitě má potenciál zrychlovat, což si uvědomují také manažeři z jiných stájí."

König se stal desátým závodníkem z České republiky, který získal v MS supebiků body. Před ním to dokázali Jakub Smrž, Karel Abraham, Ondřej Ježek, Jiří Mrkývka, Karel Hanika, František Mrázek, Matěj Smrž, Jiří Dražďák a Marek Svoboda.

Letošní sezona MS superbiků odstartuje už na konci nadcházejícího měsíce. V termínu 25.-26. února se totiž jezdci utkají o první body tam, kde skončil loňský ročník - na australském Phillip Islandu. Během posledního červencového víkendu se pojede i u nás v Mostě.

Kdyby čistě teoreticky König v MS superbiků nakonec nepokračoval, neznamená to, že šampionát zůstane zcela bez české stopy. Působí zde totiž i česko-japonský tým MIE Racing Honda, mezi jehož spolumajitele patří právě Miloš Čihák. Barvy stáje letos bude hájit i nadále bývalý jezdec MotoGP Hafizh Syahrin, jeho kolegou už ovšem nebude Leandro Mercado, ale Eric Granado.

MIE Racing Honda bude nově působit i v MS supersportů, a to ve spojení se španělskou stájí MS Racing. Zde za ni pojedou Adam Norrodin s Tarranem Mackenziem. Žádný český jezdec v předběžné startovní listině nefiguruje. Ondřej Vostatek ovšem nedávno v našem rozhovoru uvedl, že se ještě pokusí sehnat sedačku. Ve třídě Supersport 300 bude i nadále působit tým Accolade Smrž Racing se španělskou dvojicí Yeray Saíz Márquez a José Luis Pérez Gonzáles. Za německou stáj Füsport-RT Motorsports by SKM-Kawasaki navíc bude závodit i Petr Svoboda.

Foto: Orelac Racing

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.