Sezona, která rozhodne o tom, jak se bude dále vyvíjet závodní kariéra Romana Staňka. Český pilot vstupuje do nového ročníku s mistrovským týmem Invicta a nemůže mít jiné než nejvyšší ambice.
„Celé testování proběhlo úplně super,“ pochvaluje si Staněk začátek svého působení v elitní stáji. „Neměli jsme žádné mechanické problémy a auto fungovalo skvěle jak v kvalifikační, tak závodní simulaci. Samozřejmě ale jsou to testy, takže se nedá úplně říct, na jaké pozici jsem skončil. Každopádně v autě jsem se cítil výborně,“ byl spokojen.
Třídenní předsezonní testy se uskutečnily v závěru února v Barceloně. Z hlediska kombinovaných výsledků se Staněk dostal do nejlepší desítky pouze během úvodního dne, kdy zajel devátý čas. V nadcházejících dvou dnech se umístil jako čtrnáctý, respektive sedmnáctý. Za zmínku ale stojí také páté místo v dopolední části prvního dne nebo odpolední čtvrtá pozice ze dne druhého.
Staňkův týmový kolega Leonardo Fornaroli, který se loni stal šampionem FIA F3, přestože nevyhrál jediný závod, zvládl první den lépe – zajel třetí čas. Ve zbylých dvou dnech dopadl lépe Staněk. Fornaroli si připsal 21., respektive 19. příčku.
Stáj Invicta patří k elitě F2 od vstupu do tohoto šampionátu v roce 2019, kdy se ještě jmenovala Virtuosi. Nejúspěšnější rok zažil britský tým loni. Tehdy ovládl nejen hodnocení stájí, ale také klasifikaci jezdců zásluhou Gabriela Bortoleta. V minulosti s týmem uspěli také Luca Ghiotto (3. v roce 2019), Callum Ilott (vicemistr v roce 2020), Čou Kuan-jü (3. v roce 2021) nebo Jack Doohan (3. v roce 2023). Zdá se proto, že Staněk letos nemůže mít jiné ambice než ty nejvyšší.
K Invictě se český pilot přesouvá po dvou letech s Tridentem. V roce 2023 obsadil celkové 18. místo, přičemž nejlepšího výsledku dosáhl při sprintu na Red Bull Ringu, kde se umístil jako pátý. Sezonu 2024 sice Staněk nedokončil, když se tři podniky před koncem s Tridentem rozešel kvůli nízké konkurenceschopnosti, v úvodu sezony ale zazářil při sprintu v Melbourne. Ten se mu podařilo vyhrát.
Letošní sezona bude klíčová pro Staňkovu budoucnost. Sám pilot se totiž nechal slyšet, že ve F2 letos jede naposledy. Je ale třeba dodat, že ani v případě titulu se Staňkovi nemusí otevřít cesta do F1. Poslední roky ukazují, že týmy z královny motorsportu se zajímají především o piloty, kteří uspějí nejlépe ihned – to dokládají například případy Oscara Piastriho nebo Gabriela Bortoleta, kteří se v letech 2021 a 2024 stali šampiony hned na první pokus. Naopak Felipe Drugovich (2022) a Théo Pourchaire (2023), kteří čekali na titul tři roky, se sedačky ve F1 dodnes nedočkali.
Před svým odletem do Austrálie navštívil Roman Staněk také Pražský hrad, kde ho minulý pátek přijal prezident Petr Pavel. Návštěvy se zúčastnil mimo jiné bývalý pilot F1 Jean Alesi, který den předtím převzal v Národním technickém muzeu Zlatý volant pro světovou osobnost motorsportu a při té příležitosti rovněž poskytl exkluzivní rozhovor pro server MotorMix.cz.
„Je to obrovská čest, že jsem mohl být součástí tohoto setkání,“ odcházel Staněk se silným dojmem. „Možnost mluvit s panem prezidentem takto těsně před odletem do Austrálie je pro mě obrovskou motivací. Do sezony jdu s jasným cílem – bojovat o nejlepší výsledky a ukázat, že český motorsport má ve světě místo,“ dodal.
Pro víkend v Melbourne si Staněk nachystal speciální přilbu. Tradiční bílý design doplňují modrá, žlutá a a zelená. Tato kombinace poukazuje na australské barvy a motivy.
Tým Invicta vstupuje do nové sezony krátce po změně vlastnické struktury. Výrobce hodinek Invicta Watch Group totiž kompletně dokončil odkup stáje, což s sebou nese i změny v managementu. Role výkonného ředitele a týmového šéfa se ujímá James Robinson, bývalý obchodní manažer týmu Renault nebo ředitel globálního sponzoringu F1. Týmovým manažerem se stává Geoff Spear, který dosud působil u týmu jako závodní inženýr. Spearovo povýšení znamená, že Roman Staněk musel dostat nového závodního inženýra. Stal se jím Colin Sommerville.
Zakladatelé stáje Declan Lohan, Andy Roche a Paul Devlin už nyní součástí vedení nejsou. Lohan byl doposud výkonným ředitelem, Roche týmovým šéfem a Devlin týmovým manažerem. Roche ovšem zůstává jako konzultant pro provozní záležitosti a jezdecký rozvoj.
Městský okruh v australském Albert Parku, který o víkendu novou sezonu otevře, patří k nejrychlejším v kalendáři. To platí ještě více po úpravách, ke kterým na dráze došlo v roce 2022 s cílem zvýšit příležitosti pro předjíždění. Trať měří 5,303 kilometru a její součástí jsou hned čtyři DRS zóny – to je větší množství, než kdekoli jinde.
Jelikož není trať přes rok běžně využívána k závodům, budou si muset závodníci dát zejména na začátku víkendu pozor na špinavý asfalt. Potýkat se budou také s hrboly.
Sezona sice ještě ani nezačala, hned tři týmy ale přijíždějí do Austrálie s penalizacemi. Deset míst ztratí na roštu sprintu i hlavního závodu piloti týmů Trident (Sami Meguetounif, Max Esterson), DAMS (Jak Crawford, Kush Maini) a Rodin (Amaury Cordeel, Alex Dunne). Tyto stáje totiž při testech navrtaly do svých vozů difuzory a s pomocí přídavných trubiček odvedli vzduch k dodatečně nainstalovaným tlakovým senzorům. Díky tomu mohli posbírat více dat a tím získat výhodu v podobě lepšího pochopení přísavného efektu vozu.
Ačkoli Roman Staněk dokázal loni v Melbourne vyhrát sprint, zbývající starty na této trati pro něj už tolik vydařené nebyly. Loňský hlavní závod dokončil jako patnáctý a v roce 2023 nebodoval vůbec. Při sprintu mu nevyšel risk s přezutím na mokré pneumatiky a obsadil 16. příčku. Cílem hlavního závodu sice původně projel cílem jako desátý, což by znamenalo jeden bod, následná pětisekundová penalizace za předjíždění pod žlutými vlajkami ale způsobila pád na 14. příčku.
Pokud chtějí čeští fanoušci sledovat účinkování Romana Staňka v Austrálii kompletně, budou si muset přivstat, v krajním případě vůbec nejít spát. Volný trénink startuje o půlnoci ze čtvrtka na pátek. Kvalifikace přijde na řadu v 7:30 našeho času. Sprintový závod se koná v sobotu od 4:15, nedělní hlavní závod od 1:30.
Sprintový závod bude vypsán na 23 kol a jezdci při něm nebudou muset stavět u mechaniků. Nedělní hlavní závod už bude o 10 kol delší a platí pro něj povinnost zastávky v boxech. Co se týče složení startovního roštu, v obou případech je základem kvalifikace. Čistě podle těchto výsledků se ale startuje až v neděli. Na startu sobotního sprintu dochází k otočení nejlepší desítky.
V Austrálii bude F2 závodit teprve potřetí. „Druhá liga“ zde totiž F1 doprovází teprve od roku 2023. Naopak královna motorsportu v Melbourne startuje již od roku 1996. Výjimkou byly sezony 2020 a 2021, kdy se nejelo kvůli koronaviru.
Foto: Invicta Racing, Roman Staněk via Facebook, FIA Formula 2
Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.