Salač bojoval při své derniéře v Moto3 o bednu, nakonec mu unikla jen těsně

Filip Salač byl během závodu třídy Moto3 ve Valencii po celou dobu součástí vedoucí skupiny a bojoval o umístění na stupních vítězů. Nakonec se český závodník musel při svém posledním závodě před přesunem do Moto2 spokojit se čtvrtým místem.

Na okruhu Ricarda Torma ve španělské Valencii vrcholí tento víkend letošní sezona MS v závodech silničních motocyklů. Pro českého závodníka Filipa Salače se nejedná pouze o poslední závodní víkend letošního ročníku, ale i o derniérové vystoupení ve třídě Moto3. Od příští sezony se totiž přesouvá do Moto2, kde bude hájit barvy týmu Gresini.

Na startu závodu stál Salač ve druhé řadě. Kvalifikace totiž pro závodníka stáje Prüstel GP skončila pátým časem. A i v závodě byl vidět. Hned od startu totiž figuroval ve vedoucí skupině a již během druhého kola se poprvé ukázal na pódiových pozicích, když se dostal na třetí příčku. V kontaktu s čelem závodu se byl schopen držet i v dalších kolech.

Ve 14. kole se ale Salačův závod začal komplikovat. Nejprve se po kontaktu se soupeřem v poslední zatáčce propadl na osmou příčku. Zanedlouho mu navíc sportovní komisaři udělili penalizaci průjezdu dlouhým kolem za překračování traťových limitů. Po odpykání tohoto trestu se český jezdec propadl až na 12. příčku.

Ani po svém trestu ale Salač nevypadl z vedoucí skupiny, nevzdal se, dokázal získávat zpátky ztracené pozice a nakonec mu chyběl jen kousek k tomu, aby podruhé v kariéře vystoupil na stupně vítězů. Cílem totiž projel jako čtvrtý. O tomto výsledku rozhodl až v poslední zatáčce, kde se dostal před Denize Öncua, který byl příliš široký.

V konečném pořadí šampionátu nakonec Salač obsadil 16. příčku se ziskem 71 bodů.

Výsledky ZDE
Konečné pořadí ZDE

Úvodní foto: Prüstel GP

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.