Salač se v Jerezu poprvé svezl na Moto2. V pondělí byl nejrychlejším z nováčků

Filip Salač si při soukromých testech v Jerezu poprvé vyzkoušel motocykl Moto2 stáje Gresini. V pondělí zajel při testu dodavatele pneumatik Dunlop osmý nejrychlejší čas a umístil se nejvýše z nováčků.

Filip Salač za sebou má první kilometry na motocyklu třídy Moto2. Český závodník totiž nastoupil za stáj Gresini, jejíž barvy bude od příští sezony v prostřední kubatuře mistrovství světa hájit, v soukromých třídenních posezonních testech kategorií Moto2 a Moto3 v Jerezu.

Testy odstartovaly v neděli, kdy si trať pronajala stáj Marc VDS. Kromě belgického týmu se ale v akci ukázaly i jiné stáje včetně Gresiniho a Filipa Salače. Pondělí bylo vyhrazeno ryze třídě Moto2, pro kterou uspořádal testovací den její dodavatel pneumatik Dunlop. Na andaluském okruhu se jezdí i v úterý. Trať má tentokrát zamluvenou tým Ajo. Kromě něj můžeme vidět na dráze i další stáje, tentokrát už ale mezi nimi Gresini není.

Mokro hned při premiéře

Italský tým zakončil svůj testovací program v pondělí. Salač během dvou dnů absolvoval okolo sta kol. Hned během svého prvního dne na tomto stroji se musel vypořádat mimo jiné i s mokrou tratí.

"První den na motocyklu Moto2 byl perfektní. Rychle jsme si na motorku zvykli. Stále ale toho budeme muset najít mnohem více, abychom byli konkurenceschopní. Už teď se ale s týmem cítím skvěle. To samé můžu říct i o motorce. Kolo za kolem jsme se zlepšovali a na trati, na které nebyly ani zdaleka ideální podmínky, jsme se pokoušeli najít limit," řekl Salač o svém prvním dnu v sedle Moto2.

Nejlepší nováček

Pondělí bylo jediným dnem testů, kdy se jezdcům měřily časy. A Salač mezi třiadvaceti závodníky nepropadl. Vešel se totiž do první desítky. S časem 1:42,548 obsadil osmou příčku, ze které ztratil na vítězného Celestina Viettiho 842 tisícin sekundy. Kromě umístění mezi nejlepší desítkou mohla Salače těšit i skutečnost, že dopadl nejlépe z nováčků.

"V pondělí jsme měli k dispozici více referencí, jelikož na trati se ukázali všichni jezdci a také bylo sucho. Byli jsme rychlí a s prací, kterou jsme odvedli, jsem spokojen a věřím že tým také," uvedl držitel pódiového umístění z letošního závodu Moto3 v Le Mans po skončení pondělního programu.

Salač v pondělí porazil mimo jiné i svého týmového kolegu Alessandra Zacconeho. Také Ital zažije příští rok v Moto2 svou premiérovou sezonu, na rozdíl od Salače však nepřichází z Moto3, ale z elektrické MotoE. V pondělí obsadil desátou příčku. V závěru testovacího dne ho ale potkal také pád. Salač si připsal také skalp letošního šampiona Moto3 Pedra Acosty, který se příští rok přesouvá do Moto2 se svým letošním týmem Red Bull KTM Ajo. V pondělí skončil Španěl třináctý.

Je ale třeba dodat, že do pondělního testu nezasáhli všichni z dosud potvrzených jezdců pro další sezonu Moto2. Chyběli jezdci stáje Idemitsu Honda Team Asia Somkiat Chantra s Aiem Ogurou, dále závodníci Italtransu Lorenzo Dalla Porta s Joem Robertsem, Bo Bendsneyder ze stáje Pertamina Mandalika SAG, Barry Baltus z RW Racingu a Manuel González s Keminthem Kubem z týmu Yamaha VR46 Master Camp.

Výsledky pondělního testovacího dne. Foto: Circuito de Jerez

Úvodní foto: Gresini Racing

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.