Rok 2021 znamenal také výročí 120 let závodění pod značkou Škoda, potažmo jejího předchůdce Laurin & Klement. Seznamte se s nejslavnějšími závodními speciály z bohaté historie Škody Motorsport.
Po úspěších motocyklů Laurin & Klement na závodních kolbištích se do popředí rychle draly také první automobily mladoboleslavské značky. Modely Laurin & Klement FC a odvozené typy FCS a FCR dobyly v letech 1908 až 1911 vavříny na nejtěžších závodech té doby. Konstruktér automobilky Laurin & Klement Otto Hieronimus stanovil v roce 1908 rychlostní rekord své třídy na britském okruhu v Brooklands.
Model Laurin a Klement RK/M je jedním z mála dochovaných vozidel dokladujících fúzi společnosti Laurin a Klement Mladá Boleslav s libereckou továrnu automobilů RAF, orientovanou na automobily pro majetnější vrstvy. V roce 1921 vznikly z iniciativy legendárního závodníka Saši Kolowrata-Krakowského na bázi dvou starších vozů typu RK sportovní speciály Laurin & Klement RK/M. Kolowratův vůz RK/M se dochoval do dnešních dnů a patří mezi nejcennější exponáty Národního technického muzea v Praze.
V lednu 1936 obsadil roadster Škoda Popular na Rallye Monte Carlo druhé místo ve třídě do 1500 cm3. Kožené kombinézy, nezávislé topení a pneumatiky Baťa s terénním dezénem testovali jezdci v zasněžených Krkonoších. Limitovaná série vozů Škoda Popular Monte Carlo spojila to nejlepší z designu i sportovní techniky automobilky Škoda.
Speciál Škoda Sport se v roce 1950 zúčastnil vytrvalostního závodu 24 h Le Mans a dodnes je posledním českým vozem s českou posádkou, který tam startoval. V Le Mans 1950 si Škoda Sport vedla skvěle, po 13 hodinách ale musela posádka Bobek/Netušil odstoupit pro banální závadu. Sport byl derivátem sériového modelu Škoda 1101 přezdívaného „Tudor“, představeného v roce 1946.
Závodní vůz Škoda 1100 OHC patří k hlavním milníkům 120letého angažmá mladoboleslavské automobilky v motoristickém sportu. Dynamické tvary, lehká konstrukce, litrový výkon 85 k a rychlostní maximum 200 km/h dokládají schopnosti konstruktérů automobilky Škoda. Jeden ze dvou vyrobených a dochovaných exemplářů otevřeného závodního vozu Škoda 1100 OHC je ozdobou sbírky Škoda Muzea.
V závěru 50. let se Škoda začala pozvolna vracet na mezinárodní sportovní scénu. Úspěchy v automobilových soutěžích hojně sklízely vozy Spartak a především Octavia ve sportovní verzi Touring Sport. V roce 1961 vyhrála tradiční Rallye Monte Carlo ve své třídě soukromá finská posádka Esko Keinänen – Rainer Eklund s vozem Škoda Octavia TS a celkově se umístila na šesté příčce.
Monoposty Škoda F3 představovaly v 60. letech špičkové náčiní pro stejnojmennou kategorii formulových závodů. Technika modelu Škoda 1000 MB s motorem vzadu, hmotnost 420 kg, motor 1,0 l, výkon až 90 k a maximální rychlost 210 km/h. V roce 1966 zvítězil Jaroslav Bobek s monopostem Škoda F3 v mistrovství republiky, v roce 1968 vyhrál Miroslav Fousek tehdejší mistrovství F3 socialistických zemí.
Prototypy Škoda patřily v první polovině 70. let k tomu nejexotičtějšímu a nejrychlejšímu na domácích závodních tratích. Spidery, kterým se lidově říkalo "placky", poháněly prototypové motory Š 720 OHC o výkonu až 180 koní. Škoda Spider B5 se dochoval do dnešních dnů a je ozdobou sbírky Škoda Muzea. Škoda Spider II zajel jako první vůz v historii trať slavného závodu do vrchu Ecce Homo v čase pod čtyři minuty.
Soutěžní prototypy Škoda 180/200 RS byly prvními nositeli slavného sportovního označení. Obě verze poháněly prototypové motory Š 720 OHC o výkonu až 163 koní. Škoda 180/200 RS se zúčastňovala soutěží v letech 1974-75, tedy do příchodu kultovního modelu Škoda 130 RS.
Škoda 130 RS patřila na přelomu 70. a 80. let k nejúspěšnějším soutěžním i závodním automobilům v Evropě. V roce 1981 se Škoda s vozem Š 130 RS stala mistrem Evropy značek v závodech cestovních vozů, zaznamenala i četné úspěchy v MS v automobilových soutěžích včetně vítězství v Rallye Monte Carlo 1977. Výkon tradiční třináctistovky OHV uložené za zadními koly vyšponovali v Mladé Boleslavi až na 142 koní. Škoda 130 RS v originálním továrním provedení byla vyrobena v počtu téměř 200 kusů.
Automobil postavený podle specifikací rallyové skupiny B, ve které soutěžily vozy s velkou volností úprav oproti sériovým typům. Škoda 130 LR dosáhla do té doby historicky nejúspěšnějšího výsledku automobilky Škoda, když se v roce 1986 posádka Křeček – Motl umístila 6. absolutně v Rallye San Remo. Zákaz skupiny B na konci roku 1986 ukončil také krátkou mezinárodní kariéru typu LR. Modely 130 LR a 130 L/A byly posledními soutěžními vozy Škoda s motorem umístěným vzadu.
Po čtvrtstoletí vozů s koncepcí “vše vzadu” byl nový model Favorit z roku 1987 revoluční novinkou. Škoda Favorit byla od počátků úspěšným soutěžním vozem, který pravidelně vítězil v objemové kategorii do 1300 cm3 a nezřídka se prosazoval i v celkovém pořadí soutěží místrovství světa. Absolutním vrcholem soutěžní kariéry vozu Škoda Favorit bylo vítězství v tzv. formuli 2, tedy kategorii vozů s pohonem jedné nápravy o objemu motoru do dvou litrů v roce 1994. K mezinárodním úspěchům postačoval osvědčený osmiventilový čtyřválec o objemu 1299 cm³ s rozvodem OHV, který dosahoval výkonu 105 koní a točivého momentu 117 Nm.
Po úspěšném účinkování modelu Škoda Favorit na tratích světových soutěží převzala v roce 1995 štafetu nová Škoda Felicia. Škoda Felicia Kit Car se pravidelně prosazovala i v celkovém pořadí soutěží světového šampionátu. Pod kapotou se postupně objevily čtyřválcové motory o objemu 1,3, 1,5 a 1,6 litru. Škoda Felicia Kit Car - nejúspěšnější Škoda s pohonem jedné nápravy v mistrovství světa.
Po úspěšné éře modelů Favorit a Felicia s předním pohonem byla Škoda Octavia WRC prvním soutěžním vozem z Mladé Boleslavi s pohonem obou náprav. Octavia WRC vynikala kromě rychlosti robustností a spolehlivostí, které proměnila v mnohé úspěchy. Vůz Škoda Octavia WRC dosahoval výkonu 300 koní a točivého momentu až 600 Nm. Mezi největší úspěchy vozu Škoda Octavia WRC patří třetí místo Armina Schwarze v Rallye Safari v roce 2001 a vítězství ve třech ročnících domácího mistrovství v automobilových soutěžích.
Škoda Fabia WRC byla po modelu Octavia WRC druhým a posledním vozem Škoda postaveným podle pravidel nejvyšší soutěžní kategorie WRC. Fabia WRC vynikala kompaktními rozměry a podobně jako její předchůdce pohonem všech kol se třemi aktivními diferenciály. Pro úspěšnou homologaci typu Fabia WRC bylo nezbytné vyrobit sérii 2 500 kusů civilního vozu Fabia RS. S vozem Škoda Fabia WRC se poprvé výrazněji prosadil tovární pilot Škody Jan Kopecký.
Škoda Fabia S2000 byla vozem postaveným podle pravidel nové třídy Super 2000 Rallye (S2000). Atmosférický dvoulitrový motor o výkonu 280 koní a pohon všech kol. Projekt vozu Škoda Fabia S2000 znamenal znovuzrození továrního týmu Škoda Motorsport a po čtyřech letech také oficiální návrat značky Škoda na mezinárodní scénu. Speciál Škoda Fabia S2000 vyhrál celkem padesát národních a mezinárodních šampionátů po celém světě.
Soutěžní vůz, blízký sériovému modelu, v roce 2015 vystřídal speciál Škoda Fabia S2000. Přeplňovaný motor o objemu 1,6 litru s výkonem 214 kW (290 k) a pohon všech kol. Náklady na vývoj a soutěžní provoz snižuje jednotná technika, předepsaná soutěžními pravidly, a komponenty, vyvinuté ze sériových dílů. Do konce sezony 2021 více než 1500 vítězství, tituly z mistrovství světa, mistrovství Evropy a národních šampionátů po celém světě.
Foto: Škoda Auto
Sportovní redaktor online deníku Aktuálně.cz a externí spolupracovník redakcí motormix.cz a ceskeokruhy.cz je jedním z nejlepších českých motoristických novinářů. Motorsportu propadl už v dětství a věnuje se mu velkou část své novinářské kariéry.