Moto3 v Austinu: Salač byl po pádu odnesen na nosítkách. Brzy budu zpátky, vzkazuje

Účastníka MS v závodech silničních motocyklů ve třídě Moto3 Filipa Salače jsme mohli během prvního říjnového víkendu vidět ve Velké ceně Ameriky v Austinu. Jeho účinkování jsme pro vás sledovali.

Filipa Salače čeká během prvního říjnového víkendu patnáctý závod letošní sezony mistrovství světa silničních motocyklů. Dva týdny po Velké ceně San Marina v Misanu se jezdci přesouvají za "velkou louži". Na programu je totiž Velká cena Ameriky na okruhu v Austinu.

Do hlavního města státu Texas přijíždí Salač jako sedmnáctý muž průběžného pořadí. Na konto dosud nasbíral 46 bodů. Jeho nejlepším letošním výsledkem je druhé místo z mokré Velké ceny Francie, která se konala v květnu na okruhu v Le Mans. Tehdy ještě Salač hájil barvy stáje Snipers a do cíle dojel druhý. Při posledních dvou závodech na MotorLandu Aragón a v Misanu ovšem šachovnicovou vlajku nespatřil vůbec. Na okruhu Amerik se tak bude snažit tuto šňůru ukončit.

"Trať v Austinu je hodně náročná. Závodil jsem zde už ale v roce 2019 a hodně se mi líbila. Už se nemůžu dočkat, až se zde znovu posadím na motorku a budeme spolu s týmem pokračovat v práci. Momentálně máme dobrou rychlost a nyní jen musíme tuto výkonnost udržet až do konce nedělního závodu," řekl Salač před víkendem.

První vystoupení mladoboleslavského rodáka na této trati z roku 2019, kdy také startoval za tým PrüstelGP, skončilo nebodovaným 20. místem. Loni do Austinu mistrovství světa kvůli koronaviru nezavítalo.

Pátek

První volný trénink

Úvodní volný trénink třídy Moto3 se konal na mokré trati. A pro české barvy dopadl slibně. Filip Salač totiž zajel čas 2:32,254 a skončil druhý. Porazil ho pouze italský závodník Niccoló Antonelli ze stáje Avintia VR46, který byl o 102 tisícin rychlejší.

Druhý volný trénink

Druhý trénink už se jel na suchu a pro Salače dopadl ještě lépe než ten první. S časem 2:17,280 totiž vyhrál a vedoucí pozice mu po pátku patří i v kombinovaných tréninkových výsledcích. Výsledek ze druhého tréninku by navíc mohl být klíčový z hlediska boje o postup do druhé části kvalifikace. Pro sobotu totiž existuje riziko, že se vrátí déšť.

Sobota

Třetí volný trénink

Ve třetím tréninku si Filip Salač připsal devátý nejrychlejší čas. Stejnou pozici obsadil i v kombinovaných tréninkových výsledcích a zajistil si tak postup přímo do druhé části kvalifikace.

Kvalifikace

Velká cena Ameriky začne pro Filipa Salače ze třetí řady. V kvalifikaci totiž jezdec stáje PrüstelGP zajel sedmý čas.

Neděle

Warm-up

V neděli jezdce třídy Moto 3 přivítalo slunečné počasí. Filip Salač si připsal jedenáctý čas. Jeho nejpovedenější kolo mělo hodnotu 2:17,496.

Závod

Filip Salač se hned v úvodním kole propadl mimo nejlepší desítku a nakonec do cíle nedojel vůbec. Jedenáct kol před koncem totiž tvrdě havaroval. Na místě nehody zasahovali lékaři a byla vyvěšena červená vlajka. Salač byl z okruhu odnesen na nosítkách. Byl ovšem při vědomí.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Později Salač zveřejnil ve svém instagramovém příběhu fotografii z nemocničního lůžka s odřenými klouby. "Díky za všechny zprávy. Brzy budu zpět," napsal. Mistrovství světa v závodech silničních motocyklů sice nyní bude pokračovat až za tři týdny Velkou cenou Emilie-Romagni v Misanu, Salač měl ale původně v plánu závodit i během nadcházejícího víkendu v Mostě. Zde se má zúčastnit šestihodinového vytrvalostního závodu a spolu s Dominikem Jůdou a Oliverem Königem utvořit posádku týmu TME Racing.

I po Velké ceně Ameriky zůstává Salač celkově sedmnáctý se 46 body.

Úvodní foto: PrüstelGP

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.