Víkendový přehled: Larson se stal třetím letošním vítězem v NASCAR, Porsche zabralo ve WEC kompletní pódium

Startuje F1 a její doprovodné šampionáty i WEC. Sezona 2024 se rozjela na plné obrátky. Všechny významné podniky jste mohli během prvního březnového víkendu sledovat v našem víkendovém přehledu.

Pátek 1. března

FIA F3 (Sáchir)

Sprint

Vítězem prvního letošního sprintu FIA F3 se stal Arvid Lindblad. Junior Red Bullu sice startoval jako čtvrtý, nejprve se ovšem posunul na třetí místo a pak zdolal i dvojici stáje ART Grand Prix Nikola Tsolov a Laurens van Hoepen, která sváděla boj o vítězství po většinu závodu.

Van Hoepen nakonec projel cílem jako druhý. V závěru za sebou udržel jenom těsně Leonarda Fornaroliho. Tsolov se musel spokojit se čtvrtou pozicí.

Dino Beganovic se po vítězství v kvalifikaci pátečním sprintem protrápil. Už v první zatáčce kolidoval se Santiagem Ramosem. Při tomto incidentu si přivodil defekt pneumatiky, ale také desetisekundovou penalizaci. Nakonec obsadil až 29. místo.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

F2 (Sáchir)

Sprint

Prvním letošním vítězem F2 se stal Zane Maloney. Člen juniorky Sauberu se na nejvyšší stupeň propracoval až z osmé pozice. Šlo o jeho první triumf ve F2.

Jak Crawford dojel po startu z pole position druhý. Na třetí pozici projel cílem Pepe Martí.

Vítěz kvalifikace Gabriel Bortoleto se dostal z desáté pozice na šestou. Andrea Kimi Antonelli potvrdil, že přechod rovnou z regionální formule do F2 pro něj nebude snadný. Italský junior Mercedesu, který byl v posledních týdnech považován za jednoho z kandidátů na sedačku Lewise Hamiltona v sezoně 2025, dojel čtrnáctý. Během závodu se objevil v boxech, kde nazul nové pneumatiky. Stejný krok učinil i jeho týmový kolega Oliver Bearman. Brit se trápil podobně jako jeho parťák od Premy a skončil až šestnáctý.

Roman Staněk do cíle nedojel.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Sobota 2. března

MS v dálkových rallye (Abú Zabí Desert Challenge)

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

FIA WEC (Lusail)

Závod

Porsche, Porsche a opět Porsche. Tak vypadalo složení stupňů vítězů úvodního závodu letošního ročníku FIA WEC, který byl v Kataru vypsán na 1812 kilometrů.

Triumf si připsala posádka stáje Penske ve složení Kévin Estre, André Lotterer a Laurens Vanthoor. Trojice figurovala v čele již od druhé hodiny závodu, kdy Vanthoor využil chyby jezdce Peugeotu Nica Müllera. Od té doby byla cesta posádky za triumfem bezproblémová. Zhruba deset minut před cílem ovšem Estre kolidoval s vozem Lexus GT3, který předjížděl o kolo zpět a poškodil si při tom levou stranu karoserie. Kvůli tomu musel Francouz do boxů, aby si nechal na levou stranu znovu nalepit samolepku se startovním číslem. Ani to ho ale na cestě za výhrou nezastavilo.

Zatímco druzí skončili Will Stevens, Norman Nato a Callum Ilott ze stáje Jota, třetím nejlepším prototypem Porsche 963 byl ten v rukou Michaela Christensena, Matta Campbella a Frédérica Makowieckého. Trojice, která stejně jako vítězové hájí barvy týmu Penske, sice startovala z pole position, v úvodu ji ale zdržely dvě zastávky v boxech kvůli potížím s vibracemi pneumatik.

Porsche sice obsadilo kompletní stupně vítězů, chybělo ale málo a tento úspěch jim překazil Peugeot. Posádka Jean-Éric Vergne, Nico Müller a Mikkel Jensen sice ztratila vedení už ve druhé hodině závodu, pak ale směřovala za druhou příčkou. Dvě kola před koncem ovšem začal Vergne ztrácet výkon a kvůli tomu nakonec projel cílem až jako sedmý. Konec francouzské značky byl ale ještě hořčí. Vergne, Jensen a Müller totiž byli nakonec vyloučeni. Francouz odstavil vůz na cílové rovince rovnou po průjezdu cílem a nedopravil ho do parc fermé vlastními silami.

Po startu se v čele závodu ukázalo i Ferrari. Miguel Molina se totiž ze čtvrtého místa na roštu ihned posunul na první pozici. Později se ale vystoupení Španěla a jeho parťáků Antonia Fuoca s Nicklasem Nielsenem zkomplikovalo. Molina totiž při nájezdu do boxů nesprávným způsobem přejel bílou čáru a za to obdržel penalizaci průjezdu boxy. Nakonec byl klasifikován jako sedmý.

Ještě hůře ovšem dopadli Alessandro Pier Guidi, Antonio Giovinazzi a James Calado. Britovi nejprve odlétla zadní karoserie po incidentu s vozem třídy GT3 a kvůli opravám ztratil dvě kola. Později ještě dostal penalizaci průjezdu boxy za to, že na cílové rovince téměř natlačil do zdi Juliena Andlauera. Výsledkem bylo pouze 13. místo.

Nejvýše držel prapor Ferrari prototyp stáje AF Corse. S ním dojeli Robert Kubica, Robert Švarcman a Jifej Je na páté pozici.

Úřadující šampioni od Toyoty zažili kvůli nepříznivému BoP těžký víkend. Zatímco Mike Conway, Kamuj Kobajaši a Nyck de Vries obsadili šesté místo, Sébastien Buemi, Brendon Hartley a Rjó Hirakawa se umístili na deváté pozici.

V LMGT3 triumfovali Klaus Bachler, Alex Malychin a Joel Sturm s vozem Porsche stáje Manthey PureRxcing. Za nimi skončily dva vozy Aston Martin. Zatímco druhé místo brali Ian James, Daniel Mancinelli a Alex Riberas, třetí Erwan Bastard, Clément Mateu a Marco Sorensen.

Působení Valentina Rossiho v šampionátu začalo čtvrtým místem. Na něj legendární Ital dosáhl se svými parťáky Maximem Martinem a Ahmadem al Harthym.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

FIA F3 (Sáchir)

Hlavní závod

I hlavní závod FIA F3 patřil v Bahrajnu britskému jezdci. Na nejvyšší stupeň vystoupal Luke Browning. Junior Williamsu ovládl závod stylem start-cíl. Na roštu mu sice patřilo druhé místo, ihned však využil nepovedeného startu Dina Beganovice a ujal se vedení. Jde o Browningovo první vítězství ve FIA F3, loni už ovšem triumfoval při nemistrovské Velké ceně Macaa.

Na druhém místě dorazil do cíle Christian Mansell. Stupně vítězů zkompletoval Tim Tramnitz.

Vítěz sprintu Arvid Lindblad se tentokrát musel spokojit s osmým místem. V průběžném pořadí ho tento výsledek odsunul na pátou příčku. Novým lídrem se stává Browning, který má čtyřbodový náskok před Tramnitzem a sedmibodový před Mansellem.

Beganovic se po špatném startu nakonec umístil jako třináctý. Švéd tak z Bahrajnu odjíždí pouze se dvěma body, které získal za výhru ve čtvrteční kvalifikaci.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

F2 (Sáchir)

Hlavní závod

Dva závody, dvě vítězství. Zane Maloney ovládl v Bahrajnu po pátečním sprintu také sobotní hlavní závod. Junior stáje Sauber o svém triumfu rozhodl již v úvodu. Po startu ze třetího místa se totiž posunul do čela už v první zatáčce a od té doby udržoval závod pod kontrolou.

Spolu s barbadoským závodníkem se podívali na stupně vítězů nováčci. Zatímco jako druhý dorazil do cíle Pepe Martí, třetí pozici obsadil Paul Aron. Oba o svých výsledcích rozhodli v závěrečných kolech, kdy se dostali před Zaka O´Sullivana. Pilot stáje ART Grand Prix se trápil na opotřebovaných pneumatikách a místo stříbrného výsledku se tak musel spokojit se čtvrtou příčkou.

Vítěz kvalifikace a současně úřadující šampion FIA F3 Gabriel Bortoleto obsadil páté místo. Brazilcova situace se zkomplikovala už v úvodu. Na výjezdu z první zatáčky totiž poslal do hodin Isacka Hadjara. Francouzovi se následně nedokázal vyhnout Enzo Fittipaldi. Došlo k incidentu, na trať vyjel zpomalovací vůz a Bortoleto dostal desetisekundový trest. V závěru se pokoušel udolat O´Sullivana, o 68 tisícin sekundy mu ale podlehl.

Zpomalovací vůz vyjel na dráhu celkem dvakrát. Později se tak stalo kvůli technickým problémům Victora Martinse, který odstavil svůj vůz.

Bortoletův týmový kolega u stáje Invicta Kush Maini vystoupal vysoko. Ind byl ve čtvrtek diskvalifikován po vítězství v kvalifikaci kvůli porušení technických předpisů a musel zak začínat z úplného chvostu. Přesto nakonec posbíral body za sedmé místo. Bodoval i sledovaný nováček Andrea Kimi Antonelli. Ital byl klasifikován jako desátý.

Český jezdec Roman Staněk opouští Bahrajn s nulou. Pilot Tridentu obsadil v hlavním závodě 13. místo. O 2,5 sekundy porazil Richarda Verschoora, který dojel čtrnáctý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

F1 (Sáchir)

Závod

Ve F1 zůstalo i po zimní přestávce vše při starém. Při Velké ceně Bahrajnu si dojel dominantním způsobem pro svůj 55. triumf v kariéře Max Verstappen a vykročil tak za ziskem již svého čtvrtého titulu v kariéře. Druhý dojel jeho týmový kolega Sergio Pérez a třetí Carlos Sainz.

V závěru závodu panovalo napětí mezi piloty RB. Juki Cunoda byl požádán, aby před sebe pustil Daniela Ricciarda. Australan kroužil po dráze na měkkých pneumatikách a tým mu chtěl dát šanci zaútočit na dvanáctého Kevina Magnussena. Cunoda sice příkaz uposlechl, byl však velmi rozhořčený, což dával hlasitě najevo do své vysílačky. Ricciardovi se nakonec Magnussena předjet nepodařilo a dvojice RB obsadila 13., respektive 14. místo.

 

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Pondělí 4. března

NASCAR Cup Series (Las Vegas)

Závod


Po Williamu Byronovi a Danielu Suárezovi se mezi letošní vítěze zapsal Kyle Larson. Jezdec stáje Hendrick Motorsports porazil jen těsně Tylera Reddicka, kterého pokořil o 441 tisícin sekundy. Třetí dojel úřadující šampion Ryan Blaney.

Larsona dostala výhra do čela průběžného pořadí. Zde má nyní k dobru osm bodů před Blaneym.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Foto: Hendrick Motorsports

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.