Víkendový přehled: Šampion Kristoffersson zakončil vítězně MS v rallyekrosu, Bastianini překvapil triumfem v MotoGP

Mistrovství světa v rallyekrosu v Hong Kongu, pokračující boj o titul v MotoGP v Sepangu nebo Setkání mistrů v Sosnové. I to přinesl druhý listopadový víkend.

Pátek 10. listopadu

Česká trofej v ecoRallye (Rallye Praha)

Závod

Výsledky ZDE

Sobota 11. listopadu

TCR World Tour (Bathurst)

První závod


Úvodnímu závodu TCR World Tour v Bathurstu dominoval Santiago Urrutia. Jezdec stáje Lynk & Co sice začínal až jako druhý, hned po startu ale překonal vítěze kvalifikace Troye D´Alberta. Od té doby vedl Uruguaycův světle modrý vůz po celý závod. Nezastavil ho ani výjezd zpomalovacího vozu kvůli odstavenému autu Mikela Azcony. Španěl si poškodil pravé přední kolo v době, kdy jel na čtvrtém místě.

Troy D´Alberto se po startu propadl i za Néstora Girolamiho. V dalších kolech sice Argentince hodně naháněl a několikrát dokonce i naznačil útok, recept na něj ale nenašel. Zatímco Girolami tak projel cílem jako druhý, D´Alberto se musel spokojit se třetí příčkou. Vyhrál ale klasifikaci seriálu TCR Australia.

Yann Ehrlacher, který musel kvůli výměně motoru startovat až ze sedmé pozice a ne z druhé, skončil čtvrtý. Rob Huff sice projel cílem jako šestý, i tak se ale mohl radovat. Brit totiž střídá v čele průběžného pořadí Norberta Michelisze. Ten se zatím trápí a první závod dokončil pouze na 10. pozici.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

MS silničních motocyklů (Sepang)

Sprint MotoGP

Álex Márquez si připsal své druhé sprintové vítězství v MotoGP. Za jezdcem stáje Gresini dorazili do cíle další dva závodníci na motocyklech Ducati. Zatímco druhý skončil Jorge Martín, třetí pozici obsadil Francesco Bagnaia. Jezdec stáje Pramac tak stáhl Italův náskok v čele průběžného pořadí na 11 bodů.

Velké ceny Malajsie se na divokou kartu účastní také dvojnásobný mistr světa superbiků Álvaro Bautista. Španěl se ale při svém prvním startu v šampionátu po pěti letech pohybuje daleko od bodovaných pozic. Do cíle sprintu dorazil jako dvacátý druhý.

Oba jezdci tovární Hondy skončili na zemi. Zatímco Marc Márquez nakonec obsadil 21. příčku, Joan Mir dojel na posledním 23. místě.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

MS v rallyekrosu (Hong Kong)

První závod


Johan Kristoffersson si definitivně zajistil svůj šestý titul. Švéd sice při prvním závodě skončil kvůli technickým problémům ve finále až šestý, i to mu ale stačilo.

Vítězem závodu se stal Kevin Hansen. Druhý skončil Niclas Grönholm a třetí Timo Scheider.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Setkání mistrů (Sosnová)

Finálové jízdy

Z letošního Setkání mistrů si odnesli vítězství Petr Semerád (Rally R5), Martin Kouřil (Rally 4WD), David Horák (SuperBuggy), Martin Jerman (ZAV GT), Petr Nešetřil (Porsche), Ondřej Šenk (Supercars), Dominik Nwelati (Rally 2WD), Libor Teješ (Super1600), Lukáš Keller (ZAV 4WD), Roman Svoboda (ZAV 2WD), Miroslav Janouch (HA) a Luboš Čížek (Audi).

Výsledky ZDE

 

Clio Cup Series (Barcelona)

První závod


Úvodní barcelonský závod vyhrál Gabriele Torelli. Ital udolal v těsném souboji Anthonyho Jurada, který se musel spokojit se druhou pozicí. Třetí skončil David Pouget.

Český jezdec Tomáš Pekař dorazil do cíle jako osmý.

Ačkoli Torelli zvítězil, v boji o titul šampiona Clio Cupu Europe stále tahá za kratší konec. David Pouget má totiž náskok 27 bodů. To znamená, že mu v neděli stačí dojet v rámci této klasifikace do sedmého místa. Slušně nakročeno má Pouget i ve francouzské klasifikaci. Zde vede o 12 bodů před Nicolasem Milanem.

Ve španělském hodnocení Clio Cupu v sobotu vyhrál Jordi Palomeras. Po titulu ale sahá Adrian Schimpf. Ten skončil při úvodním závodě v rámci této klasifikace jako druhý, a to i navzdory desetivteřinové penalizaci za kolizi s Alexanderem Finkelsteinem. Zítra mu stačí ke korunovaci jenom dojet.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Neděle 12. listopadu

TCR World Tour (Bathurst)

Druhý závod

Norbert Michelisz vrátil úder. Po sobotním desátém místě využil Maďar ve druhé jízdě startu z pole position díky obrácenému startovnímu roštu a dojel si pro vítězství. Tento triumf ho současně vrací do čela průběžného pořadí.

Ačkoli Michelisz startoval jako první, cesta za prvenstvím rozhodně nebyla přímočará. Jezdec Hyundai se totiž v úvodních metrech propadl za Aarona Camerona s Frédericem Vervischem. Zatímco Belgičana zdolal už během úvodního kola, když využil jeho neúspěšného útoku na Camerona, s domácím závodníkem se potýkal ještě další tři kola. Ve čtvrtém kole ho ale definitivně odsunul dozadu.

Cameronovi sice dal později zabrat Vervisch, i tak ale dojel druhý a současně si připsal vítězství v klasifikaci TCR Australia. Vervisch byl v závěru odsunut dokonce až mimo nejlepší trojici. Poslední stupeň vítězů tak nakonec zabral Thed Björk.

Rob Huff, který se po sobotním závodě nakrátko ujal celkového vedení, tentokrát obsadil čtvrté místo. Yann Ehrlacher sice projel cílem jako sedmý, pozdější penalizace pro Fréderica Vervische a Néstora Girolamiho za neférovou sportovní výhodu ho však posunuly na páté místo. Mikel Azcona musel po odstoupení v první jízdě startovat až jak dvacátý druhý. Postupně se ale propracoval na jedenáctou příčku. I tak se ale Španělovy naděje na zisk titulu zmenšují stále více.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Třetí závod


Nejlépe se s Bathurstem rozloučila stáj Cyan Racing a Lynk & Co. Pro vítězství si totiž dojel Yann Ehrlacher před týmovým kolegou Thedem Björkem. Stupně vítězů doplnil třetí Rob Huff.

Norbert Michelisz dojel po vítězství ve druhém závodě na páté pozici. Jeho týmový kolega Mikel Azcona dopadl o poznání hůře. Španěl boural při jízdě za zpomalovacím vozem a šachovnicovou vlajku nespatřil. Tím definitivně vyhasly jeho naděje na zisk titulu.

Stáj Cyan Racing si dvojitým vítězstvím definitivně zajistila titul mezi týmy. Chybělo navíc málo a mohla ho oslavit hned trojitým triumfem. V úvodu totiž její závodníci kroužili na čele v pořadí Ehrlacher, Urrutia a Björk. Urrutia měl ale v pátém kole kontakt se zdí a kvůli poškozenému zavěšení nemohl dojet do cíle.

Zatímco mezi stájemi už je rozhodnuto, v klasifikaci jezdců něco takového neplatí ani náhodou. Před závěrečným podnikem v Makau se totiž dělí o celkové vedení Yann Ehrlacher s Robem Huffem. A pokud by se vám to takto nezdálo dost dramatické, třetí Norbert Michelisz zaostává o jediný bod.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

MS silničních motocyklů (Sepang)

Závod Moto3


Nizozemci se po 33 letech opět dočkali vítězství v MS silničních motocyklů. Při Velké ceně Malajsie totiž poprvé v životě triumfoval Collin Veijer. Ten za sebou jen těsně udržel druhého Ajumua Sasakiho se třetím Jaumem Masíou.

Stříbrný výsledek pomohl Sasakimu posílit naději na zisk titulu. K vedoucímu Masíovi se totž dva závody před koncem přiblížil na 13 bodů.

Zbylým aspirantům na titul se příliš nedařilo. Iván Ortola sice obsadil čtvrtou pozici, Daniel Holgado, Deniz Öncü i David Alonso ale skončili na zemi. Z této trojice dojel do cíle jako jediný Öncü, který byl klasifikován jako dvanáctý.

Okruh kandidátů na titul se snížil ze šesti jezdců na čtyři. Kromě Masíi a Sasakiho stále žije matematická naděje také u třetího Davida Alonsa (-41) a čtvrtého Daniela Holgada (-41).

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Závod Moto2


V Moto2 je rozhodnuto o šampionovi. Pedro Acosta sice projel cílem až jako druhý za dominantním Fermínem Aldeguerem, i tento výsledek ale budoucímu jezdci stáje Gas Gas v MotoGP stačil k zisku titulu. Ve svých 19 letech se stal nejmladším šampionem Moto2 v historii. Jen těsně překonal Marca Márqueze.

Stupně vítězů byly ryze španělské. Na třetím místě dorazil do cíle Marcos Ramírez. Pro jezdce stáje American Racing šlo o první pódiové umístění v prostřední kubatuře.

Tony Arbolino, který před závodem mohl jako jediný ještě ohrozit Pedra Acostu, nezažil vydařené vystoupení. V úvodu měl Ital kontakt s Ajem Ogurou a Arónem Canetem, po kterém vycestoval ven z dráhy a propadl se až za nejlepší dvacítku. Nakonec dojel desátý.

Filip Salač se po třech nevydařených závodech vrátil na body. Jezdec stáje Gresini si připsal 14. příčku.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Závod MotoGP

Enea Bastianini nemohl na spekulace o jeho možném konci v továrním týmu Ducati zareagovat lépe. Velké ceně Malajsie totiž Ital naprosto dominoval a získal své první vítězství v sezoně.

Na stupně vítězů se nedostali jezdci jiné značky než Ducati. Vítěz sprintu Álex Márquez byl klasifikován jako druhý. Třetí dojel lídr šampionátu Francesco Bagnaia. I on ale mohl být spokojen. Jeho hlavní rival v boji o titul Jorge Martín totiž obsadil čtvrtou příčku, což znamená, že Bagnaia navyšuje své celkové vedení na 14 bodů.

Na divokou kartu startující Álvaro Bautista se ani v neděli bodů nedočkal. Dvojnásobný superbikový mistr světa se umístil na 17. příčce.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

MS v rallyekrosu (Hong Kong)

Druhý závod

Sezona skončila vítězně pro šampiona. Závěrečné klání v Hong Kongu patřilo Johanu Kristofferssonovi. Na stupně vítězů ho doprovodil jeho týmový kolega Ole Christian Veiby, který bral druhou příčku. Stupně vítězů zkompletoval překvapivě Patrick O´Donovan. Pro Brita šlo o teprve druhý start mezi rallyekrosovou elitou.

Sobotní vítěz Kevin Hansen se sice až do finále neprobojoval, i tak se ale může radovat z titulu vicemistra světa. Jeho hlavní soupeři totiž nedokázali nahnat dostatečný počet bodů, aby Švéda překonali. Zatímco Niclas Grönholm skončil až pátý, Timo Scheider dopadl ještě hůře než Hansen a obsadil osmé místo. Celkový bronz tak putuje do rukou Grönholma.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Lamborghini Super Trofeo Europe (Vallelunga)

První závod Am a LC Cup

Pro vítězství si dojela domácí posádka stáje VSR ve složení Giovanni Anapoli a Piergiacomo Randazzo. Druzí skončilli Pierre Feligioni s Renaudem Kuppensem. Bronz bral Gabriel Rindone.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

První závod Pro a Pro-Am

Mezi účastníky tříd Pro a Pro-Am kralovali Mattia Michelotto s Gillesem Stadsbaderem. Druhý dojel Amaury Bonduel a třetí Oliver Söderstörm a Largim Ali.

Pro posádku stáje Mičánek Motorsport powered by Buggyra začal víkend sedmým místem. To v kategorii Pro-Am zaznamenali Karol Basz s Bronislavem Formánkem.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Druhý závod Am a LC Cup

Druhý závod přinesl prvenství Ibrahimu Badawymu. Egypťana následovala francouzská dvojice Julien Piguet - Alban Varutti. Bronz si odnesli vítězové první jízdy Giovanni Anapoli s Piergiacomem Randazzem.

Libor Dvořáček a Kurt Wagner obsadili šesté místo v klasifikaci LC Cup.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Druhý závod Pro a Pro-Am

Na závěr víkendu se radovali z triumfu Ugo de Wilde a Rodrigo Testa. Druhý dojel Brendon Leitch a třetí příčku si připsal Andrzej Lewandowski s Lorisem Spinellim.

Posádce Bronislav Formánek - Karol Basz závěrečný závod štěstí nepřinesl. Jezdci stáje Mičánek Motorsport powered by Buggyra do cíle nedojeli.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Clio Cup Series (Barcelona)

Druhý závod

Gabriele Torelli vyhrál i druhý závod víkendu. Druhý skončil Adrian Schimpf, který tímto výsledkem stvrdil titul španělského šampiona. Třetí pozici obsadil David Pouget, který si tak zajistil další dva tituly. Stal se šampionem evropské i francouzské klasifikace.

Český jezdec Tomáš Pekař si oproti sobotě o jedno místo polepšil. Jezdec stáje Carpek Service se po startu ze 13. příčky propracoval na šestou.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Foto: Kristoffersson Motorsport

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.