Víkendový přehled: Bretton Racing slaví titul v Asian Le Mans Series, Evans triumfoval ve Švédské rallye

Daytona 500 zahájila nový ročník NASCAR, WRC zamířilo na švédský sníh a v Asian Le Mans Series se uskutečnily finálové bitvy. Mimo jiné i to nabídl třetí únorový víkend.

Pátek 14. února

NASCAR Cup Series (Daytona)

První duel

Úvodní duel skončil po dramatickém závěru výhrou pro Bubbu Wallace. Jezdec stáje 23XI Racing porazil o pouhých 82 tisícin Williama Byrona. Děkovat za to mohl týmovému kolegovi Tyleru Reddickovi, který ho v závěru popostrčil. Sám Reddick byl nakonec klasifikován jako pátý. Třetí dojel Ty Dillon.

Velký příběh závodu napsal Justin Allgaier. Jezdec stáje JR Motorsports skončil devátý a jakožto nejlepší jezdec z vozů bez koncese, která zaručuje účast v celé sezoně, se probojoval do hlavního závodu. Jedním ze spolumajitelů týmu je dvojnásobný vítěz Daytony 500 Dale Earnhardt Jr. Ten se tak v neděli poprvé zúčastní závodu NASCAR Cup Series v roli spolumajitele stáje.

Naopak již po 13 kolech skončil duel pro legendárního Hélia Castronevese. Čtyřnásobný vítěz Indy 500 nebo držitel dvou vítězství z 24 hodin Daytona se připletl do hromadné kolize, jejímž spouštěčem byl kontakt mezi Chandlerem Smithem a Justinem Haleyem. Brazilec se sice snažil dostat své auto do boxů, potkal ho ale ještě jeden náraz do zdi. Jakožto „jezdec světové třídy“ ale dostane výjimku a závodu Daytona 500 se bude moci v neděli zúčastnit.

Výsledky ZDE

Druhý duel

Také při druhém duelu se rozhodovalo až v samotném závěru. O výhru bojovali Austin Cindric s Erikem Jonesem. Jones sice projel cílem jako první, těsně před cílem se ale rozsvítila žlutá světla kvůli incidentu za zády obou jezdců. V té době byl ještě první Cindric a vítězství tak putovalo k němu.

Třetí pozici obsadil Chris Buescher. Úřadující šampion Joey Logano byl klasifikován jako pátý.

Výsledky ZDE

Formule E (Džidda)

První závod

Vůbec první závod formule E v Džiddě vyhrál Maximilian Günther. Pilot stáje DS Penske si triumf vybojoval až v poslední zatáčce, kdy pokořil Olivera Rowlanda. Ten se musel spokojit se druhým místem, přičemž třetí skončil Taylor Barnard.

Rowland sice na své vítězství z Mexico City nenavázal, přesto se ale může radovat z posunu do čela průběžného pořadí. Pilot Nissanu má aktuálně k dobru čtyři body před Antóniem Félixem da Costou, kterého odsunul na druhou příčku. Portugalec si sice dojel v pátek pro dva body za deváté místo, jeho vystoupení ale poznamenala kolize se soupeřem. Při ní přišel o část zadního křídlo, což mělo ve zbytku závodu vliv na aerodynamiku jeho vozu. Třetí je v celkovém pořadí Maximilian Günther, jehož ztráta na Rowlanda činí šest bodů.

Další letošní nepovedený závod zažil úřadující šampion Pascal Wehrlein. Pilot Porsche přišel k defektu pravé zadní pneumatiky poté, co mu ji předním křídlem propíchl Mitch Evans. Oba piloti museli následně do boxů – Wehrlein pro novou gumu, Evans pro nové křídlo. Wehrlein byl nakonec klasifikován jako patnáctý, Evans jako dvacátý.

První závod v Džiddě přinesl premiéru takzvaného pit boostu. Jedná se o zastávku v boxech, při které vozy doplní 10 % energie.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Sobota 15. února

Asian Le Mans Series (Yas Marina)

První závod

Malthe Jakobsen, Michael Jensen a Valerio Rinciella jsou kousek od titulu. Posádka stáje Algarve Pro Racing získala v pátém letošním závodě už třetí vítězství. Na druhé pozici skončila jejich sesterská posádka ve složení Alex Quinn, Kriton Lendoudis a Oliver Caldwell. Bronz zaznamenali Tom Dillmann, Vladislav Lomko a Giorgio Roda z týmu Proton Competition. Tuto trojici připravila o vítězství penalizace průjezdu boxy za kolizi.

Mezi posádkami Algarve Pro Racing se rozhodlo o triumfu až v posledním kole. Jako první do něj totiž najížděl Alex Quinn. Brit už ale musel šetřit palivo, protože se ve snaze zvítězit snažil ušetřit zastávku v boxech. Malthe Jakobsen si před něj nakonec ale našel cestu.

James Allen, Fred Poordad a Tristan Vautier ze stáje RD Limited, kterým před startem patřilo průběžné druhé místo, obsadili až osmou příčku s jedním kolem ztráty, za což mohl defekt pneumatiky Freda Poordada. Toto komplikované vystoupení výrazně snižuje šance posádky na zisk titulu.

Jako lídři šampionátu vstoupí do posledního závodu Jakobsen, Jensen a Rinciella. Ti mají před Quinnem, Lendoudisem a Poordadem 16bodový náskok. Poordad, Allen a Vautier jsou pozadu o 24 bodů.

V kategorii LMP3 získali druhé vítězství v řadě Nick Adcock, Ian Aguillera a Chris Short. Spokojenost ale mohla panovat také u české stáje Bretton Racing. Theodor Jensen, Jens Reno Möller a Griffin Peebles totiž dokončili závod jako druzí, díky čemuž se Jensen a Möller posunuli do čela jezdecké klasifikace.

Posádka stáje Ultimate, která vedla průběžné pořadí před začátkem víkendu, dokončila závod až jako pátá. Vystoupení Mattea Quintarelliho, Leonarda Colavity a Louise Sterna poznamenala kolize s Rinatem Salikhovem. Vše začalo v momentě, kdy se Stern neúspěšně pokusil předjet Marka Pattersona a v poslední zatáčce se roztočil. Ve snaze zapojit se zpět do akce zkřížil Stern cestu Rinatu Salikhovovi. Pro Salikhovova a jeho parťáky Gabrieleho Pianu s Lucou Stolzem tím závod skončil.

Quintarelli, který jako jediný z posádky číslo 35 stáje Ultimate absolvoval všechny závody, spadl na průběžné druhé místo. Chris Short, Ian Aguilera a Nick Adcock ztrácejí ze třetí pozice 10 bodů.

Gétéčka přinesla dvojité vítězství stáje Manthey. Vyhráli Riccardo Pera, Richard Leitz a Ryan Hardwick. Na druhé místo dosáhli Joel Sturm, Klaus Bachler a Gabriele Piana. Pera, Lietz a Hardwick vedou před posledním závodem průběžné pořadí o 9 bodů před Auem, Sturmem a Bachlerem. Gabriele Piana a Rinat Salikhov se po sobotním odstoupení propadli z prvního místa na třetí. I jim chybí na čelo 9 bodů.

Sobotní závod byl v úvodu přerušen na 83 minut červenou vlajkou. Mohla za to kolize dvou Porsche, v nichž seděli Ibrahim Al-Abdulghani a Johannes Zegler, a následné opravy bariér. Závod byl po restartu prodloužen o 30 minut.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Formula Winter Series (Valencie)

První závod

Gabriel Gómez vyhrál třetí závod v sezoně. Druhý skončil Leo Robinson a třetí Maxim Rehm, který si tak spravil chuť po vyloučení z úvodního podniku v Portimau.

Své průběžné vedení navýšil Gómez již na 45 bodů. To je rozestup, který už se blíží hodnotě dvou vyhraných závodů.

Českým závodníkům se bodovat nepodařilo. Lépe zajel při své premiéře Jan Koller, který obsadil 16. místo. Teodor Borenstein byl klasifikován jako devatenáctý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Formule E (Džidda)

Druhý závod

Ve formuli E se rýsuje první vážný favorit na letošní titul. Sobotní závod v Džiddě přinesl druhý letošní triumf Oliveru Rowlandovi. Brita doplnili na stupních vítězů dva jeho krajané. Za pilotem Nissanu dojeli jezdec McLarenu Taylor Barnard a Jake Hughes z Maserati. Vydařený britský den podtrhl i někdejší šampion Jake Dennis, který byl klasifikován jako čtvrtý.

Saúdskoarabská výhra pouští Rowlanda do trháku. António Félix da Costa a Maximilian Günther, kteří byli po pátku jeho nejbližšími pronásledovateli v průběžném pořadí, se totiž navzájem vyřadili v kolizi po startu. Tu zavinil Günther, který pilota Porsche sestřelil. Díky tomu nyní Rowland vede s náskokem 17 bodů. Na druhé místo se posunul Taylor Barnard, Da Costa je třetí.

Úřadující šampion Pascal Wehrlein dorazil do cíle na osmé příčce. Osmý je pilot Porsche i průběžně. Na Olivera Rowlanda už mu chybí 43 bodů, což je suma, která se téměř rovná dvěma výhrám.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

AMA Supercross (Detroit)

Závod

Cooper Webb se konečně dočkal. Jezdec Yamahy si po dvou druhých místech v řadě za sebou konečně dojel pro vítězství. Na stadionu Ford Field v Detroitu strávil většinu závodu na druhém místě za Kenem Roczenem, v závěru ale německému jezdci vítězství sebral. Roczen, kterého zdrželi mimo jiné jezdci o kolo zpět, obsadil druhé místo. Na třetí pozici skončil Chase Sexton.

Sexton si sice připsal bronzový výsledek, cesta za ním ale byla pořádně trnitá. Jezdci KTM se totiž nejprve nepodařil start a následně během prvního kola havaroval, což ho srazilo až na poslední 22. místo. Poté ale předvedl velkou stíhací jízdu, kterou nakonec dotáhl až na stupně vítězů.

Ačkoli si Sexton získal v Detroitu srdce nejednoho fanouška, v čele průběžného pořadí už se nyní nenachází sám. Bodově ho totiž vyrovnal právě Cooper Webb. Na celkové třetí místo se vrací Ken Roczen. Ten přeskočil Jasona Andersona, který v Detroitu obsadil po havárii v posledním kole až šestou příčku. Vítěz z Tampy Malcolm Stewart byl klasifikován jako čtvrtý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Neděle 16. února

Formula Winter Series (Valencie)

Druhý závod

Maxim Rehm vyhrál druhý závod ve Valencii, přičemž tým US Racing si připisuje dvojité pódiové umístění s třetím Gabrielem Gomezem, který startoval do závodu z Pole position. Dvojici rozdělil na druhém pódiovém stupínku Leo Sami Robinson z týmu Hitech GP. 

Závod nedopadl šťastně pro českého závodníka Teodora Borensteina, jehož vůz poslal smyk do kačírku a na trať musel být vyslán Safety Car. Jan Koller závod dokončil na 14. místě. Do cíle nakonec dojel i Borenstein, který byl klasifikován jako dvacátý devátý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE


Třetí závod

Třetí závod víkendu vyhrál Leo Sami Robinson z US Racing. Druhé místo patřilo celkovému lídrovi Gabrielu Gomezovi, třetí projel pod šachovnicovou vlajkou Maksimilian Popov. Teodor Borenstein obsadil 26. příčku, Jan Koller tentokrát do cíle nedojel.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

WRC (Švédská rallye)

Na švédském sněhu kraloval Elfyn Evans. Závodník Toyoty ale musel být ve střehu až do samotného závěru. Na cestě za vítězstvím ho totiž pořádně potrápil týmový kolega Takamoto Kacuta. Japonec se dostal do čela nejprve v pátek po páté rychlostní zkoušce a poté také v neděli dva testy před koncem. Nakonec mu premiérový triumf unikl o 3,8 sekundy.

Úřadující šampion Thierry Neuville se sice po celou soutěž trápil s přetáčivostí svého Hyundai, přesto ale dokázal vybojovat třetí pozici. O 4,9 sekundy porazil týmového kolegu Otta Tänaka, který byl ještě v pátek zapojen do nejužšího boje o vítězství a dokonce chvíli vedl.

Dvojnásobný mistr světa z let 2022 a 2023 Kalle Rovanperä zažil i ve Švédsku nepříliš výrazné vystoupení. Fin obsadil páté místo poté, co se znovu trápil zejména s pneumatikami Hankook.

Adrien Fourmaux si mohl rvát vlasy. Jezdec Hyundai skončil v sobotu v závěji a musel odstoupit ze šestého místa. V neděli se sice vrátil do akce, celkově ale obsadil až 40. příčku.

Letošní první z vybraných vystoupení Martinse Seskse v barvách M-Sportu skončilo šestou pozicí. Lotyš porazil oba stálé jezdce stáje. Grégoire Munster obsadil osmou příčku a Josh McErlean dokonce až čtyřicátou šestou. Ir uvízl v neděli ve sněhové závěji, čímž nabral velkou ztrátu.

V kategorii WRC 2 kraloval na domácí půdě Oliver Solberg a dosáhl tak svého prvního vítězství s vozem Toyota GR Yaris Rally2. Na stupních vítězů ho doplnili Finové Roope Korhonen a Mikko Heikkilä. Ve WRC 3 triumfoval Taylor Gill před Matteem Fontanou a Alim Türkkanem.

Český jezdec Filip Kohn skončil ve WRC 2 těsně za body – obsadil 11. příčku. Vycházející hvězdu finského šampionátu Tuukku Kauppinena, která při nedávné Arctic Lapland Rallye porazila dokonce Kalleho Rovanperu, zradila v sobotu technika. Nakonec skončil ve WRC 2 až jako osmnáctý.

V průběžném pořadí vede Elfyn Evans s náskokem 28 bodů. Druhý je Sébastien Ogier a třetí se ztrátou 30 bodů Kalle Rovanperä. Loňskému šampionovi Thierrymu Neuvillovi patří čtvrté místo. Jeho manko na Evanse činí 32 bodů.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Asian Le Mans Series (Yas Marina)

Druhý závod

Michael Jensen, Malthe Jakobsen a Valerio Rinciella dotáhli své tažení do úspěšného konce. Jezdci stáje Algarve Pro Racing sice obsadili při závěrečném závodě Asian Le Mans Series čtvrté místo, i tento výsledek jim ale stačil k zisku titulu.

Trojice vedla již před startem závodu s náskokem 16 bodů. O titul ji mohly připravit již jen druhá posádka stáje Algarve Pro Racing ve složení Oliver Caldwell, Kriton Lendoudis a Alex Quinn nebo trojice stáje RD Limited James Allen – Fred Poordad – Tristan Vautier. Ta zaostávala o 24 bodů.

Hlavním konkurentům se ale podle představ nezadařilo. Caldwell, Lendoudis a Quinn byli kvůli problémům s elektronikou klasifikováni až jako třicátí osmí se ztrátou 12 kol. James Allen, Fred Poordad a Tristan Vautier dojeli třetí. Bronz získali i navzdory desetisekundové penalizaci, kterou obdrželi kvůli tomu, že Vautier předjížděl za pomoci výjezdu mimo trať.

Vítězství získali na závěr sezony Francois Perrodo, Alessio Rovera a Matthieu Vaxiviére ze stáje AF Corse. Posádka strávila na špici většinu závodu, rozhodující předjížděcí manévr ale přišel až 10 minut před koncem, kdy Vaxiviére zdolal Nicka Catsburga. Nizozemec ze stáje Nielsen Racing v tu dobu natahoval závěrečný úsek a musel tak šetřit palivo. Nakonec obsadil společně s Mattem Bellem a Naveenem Raem druhé místo.

Ve třídě LMP3 slaví titul i čeští fanoušci. Šampiony se totiž stali jezdci stáje Bretton Racing Jens Reno Möller a Theodor Jensen. Dánská dvojice si tento úspěch v neděli zajistila třetím místem, na které dosáhla společně s Griffinem Peeblesem. Australan se ale z titulu radovat nemůže, protože úvodní podnik místo něj absolvoval Daniel Skočdopole.

Závěrečný závod sezony vyhráli Anders Fjordbach, Mark Patterson a Thomas Kiefer z týmu High Class Racing. V gétéčkách triumfovali Antares Au, Klaus Bachler a Joel Sturm. Posádka stáje Manthey Racing si tímto vítězstvím současně zajistila titul.

I v neděli se přerušovalo červenou vlajkou. Mohla za to nehoda vozu stáje Lamborghini Huracán GT3 EVO2 stáje Prime Speed Sport, která vyžadovala opravy bariér.

Výsledky ZDE
Konečné pořadí ZDE

NASCAR Cup Series (Daytona)

Závod

Wiliam Byron dokázal obhájit své loňské vítězství v Daytoně 500. Jezdec stáje Hendrick Motorsports vstupoval ještě do posledního kola jako pátý, pak ale došlo ke kolizi mezi do té doby vedoucí čtveřicí, kterou tvořili Denny Hamlin, Cole Custer, Chase Briscoe a Austin Cindric. Díky tomu se Byron probojoval k vítězství.

Byron je teprve pátým jezdcem v historii Daytony 500, který dokázal obhájit vítězství. Navázal na Richarda Pettyho (1973, 1974), Cala Yarborougha (1983, 1984), Sterlinga Marlina (1993, 1994) a Dennyho Hamlina (2019, 2020).

Na druhé pozici dorazil do cíle Tyler Reddick. Překvapivé třetí místo přinesl divoký závěr sedminásobnému šampionovi Jimmiemu Johnsonovi. 49letá legenda se vrátila mezi nejlepší trojici poprvé od Doveru 2020.

Závod přinesl řadu kolizí a havárií. Do cíle kvůli těmto incidentům nedojeli mimo jiné úřadující šampion Joey Logano nebo čtyřnásobný vítěz Indy 500 Hélio Castroneves.

Letošní ročník ovlivnil déšť. Ten přišel v úvodu a po 11 kolech tak došlo k vyvěšení červených vlajek. Přerušení trvalo tři hodiny.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Foto: Asian Le Mans Series

Autoři

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.

Tereza Chvílíčková