Víkendový přehled: Kirkwood poprvé triumfoval v IndyCar, Larson kraloval v NASCAR

Pořádný nášup motocyklových podniků, ale také IndyCar, vytrvalostní závody nebo vrchy. To vše a mnoho dalšího nabídl třetí dubnový víkend.

Pátek 14. dubna

PMR Bridgestone Cup (Le Mans)

První závod

Úvodní závod pro hendikepované jezdce trval jen chvíli. Již během prvního kola totiž byla kvůli deštivému počasí vyvěšena červená vlajka a nakonec byl závod zrušen. Český jezdec Martin Horký si tak příliš nezajezdil.

Výsledky ZDE

Sobota 15. dubna

PMR Bridgestone Cup (Le Mans)

Druhý závod

Druhý závod už PMR Bridgestone Cup odjel podle plánu a Martin Horký v něm skončil jen kousek od pódiového umístění. Cílem projel jako čtvrtý.

Stupně vítězů kompletně zabrali Francouzi. Zvítězil Thibaut Foray před Benoitem Thibalem a Stephanem Paulusem.

Výsledky ZDE

Nürburgring Langstrecken Serie (Nürburgring)

Závod

Zatímco před týdnem si Neil Verhagen připsal vítězství v Oscherslebenu při úvodním podniku ESET Cupu, tento víkend kraloval na Nordschleife. Spolu se svými parťáky z BMW Junior Teamu Maxem Hessem a Danielem Harperem totiž vyhrál třetí závod letošní sezony Nürburgring Langstrecken Serie.

Vítězství Verhagena, Hesseho a Harpera znamená, že BMW letos v Nürburgring Langstrecken Serii ještě nepoznalo porážku. Zatímco při prvním závodě totiž zvítězili Maxime Martin a Dries Vanthoor, při druhém klání byli nejlepší Jakub Giermaziak s Jessem Krohnem.

Maxime Martin dojel tento víkend druhý. Tentokrát se dělil o vůz s Marcem Wittmannem. Třetí skončila posádka Audi ve složení Christopher Mies, Christopher Haase a Patric Niederhauser.

Výsledky ZDE

 


FIM EWC (24 hodin Le Mans)

Závod

Karel Hanika zopakoval výsledek z loňska. Spolu se svými parťáky ze stáje YART Yamaha Marvinem Fritzem a Niccolem Canepou totiž dokončili i letošní ročník 24 hodin Le Mans na druhé příčce. Na cestě za tímto výsledkem trojici nezastavily ani potíže s brzdovými třmeny nebo Hanikův noční pád na olejové skvrně.

Vítězně zahájili novou sezonu loňští šampioni, tedy stáj F.C.C. TSR Honda France. Josh Hook, Mike di Meglio a Alan Techer se během závodu vyhnuli vážnějším problémům. Zatímco Hook a Di Meglio triumfovali v Le Mans potřetí, Techer podruhé.

Stupně vítězů zkompletovala stáj BMW Motorrad World Endurance. Markus Reiterberger, Ilja Mychalčyk a Jérémy Guarnoni byli v první třetině závodu zapojeni do bitvy o vítězství spolu s YART Yamahou a F.C.C. TSR Honda France. Pak ale Mychalčyk upadl.

Vítězná stáj z loňského ročníku Yoshimura SERT Motul letos nebyla ani zdaleka tak úspěšná. Hned po startu totiž kolidovali Gregg Black s Joshem Hookem. Black po tomto incidentu skončil na zemi. Poté ztratil čas kvůli opravám. Nakonec obsadili Black, Sylvain Guintoli a Etienne Masson až sedmou příčku.

Kategorii Superstock vyhrála posádka stáje Tecmas MRP BMW Racing Team ve složení Kenny Foray, Jan Bühn a Loïc Arbel. Ve třídě Experimental dojeli jako jediní do cíle Julien Bonnet, Alexis Lamire a Tanguy Zaepfel.

Posádka stáje Uniserv Moto82 ve složení Karel Pešek, Wayne Bourgeais a Kamil Holán dojela na celkové 30. příčce. V kategorii Superstock obsadila 18. pozici.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Španělský superbikový šampionát (MotorLand Aragón)

První závod Superbike

Návrat loňského šampioa Tita Rabata do španělských superbiků skončil vítězstvím. Bývalého jezdce MotoGP doplnili na stupních vítězů druhý Naomiči Uramoto se třetím Romanem Ramosem.

Ramose vyneslo třetí místo do čela průbežného pořadí. Vystřídal v něm Iva Lopese, který dojel až na celkové deváté pozici.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

První závod Supersport NG

Eric Fernández nebyl poražen ani ve třetím letošním závodě. Druhý skončil Andy Verdoia a třetí Simon Jespersen.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Rallyeový šampionát Kanárských ostrovů (Rallye Orvecame Norte-Trofeo Cicar)

První start Jana Černého v rallyeovém šampionátu Kanárských ostrovů skončil druhým místem. Český jezdec nestačil se svým Hyundai i20 N Rally2 pouze na Miguela Ángela Suáreze, který startoval s Citroënem C3 Rally2. Třetí místo obsadil Matías Sergio Fuentes.

 

MS silničních motocyklů (Austin)

Sprint MotoGP

Francesco Bagnaia je zpátky ve formě. Při Velké ceně Argentiny sice havaroval, při sprintu v Austinu ale kraloval a dojel si pro vítězství.

Jedinou vážnou hrozbou byl pro úřadujícího šampiona Álex Rins. Jezdec stáje LCR Honda se s Italem přetahoval v úvodních kolech o vedení. Pak ale vycestoval z dráhy a propadl se. Nakonec se ale zvládl propracovat zpět alespoň na druhé místo.

Jako třetí dorazil do cíle Jorge Martín. Jezdec Pramcu v závěru vyšel vítězně ze souboje s Aleixem Espargarem.

Vítěz Velké ceny Argentiny Marco Bezzecchi obsadil šesté místo. I přesto ale zůstává lídrem šampionátu, ačkoli jeho náskok před Bagnaiou se ztenčil na jediný bod.

Další nevydařené vystoupení má za sebou šampion ze sezony 2021 Fabio Quartararo. Francouz během sprintu upadl. Nakonec dorazil do cíle jako devatenáctý. Kromě Quartarara havarovali také Álex Márquez a náhradník Eney Bastianiniho u Ducati Michele Pirro.

Co se zbylých dvou navrátilců týče, Stefan Bradl obsadil 18. příčku a Jonas Folger skončil dvacátý. Zatímco Bradl nahrazuje u Repsol Hondy Marca Márqueze, Folger zaskakuje u Gas Gasu za Pola Espargara.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

IMSA WeatherTech SportsCar Championship (Long Beach)

Závod

Stominutový závod v Long Beach přinesl první vítězství vozu Porsche 963. Vybojovali ho Nick Tandy spolu s Mathieuem Jaminetem. Posádce se vyplatilo, že odjela celý závod jen na jedné sadě pneumatik. Nejenže tak ušetřila čas při zastávkách v boxech, ale také se vyhnula potížím spojeným se zahříváním nových pneumatik. Vozům třídy GTP totiž trvalo v Long Beach až deset kol, než dostaly pneumatiky do optimální formy.

Ještě v závěru ale měla dvojice Porsche velmi silného soupeře v posádce stáje Wayne Taylor Racing with Andretti Autosport. Ta byla složena z Filipa Albuquerqua a Rickyho Taylora. Zpočátku Albuquerque kraloval, při výměně jezdců ale došlo k potížím, neboť se vůz zaskekl na neutrálu. To mělo za následek propad pořadím. Taylorovi se ale v závěru dařilo probíjet kupředu a dvě kola před koncem už tlačil i na Jamineta. V první zatáčce ovšem při pokusu o předjetí havaroval a závod tak byl dojet za zpomalovacím vozem.

Druzí nakonec skončili Connor de Phillippi a Nick Yelloly. Třetí pozici obsadili Felipe Nasr s Mattem Campbellem.

Ve třídě GTD Pro zvítězili Ben Barnicoat a Jack Hawksworth. V GTD byli nejlepší Bryan Sellers s Madisonem Snowem.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Neděle 16. dubna

Super GT (Okajama)

Závod

Nová sezona Super GT začala v Okajamě dvojitým triumfem Nissanu. V deštěm ovlivněném závodě, který přinesl řadu výjezdů zpomalovacích vozů, dvě přerušení a nakonec předčasný konec, zvítězili Tsugjo Macuda s Ronniem Quintarellim před dvojicí Kacumasa Čijo - Micunori Takaboši. Třetí pozici obsadili Tomoki Nodžiri a Tošiki Oju ze stáje ARTA Honda.

Úřadující šampioni Bertrand Baguette a Kazui Hiramine nezačali sezonu nejlépe. Skončili šestí.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

ME v závodech do vrchu (St. Jean du Gard)

Úvod nové sezony mistrovství Evropy v závodech do vrchu přinesl české umístění na stupních vítězů. Třetí pozici totiž obsadil Petr Trnka. Současně bral druhou příčku ve třídě CN/E2-SC.

Vítězem francouzského podniku se stal úřadující šampion Christian Merli. Za Italem skončil na druhém místě španělský závodník Joseba Iraola Lanzagorta.

Jiří Theimer obsadil 19. místo celkově. Adam Králík skončil dvacátý pátý a Ronnie Bratschi nebyl po dokončené druhé rozjížďce klasifikován.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

FIA WEC (6 hodin Algarve)

Závod

Stejná značka, jiná posádka. I druhý letošní závod FIA WEC skončil vítězstvím Toyoty. Tentokrát se ovšem neradovali Mike Conway, Kamuj Kobajaši a José María López, ale jejich parťáci Sébastien Buemi, Brendon Hartley a Rjó Hirakawa.

Zpočátku to ale opět byla posádka číslo 7, kdo kraloval. Vedl Conway před Buemim. Na konci první hodiny ale Švýcar Conwaye zdolal a od té doby už byl hypervůz Toyoty se startovním číslem 8 k nezastavení. Portugalské vítězství posunulo Buemiho, Hartleyho a Hirakawu do čela šampionátu.

Conway, Kobajaši a López nakonec nedojeli ani na stupních vítězů. Ve druhé hodině totiž musela posádka do boxů kvůli problému se senzorem točivého momentu. Kvůli opravám ztratila sedm kol a nakonec obsadila až devátou příčku.

I ve druhém závodě v nejvyšší třídě vystoupalo na stupně vítězů Ferrari. Antonio Fuoco, Miguel Molina a Nicklas Nielsen skončili druzí. Na stupně vítězů se vešlo i Porsche. Na bronzový výsledek totiž dosáhla posádka ve složení Kevin Estre, André Lotterer a Laurens Vanthoor.

Za zmínku stojí fakt, že na prvních pěti místech dojelo pět různých značek. Čtvrtí skončili Earl Bamber, Alex Lynn a Richard Westbrook s Cadillacem. Posádka Peugeotu Loic Duval - Gustavo Menezes - Nico Müller byla klasifikována jako pátá.

Ve třídě LMP2 kraloval týmu United Autosports. Triumfovali Oliver Jarvis, Josh Pierson a Giedo van der Garde před Philipem Hansonem, Frederickem Lubinem a Benem Hanleym. V LMGTE Am zopakovali vítězství ze Sebringu Nicky Catsburg, Ben Keating a Nicolás Varrone.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

MXGP (Pietramurata)

První závod MX2

Vítězstvím vstoupil do podniku v Pietramuratě Jago Geerts. Na druhém místě skončil Andrea Adamao a třetí dojel Liam Everts. Petr Polák cíl neviděl.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

První závod MXGP

Pro vítězství si v úvodní jízdě dojel lídr šampionátu Jorge Prado. Jako druhý projel cílem Maxime Renaux a třetí Rubén Fernández.

Závod byl ovlivněn hromadnou kolizí v úvodu. Do ní byli zapleteni Jeffrey Herling,s Romain Febvre a Jeremy Seewer. Zatímco Herlings nakonec dojel jako devátý, Febvre skončil dvanáctý a Seewer šestnáctý.

Jakub Terešák obsadil 25. příčku.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Druhý závod MX2

Druhá jízda patřila Simonu Laengenfelderovi před Andreou Adamem a Liamem Evertsem. Jago Geerts tentokrát zažil složitý závod. V úvodu totiž upadl. Nakonec dojel sedmý.

Petru Polákovi body těsně unikly. Obsadil totiž první nebodované 21. místo.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Druhý závod MXGP

Druhá jízda přinesla první vyhraný závod od návartu po zranění Jeffreymu Herlingsovi. Druhý skončil Maxime Renaux a Jorge Prado dorazil do cíle jako třetí.

Pradovi i třetí místo stačilo k tomu, aby se udržel na špici průběžného hodnocení a stal se vítězem podniku. Renaux skončil druhý a Herlings třetí.

Jakub Terešák do cíle nedojel.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Španělský superbikový šampionát (MotorLand Aragón)

Druhý závod Superbike

Tito Rabat triumfoval i při druhém závodě víkendu. Na stupně vítězů vystoupal spolu s ním druhý Ivo Lopes se třetím Romanem Ramosem. Lopes se díky tomuto výsledku vrátil do čela šampionátu.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Druhý závod Supersport NG


Kategorii Supersport NG nadále kraluje Eric Fernández. Druhý skončil Andy Verdoia. Jako třetí sice původně projel cílem Demis Mihaila, poté byl ale penalizován ztrátou jedné pozice za nedodržení traťových limitů a bronzovou příčku tak zdědil Simon Jespersen.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 


MS silničních motocyklů (Austin)

Závod Moto3

Závod Moto3 v Austinu přinesl překvapivého vítěze. Ze svého prvního vítězství v sezoně se totiž radoval Iván Ortolá, který v prvních dvou závodech nezískal ani bod.

Druhý skončil Jaume Masía. Jezdec stáje Leopard figuroval tři kola před koncem na druhé příčce za Ajumuem Sasakim. Pak ale před ním Japonec upadl a Masía vycestoval při vyhýbání mimo trať. Nakonec se ale stihl vrátit zpět na stříbrnou příčku, kterou vybojoval v poslední zatáčce.

Třetí nakonec dojel Xavier Artigas s náskokem pouhých devíti tisícin před Diogem Moreirou, kterému tak poprvé v sezoně unikly stupně vítězů. Brazilec ale smutnit nemusí. Bodově totiž vyrovnal lídra šampionátu Daniela Holgada, který tentokrát obsadil páté místo.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Závod Moto2


Filip Salač start ze třetího místa v pódium ani tentokrát neproměnil. Český jezdec se propadl již po startu. Od té doby se sice pohyboval v blízkosti stupňů vítězů, už se na ně ale nevrátil. Nakonec dojel pátý.

Jezdec stáje Gresini tento rok poprvé prohrál souboj se svým týmovým kolegou. Jeremy Alcoba totiž odjel svůj dosud nejlepší závod roku a obsadil čtvrtou příčku.

Boj o triumf ve třetím závodě se odehrával mezi vítězi předchozích dvou velkých cen - Pedrem Acostou a Tonym Arbolinem. Z bitvy, která trvala až do posledních metrů, nakonec vyšel vítězně Acosta. Arbolino ovšem zůstává lídrem průběžného pořadí.

Poslední pódiové umístění vybojoval Bo Bendsneyder. Nizozemec se dostal na třetí místo až v posledním kole poté, co při souboji došlo ke kontaktu mezi Arónem Canetem a Fermínem Aldeguerem. Bendsneyder sice v Moto2 závodí už šestou sezonou, na stupně vítězů ale vystoupal poprvé.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Závod MotoGP

Honda se poprvé od Velké ceny Emilie-Romagni 2021 dočkala vítězství. Závod v Austinu totiž ovládl jezdec satelitní stáje LCR Álex Rins. Španěl sice v úvodu jezdil na druhé příčce za Francescem Bagnaiou, úřadující šampion ale poté havaroval a závod pro něj skončil. Od té doby už Rins kraloval a navázal tak na své vítězství z Austinu v roce 2019, kdy zde vybojoval své premiérové prvenství v MotoGP.

Tým Valentina Rossiho se i tentokrát dostal na stupně vítězů. Na druhé příčce totiž dojel Luca Marini, pro kterého šlo o první pódiové umístění v kariéře. Na stupně vítězů se podíval i třetí Fabio Quartararo.

Marco Bezzecchi sice skončil až šestý, ke zklamání ale nebyl důvod. Díky Bagnaiově odstoupení totiž vítěz Velké ceny Argentiny navýšil celkové vedení.

Závod byl poznamenán řadou pádů. Kromě Bagnaiy havaroval mimo jiné i Jack Miller, který do té doby směřoval za třetí pozicí. V úvodním kole kolidovali Jorge Martín s Álexem Márquezem. Jezdec stáje Gresini byl po tomto incidentu převezen do zdravotnického centra. Do cíle nakonec dojelo jen 13 jezdců.

Díky vysokému počtu odstoupivších získali body i náhradníci zaskakující za zraněné jezdce. Zatímco Michele Pirro skončil jedenáctý, Jonas Folger dvanáctý. Stefan Bradl v předposledním kole havaroval a jako jeden z mnoha nedojel.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

NASCAR Cup Series (Martinsville Speedway)

Závod

NASCAR má druhého jezdce, který letos dokázal vyhrát více než jeden závod. Pro triumf si totiž v Martinsville dojel Kyle Larson.

Jezdec stáje Hendrick Motorsports se do bitvy o vítězství zařadil ve 305. ze 400 kol, když byla vyhlášena žlutá fáze. Během ní většina jezdců zastavila. Larson ovšem zůstal na dráze a posunul se do vedení. Ve 343. kole sice Larson zajel pro dvě nové pneumatiky a propadl se na páté místo, poté se ale zvládl propracovat dopředu a 29 kol rozhodl o svém vítězství, když předjel Joeyho Logana.

Logano nakonec dorazil do cíle jako druhý, a to i přesto, že kvůli úpravám vozu po kvalifkaci startoval z chvostu. Třetí pozici obsadil Martin Truex Jr.

Vítěz předchozího závodu Christopher Bell sice skončil až šestnáctý, v čele šampionátu se ale udržel. Před druhým Rossem Chastainem má ztrátu pěti bodů. Třetí Kevin Harvick ztrácí 15 bodů a čtvrtý Kyle Larson 17 bodů.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

IndyCar (Long Beach)

Závod


Kyle Kirkwood se při svém 20. startu v IndyCar dočkal. Pilot stáje Andretti Autosport si připsal svůj první triumf v šampionátu.

Kirkwoodovo prvenství se sice ocitlo v ohrožení, když ho během závodu předjel Josef Newgarden, při druhých zastávkách v boxech se ale vrátil do vedení.

Společně s Kirkwoodem dojeli v první trojici také druhý Romain Grosjean se třetím Marcusem Ericssonem. Švéd se díky tomuto výsledku vrátil zpět do čela šampionátu. Patricio O´Ward, který vedl před začátkem víkendu, totiž dojel až osmnáctý se ztrátou jednoho kola. Mexičan zažil během závodu krizovku, když špatně posoudil situaci a po útoku na Kylea Kirkwooda skončil v bariéře z pneumatik.

Josef Newgarden sice zpočátku bojoval o vítězství, nakonec si ale z Long Beach veze pouze deváté místo. V závěru se jezdec stáje Penske propadal, neboť musel šetřit palivo.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Foto: Andretti Autosport

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.