Víkendový přehled: Palou dál kráčí za titulem v IndyCar, Hanika vyhrál svou první čtyřiadvacetihodinovku

Ani během třetího červnového víkendu nebyla nouze o kvalitní závodění. Všechny důležité závody jste mohli sledovat v našem víkendovém přehledu.

Pátek 16. června

MS sajdkár (Spa-Francorchamps)

První závod

Peter Kimeswenger s Ondřejem Sedláčkem dokončili první závod víkendu na 15. příčce.

Boj o vítězství se nesl ve znamení duelu mezi posádkami Todd Ellis - Emmanuelle Clement a Ben Birchall - Tom Birchall. Nakonec vyhráli rozdílem 189 tisícin Ellis a Clement. Třetí místo získal Tim Reeves s Markem Wilkesem.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Sobota 17. června

MS sajdkár (Spa-Francorchamps)

Druhý závod

Bratři Ben a Tom Birchallové vrátili páteční porážku Toddu Ellisovi a Emanuellemu Clementovi. Ti se museli v sobotu spokojit se druhým místem. Pódium zkompletovali Stephen Kershaw a Ryan Charlwood.

Peter Kimeswenger s českým spolujezdcem Ondřejem Sedláčkem obsadili 11. místo.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

GT2 European Series (Dijon-Prenois)

První závod

Jan Krabec si připsal další důležité body do amarérského hodnocení. V něm obsadil při prvním závodě víkendu druhé místo, když nestačil pouze na Leonarda Goriniho. Celkově skončil jezdec stáje RTR project osmý.

Pro celkové vítězství si dojel jiný vůz KTM X-Bow GT2. V něm se střídala posádka stáje True Racing ve složení Martin Koch a Reinhard Kofler. Švýcarsko-rakouská dvojice se přitom v úvodu propadla až na chvost poté, co Kochovi nevyšel v úvodním kole útok na druhé místo a roztočil se. Druzí skončili Mauro a Benjamin Ricciové a pódium zkompletovali Nicolas Saelens a Štefan Rosina.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Druhý závod

Jan Krabec a RTR projects se při druhé jízdě vrátili na nejvyšší stupeň. Český jezdec totiž vyhrál letos už počtvrté amatérské hodnocení. Celkově dojel pátý.

Triumf tentokrát získali Stienes Longin a Peter Guelinckx s vozem Audi R8 LMS GT2 stáje PK Carsport. Vítězové prvního závodu Martin Koch a Reinhard Kofler tentokrát skončili druzí. Třetí místo obsadili Christoph Breuer a Marco Holzer.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Nürburgring Langstrecken Serie (Nürburgring)

Závod

Pro vítězství si dojeli Jakub Giermaziak a Christian Krognes s vozem BMW M4 GT3. Druzí skončili Björn Grossmann, Jonathan Hirschi a Luca Ludwig. Třetí pozici vybojovali Maxime Dumarey a Mike David Ortmann.

Výsledky ZDE
 

MS silničních motocyklů (Sachsenring)

První závod MotoE

Jordi Torres si upevnil celkové vedení. Ve vyrovnaném prvním závodě se sice po startu z pole position propadl dolů, nakonec se ale zvládl projovat zpět na nejvyšší stupeň. Pro dvojnásobného šampiona MotoE se jednalo o druhé letošní vítězství.

Zatímco jako druhý projel cílem Randy Krummenacher, na třetím místě byl odmávnut Nicholas Spinelli. Ital ale nakonec bronz neslavil. Jelikož v posledním kole poslal k zemi Hectora Garza, dostal třísekundový trest a ten ho odsunul až na šesté místo. Třetí příčku po něm zdědil Matteo Ferrari.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Sprint MotoGP

Jorge Martín si připsal už své druhé letošní sprintové vítězství. Jezdec Pramacu porazil o 2,4 sekundy Francesca Bagnaiu. Na stupně vítězů vystoupal i Jack Miller. Jezdec KTM dorazil do cíle jako třetí.

V úvodních kolech se odehrával boj o vedení především mezi Bagnaiou a Millerem. Ve 12. zatáčce čtvrtého kola se ale před oba dostal Martín a poté už první místo nikomu nepřepustil.

Martína dostalo druhé letošní sprintové vítězství na druhou pozici průběžného pořadí. Z ní sesadil Marca Bezzecchiho. Jezdec stáje Valentina Rossiho byl klasifikován jako sedmý. Na vedoucího Bagnaiu momentálně Martín ztrácí 21 bodů.

O nevydařený závod šlo pro Marca Márqueze. Jezdec Hondy je považován za krále tohoto okruhu. V minulosti zde totiž vyhrál napříč všemi třídami jedenáctkrát. Tentokrát ale dojel do cíle až jako jedenáctý. Pro Španěla jde zatím o složitý víkend. V kvalifikaci třikrát upadl a na zemi jsme ho viděli mimo jiné i ve druhém tréninku, kde navíc jeho letící motorka sestřelila v první zatáčce i Johanna Zarca.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Druhý závod MotoE


Hector Garzo si při druhém víkendovém závodě spravil chuť. Zatímco v úvodní jízdě ho poslal během posledního kola k zemi Nicholas Spinelli, tentokrát se radoval ze svého premiérového triumfu.

Španěl si vítězství zajistil v posledním kole předtím, než došlo k vyvěšení červených vlajek kvůli dešti. V něm předjel Mattiu Casadeie a Jordiho Torrese. Zatímco Casadei byl klasifikován jako druhý, Torres ukořistil bronz.

Jordi Torres může ze Sachsenring odjíždět klidnější než při příjezdu. Svůj náskok v čele šampionátu totiž navýšil na 18 bodů před Matteem Ferrarim, který ve druhém závodě skončil sedmý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Česká trofej v závodech do vrchu (Vír)

První závod

Podnik České trofeje ve Víru vyhrál David Komárek před Michalem Rollem a Vojtěchem Bejdou. Lukáše Kellera nepustily na start problémy s poloosou.

Výsledky ZDE

MMČR v miniracingu (Cheb)

První závody

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

PSG Mistrovství ČR v rallye (Agrotec Petronas Rallye)

Soutěž v Hustopečích se nesla ve znamení tradičního souboje mezi Václavem Pechem a Janem Kopeckým. Po pátečním programu sice vedl s náskokem 5,8 sekundy Kopecký, v sobotu se ale do čela dostal Pech. Svého rivala zdolal pouze o 2,7 sekundy.

Jde již o třetí Pechův triumf v letošním ročníku mistrovství republiky. Jelikož ale s vozem Ford Focus RS WRC 06 neboduje do absoultního pořadí, mohl být spokojen i Kopecký. Opět se totiž přiblížil ke svému desátému titulu mistra republiky.

Třetí místo si připsal Dominik Stříteský a spravil si tak chuť po vystoupení v Českém Krumlově, kde havaroval. Po pátku měl k bronzovému výsledku nakročeno Adam Březík. Sobota už ale v jeho podání tak vydařená nebyla a propadl se na čtvrté místo.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Alpe Adria (Pannoniaring)

První závod Supersport 300

Z české dvojice dopadl lépe šestý Radek Lamich. Daniel Tureček dorazil do cíle na sedmém místě.

Vítězem se stal maďarský jezdec Mate Szamado před Wiktorem Majchrowskim a Mateuszem Molikem.

Výsledky ZDE

První závod Superstock 600, Cup 600, Supersport 600, Moto2

Ve třídě Superstock 600 vybojoval stupně vítězů český jezdec Vojtěch Schwarz. Ten nestačil pouze na Gerga Molnara s Jurandem Kusmerczykem a obsadil třetí místo.

Marek Pejchl byl klasifikován jako čtvrtý v hodnocení 600 SS/Moto2. Vyhrál Strahija Kovačevič před Tomášem Svitkom a Ionelem Pascotou.

V hodnocení 600 Cup zvítězil Luca Spigariol před Adamem Kerenyim a Attilou Ginzerem.

Výsledky ZDE

První závod Superbike

V superbicích bojovali až do posledního kola o vítězství Rakušan Hannes Schafzahl a Michal Filla. Bohužel pro české fanoušky se nakonec radoval Schafzahl. Filla sice obsadil druhé místo, díky absenci Bálinta Kovácse se ale osamostatnil na čele průběžného pořadí. Stupně vítězů doplnil třetí Ireneusz Sikora.

Miloš Čihák dojel na čtvrtém místě. Jako pátý se umístil Jiří Brož.

Výsledky ZDE

První závod Cup 1000

V závodě Cup 1000 skončili čeští jezdci na pátém, respektive sedmém místě. Zatímco páté místo obsadil Josef Šustr, sedmé Radek Kubišta.

Vítězem se stal Mariusz Cichowlaz před Lucou Alessiem a Andreou Sgariboldim.

Výsledky ZDE

První závod Superstock 1000

Ve třídě Superstock 1000 dokončil z Čechů závod pouze Martin Vašulín, který obsadil desáté místo. Karel Pešek šachovnicovou vlajku neviděl. V závodě totiž upadl.

Vyhrál Milan Pawelec z Polska před Maxem Melzerem a Lennartem Ulbelem.

Výsledky ZDE

 

Francouzský šampionát tahačů (Nogaro)

První závod

Víkend na domácí dráze v Nogaru nezačal pro Buggyra Academy France dobře. V úvodní jízdě totiž došlo ke kolizi mezi jejími členy Téem Calvetem a Raphaëlem Sousou. Zatímco pro Calveta tento incident znamenal odstoupení, Sousa později dostal penalizaci. Nakonec obsadil sedmé místo.

Vítězem se stal Thomas Robineau před Jonathanem Andrem a Ivanem Rodriguesem.

Výsledky ZDE

Druhý závod

Raphaël Sousa napravil svůj nevydařený první závod. Portugalec si ve druhé jízdě dojel pro vítězství před Aurélienem Hergottem a Yorickem Montagnem.

Smůla Téa Calveta pokračovala. Odstoupil už po incidentu v prvním kole, při kterém závod skončil mimo jiné i pro vítěze úvodní jízdy Thomase Robineaua.

Výsledky ZDE

 

International GT Open (Hungaroring)

První závod

Pro Libora Milotu skončila premiéra v International GT Open předčasně. Na voze Mercedes AMG GT3 českého závodníka totiž prasklo rameno kola.

Vítězství v závěru vybojovala posádka Al Faisal Al Zubair - Fabian Schiller. Druzí skončili Simon Reicher s Christopherem Haasem a třetí Pierre-Louis Chovet a Maximilian Paul.

Chovet původně projel cílem jako druhý, dostal ale penalizaci pěti sekund. V boxech byl totiž jeho Lamborghini Huracán dotankováván v době, kdy měl zapnutý motor.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

FIM EWC (24 hodin Spa-Francorchamps)

Závod


Pro Karla Haniku byl belgický víkend skutečně velký. Získal při něm totiž své první vítězství ve dvacetičtyřhodinovém závodě.  Český jezdec ovládl klání ve Spa-Francorchamps společně se svými parťáky od stáje YART Yamaha Marvinem Fritzem a Niccolem Canepou.

Po většinu závodu sváděla rakouská stáj  boj o vítězství s triem stáje F.C.C. TSR Honda France ve složení Josh Hook, Mike di Meglio a Alan Techer. Jejich naděje na vítězství ale zmizely krátce před završením šestnácti hodin, kdy musel jejich motocykl do boxů kvůli potížím s výfukem. Nakonec tak obsadili druhé místo.

YART Yamaha se nemusela vypořádat jenom s konkurenty od Hondy, ale také s pomalým startem Marvina Fritze nebo s výměnou poškozené pneumatiky okolo 19. hodiny závodu. V závěru navíc lehce sprchlo.

Stupně vítězů zkompletovali Markus Reiterberger, Ilja Mychalyčk a Jérémy Guarnoni. Ti reprezentovali domácí stáj BMW Motorrad World Endurance Team.

Belgické vítězství posunulo Haniku, Canepu a Fritze do čela šampionátu.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

NASCAR Whelen Euro Series (Brands Hatch)

První závod EuroNASCAR Pro

Pro Martina Doubka britský víkend dobře nezačal. Dlouho sice kroužil na osmé příčce, pak ale začal kvůli technickým problémům zpomalovat. Když navíc rodák z Litomyšle odbočoval do boxů, došlo ke kontaktu mezi Massimilianem Lanzou a Advaitem Deodharem, kterým Doubek zkřížil cestu a kteří se mu snažili vyhnout. Deodhar narazil po tomto incidentu do zdi.

Vítězem se stal Gianmarco Ercoli před Vittoriem Ghirellim a Liamem Hezemansem.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

První závod EuroNASCAR 2

Martin Doubek si spravil chuť. V závodě kategorie EuroNASCAR 2 skončil jako třetí. I ve třetím letošním závodě zvítězil Vladimiros Tziortzis před Albertem Naskou.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Francouzský GT šampionát (Dijon-Prenois)

První závod

Gabriela Jílková a Lucile Cyprianová mohly mít radost. Celkově sice posádka stáje Matmut Evolution skončila sedmá, v Pro-Am ale jejich Toyota GR Supra GT4 Evo obsadila třetí místo.

Pro celkové vítězství si dojeli Benjamin Lessennes s Ricardem Van der Erdem. Druzí skončili Enzo Joulié s Etiennem Chelim. Třetí pozici obsadila dvojice ve složení Victor Weyrich, Mateo Villagómez.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Evropský pohár v cross-country bajách (Řecká rallye)

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Euroformule Open (Hungaroring)

První závod

Vladimír Netušil bodoval devátým místem. Pro vítězství si dojel Noel Leon před Cianem Shieldsem a Joshem Masonem.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Northern Talent Cup (Sachsenring)

První závod

Filipa Novotného dělil jen kousek od prvního pódiového umístění v Northern Talent Cupu. Český jezdec totiž dorazil do cíle jako čtvrtý se ztrátou pouhých 116 tisícin na třetí místo. Jan Verner obsadil 25. pozici.

Pro vítězství si dojel Martin Vincze před Lenoxxem Phommarou a Antoinem Nativim.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

TCR Europe a TCR World Tour (Hungaroring)

První závod

Úvodní závod TCR World Tour v Maďarsku patřil Yannu Ehrlacherovi. Druhý dojel Néstor Girolami a třetí Mikel Azcona.

Lídr průběžného pořadí Norbert Michelisz začal před domácími fanoušky šestým místem. Na celkovém prvním místě sice zůstává, Yann Ehrlacher ale nyní má stejný počet bodů jako on a dělí se tak s Maďarem o vedení.

V klasifikaci TCR Europe vyhrál celkově desátý Kobe Pauwels před Tomem Coronelem a Kevinem Cecconem. Coronel zůstává v čele šampionátu.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Britský superbikový šampionát (Knockhill)

První závod

Glenn Irwin se vrátil do čela britských superbiků. Pomohl mu k tomu triumf v úvodní jízdě na okruhu Knockhill. Druhý dojel Kyle Ryde a třetí Jason O´Halloran.

Tommy Bridewell, který před víkendem celkově vedl, se musel spokojit se čtvrtou příčkou. V šampionátu spadl na druhé místo a za Irwinem zaostává o tři body.

Výsledky ZDE
Peůběžné pořadí ZDE

 

Clio Cup Series (Hungaroring)

První závod

Tomáš Pekař si odnesl z prvního závodu pohár. Zatímco v hodnocení Clio Cupu Mid Europe skončil třetí, celkově obsadil čtvrté místo. Český jezdec původně projel cílem jako pátý, poté se ale posunul díky penalizaci pro Adriana Schimpfa.

Další jezdec stáje Carpek Service Szabolcs Lantos, pro kterého šlo v Clio Cup Series o premiéru, obsadil 17. místo. Henrik Seibel se umístil na 22. příčce.

 Celkově vyhrál Anthony Jurado před Davidem Pougetem a Gabrielem Torellim.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Neděle 18. června

Super Formule (Sugo)

Závod

Japonská Super Formule má nového lídra. Po závodě na okruhu Sportsland Sugo se jím stal Ritomo Mijata, který si připsal svůj druhý letošní triumf.

Do závodu sice Mijata startoval jako druhý a v úvodu kroužil po dráze za Tošikim Ojuem, v první zatáčce 13. kola ho ovšem předjel. Později se ho sice pokoušel skrze delší úvodní úsek před zastávkou v boxech překonat Šo Cuboj, jeho strategie se ale neukázala jako úspěšná.

Na druhém místě nakonec dojel do cíle Tomoki Nodžiri. Šampion z posledních dvou sezon se vrátil do akce poté, co předchozí závod na okruhu Autopolis musel vynechat kvůli pneumotoraxu plic. Třetí skončil Tadasuke Makino. Jak Nodžiri, tak Makino těžili z dřívější zastávky v boxech.

Šo Cuboj nakonec obsadil až sedmé místo. Tošiki Oju se později propadl, když vycestoval do štěrku. Nakonec ze závodu odstoupil úplně.

Podobně nešťastnou strategii jako Cuboj zvolil i Liam Lawson. Junior Red Bullu také absolvoval příliš dlouhý úvodní stint a nakonec obsadil až páté místo. Kvůli tomu se v šampionátu propadl na druhé místo, odkud zaostává o 12 bodů za Mijatou. Tomoki Nodžiri je třetí se ztrátou 17 bodů na lídra.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Northern Talent Cup (Sachsenring)

Druhý závod

Filip Novotný byl znovu zapojen do bitvy o celkové pódium. Cílem tentokrát projel jako pátý. Jan Verner byl klasifikován na 21. místě.

Vítězem se stal Rocco Sessler, který se současně posunul do celkového čela. Druhý skončil po startu z 21. místa Kyano Schoo a třetí příčku zaznamenal Julius Frellsen.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

ME v závodech do vrchu (Coppa Paolino Teodori)

Závod

Dominance Christana Merliho pokračovala i na jeho domácí půdě. Druhý skončil Joseba Iraola Lanzagorta a třetí Achille Lombardi.

Švýcar závodící s českou licencí Ronnie Bratschi se stal vítězem skupiny 1. Karel Berger obsadil 9. místo v CN/E2-SC, Lukáš Studený desáté v CN/E2-SC, Jiří Theimer třetí ve skupině 2 a Lukáš Müller páté ve skupině 5. Jindřich Pluhar závod nedokončil.

Nejúspěšnější český vrchař letošního ročníku Petr Trnka, který pravidelně bojuje o celkové pódium, se podniku v Itálii nezúčastnil. Mohla za to porucha týmového karavanu cestou do dějiště závodu.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Česká trofej v závodech do vrchu (Vír)

Druhý závod

Druhý závod České trofeje ve Víru patřil Vojtěchu Bejdovi. Druhý skončil David Komárek a třetí celkový lídr Lukáš Keller.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

MS silničních motocyklů (Sachsenring)

Závod Moto3

Deniz Öncü se při svém 63. startu v Moto3 konečně dočkal. Turek si připsal svůj premiérový triumf. Rozhodl o něm až v poslední zatáčce po dlouhém souboji s Ajumuem Sasakim. Japonec se nakonec musel spokojit se druhou příčkou, ačkoli velkou část závodu vedl.

Daniel Holgado si díky třetímu místu upevnil celkové vedení. Jeho nejbližší pronásledovatel Jaume Masía totiž obsadil až šestou příčku a tím pádem jeho ztráta na vedoucí pozici narostla již na 41 bodů.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Závod Moto2

Pedro Acosta i nadále ukrajuje z náskoku Tonyho Arbolina. Španěl po dalším dominantním výkonu navázal na triumf z Mugella a nyní na lídra šampionátu ztrácí 15 bodů. Arbolino dojel v Německu druhý. V závěru ale musel uhájit nebezpečně dotírajícího Jakea Dixona. Brit nakonec projel cílem o 95 tisícin později a musel se spokojit se třetím místem.

Filip Salač zažil svůj dosud nejhorší závod v sezoně. Po pádu v sobotní kvalifikaci totiž startoval jako třináctý a stejného výsledku dosáhl i v závodě. Jezdec stáje Gresini se trápil na brzdách. V průběžném pořadí spadl na páté místo za Jakea Dixona.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Závod MotoGP


Velká cena Německa přinesl boj o vítězství až do posledních metrů. Odehrával se mezi Jorgem Martínem a lídrem šampionátu Francescem Bagnaiou. Nakonec se radoval Španěl, který ale porazil jezdce továrního týmu jen o 64 tisícin sekundy. Na stupně vítězů se vešel i týmový kolega Martína Johann Zarco.

Martín už sice letos vyhrál dvakrát sprint, jeho jediné vítězství v nedělní velké ceně se ale dosud datovalo už k roku 2021, kdy triumfoval při Velké ceně Štýrska na Red Bull Ringu. Toto tak je jeho druhé vítězství.

Bagnaia i nadále drží celkové vedení, zdá se ale, že se Martín nyní stává jeho hlavním soupeřem. Jezdec stáje Pramac je druhý a na Itala ztrácí 16 bodů.

Motocykly Ducati obsadily v nedělní velké ceně prvních pět pozic. Pod pódiem totiž dojeli jezdci stáje Valentina Rossiho Marco Bezzecchi a Luca Marini.

Nejlepším jezdcem na jiném motocyklu než Ducati byl opět Jack Miller. Australan sice v úvodu chvíli vedl, nakonec ale skončil šestý. Jeho týmový kolega Brad Binder dlouho směřoval za třetím místem, pak ale upadl.

Další protrápený závod zažila Yamaha. Zatímco Franco Morbidelli skončil dvanáctý, mistr světa z roku 2021 Fabio Quartararo doplatil na to, že nasadil měkkou zadní pneumatiku a umístil se až jako třináctý. Ke stejné volbě jako Francouz se rozhodl i jezdec Aprilie Aleix Espargaró, který dokonce vůbec nebodoval a obsadil 16. příčku.

Honda získala pouze dva body zásluhou Takaakiho Nakagamiho. Japonec byl jediným zástupcem Hondy v závodě. Marc Márquez totiž zažil v ranním warm-upu už pátou havárii, při které si přivodil zlomeninu na prstu levé ruky a nakonec se rozhodl nenastoupit. Joan Mir a Álex Rins se po zraněních v Mugellu neúčastnili víkendu vůbec.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Euroformule Open (Hungaroring)

Druhý závod

Bryce Aron využil obráceného startovního roštu a po dominantním výkonu si dojel pro svůj druhý triumf v Euroformuli Open. Jako druhý dorazil do cíle Josh Mason a třetím místem zapůsobila Džudžu Nodaová.

Vítěz prvního závodu a současně lídr šampionátu Noel León skončil těsně pod pódiem. Mexičan projel cílem jako čtvrtý se ztrátou menší než jedna sekunda na Nodaovou.

Vladimír Netušil byl klasifikován na posledním devátém místě. Během závodu se jezdec stáje Effective Racing ocitl jednou v hodinách.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Třetí závod

Třetí jízda patřila Joshi Masonovi. Na stupních vítězů stáli i druhý Jakob Bergmeister a třetí Noel León.

Opět byla vidět Džudžu Nodaová. Japonská závodnice se propracovala až na druhé místo a v závěru se dokonce dotahovala na vedoucího Masona. Útok na první místo se jí ale nepovedl, narazila do zadní části Masonova monopostu a cílem projela s poškozeným monopostem až na posledním devátém místě. Před ní skončil osmý Vladimír Netušil.

Vítěz druhé jízdy Bryce Mason tentokrát obsadil čtvrté místo. V průběžném pořadí ale zůstal druhý. Na vedoucího Leóna ztrácí 42 bodů.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

MMČR v miniracingu (Cheb)

Druhé závody

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

TCR Europe a TCR World Tour (Hungaroring)

Druhý závod

Druhý maďarský závod skončil vítězstvím Theda Björka. Na druhé místo se propracoval až po startu z 12. pozice Roobert Huff. Na třetím místě dojel Mikel Azcona.

Yann Ehrlacher sice na sobotní vítězství nenavázal a cílem projel jako šestý, přesto měl ale důvod k radosti. Domácímu Norbertu Micheliszovi totiž zhatila závod již postartovní kolize, do které se nachomýtl. Celkem dvakrát se objevil v boxech kvůli opravám a se ztrátou tří kol skončil až jako devatenáctý. Ehrlacher díky tomu nyní vede průběžné pořadí s náskokem 16 bodů. Třetí Azcona ztrácí 27 bodů.

Vítězem klasifikace TCR Europe se stal opět Kobe Pauwels. Jako druhý sice původně skončil Viktor Andersson, Švéd ovšem dostal pětisekundový trest za překračování traťových limitů a propadl se na páté místo. Druhý skončil Tom Coronel, který nadále vede průběžné pořadí, před Kevinem Cecconem.

Dušan Borković sice díky otočenému startovnímu roštu startoval jako první, už v první zatáčce ho ale poslal do hodin Urrutia. Srb nakonec skončil jako dvanáctý celkově a současně na 4. příčce v rámci TCR Europe. Urrutia později dostal za incident penalizaci průjezdu boxy.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Alpe Adria (Pannoniaring)

Druhý závod Supersport 300

Radek Lamich byl opět lepším z Čechů. Do cíle dojel jako pátý. Daniel Tureček obsadil šestou pozici.

Stupně vítězů měly stejné složení jako v sobotu. Vyhrál Mate Szamado před Wiktorem Majchrowskim a Mateuszem Molikem.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Druhý závod Superstock 600, Cup 600, Supersport 600, Moto2

O jediné české pódium se postaral Marek Pejchl. Ten skončil v hodnocení 600 SP/Moto2 jako třetí. Vojtěch Schwarz dojel mezi účastníky Superstock 600 na šesté pozici.

Vítězství získali Luca Spigariol (600 SP), Strahija Kovačevič (600 SS/Moto2) a Soma Gorbe (600 STK).

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE


Druhý závod Superbike a Superstock 1000


Radost udělala českým barvám především kategorie Superbike. V ní totiž triumfoval Michal Filla a upevnil si celkové vedení. Na stupně vítězů vystoupal také třetí Jiří Brož. Mezi dvojici českých jezdců se vklínil druhý Ireneusz Sikora z Polska.

Miloš Čihák dojel čtvrtý a Richard Balcar pátý.

Vítěz prvního závodu Hannes Schafzahl byl dlouho opět vyrovnaným soupeřem Michalu Fillovi. Čtyři kola před koncem ale Rakušan chyboval a nakonec skončil až devátý.

V Superstock 1000 skončil na devátém místě Martin Vašulín. Karel Pešek opět nedojel. Zvítězil Milan Pawelec před Maxem Melzerem a Lennartem Ulbelem.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE
 

Druhý závod Cup 1000

Radek Kubišta dojel v závodě Cup 1000 šestý. Josef Šustr tentokrát nenastoupil na start.

Vítězem se stal Mariusz Cichowlaz. Druhý skončil Luca Alessio a třetí Andrea Sgariboldi.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

MS v sajdkárkrosu (Gdaňsk)

První závod


Marvin Vanluchene a Nicolas Musset upevnili celkové vedení dalším vítězstvím. Etienne Bax s Ondřejem Čermákem dojeli na druhém místě. Davy Sanders a Luca Rostingt zkompletovali pódium.

Suveréni předchozího podniku v Estonsku Koen Hermans a Ben Van den Bogaart měli v prvním závodě problémy s palivem a proto dojeli až čtvrtí.

Ladislav a Vítězslav Pečovi obsadili 20. místo. Jan Polívka s Miroslavem Zatloukalem skončili na první nebodované 21. příčce.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Druhý závod

Závěrečná jízda přinesla českou radost. Triumfovali totiž Etienne Bax s Ondřejem Čermákem. Jako druzí sice projeli cílem Koen Hermans s Benem Van den Bogaartem, poté ale byli za porušení pravidel odsunuti o dvě místa a skončili čtvrtí. Druzí skončili Marvin Vanluchene s Nicolasem Mussetem. Bronz si připsali Tim Prümmer a Jarno Steegmans.

Jan Polívka a Miroslav Zatloukal bodovali 14. místem. Ladislav a Vítězslav Pečovi byli tentokrát klasifikováni na nebodované 21. příčce.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

BTCC (Oulton Park)

První závod

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Druhý závod

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Třetí závod

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

ME v rallyekrosu (Hell)

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

International GT Open (Hungaroring)

Druhý závod

Libor Milota zažil po sobotním odstoupení mnohem vydařenější závod. Až do posledních metrů byl totiž zapojen do bitvy o třetí místo ve třídě AM. Nakonec český jezdec projel cílem jako čtvrtý. Později ovšem spadl na páté místo po dvou pětisekundových penalizacích za kontakty se soupeři v dramatickém závěru. V absolutním pořadí byl jezdec stáje Mirage Motorsport klasifikován jako 22.

Souboj o vítězství byl podobně dramatický. V nájezdu do posledního kola ještě vedl Sam de Haan, pak ale došlo ke kontaktu mezi ním a Nicolou Marinangelim, po kterém se dostal Ital dopředu. V poslední zatáčce ho ale předjel Maximilian Paul a spolu se svým parťákem Pierrem-Louisem Chovetem tak slavil triumf.

Marinangeli a Riccardo Agostini původně projeli cílem jako druzí, po pětisekundové penalizaci ale spadli na páté místo. Druhou příčku si tak připsala posádka Diego Menchaca -Marcos Siebert a třetí skončili Al Faisal Al Zubair s Fabianem Schillerem, kteří zůstávají v čele šampionátu.

Sam de Haan a Charlie Fagg nakonec obsadili čtvrté místo.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Czech Kart Open (Wackersdorf)

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

ME v rallye (Rallye Liepaja)

Rally Liepaja přinesla prvního letošního dvojnásobného vítěze. Soutěži totiž dominoval Martins Sesks, který tak navázal na triumf z Polska. Lídr šampionátu Hayden Paddon nechyběl díky druhému místu ani tentokrát na stupních vítězů. Třetí skončil Mads Ostberg.

Z českých jezdců dopadl lépe Filip Mareš, který obsadil 11. místo. Erik Cais se umístil jako dvanáctý.

Paddon nadále zůstává lídrem šampionátu. Sesks ale stáhl svou ztrátu na 30 bodů.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Francouzský šampionát tahačů (Nogaro)

Třetí závod

Téo Calvet si po nevydařené sobotě spravil chuť a ovládl třetí závod víkendu. Druhý skončil jeho parťák z Buggyra Academy France Raphaël Sousa a třetí dojel Yorick Montagne.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE
 

Čtvrtý závod


Téo Calvet zopakoval své vítězství ze třetí jízdy. Na stupně vítězů se opět vešel i Raphaël Sousa. Portugalec tentokrát obsadil třetí místo. Mezi členy Buggyra Academy France se vešel stříbrný Jonathan André.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Britský superbikový šampionát (Knockhill)

Druhý závod


Kyle Ryde vybojoval čtvrté letošní vítězství. Druhý dojel Tommy Bridewell a třetí Jason O´Halloran.

Stříbrný výsledek dostal Bridewella zpět do čela průběžného pořadí. Glenn Irwin, který se dostal na první místo po sobotní jízdě, totiž tentokrát upadl z prvního místa tři kola před koncem. Celkově je tak nyní až třetí. Kromě Bridewella se před něj dostal i Ryde, který ztrácí na lídra čtyři body.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE
 

Třetí závod

Glenn Irwin napravil svou nehodu ze druhého závodu a rozloučil se s Knockhillem vítězstvím. Druhý dojel Tommy Bridewell a třetí Ryan Vickers. Vítěz druhé jízdy Kyle Ryde se musel spokojit se čtvrtým místem.

Tommy Bridewell opouští víkend jako lídr šampionátu. Druhý Kyle Ryde na něj ztrácí osm bodů a Glenn Irwin má jedenáctibodovou ztrátu.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

NASCAR Whelen Euro Series (Brands Hatch)

Druhý závod EuroNASCAR Pro


Brands Hatch patřilo Gianmarcovi Ercolimu. Ital ovládl i druhý závod a posunul se do čela šampionátu. Druhý skončil Anthony Kumpen a třetí Sebastiaan Bleekemolen.

Český jezdec Martin Doubek dorazil do cíle na páté příčce.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Druhý závod EuroNASCAR 2

Vladimirose Tziortzise nezastavil ani déšť. Druhý závod EuroNASCAR 2 sice startoval na mokru a Kypeřan se po startu propadl na druhé místo za Paula Jouffreaua, později se ale do čela vrátil a ani ve čtvrtém letošním závodě nebyl poražen.

Tziortzisova cesta za dalším triumfem ovšem nebyla bez potíží. Do čela se poprvé dostal už v 18. kole, o kolo později ale vycestoval ven z dráhy a spadl zpět za Jouffreaua. Rozhodující předjížděcí manévr nakonec předvedl sedm kol před cílem.

Jouffreau se musel spokojit se druhou pozicí. Třetí dojel Alberto Naska.

Český jezdec Martin Doubek obsadil šestou pozici.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Francouzský GT šampionát (Dijon-Prenois)

Druhý závod

Gabriela Jílková a Lucile Cyprianová si připsaly další třetí místo ve třídě Pro-Am. Celkově dojely jako sedmé.

Ricardo van der Erde a Benjamin Lessennes zopakovali sobotní triumf.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

MS v rallyekrosu (Hell)

Johan Kristoffersson nebyl poražen ani ve druhém podniku letošní sezony. Švéd opět ukázal, že to s útokem na šestý titul mistra světa myslí naprosto vážně. Vyhrál totiž superpole, všechny čtyři rozjížďky, semifinále a následně i finálovou bitvu.

Druhý dojel Niclas Grönholm, který si tak po třetím místě v Montalegre připsal další letošní pódium. Třetí skončil dvojnásobný šampion DTM Timo Scheider, pro kterého šlo o první pódiové umístění v elektrické éře rallyekrosového mistrovství světa.

Legenda WRC Sébastien Loeb dojela ve finálové jízdě s Lancií Delta na posledním šestém místě. Vyloučení domácího Oleho Christiana Veibyho, jehož vůz neprošel po finálovém klání vážením, ho ale posunulo na pátou příčku.

Neúspěchem skončil podnik pro stáj Hansen. Zatímco Kevin Hansen nedokončil semifinále poté, co mu kontakt s Johanem Kristofferssonem přivodil defekt, šampion z roku 2019 Timmy Hansen se rozloučil již při poslední rozjížďce. V ní měl incident s Olem Christianem Veibym, po kterém se na okamžik vznesl do vzduchu. Tvrdý dopad zpět na zem způsobil jeho Peugeotu poškození, která jeho víkend předčasně ukončila. Veiby, který jel v době incidentu s defektem, byl z rozjížďky diskvalifikován. Hansen dostal pokutu tisíc euro, neboť se po skončení rozjížďky choval vůči Veibymu agresivně.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Clio Cup Series (Hungaroring)

Druhý závod

Tomáš Pekař mohl z Hungaroringu odjíždět velmi spokjojen. Po dvou letech totiž vystoupal na celkové pódium Clio Cup Series. Cílem sice mělnický jezdec projel jako čtvrtý, původně třetí Anthony Jurado ale dostal desetisekundový trest za překračování traťových limitů a kolizi. To ho odsunulo na šesté místo. Pekař získal kromě celkového třetího místa i druhou příčku v rámci hodnocení Clio Cup Mid Europe a třetí v Clio Cup Europe. V Mid Europe nadále drží celkovou třetí příčku.

Pro zbylé dva jezdce stáje Carpek Service Szabolcse Lantose a Henrika Seibela skončil druhý závod 16., respektive 22. pozicí.

Vítězem závodu se stal Gabriele Torelli před Davidem Pougetem.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

F1 (Montreal)

Závod

Max Verstappen dál kráčí za třetím titulem. V Kanadě dokázal Nizozemec vybojovat již svůj 41. triumf v kariéře, kterým se v historické tabulce vyrovnal Ayrtonu Sennovi. Pro Red Bull šlo o 100. vítězství ve F1.

Spolu s Verstappenem vystoupali na stupně vítězů další dva šampioni. Druhý skončil Fernando Alonso a třetí Lewis Hamilton.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

IndyCar Series (Road America)

Závod


Álex Palou posiluje svou pozici v IndyCar. Na okruhu Road America si již svým třetím letošním vítězstvím upevnil celkové vedení. Španěl o něm rozhodl sedm kol před koncem, kdy zdolal Coltona Hertu.

Na druhém místě skončil Josef Newgarden. Třetí pozici obsadil Patricio O´Ward.

Colton Herta sice vedl po většinu závodu, v závěru ale musel hodně šetřit palivo a propadl se tak až na pátou příčku. Hned za ním dojel nejbližší pronásledovatel Paloua v průběžném pořadí Marcus Ericsson, jehož ztráta na celkové první místo narostla na 74 bodů.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Foto: Chip Ganassi Racing

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.