Víkendový přehled: Blaney po téměř dvou letech vyhrál v NASCAR, Newgarden dobyl Indy 500

Poslední květnový víkend se nesl ve znamení nálože závodů. Sledovat jste je mohli v našem víkendovém přehledu.

Sobota 27. května

GT2 European Series (Red Bull Ring)

První závod

Pro stáj RTR projects nezačal rakouský víkend tak dobře jako úvodní podnik sezony v Monze. Jan Krabec totiž již na konci prvního kola zamířil do boxů a tam odstoupil.

Vítězně vyšel z první rakouské bitvy vůz Mercedes-AMG GT2 stáje Akkodis ASP, za jehož volantem se střídali Mauro Ricci a Benjamin Ricci. Druzí skončili Nicolas Saelens se Štefanem Rosinou ve voze KTM X-Bow GT2. Stejný vůz bral i bronzovou příčku, v tomto případě zásluhou Reinharda Koflera a Huberta Trunkenpolze.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Druhý závod

RTR projects si spravilo po technických problémech v úvodní jízdě chuť. Jan Krabec totiž zvítězil v amatérském hodnocení. Celkově obsadil páté místo.

Vůz KTM X-Bow GT2 triumfoval i celkově. První skončili Štefan Rosina s Nicolasem Saelensem. Druzí dojeli Peter Guelinckx se Stienesem Longinem a třetí skončila posádka Henry Hassid - Anthony Beltoise.

Mauro Ricci s Benjaminem Ricci skončili po vítězství v úvodní jízdě čtvrtý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

FIA F3 (Monte Carlo)

Sprint

Z Josepa Maríi Martího se pomalu, ale jistě stává letošní expert na sprinty. Pilot stáje Campos totiž triumfoval už ve druhém letošním sprintovém závodě. V ulicích Monte Carla, kde se jen těžko předjíždí, vedl od startu do cíle.

Na druhém místě dorazil do cíle Leonardo Fornaroli. Třetí skončil Grégoire Saucy. Švýcar se dostal na stupně vítězů i přesto, že vyrážel do závodu až jako čtvrtý. Bronzovou příčku ukořistil už v první zatáčce, kdy zvládl objet Taylora Barnarda.

Lídr šampionátu Gabriel Bortoleto skončil šestý. Saucymu se sice podařilo jeho náskok mírně stáhnout, i tak ale stále Brazilec vede s náskokem 17 bodů. Na třetí místo se posunul Martí.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

ADAC GT4 Germany (Oschersleben)

První závod

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

MČR v závodech do vrchu (Ústí nad Orlicí)

První závod

Miloš Beneš zatím kraluje i v Ústí nad Orlicí. Jezdec stáje GMS Czech Racing Team totiž triumfoval i v úvodním závodě. Druhý skončil Václav Janík a třetí Petr Vítek.

Marek Rybníček přidal další triumf ve skupině 2. Za ním skončili Jiří Mičánek a Martin Jerman.

Stáj GT2 Motorsport mohlo těšit druhé místo Pavla Bejdy ve skupině 3 a současně vítězství Jaroslava Práška mezi historiky jak v kategorii 5, tak v divizi 2. Ladislav Šuba do cíle nedojel.

Lukáš Keller zažil den jako na houpačce. Nejprve sice boural ve volném tréninku, nakonec ale zvládl dát své Mitsubishi dohromady a zvítězil nejen v hodnocení E1H+2000, ale také v celé České trofeji.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

DTM (Oschesleben)

První závod


Do nové sezony DTM vstoupil vítězně Franck Perera. Francouz zažil po startu z pole position více méně bezproblémový závod. Jeho vedení se ocitlo v ohrožení pouze nakrátko po zastávce v boxech. Když totiž zahříval pneumatiky, přibližoval se k němu Tim Heinemann. Dvojnásobný šampion DTM Trophy ale nakonec na Pereru nic nevymyslel.

Heinemann nakonec dojel do cíle jako druhý. Stupně vítězů zkompletoval další nováček ve startovním poli Jack Aitken.

Pro úřadujícího šampiona Sheldona van der Lindeho začala sezona špatně. Jihoafričan se trápil na nebodovaných pozicích a nakonec odstoupil.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

MMČR v miniracingu (Písek)

Výsledky ZDE
 

Alpe Adria (Slovakiaring)

První závod Supersport 300

Sezonu třístovek zahájil vítězně Matteusz Molik. Druhý skončil Mate Szamado a třetí Wiktor Majchrowski.

Z českých jezdců dopadl nejlépe šestý Radek Lamich. Bodovali také dvanáctý Nikolas Giesler a čtrnáctý Daniel Tureček.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

První závod Superstock 600

Třída Superstock 600 začala výhrou Benceho Kecskese Gabora. Na stupně vítězů vystoupali také Thomas Eder s Leonem Lambingem.

Pro úřadujícího šampiona Vojtěcha Schwarze začala sezona komplikovaně. Do cíle totiž dorazil až jako dvacátý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

První závod Supersport 600 + Moto2 + Cup 600

Společný závod tříd Cup 600, Supersport 600 a Moto2 vyhrál Strahija Kovačevič před Tomášem Svitkom a Janem Nusdorferem. Marek Pejchl do cíle nedojel.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

První závod Superbike

Prvnímu závodu superbiků dominoval Balint Kovacs. Úřadující šampion Michal Filla skončil druhý. Na třetí pozici dojel Hannes Schafzahl. Miloš Čihák skončil šestý, Richard Balcar sedmý a Jiří Brož osmý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

První závod Superstock 1000

V litrech dominoval Enzo Boulom. Druhému Martinu Tritscherovi nadělil téměř půl minuty. Loňský šampion Karel Pešek začal třetím místem. Martin Vašulín do cíle nedojel.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

První závod Cup 1000

V Cup 1000 dojel první Luca Alessio před Miomirem Pojičem a Tamasem Koczkou. Josef Šustr skončil sedmý a Radek Kubišta jedenáctý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

F2 (Monte Carlo)

Sprint


Ajumu Iwasa už zase vede průběžné pořadí F2. Japonec triumfoval při sprintu v Monte Carlu už letos potřetí. O svém vítězství rozhodl v šestém kole, kdy vystřídal na prvním místě Isacka Hadjara, který musel odstoupit kvůli technickým problémům. Stupně vítězů doplnili druhý Jehan Daruvala se třetím Jakem Crawfordem.

Théo Pourchaire, který do víkendu vstupoval jako lídr průběžného pořadí, skončil až osmý. To pro něj znamená pád na druhé místo v celkovém pořadí. Na Iwasu ztrácí dva body.

Roman Staněk skončil po startu z poslední 22. pozice na 12. příčce.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Francouzský šampionát tahačů (Le Castellet)

První závod

Útok Téa Calveta na titul francouzského šampiona tahačů začal druhým místem. V úvodní jízdě nestačil jezdec stáje Buggyra Academy France pouze na Thomase Robineaua. Třetí dojel Lionel Montagne.

Daleko od stupňů vítězů nebyl ani další člen Buggyra Academy France Raphaël Sousa. Ten totiž dojel jako čtvrtý. Jeho otec José byl klasifikován jako jedenáctý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Druhý závod

Téo Calvet zakončil sobotu vítězstvím. Druhý dojel Yorick Montagne a třetí Lucas Rivals.

Raphaël Sousa zopakoval čtvrté místo z úvodní jízdy. Jeho otec José obsadil sedmou pozici. Vítěz prvního závodu Thomas Robineau dojel šestý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Českomoravský pohár v rallye (Podorlická rallye)

Podorlickou rallye vyhrál Petr Zedník s Fordem Fiesta Rally2. Druhý dojel Pavel Gajer (Mitsubishi Lancer EVO V) a třetí Lubomír Světinský (Subaru Impreza STi N12).

Ze stáje GT2 Motorsport dopadl i tentokrát nejlépe Vladimír Odehnal. Zatímco absolutně obsadil šestou pozici, v hodnocení A4 bral čtvrté místo. Jan Sedlák skončil až 54. a Tomáš Havlík nedojel po problémech s motorem.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

TCR Europe a TCR World Tour (Spa-Francorchamps)

První závod


Dvojnásobný šampion WTCR Yann Ehrlacher už vítězí i v TCR World Tour. Úvodní závod na okruhu Spa-Francorchamps ovládl stylem start-cíl a dostal se do čela průběžného pořadí. Druhý skončil Néstor Girolami a třetí Santiago Urrutia.

Jezdcům Hyundai se nedařilo. Zatímco Norbert Michelisz obsadil až osmou pozici, Mikela Azconu poslal v úvodu do hodin Dušan Borković. Kvůli tomu skončil Španěl až na 16. příčce. Borković, který závod nedokončil, později dostal penalizaci tří míst pro start nedělního závodu.

V klasifikaci TCR Europe zvítězil celkově čtvrtý Kobe Pauwels. Druhé místo bral Tom Coronel, který si tak upevnil celkové vedení. Jeho nejbližší pronásledovatel John Filippi byl totiž klasifikován jako třetí.

Coronela nepřipravila o druhé místo v TCR Europe ani týmová režie. V závěru před sebe totiž pustil týmové kolegy Roba Huffa a Fréderica Vervische. Propadl se tak z páté pozice na sedmou.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Euroformule Open (Spa-Francorchamps)

První závod

Noel Leon získal už druhé vítězství za sebou. Po startu z pole position se sice propadl na třetí místo a poté několik kol sledoval, jak o první místo bojují Cian Shields s Francescem Simonazzim, nakonec ale oba překonal. Shields dojel druhý a Simonazzi se později propadl až na pátou pozici. Na stupně vítězů se podíval rovněž třetí Bryce Aron.

Vladimír Netušil sice přijel do cíle jako poslední klasifikovaný, přesto ale získal bod za 10. místo. Nezastavil ho ani smyk v zatáčce Bus Stop.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Clio Cup Series (Spa-Francorchamps)

První závod

Tomáš Pekař dokázal při úvodním závodě víkendu držet krok s nejlepšími. Po celou dobu figuroval ve vedoucí skupině a byl zapojen do bitvy o celková stupně vítězů. Poté, co dlouho držel třetí příčku, nakonec skončil pátý. Zatímco v klasifikaci Clio Cup Mid Europe obsadil třetí místo, v Clio Cup Europe dojel čtvrtý.

Druhý jezdec mělnické stáje Carpek Service Henrik Seibel dorazil do cíle na 23. pozici.

Vítězem se stal Gabriele Torelli, který až do posledních metrů sváděl boj s Davidem Pougetem. Třetí skončil Alessandro Brigatti.

Výsledky ZDE
 

Neděle 28. května

FIA F3 (Monte Carlo)

Hlavní závod

Gabriele Mini si dojel stylem start-cíl pro své první vítězství ve FIA F3. Pódiové výsledky si připsali také piloti Premy Dino Beganovic a Paul Aron.

Gabriel Bortoleto obsadil pátou příčku a zůstává i nadále lídrem šampionátu.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Euroformule Open (Spa-Francorchamps)

Druhý závod

Sobotu zahájil vítězně Bryce Aron. Noel León se ještě v posledním kole pokoušel ukořistit vítězství a tlačil na Arona, nakonec se ale umístil na druhé pozici. Třetí skončil Francesco Simonazzi. Vladimír Netušil získal další bod za 10. místo.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Třetí závod

Belgický víkend přinesl tři různé vítěze. Závěrečná jízda totiž patřila Cianu Shieldsovi. Druhý skončil Francesco Simonazzi, a to i přesto, že v závěru havaroval. Právě po jeho incidentu byly vyvěšeny červené vlajky a závod byl ukončen. Třetí skončil lídr šampionátu Noel Leon.

Vladimír Netušil byl klasifikován na sedmém místě.

Závod byl přerušen celkem dvakrát. S výjimkou incidentu Simonazziho došlo i ke kolizi mezi Gerrardem Xiem, Jakobem Bergmeisterem a Paolem Brajnikem. Xie se po startu z pole position nedokázal rozjet  a Bergmeister s Brajnikem se mu nestačili vyhnout.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

F2 (Monte Carlo)

Hlavní závod

Ve formuli 2 už zase mají nového celkového lídra. Stal se jím Frederik Vesti, který po startu z pole position suverénně ovládl hlavní závod monackého víkendu.

Jako druhý dorazil do cíle Théo Pourchaire. Na stupně vítězů se podíval i třetí Zane Maloney.

Junior Red Bullu Ajumu Iwasa se po sobotním triumfu musel spokojit pouze s bodem za 10. příčku. V celkovém pořadí se propadl z první pozice na třetí. Na Vestiho nyní ztrácí 20 bodů. Druhý Pourchaire ztrácí na lídra pět bodů.

Roman Staněk zažil svůj dosud nejlepší závod ve F2. Pilot Tridentu sice startoval až z poslední 22. pozice, během závodu mu ale výrazně pomohly červené vlajky po nehodě Jacka Doohana, díky kterým mohl přezout bez časové ztráty. Nakonec obsadil sedmou příčku.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

MČR v závodech do vrchu (Ústí nad Orlicí)

Druhý závod

I v neděli byl nejlepší Miloš Beneš. Za ním opět skončili Václav Janík a Petr Vítek.

Marek Rybníček udržel svou neporazitelnost ve skupině 2. Spolu s ním vystoupali na stupně vítězů Jiří Mičánek a Martin Jerman.

Jaroslav Prášek ze stáje GT2 Motorsport se mezi historiky opět radoval z vítězství v kategorii 5 a divizi 2. Pavel Bejda skončil ve skupině 3 třetí. Ladislav Šuba byl klasifikován na čtvrté pozici ve skupině 1.

Lukáš Keller sice po nehodě v sobotním volném tréninku zápasil s naraženou rukou a i s neoptimálně fungujícím autem, i přesto ale vyhrál jak v celkovém pořadí České trofeje, tak ve třídě E1H+2000.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

TCR Europe a TCR World Tour (Spa-Francorchamps)

Druhý závod


TCR World Tour a TCR Europe měly v neděli stejného vítěze. Stal se jím John Filippi. Pro Francouze šlo o první triumf na nejvyšší úrovni závodů cestovních vozů. Na ní přitom působí od roku 2014, kdy vstoupil do WTCC.

Spokojen mohl být i Norbert Michelisz. Maďar sice dojel druhý, jelikož ale Yann Ehrlacher skončil až pátý, převzal od něj průběžné vedení. Celkovou třetí pozici obsadil Tom Coronel, který současně skončil druhý v rámci TCR Europe. Na stupně vítězů evropského šampionátu se vešel i Felipe Fernández, který celkově dojel šestý.

Loňský šampion WTCR Mikel Azcona se umístil na osmé příčce. Sobotní vítěz TCR Europe Kobe Pauwels v neděli nedojel poté, co se mu přehřál motor.

Coronel sice vede i nadále průběžné pořadí TCR Europe, Filippi se ale přiblížil. Nyní na Nizozemce ztrácí už jen 16 bodů.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Porsche Supercup (Monte Carlo)

Závod

Sezona Porsche Supercupu začala vítězstvím Harryho Kinga. Brit sice startoval až jako druhý, hned v úvodu se ale dostal před Larryho ten Voordeho. Od té doby už ho nikdo neohrozil a dojel si tak pro svůj premiérový triumf v seriálu.

Ten Voorde se musel spokojit se druhou pozicí. Na třetí příčce se umístil Bastian Buus.

Pro trojnásobného šampiona MotoGP Jorgeho Lorenza nezačala první kompletní sezona v Porsche Supercupu dobře. Španělovo vystoupení totiž skončilo po kolizi s Alessandrem Ghirettim.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Alpe Adria (Slovakiaring)

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

International GT Open (Spa-Francorchamps)

Závod

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Czech Kart Open (Cheb)

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

MS sajdkárkrosu (Brou)

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

DTM (Oschersleben)

Druhý závod


Nedělní závod kompletně ovládlo Porsche. Jezdci této značky totiž obsadili první čtyři místa v cíli. Pro své premiérové vítězství v šampionátu si dojel Christian Engelhart před Timem Heinemannem, Thomasem Preiningem a Dennisem Olsenem.

U Engelharta mohla i navzdory stříbrnému výsledku panovat spokojenost. Vítěz sobotního závodu Franck Perera, který dostal pro nedělní klání dvacetikilové závaží, se totiž trápil a dojel pouze dvanáctý. Díky tomu se Heinemann posunul do čela průběžného pořadí.

Nopak pro Preininga měl závod hořký konec. Dlouho totiž neohroženě vedl a zdálo se, že ho na cestě za triumfem nemůže nic zastavit. Později se ale ukázalo, že jeho tým se dopustil prohřešku při zastávce v boxech. Preining tak dostal penalizaci dlouhého kola, která ho odsunula na třetí místo.

Úřadující šampion Sheldon van der Linde dorazil do cíle až jako jedenáctý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

F1 (Monte Carlo)

Závod

Max Verstappen oslavil v ulicích Monte Carla už čtvrtý letošní triumf. Na cestě za ním vedl od startu do cíle a nezastavil ho ani déšť, který přišel ve druhé polovině závodu.

Pro Verstappena bylo monacké vítězství velmi důležité. Jeho týmový kolega a současně největší soupeř v boji o titul Sergio Pérez totiž nebodoval, neboť dojel až šestnáctý. Mexičanova mizérie začala už v sobotní kvalifikaci, během které boural a musel tak startovat až jako poslední. V závodě ho potkala mimo jiné kolize s Kevinem Magnussenem, kvůli které musel měnit přední křídlo. Jeho celková ztráta na Verstappena narostla po tomto nezdaru na 39 bodů.

Fernando Alonso získal nejlepší výsledek v sezoně. Pilot Aston Martinu dorazil do cíle jako druhý. Mohl ovšem litovat toho, že se připravil o útok na vítězství. Když se totiž začal stav trati zhoršovat, nazul místo přechodných pneumatik novou sadu střední směsi suchých pneumatik. Brzy pochopil, že šlo o špatnou volbu a o kolo později se vrátil zpět k mechanikům pro přechodné gumy.

Překvapivé stupně vítězů vybojoval Esteban Ocon. Pilot stáje Alpine dorazil do cíle jako třetí.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Francouzský šampionát tahačů (Le Castellet)

Třetí závod

Třetí závod víkendu přinesl pódium hned dvěma členům Buggyra Academy France. Zatímco Téo Calvet zopakoval vítězství ze druhé jízdy, Raphaël Sousa skončil třetí. Yorick Montagne obsadil druhou pozici. José Sousa se umístil na devátém místě.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Čtvrtý závod

Nejen Téo Calvet, ale i Raphaël Sousa si odváží z úvodního podniku letošní sezony vítězství. Portugalec triumfoval při závěrečné jízdě právě před Calvetem. Třetí skončil Lionel Montagne. José Sousa se umístil na šesté pozici.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Clio Cup Series (Spa-Francorchamps)

Druhý závod

Český jezdec Tomáš Pekař se rozloučil s belgickým víkendem celkovým devátým místem. V klasifikaci Clio Cup Mid Europe zopakoval třetí místo ze soboty. Jeho týmový kolega Henrik Seibel obsadil celkové 19. místo.

Jako první původně projel cílem Luca Franca. Ital ale po dojezdu dostal trest v podobě odsunu o jedno míst za to, že střihnul šikanu. Vítězství tak po něm zdědil Anthony Jurado. Třetí skončil Gabriele Torelli.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

ADAC GT4 Germany (Oschersleben)

Druhý závod

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

IndyCar (500 mil Indianapolis)

Závod

Josef Newgarden už sice je dvojnásobným šampionem IndyCar, vítězství v 500 mílích Indianapolisu mu ale až dodnes unikalo. Při 107. ročníku slavného závodu se ale pilot stáje Penske konečně dočkal. O svém triumfu rozhodl ve třetí zatáčce posledního kola, kde se vypořádal s loňským vítězem Marcusem Ericssonem. Švéd se tak musel spokojit se druhým místem. Třetí projel cílem Santino Ferrucci.

Álex Palou dojel po startu z pole position čtvrtý. I přesto ale zůstává lídrem průběžného pořadí.

Závěr závodu provázela řada nehod. Jedním z bourajících se stal mimo jiné i Patricio O´Ward, kterému před závodem patřila celková druhá příčka. Dvakrát dokonce byly vyvěšeny červené vlajky. Nakonec byl závod restartován na závěrečné kolo.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Pondělí 29. května

NASCAR Cup Series (Charlotte Motor Speedway)

Závod

Podnik Coca-Cola 600 v Charlotte přinesl první triumf po téměř dvou letech Ryanu Blaneymu. Jezdec stáje Penske porazil jen těsně Williama Byrona. Třetí dojel Martin Truex Jr.

Ross Chastain sice dorazil do cíle až jako dvacátý druhý, v čele šampionátu ovšem zůstává. Blaney ale jeho náskok stáhl na jediný bod.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Foto: Team Penske

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.